*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687887 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3304 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:17:49 μμ »
Ο μόνιμος έχει κάθε ηθική υποχρέωση να αποποιηθεί του διακιώματος να πάρει και άλλες θέσεις στο δημόσιο, εκτός και αν ζει στην κοσμάρα του και δεν καταλαβαίνει τι γίνεται με την ανεργία. Αλλά ένα είναι το δεδομένο: οι μονιμάδες πολλοί θεωρούν τη θέση τους σίγουρη, θεωρούν τους νέους χαζούς. Μόνο που σε 6 χρονάκια θα καταλάβουν ότι όταν φύγουν όλοι οι νέοι από την Ελλάδα και τους κοπούν όλες οι συντάξεις, ότι έκαναν μεγάλο λάθος.

Αυτά είναι τα στραβά της Ελλάδας. Βέβαια φταίε και το δημόσιο που το 80% των μονίμων του μπήκαν με τελείως αναξιοκρατικές διαδικασίες και γέμισαν τις θέσεις ασφυκτικά.
Να δω πως θα καταφέρουν τα παπούδια με την πατερίτσα να σώσουν την Ελλάδα, να κάνουνμάθημα στα σχολεία και στα ΙΕΚ με το ένα πόδι στο τάφο,  όταν θα έχουν καταστρέψει όλους τους νέους.

Είναι σίγουρο ότι σε λίγα χρονια θα το έχουντεράστιο βάρος στην συνείδηση τους, διότι πολύ απλά θα έχουν καταστραφεί οι ίδιοι εργασιακά και οικονομικά και δεν θα μπορούν να συντηρούν τίποτα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 04:20:47 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3305 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:26:33 μμ »
ωραία η γνώμη  σου foibos81 (ξέρεις από οικονομικά..), αλλά δεν χαμπαριάζουν κάποιοι...μην ξεχνάς ότι αν έχεις προσόντα μπορεί να στέκεσαι εμπόδιο και για τα παιδιά κάποιων συνδικαλιστών, άλλων που τα έχουν καλά με τα κόμματα, και άλλων που κάνουν συναντήσεις π.χ. με τον κ. Γκιουλέκα (νομίζω τον πρήξανε τελευταία), κτλ κτλ

ειδικη μοριοδοτηση επαγγελματικής κατάσταση: δημόσιος υπάλληλος 3 μόρια. + μέγιστος αριθμός ωρών ανάθεσης: 10 ώρες..
κάποιοι που τους αρέσει να επικαλούνται νόμους..και κείμενα προκηρύξεων...ας αλλάξουν λοιπόν κάποιοι νόμοι και αυτά τα κείμενα των προκηρύξεων...και ας συμβαδίζουν πιο πολύ με το Σύνταγμα:    

  Άρθρο 22. "1. H εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Kράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού. "

Και επειδή δεν μου αρέσουν μόνο οι διαπιστώσεις, επί του πρακτέου τι θα μπορούσε να γίνει: Στην άσχημη οικονομική κατάσταση που βρίσκεται η χώρα και δεδομένου των δραματικών μειώσεων στον ιδιωτικό τομέα (μισθοί 500 ευρώ), μη απασχόλησης των ελ. επαγγελματιών και της ανεργίας, και δεδομένου ότι η χώρα δεν παράγει, καλό θα ήταν να γίνονται προσπάθειες ώστε να δουλεύουν όλοι , έστω π.χ. για 700 ευρώ, μειώνοντας τους μισθούς και τις extra "καβάτζες" κάποιων δημοσίων υπαλλήλων (που κάποτε κάποιοι ελάμβαναν μισθό 1200-1500 ευρώ, για εργασία εξάωρη, π.χ. ΚΕΠ, χωρίς ιδιαίτερα προσόντα, που κάποιοι διορίστηκαν με φωτογραφικές προκηρύξεις, αποκτώντας την πολυπόθητη εμπειρία, για να διεκδικούν και άλλες θέσεις ωρομισθίων π.χ. ΙΕΚ, κτλ κτλ), μοιράζοντας έτσι δίκαια το οικονομικό απόθεμα, όσο έχει η χώρα, δεδομένου ότι όλοι σε αυτή τη χώρα έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις και έτσι θα πρέπει να έχουν και τα ίδια δικαιώματα.
Μου φαίνεται ακόμη και με την κρίση, δεν έβαλαν μυαλό..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 06:53:32 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3306 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:17:19 μμ »
joinJ  Πολύ σωστά τα λες !!

