*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 216911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Physicalit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση...οδηγώντας στην εθνική
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #406 στις: Απρίλιος 13, 2012, 08:37:09 πμ »
Σε κεντρκά σχολεία της Πάτρας φέτος συνταξιοδοτούνται μερικοί φυσικοί και μαθηματικοί. Οι ώρες τους θα καλυφθούν από καθηγητες Πληροφορικής που είχαν διορισθεί με σεμμινάρια πληροφορικής και έχουν πτυχίο φυσικού ή μαθηματικού. Αυτό είναι κατάφορα άδικο για τους συναδέλφους που δε βρήκαν αυτό το "παράθυρο" διορισμού και προσπάθησαν μέσω ΑΣΕΠ ή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ προϋπηρεσίας να διοριστούν και ταλαιπωρούνται χρόνια μακρυά από το σπίτι τους...Εδώ κάποιοι αρμόδιοι πρέπει κάτι να αλλάξουν για την άρση αυτής της αδικίας...Τώρα τι ζητάω θα μου πείτε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:58 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #407 στις: Απρίλιος 13, 2012, 09:42:29 πμ »
To τραγικό με την Ελλάδα είναι ότι και στην περίοδο της οικονομικής ύφεσης, οι πρώτοι που πλήττονται είναι οι συνεπές και αυτοί που πήγαν με το σταυρό στο χέρι. Οι διαπλεκόμενοι και τα λαμόγια και πάλι επιβιώνουν και βολεύονται. Αυτό συμβαίνει γιατί ακόμα και τώρα δεν γίνονται οι διαρθρωτικές αλλαγές που θα έπρεπε να έχουν γίνει εδώ και χρόνια και αρκούνται οι κυβερνώντες μόνο σε περικοπές σε οικονομικό επίπεδο. Ας έχουν όμως υπόψη τους ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να γίνει η έκρηξη ακόμα νωρίτερα, γιατί οι όποιες οικονομικές θυσίες είναι δύο φορές πιο δυσβάστακτες κοινωνικά όταν συνοδεύονται και από μεγάλες αδικίες και ανισοτητες.

Ας γίνει επιτέλους και ένας έλεγχος πως διορίστηκε ο καθένας στο δημόσιο, με τι προσόντα και τι έκανε κατόπιν. Γιατί εγώ ξέρω γεωπόνο που δούλευε ως αναπληρωτής καθηγητής πληροφορικής από τέτοια σεμινάρια, και τελικά με την ίδια προυπηρεσία διορίστηκε σε θέση γεωπόνου σε σχολείο, με το 30μηνο. Και αναρωτιέμαι πως μπορεί να μετράει η προυπηρεσία ως προσόν διορισμού όταν δεν δηλώνει καμία εμπειρία στη διδασκαλία του γνωστικού αντικειμένου για το οποίο διορίζεσαι, εφόσον έχει αποκτηθεί σε εντελώς άσχετο αντικείμενο;
Πολύ απλά έχουν γίνει ΑΝΟΣΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ τόσα χρόνια και αυτοί που τα έκαναν όχι μόνο δεν τιμωροιύνται, αλλά τελικά επιβραβεύονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2012, 10:26:13 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #408 στις: Απρίλιος 13, 2012, 01:09:30 μμ »
Αχ, να 'ξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου Green!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2012, 03:18:06 μμ από alexel »

Αποσυνδεδεμένος Physicalit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση...οδηγώντας στην εθνική
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #409 στις: Απρίλιος 13, 2012, 03:18:17 μμ »
Κατά τη γνώμη μου όσοι διορίστηκαν σαν καθηγητές πληροφορικής με τα "περίφημα" σεμινάρια των 400 ωρών δεν θα έπρεπε να είχαν δικαίωμα κατοχύρωσης δεύτερης ειδικότητας αναλογα με το πτυχίο τους. Αν ήθελαν να διοριστούν σαν μαθηματικοί, φυσικοί ή οτιδήποτε άλλο, να εμπαιναν στο κόπο να δώσουν ΑΣΕΠ παίρνοντας κάποια μόρια έστω απο την προϋπηρεσία τους. Οσο δε αφορά την καραμέλα της κακώς ενοούμενης συναδελφικής αλληλεγγύης και της φαγωμάρας, αν υπήρχε μια δικαιη ανταμοιβή των κόπων του καθένα και όχι της λαμογιάς, αυτή δε θα υπήρχε. Εδώ η ΟΛΜΕ έχει σοβαρή ευθύνη για την επικράτηση διάφορων αμφισβητούμενων τρόπων διορισμού και αναθέσεων μαθημάτων και δυστυχώς δε παίρνει καμμία θέση...Είναι ένας λόγος που δε θα γίνω ποτέ μέλος της αν και μόνιμος από πέρσι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:37:58 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #410 στις: Απρίλιος 13, 2012, 03:36:48 μμ »
Γιατί συνάδελφε να πάνε από τη νόμιμη οδό, όταν υπήρχε η πολύ πιο εύκολη και άκοπη πλάγια οδός, και με τις ευλογίες του Υπουργείου, αλλά και την ανοχή της ΟΛΜΕ η οποία όταν είναι να καταγγείλει λαμογιές που εμπλέκονται και συνάδελφοι παθαίνει γλωσσοδέτη; Κορόιδα είναι; Οι ΑΣΕΠ είναι μόνο για τους βλάκες. Και θα δεις ότι το ίδιο θα γίνει και με τους σεμιναριούχους της ειδικής αγωγής. Θα διοριστούν υπό συνθήκες πολύ μικρότερου ανταγωνισμού στην ειδική αγωγή και θα πάνε κατόπιν να πιάσουν τις θέσεις σε κάποιο γενικό Λύκειο, αφού εξάλλου κόπηκε και το επίδομα της ειδικής αγωγής και κάτι δηλώσεις του στυλ «εγώ είμαι ταγμένος στα παιδάκια με ειδικές ανάγκες» κόπηκαν επίσης απότομα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2012, 03:38:40 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Physicalit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση...οδηγώντας στην εθνική
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #411 στις: Απρίλιος 13, 2012, 03:50:03 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αναρωτιέμαι αυτή η ΟΛΜΕ τελικά τι εκπροσωπεί? Εχει γίνει καταγραφή πόσοι από τους εκπαιδευτικούς της Β/βάθμιας εκπ/σης είναι μέλη της? Μήπως τελικά υπάρχει ανάγκη για τη δημιουργία ενός άλλου διαφορετικού συνδικαλιστικού οργάνου που θα εκπροσωπεί τα πραγματικά μας προβλήματα?

