*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687984 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5446 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 12:48:17 πμ »
Έχουν ήδη ενημερώσει αρκετούς καθηγητές στα ΙΕΚ που ξερω...καποια είχαν ήδη και συναντηση με τους εκπαιδευτικους...(Πεμπτη κ Παρασκευη...) Βεβαια οι τελικοί πινακες δεν εχουν βγει κ δεν ξερω πως θα διαχειριστουν τη νεα καταταξη.... Αν κ δεν εχω δουλέψει ξανα σε ΙΕΚ...θα αρχισω να ρωταω αν ειμαι σε επιλέξιμη θεση μετά την ανακοίνωση των τελικών πινάκων...Φανταζομαι οτι θα πρέπει να παω απο εκεί...απο το τηλ αποκλείεται να μου το πουν εφόσον δεν με γνωρίζουν...Ετσι δεν ειναι;
Για ποια ιεκ μιλάς συνάδελφε?Καλό θα ήταν να περάσεις απο εκει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5447 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 10:19:34 πμ »
Θα ειναι η πρωτη φορα που θα διδαξω σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ (3ωρες απασχοληση 1 ημερα την εβδομαδα) και δεν εχω καταλαβει τι γινεται σχετικα με την ασφαλιση.
Ειμαι ανεργος στην παρουσα φαση, επιδοτουμενος απο ΟΑΕΔ με καρτα ανεργιας, πρωην ασφαλισμενος στο ΙΚΑ σαν ωρομισθιος εκπαιδευτικος σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ.

Τελικα θελω να ρωτησω - επειδη δεν εχω αντιληφθει τι ακριβως ισχυει -
αν υπαρχει ασφαλιση στο ΙΚΑ απο το Δημοσιο ΙΕΚ ή όχι. Ασφαλιζεται ή οχι  αυτη η υπο-απασχοληση (3ωρες απασχοληση 1 ημερα την εβδομαδα);

1 ) Αν δεν υπαρξει ασφαλιση IKA τοτε σε αυτην την περιπτωση τι θα γινει με την ανεργια μου στον ΟΑΕΔ

α) με το επιδομα ανεργιας ; β) με την καρτα ανεργιας ; Θα υπαρξουν συνεπειες ;

2 ) Αν υπαρξει ασφαλιση ΙΚΑ τοτε τι θα ισχυσει

α) με το επιδομα ανεργιας ; β) με την καρτα ανεργιας ; Θα υπαρξουν συνεπειες ;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5448 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 10:47:32 πμ »
Είμαι στην ίδια θέση με εσένα. Έχω επίδομα ανεργίας για άλλους 10 μήνες 360 ευρώ το μήνα.
Αν είσαι άνεργος, στο ΙΕΚ έχεις ΙΚΑ=σταματά η ανεργία σου και το επίδομά σου. Αλλά και ΙΚΑ να μην έχεις, οπότε μπορείς να κρύψεις από τον ΟΑΕΔ τη δουλειά στο ΙΕΚ, είναι μεγάλο ρίσκο να το κάνεις γιατί αν σε βρουν επιστρέφεις όλα τα επιδόματα πίσω με πρόστιμο. Με άλλα λόγια, σύμβαση στα ΙΕΚ ακόμα και με 1 ώρα/εβδ.= απώλεια ανεργίας και επιδόματος.
Η απόφαση και για τους δυό μας είναι δύσκολη και πρέπει να την πάρουμε την άλλη εβδομάδα!
Εγώ,αν πάρω ΙΕΚ πάνω από έξι ώρες, θα πάω να δουλέψω. Περιμένω και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και ένα ιδιωτικό ΚΔΒΜ και έχω και τα δημόσια ΚΔΒΜ. Όλα είναι φλου όπως κάθε αρχές φθινοπώρου τα τελευταία 15 χρόνια. Βαρέθηκα!! >:(

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5449 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 10:56:14 πμ »
Γενικά πάντως, αν είσαι πολύ νέος, πρέπει να θυσιάσεις το επίδομα ανεργίας για να αποκτήσεις μόρια προυπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:39 »

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5450 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 10:58:32 πμ »
Είμαι στην ίδια θέση με εσένα. Έχω επίδομα ανεργίας για άλλους 10 μήνες 360 ευρώ το μήνα.
Αν είσαι άνεργος, στο ΙΕΚ έχεις ΙΚΑ=σταματά η ανεργία σου και το επίδομά σου. Αλλά και ΙΚΑ να μην έχεις, οπότε μπορείς να κρύψεις από τον ΟΑΕΔ τη δουλειά στο ΙΕΚ, είναι μεγάλο ρίσκο να το κάνεις γιατί αν σε βρουν επιστρέφεις όλα τα επιδόματα πίσω με πρόστιμο. Με άλλα λόγια, σύμβαση στα ΙΕΚ ακόμα και με 1 ώρα/εβδ.= απώλεια ανεργίας και επιδόματος.
Η απόφαση και για τους δυό μας είναι δύσκολη και πρέπει να την πάρουμε την άλλη εβδομάδα!
Εγώ,αν πάρω ΙΕΚ πάνω από έξι ώρες, θα πάω να δουλέψω. Περιμένω και ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και ένα ιδιωτικό ΚΔΒΜ και έχω και τα δημόσια ΚΔΒΜ. Όλα είναι φλου όπως κάθε αρχές φθινοπώρου τα τελευταία 15 χρόνια. Βαρέθηκα!! >:(