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3307 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:17:55 μμ »
Βρε παιδια συγγνωμη αλλα γιατι αυτη η αδικια με τους δημοσιους υπαλληλους?Στην περιοχη μου οι πρωτοι στους πινακες ειναι ολοι ΜΟΝΙΜΟΙ δημοσιοι υπαλληλοι και μαλιστα μερικοι με υψηλες θεσεις (προσιταμενος κλπ).
Γιατι δεν προσλαμβανουν ανεργους ή χαμηλομισθους και προσλαμβανουν καθε χρονο ολους τους μονιμους με τα 1200ευρω?Για να παρουν και αλλο μποναμα και να ισοφαρισουν με τους μισθους πριν την τροικα? Δηλαδη πραγματικα αισχος και ντροπη. Καθε χρονο αλλαζει η διαδιακασια μοριοδοτησης και μονο αξιοκρατια δεν λεγεταιι αυτο. Αφηστε που στην περιοχη μου υπαρχει υποψηφια που ειναι να περασει εδε για παλστογραφια πτυχιου. Δηλαδη τι αλλο θα δουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:35 »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3308 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:20:17 μμ »
Κατσε ρε συ Τοσοδουλα δηλαδη εμεις θα πρεπει να μεινουμε στασιμες κ ανεργες για τα σκυλια κ τα γατια των αλλων;σορρυ που ειμαι σκληρη αλλα καποιοι θα πρεπει να αναθεωρησουν το συστημα αξιων τους (αν τους εχει απομεινει ελαχιστο  βεβαια) κ να δωσουν κ λιγο τοπο στα νιατα...Γνωριζω πολλα ατομα που ειναι ΑΝΕΡΓΑ λογω συγκυριων  κ εχουν ορεξη για δουλεια κ εχουν οχι ενα αλλα 2 πτυχια ή μεταπτυχιακα.
Μπορω να σεβαστω εναν τριτεκνο ή καποιον που απασχολειται μερικως ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΑ ΔΕΧΤΩ καποιος που εχει μισθο 1000 ευρω να ερθει  κ να "κλεψει" τα 11 ευρω που χρειαζεται καποιος αλλος...
Κ ναι προσωπικα αν ημουν δημοσιος υπαλληλος δε θα εμπαινα καν στη διαδικασια να το κανω αυτο, ουτε καν σαν σκεψη δε θα υπηρχε στο μυαλο μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 05:49:55 μμ από IFIGENEIA_THESS »

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3309 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:34:53 μμ »
Κατσε ρε συ Τοσοδουλα δηλαδη εμεις θα πρεπει να μενω στασιμες κ ανεργες για τα σκυλια κ τα γατια των αλλων;σορρυ που ειμαι σκληρη αλλα καποιοι θα πρεπει να αναθεωρησουν το συστημα αξιων τους (αν τους εχει απομεινει ελαχιστο  βεβαια) κ να δωσουν κ λιγο τοπο στα νιατα...Γνωριζω πολλα ατομα που ειναι ΑΝΕΡΓΑ λογω συγκυριων  κ εχουν ορεξη για δουλεια κ εχουν οχι ενα αλλα 2 πτυχια ή μεταπτυχιακα.
Μπορω να σεβαστω εναν τριτεκνο ή καποιον που απασχολειται μερικως ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΑ ΔΕΧΤΩ καποιος που εχει μισθο 1000 ευρω να ερθει  κ να "κλεψει" τα 11 ευρω που χρειαζεται καποιος αλλος...
Κ ναι προσωπικα αν ημουν δημοσιος υπαλληλος δε θα εμπαινα καν στη διαδικασια να το κανω αυτο, ουτε καν σαν σκεψη δε θα υπηρχε στο μυαλο μου!

