*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4350168 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7882 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:35:18 μμ »
Οταν ειμαι πληροφορικος και κανω αιτηση μεταθεσης πχ για Α Θεσσαλονικης και εξ αρχης ξερω οτι εκει δεν πεφτει καρφυτσα με την ελπιδα οτι αν και σε διαθεση καπου θα χωθω ΔΕΝ ευθυνεται το υπουργειο ευθυνομαι εγω.

Συνάδελφε,

την ύστατη στιγμή πολλά τραγούδια λέμε.  Εννοείς συνάδελφε ότι θα είμαι σε δυσπρόσιτο και δεν θα δηλώσω την περιοχή συμφερόντων μου, αλλά θα προτιμήσω να παραμείνω στο δυσπρόσιτο με κίνδυνο να μην ξαναβγάλει μεταθέσεις για την περιοχή μου τα επόμενα πέντε χρόνια.  Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που λειτούργησε ποτέ έτσι;  Δεν είναι ευθύνη του υπουργείου και είναι δική μου.  Πιστεύεις ότι δεν είναι παράλογο να βγάζει μεταθέσεις χωρίς να ανακοινώνει τα κενά.  Εγώ νόμιζα ότι μου έκαναν πλάκα όταν μου είπαν τη διαδικασία μεταθέσεων.  Δεν πίστευα ότι δηλώνω στην τύχη τις περιοχές μετάθεσης.  Πραγματικά έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας τις τελευταίες μέρες για να βρίσκουμε επιχειρήματα που θα στηρίξουν τις θέσεις μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7883 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:36:07 μμ »
κατα την γνωμη μου οι μεταταξεις καθυστερουν ωστε οταν ανακοινωνθουν να εχουν τετοια μορφη και διατυπωση ωστε να ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο να τις προσβαλει καποιος νομικα.

Ακομα και να κινηθει καποιος νομικα πιστευεται πως με την τροϊκα απο πανω μας καποιο δικαστηριο θα δικαιωσει οποιονδηποτε και θα καταργησει καποια διαδικασια ειδικα τωρα που ειμαστε στο παρα 5 της αρχης της σχολικης χρονιας;

Ποσοι εν καιρω μνημονιου εχουν δικαιωθει σε θεματα μετακινησεων μεταταξεων;

και εγω εχω κανει αιτηση και για τις εθελοντικες αλλα πιστευω οτι τελειωσαν διοτι ξεκινησαν με καλη προθεση αλλα ΠΡΙΝ η τροϊκα αρχισει να ζηταει............πιστευω οτι το υπουργειο οταν ανακοινωσει τις μεταταξεις θα εχει ηδη την φορμουλα για να δικαιολογησει την ακυρωση των εθελοντικων

καλη τυχη σε ολους μας

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7884 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:38:17 μμ »
Aν πάω σε ένα ψυχίατρο και του πω μπαίνω σε ένα forum και "τσακώνομαι" με κάποιον ο οποίοις μπορεί να είναι και ο κολλητός μου με τον οποίο εκτός forum πίνω μπίρες θα με αφήσει ελεύθερο;

Oταν τα νεύρα μας έχουν γίνει καλσόν ανοίγουμε και ένα παράθυρο εκτός υπολογιστή...έτσι για αλλαγη βρε αδελφέ.

ΥΓ. τι το κουράζουμε πια. Λίγες ώρες έμειναν...

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2013, 01:40:38 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος www.gr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 406
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7885 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:39:51 μμ »
πόσεςςςςςςςςςςςςςςςς??????????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7886 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:40:42 μμ »
Οταν ειμαι πληροφορικος και κανω αιτηση μεταθεσης πχ για Α Θεσσαλονικης και εξ αρχης ξερω οτι εκει δεν πεφτει καρφυτσα με την ελπιδα οτι αν και σε διαθεση καπου θα χωθω ΔΕΝ ευθυνεται το υπουργειο ευθυνομαι εγω.