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #412 στις: Απρίλιος 22, 2012, 08:08:36 μμ »
Σε κεντρκά σχολεία της Πάτρας φέτος συνταξιοδοτούνται μερικοί φυσικοί και μαθηματικοί. Οι ώρες τους θα καλυφθούν από καθηγητες Πληροφορικής που είχαν διορισθεί με σεμμινάρια πληροφορικής και έχουν πτυχίο φυσικού ή μαθηματικού. Αυτό είναι κατάφορα άδικο για τους συναδέλφους που δε βρήκαν αυτό το "παράθυρο" διορισμού και προσπάθησαν μέσω ΑΣΕΠ ή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ προϋπηρεσίας να διοριστούν και ταλαιπωρούνται χρόνια μακρυά από το σπίτι τους...Εδώ κάποιοι αρμόδιοι πρέπει κάτι να αλλάξουν για την άρση αυτής της αδικίας...Τώρα τι ζητάω θα μου πείτε...
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #413 στις: Μάιος 02, 2012, 07:26:42 μμ »
ξέρετε αν υπάρχει έγγραφο που να ορίζει την σειρά σε ένα σχολείο, όταν υπάρχει άτομο με δεύτερη ειδικότητα; Πρόσφατα δημιουργήθηκε θέμα σε ένα σχολείο, για το αν σε ένα μάθημα προηγείται αυτός που έχει β ανάθεση ένα μάθημα στη βασική του ειδικότητα ή αυτός που έχει α ανάθεση ένα μάθημα στη δεύτερη του όμως ειδικότητα. Ξέρει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #414 στις: Μάιος 16, 2012, 04:42:50 μμ »
Διευκρινίσεις για κριτήρια και διαδικασία απόδοσης δεύτερης ειδικότητας

http://www.pde.gr/index.php?page=4621

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #415 στις: Μάιος 16, 2012, 10:02:24 μμ »
αυτο το link δεν βοηθαει πολυ  νομιζω ;) εχω και εγω μια παρομοια : συναδελφος διορισμενος με ειδικοτητα ΠΕ 08 αναγνωριζει την δευτερη ειδικοτητα του ΠΕ05 που εχει ως β αναθεση την ιστορια.
Ποιος προηγειται να διδασκει την ιστορια:  ο "κανονικος" συναδελφος ΠΕ 05 η  εκεινος ο ΠΕ 08. Ο διευθυντης επιμενει στον ΠΕ 08. Δεν εχω βρει απαντηση πουθενα :'(

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #416 στις: Μάιος 17, 2012, 08:37:09 πμ »
αυτο το link δεν βοηθαει πολυ  νομιζω

Είναι νέα εγκύκλιος, σχετική με το θέμα, που δημοσιεύτηκε χθες.

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #417 στις: Μάιος 17, 2012, 02:52:44 μμ »
αυτο το link δεν βοηθαει πολυ  νομιζω ;) εχω και εγω μια παρομοια : συναδελφος διορισμενος με ειδικοτητα ΠΕ 08 αναγνωριζει την δευτερη ειδικοτητα του ΠΕ05 που εχει ως β αναθεση την ιστορια.
Ποιος προηγειται να διδασκει την ιστορια:  ο "κανονικος" συναδελφος ΠΕ 05 η  εκεινος ο ΠΕ 08. Ο διευθυντης επιμενει στον ΠΕ 08. Δεν εχω βρει απαντηση πουθενα :'(


To πιο σωστό πάντως θα ήταν να διδάσκει την ιστορία 'ενας ΠΕ 02. Αλλά.....

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #418 στις: Μάιος 17, 2012, 05:45:10 μμ »
συμφωνω απόλυτα μαζί σου, synekatbo! αλλα δεν εγινε ετσι ικαι δεν εχω βρει ακρη και εγω.

Αποσυνδεδεμένος dahmeli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #419 στις: Μάιος 22, 2012, 09:35:31 πμ »
Αυτό πάλι το κουτσοί στραβοί ξέρουν πληροφορική, με εκνευρίζει το Υπουργείο και όχι οι συνάδερφοι, αλλά μπερδεύει τη χρήση υπολογιστή με την επιστήμη της Πληροφορικής, αν ήταν έτσι να κάναμε όλοι σεμινάρια και να μην καθόμασταν στα ΑΕΙ, με 400 ώρες σεμινάρια στα λατινικά εγώ γίνομαι φιλόλογος?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160509
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.