Eχεις απολυτο δικιο!!!!!!!!!!!!!!!
Ειναι ντροπη ανθρωποι με 1000ευρω το μηνα το λιγοτερο να τρεχουν να ''βουτηξουν'' το 11ευρω την ωρα απο καποιον που ειναι ανεργος με πτυχια και μεταπτυχιακα. Περυσι δουλευα εποχικα στο δημοσιο και ο λογος που ειχα την τελευταια θεση στην λιστα εκπαιδευτων ιεκ ηταν επειδη δεν ημουν ανεργος και με θεωρουσαν δημοσιο υπαλληλο. Φετος που ειμαι ανεργος και ειμαι ο ο μοναδικος στην κατηγορια μου θα μου ''φανε'' τη θεση οι δημοσιοι υπαλληλοι επειδη εμφανιζουν περισσοτερα μορια στην προυπηρεσια. Εγω προσπαθω να μαζεψω προυπηρεσια αλλα δεν με πηρανε και ποτε. Δυο πτυχια,ενα μαστερ,ξενη γλωσσα και επιμορφωση 400ωρων στο αντικειμενο εχω. Τρομαρα μου ηθελα και δευτερο μαστερ. Τιποτα δεν προκειται να ξανακαω για αυτο το παλιο αθλιο συστημα. Καθε χρονο επιβιωνουν τα ιδια και τα ιδια ατομα. Μονιμοι διορισμενοι καθηγητες που πανε για εξτραδακι στα ιεκ και στα σδε.

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3310 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:36:50 μμ »
Να ρωτήσω κατι?οι σπουδαστεσ που θα γραφτουν στο τριτο εξαμηνο θα εχουν τα παλια μαθηματα ή τα νεα?γιατι σε καποιες ειδικοτητεσ ειδα μπηκαν άλλα κ βγηκαν καποια.

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3311 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:43:31 μμ »
Ανδρεα σου χω κι αλλο--> Ατομο που εργαζεται στο δημοσιο προσκομιζει στα ιεκ βεβαιωσεις απο φροντιστηρια οπου διδασκει...Δηλαδη εργαζεται στο δημοσιο τομεα ,στον ιδιωτικο ΚΑΙ ΣΤΑ ΙΕΚ...αυτα μονο στην Ελλαδα γινονται!!!! αλλα θα μου πειτε δε φταιει αυτος ή η εκαστοτε διευθυνση αλλα ο φορεας που δεν του επιβαλλει κυρωσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 05:48:26 μμ από IFIGENEIA_THESS »

Αποσυνδεδεμένος leontokardos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3312 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:51:26 μμ »
Οι υποψήφιοι (φιλόλογοι,μαθηματικοί κτλ) που δήλωσαν ότι είναι της ειδικής αγωγής π.χ. ΠΕ02.50/ΠΕ03.50 κτλ, που θα απορροφηθούν;Θα μπει η ειδική αγωγή και στα ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3313 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:53:18 μμ »
Μάλλον το είχε το δικαίωμα να κάνει αίτηση, αλλά λογικά για να αναλάβει ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση ότι ΔΕΝ διώκεται ή δεν έχει παυθεί από το Δημόσιο...  ;) ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ...