Συνάδελφε,

την ύστατη στιγμή πολλά τραγούδια λέμε.  Εννοείς συνάδελφε ότι θα είμαι σε δυσπρόσιτο και δεν θα δηλώσω την περιοχή συμφερόντων μου, αλλά θα προτιμήσω να παραμείνω στο δυσπρόσιτο με κίνδυνο να μην ξαναβγάλει μεταθέσεις για την περιοχή μου τα επόμενα πέντε χρόνια.  Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που λειτούργησε ποτέ έτσι;  Δεν είναι ευθύνη του υπουργείου και είναι δική μου.  Πιστεύεις ότι δεν είναι παράλογο να βγάζει μεταθέσεις χωρίς να ανακοινώνει τα κενά.  Εγώ νόμιζα ότι μου έκαναν πλάκα όταν μου είπαν τη διαδικασία μεταθέσεων.  Δεν πίστευα ότι δηλώνω στην τύχη τις περιοχές μετάθεσης.  Πραγματικά έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας τις τελευταίες μέρες για να βρίσκουμε επιχειρήματα που θα στηρίξουν τις θέσεις μας.

ενννοω απλα οτι οταν κανω μεταθεση σε μια περιοχη που δεν εχει θεσεις τοτε αναλαμβανω και το ρισκο μου. οπως και οταν βλεπω οτι στις υποχρεωτικες μεταταξεις λεει καθαρα στην διευκρινηση οτι ΠΡΩΤΑ εξυπηρετειται το ΠΥΣΔΕ ΤΟΠΙΚΑ και μετα ολα τα αλλα και εκει αναλαμβανω το ρισκο μου. η μονη περιπτωση που ισως καποιος εχει δικαιο ειναι να εκανε την αιτηση πριν δοθουν οι διευκρινησεις

Αποσυνδεδεμένος faaasf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7887 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:44:14 μμ »
.....οσοι ειναι σε διαθεση οταν εκαναν αιτηση για μεταθεση δεν φροντησαν να μαθουν αν στον τοπο μεταθεσης τους υπαρχουν οργανικα κενα; Αλλα οι περισσοτεροι ως κλασικοι νεοελληνες λεγανε ας καβατζοσουμε την μεταθεση και καπου θα μας χωσει το μεσον μετα.

Οσο και αν δεν το παραδεχεστε αυτη ειναι η αληθεια δυστυχως....
Δεν είναι έτσι. Το να ζητάει κάποιος μετάθεση είναι δικαίωμά του. Αν δεν υπάρχουν κενά απλώς απορρίπτεται η αίτηση του.  Δεν είναι ευθύνη του να ξέρει τα κενά. Απλώς η όλη διαδικασία, ήταν σαθρή. Και έχουμε φτάσει εδώ που φτάσαμε. Πάντως υπογραφές υπάρχουν για τα προηγούμενα.


.....οπως και οταν βλεπω οτι στις υποχρεωτικες μεταταξεις λεει καθαρα στην διευκρινηση οτι ΠΡΩΤΑ εξυπηρετειται το ΠΥΣΔΕ ΤΟΠΙΚΑ και μετα ολα τα αλλα και εκει αναλαμβανω το ρισκο μου.

Αλλο οι μεταθέσεις, άλλο οι μετάταξεις... Τι σχέση έχουν; Αλλό καθεστώς οι μεν, άλλο οι δε.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2013, 01:49:31 μμ από faaasf »

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7888 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:46:13 μμ »
Συνάδελφοι,μήπως,λέω εγώ τώρα να αφήναμε τα πιθανά σενάρια για το ποιο σενάριο θα ακολουθήσουν στις υποχρεωτικές μετατάξεις,μιας που δεν έχει νόημα...το υπουργείο αποφασίζει...ας βγουν τα απιτελέσματα και από κει και πέρα πράττουμε και σχολιάζουμε ανάλογα....
Καμιά πληροφορία/διαρροή υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7889 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:48:32 μμ »
Έσπασε το φράγμα των 1000 ονλάιν ατόμων εδώ μέσα. Μήπως να κάνετε καμιά παράσταση διαμαρτυρίας στο υπουργείο;
 8)

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7890 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:48:41 μμ »
Οι μεταθεσεις τα τελευταια χρονια βγναινανε για να βολεψουν κοσμο το υπουργειο εβγαζε μεταθεσεις φοβουμενο το πολιτικο κοστος και θελωντας να ικανοποιησει σχεδον ολους. Σου ελεγε πανε οπου θελεις με δικη σου ευθυνη υπαρχει η διαδικασια διαθεσης στο ΠΥΣΔΕ οι διευθυνσεις και ολοι λιγο πολυ βολευονταν...μετα ηρθε η κριση το ΔΝΤ μνημονια.......και αρχισε να χαλαει η σουπα..........