Συγνώμη πώς το γνωρίζετε αυτό ακριβώς για το άτομο αυτό από ΠΕ06; Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω αλλά δεν..
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3314 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:56:59 μμ »
Κατσε ρε συ Τοσοδουλα δηλαδη εμεις θα πρεπει να μεινουμε στασιμες κ ανεργες για τα σκυλια κ τα γατια των αλλων;σορρυ που ειμαι σκληρη αλλα καποιοι θα πρεπει να αναθεωρησουν το συστημα αξιων τους (αν τους εχει απομεινει ελαχιστο  βεβαια) κ να δωσουν κ λιγο τοπο στα νιατα...Γνωριζω πολλα ατομα που ειναι ΑΝΕΡΓΑ λογω συγκυριων  κ εχουν ορεξη για δουλεια κ εχουν οχι ενα αλλα 2 πτυχια ή μεταπτυχιακα.
Μπορω να σεβαστω εναν τριτεκνο ή καποιον που απασχολειται μερικως ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΘΑ ΔΕΧΤΩ καποιος που εχει μισθο 1000 ευρω να ερθει  κ να "κλεψει" τα 11 ευρω που χρειαζεται καποιος αλλος...
Κ ναι προσωπικα αν ημουν δημοσιος υπαλληλος δε θα εμπαινα καν στη διαδικασια να το κανω αυτο, ουτε καν σαν σκεψη δε θα υπηρχε στο μυαλο μου!

Συμφωνώ απόλυτα. Γεμίσαμε απληστους. Σιγα μην έμπαινα στον κόπο αυτόν και στην παράνοια των αιτήσεων. Ουτε καν.
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3315 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:25:09 μμ »
σε αυτές τις δύσκολες κ απάνθρωπες εποχές θα πρέπει να σκεφτόμαστε κ τους άλλους...
οι μόνιμοι δε θα πρέπει να κάνουν αιτήσεις για ιεκ κ εκπαιδευτές ενηλίκων γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί άνεργοι που περιμένουν να κάνουν κάποιοες ώρες για να συμπληρώσουν κ να δικαιούνται κ ταμείο για του χρόνου...
επίσης οι μόνιμοι που έχουν συμπληρώσει 27+χρόνια θα πρέπει να φεύγουν κ να αφήνουν κ καμιά θέση για τους υπόλοιπους .έλεος πια...

να ρωτήσω ,γνωρίζει κανείς αν θα λειτουργήσουν τελικά οι ειδικότητες των σεκ που έχουν ανακοινωθεί?

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3316 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:30:42 μμ »
ωραία η γνώμη  σου foibos81 (ξέρεις από οικονομικά..), αλλά δεν χαμπαριάζουν κάποιοι...μην ξεχνάς ότι αν έχεις προσόντα μπορεί να στέκεσαι εμπόδιο και για τα παιδιά κάποιων συνδικαλιστών, άλλων που τα έχουν καλά με τα κόμματα, και άλλων που κάνουν συναντήσεις π.χ. με τον κ. Γκιουλέκα (νομίζω τον πρήξανε τελευταία), κτλ κτλ.
...

Αν δούλευαν όλοι δεν θα είχαμε κρίση.....Για αυτό και έχουν γίνει έτσι τα πράγματα ώστε να δουλευουν ελάχιστοικαι αυτοί με μισθούς ξεφτίλας. Αν τώρα οι εργαζόμενοι δεν σκέφτονται τους άλλους ε μην νομίζετε μπούμερανγκ θα γυρίσει. Από την στιγμή που είμαι δημόσιος υπάλληλος και έχω το ωράριο μου, μπορώ να προσφέρω και αλλού αν θέλω. Ας πάνε σε εθελοντικά προγράμματα εργασίας το απόγευμα, ας κάνουν κάτι άλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2013, 06:54:11 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος IFIGENEIA_THESS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #3317 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:33:03 μμ »
Αυριο κ μεθαυριο θα επεξεργαστουν τις αιτησεις των υποψηφιων σπουδαστων για να δουνε ποιες ειδικοτητες θα δημιουργηθουν στα ιεκ κ σεκ κ τεταρτη θα αρχισουν να μας καλουν...Κι ο Θεος βοηθος!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 281
Σύνολο: 286

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.