Ας καταλαβουμε κατι δεν διοικουν πλεον οι υπουργοι παιρνουν εντολες απο εξω......το πανηγυρι τελειωσε........τωρα δεν τους βγαινουν τα νουμερα. Μεχρι εχθες μπορουσαν να σε μεταθετουν ακομα και αν δεν υπηρχαν κενα....τωρα τελος.  Εχεις 1000 δικαια να φωναζεις και να λες με μετεθεσαν ενω δεν υπηρχαν κενα.........κτλ.......αλλα δυστυχως απο εδω και περα αλλαξανε τα πραγματα.

Δυστυχως οσοι ειναι σε διαθεση ΠΥΣΔΕ προσωπικα πιστευω οτι θα ειναι τα μεγαλα θυματα και οι υποψηφιοι στοχοι για υποχρεωτικες μεταθεσεις και ισως καποια στιγμη για απολυσεις.

Δυστυχως οταν θα ερθει η ωρα το υπουργεια θα πει σε πολλους να καθοσασταν εκει που ησασταν καλα αλλιως ας προσεχατε......

Αποσυνδεδεμένος koz_driver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7891 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:52:15 μμ »
Σε ποιό νόμο λέει ότι μπορεί να σε μετατάξει οπουδήποτε εκτός από τη περιοχή δήλωσης προτίμησης??

Αποσυνδεδεμένος eirini23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7892 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:52:38 μμ »
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι αυτό που τους συμφέρει είναι και το ορθό.
Δεν υπάρχουν αθώα θύματα.
Jean-Paul Sartre, 1905-1980, Γάλλος φιλόσοφος

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7893 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:53:37 μμ »
Ο καθένας τσιμπάει το τυράκι του. Είτε αυτό λέγεται θέση κοντά στο σπίτι του, είτε θέση σε δημοτικά κ.τ.λ. Αν δεν ξεπεράσετε το σύνδρομο του "θέλω να γίνω βεζύρης στη θέση του βεζύρη", όλοι θα τρώμε ξύλο. Πάντα υπήρχαν τα βύσματα και θα υπάρχουν. Είναι για να τους ζηλεύεις ή για να τους σιχαίνεσαι; Κάποιοι παρακαλούν να έχουν ενημέρωση, ακόμη και αν αυτή προέρχεται από τα βύσματα. Αυτούς που βρίζετε, αυτούς παρακαλάτε. Παράδοξο. Μέλος  δηλώνει με στόμφο οτι θα ενεργοποιήσει τα κονέ του για να την κάνει. Μα και αυτοί που βρίζετε κονέ δεν ενεργοποιούν; Με με συγχωρείτε, αλλά κάτι δεν κολλάει.
+++++++
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7894 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:54:59 μμ »
Το μόνο που έμαθα είναι ότι πριν λίγο ολοκληρώθηκε η επεξεργασία των αιτήσεων από το Υπουργείο...και γίνεται μια τελευταία διασταύρωση...λογικά σε λίγες ώρες θα είναι έτοιμες για υπογραφή
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #7895 στις: Αύγουστος 27, 2013, 01:59:01 μμ »
.. η μονη περιπτωση που ισως καποιος εχει δικαιο ειναι να εκανε την αιτηση πριν δοθουν οι διευκρινησεις

Και αυτό το θεωρείς λεπτομέρεια;
Μάλιστα...
Αφού λοιπόν θέλει η τροίκα μπορούμε να καταργήσουμε οτιδήποτε νόμιμο σε αυτή τη χώρα.
Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να κινηθούμε σε δύο επίπεδα. Να συμμετέχουμε στις κινητοποιήσεις αλλά και νομικά.
Αυτά τα δύο πάνε μαζί. Έτσι πρέπει να γίνεται.
Την Πέμπτη έχει κινητοποιήσει σε όλη τη χώρα. Κατεβείτε σε μια από αυτές. Βρείτε ανθρώπους να συζητήσετε και που ξέρεις, μπορεί κάποιοι να έχουν ήδη οργανωθεί και να προσπαθούν να αντιδράσουν με κάποιο τρόπο.
Μην ψαρώνουμε από ανθρώπους που καταπατούν τους νόμους. Ξέρουν και οι ίδιοι ότι όλα όσα προσπαθούν να περάσουν δεν ευσταθούν, απλά στηρίζονται στο άραγμα μας και στην παραίτηση μας. Έ όχι αυτό, όσο με αφορά, δεν πρόκειται να το δεχτώ ποτέ. Είμαι ζωντανός ακόμη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.