Οντως φιλε μου βιωνουμε αυτην την ταλαιπωρια εδω και καποια χρονια.Περιμενω κι εγω αποτελεσματα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ με αβεβαιοτητα για το αν θα ειμαι και παλι μεσα.Αν παρω ωρες σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ τοτε ΟΚ. Ομως δεν μπορω να το ξερω αυτο τωρα με αποτελεσμα να μην ξερω τι να απαντησω την ΤΡΙΤΗ που ερχεται η συναντηση με την διευθυνση του ΙΕΚ.
Παντως δεν εισαι  σιγουρος για το τι ακριβως γινεται τοσο με την ασφαλιση οσο και με τα επιδοματα και την καρτα ανεργιας γιατι ενω αρχικα λες πως υπαρχει ασφαλιση ΙΚΑ μετα υποθετικα μου το αναιρεις < Αν είσαι άνεργος, στο ΙΕΚ έχεις ΙΚΑ=σταματά η ανεργία σου και το επίδομά σου. Αλλά και ΙΚΑ να μην έχεις, ..... >
Ξερει καποιος ακριβως τι ισχυει ;
ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΑ !!! ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ !!!


Α ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ
Περιμενεις και απο ιδιωτικο ΚΔΒΜ αποτελεσματα ειπες; Για να διδαξεις εκει δεν πρεπει να εισαι πιστοποιημενος εκπαιδευτης απο ΕΟΠΠΕΠ; Tι ισχυει στα ΚΔΒΜ ;Μπορουν να διδαξουν και οι μη πιστοποιημενοι εκπαιδευτες ;

Σ' ευχαριστω !!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2014, 11:02:44 πμ από SOTOSLAV »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5451 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:15:17 πμ »
Ο άνεργος και ο ήδη ασφαλισμένος στο ΙΚΑ έχει ΙΚΑ στο ΙΕΚ. Αυτό είναι σίγουρο! Αλλά αυτό ξεκίνησε αρχές του 2014 και μέχρι τότε όλοι είχαν ΑΕΔ και κάποιοι έκρυβαν την εργασία τους από τον ΟΑΕΔ, αφού δεν φαίνονταν ένσημα στο ΙΚΑ.
Τώρα λοιπόν ισχύει ΙΚΑ. Και προφανώς θα ισχύει και το 2014-15. Αλλά τους έχει κανείς εμπιστοσύνη τί θα κάνουν με μία προκήρυξη που πάλι αναφέρεται σε σύμβαση έργου; Μπορεί να βάλουν πάλι ΑΕΔ. Ρώτησέ τους!! Αν ξέρουν βέβαια να σου απαντήσουν με σιγουριά 8)!!

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5452 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:21:56 πμ »
Τα ιδιωτικά ΚΔΒΜ παίρνουν όποιον γουστάρουν, αρκεί απλά να έχει το τυπικό προσόν ( πτυχίο, επάρκεια ξένης γλώσσας, δίπλωνα ΙΕΚ, κτλ. ). Ο νόμος που λέει ότι στους ενήλικους διδάσκουν μόνο πιστοποιημένοι θα εφαρμοστεί όταν ο ΕΟΠΠΕΠ αρχίσει να πιστοποιεί εκπαιδευτές σε μεγάλο αριθμό, δηλαδή σε 200 χρόνια. Νομίζω ο μόνος περιορισμός τους είναι να διδάσκουν σε προγράμματα ΛΑΕΚ-ΟΑΕΔ οι εκπαιδευτές που είναι στο μητρώο του ΛΑΕΚ-ΟΑΕΔ, στο οποίο μητρώο μπαίνεις εύκολα απλά με μία αίτηση (δες το site toy OAEd).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5453 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:33:28 πμ »
Ίσως να μπορεί να εφαρμοστεί και στην περίπτωση των ΙΕΚ η σποραδική απασχόληση και να συνεχίσει να παίρνει το επίδομα ανεργίας μειωμένο κάποιος που απασχολείται 1 ή 2 μέρες στο ΙΕΚ.

SOTOSLAV δες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=15770.0
Καλύτερα, όμως, να ρωτήσεις και στον ΟΑΕΔ αν επιτρέπεται η χρήση σποραδικής με σύμβαση ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5454 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:35:49 πμ »
Ίσως να μπορεί να εφαρμοστεί και στην περίπτωση των ΙΕΚ η σποραδική απασχόληση και να συνεχίσει να παίρνει το επίδομα ανεργίας μειωμένο κάποιος που απασχολείται 1 ή 2 μέρες στο ΙΕΚ.

SOTOSLAV δες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=15770.0
Καλύτερα, όμως, να ρωτήσεις και στον ΟΑΕΔ αν επιτρέπεται η χρήση σποραδικής με σύμβαση ΙΕΚ.
επειδή ασχολήθηκα περυσι με το συγκεκριμένο θέμα...γίνεται μονο σε περίπτωση που το (υποτιθέμενο)συνολικό μηνιαίο εισόδημα δεν ξεπερνά τα 360 που είναι το επίδομα οαεδ!

Αποσυνδεδεμένος SOTOSLAV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5455 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:44:50 πμ »
Ίσως να μπορεί να εφαρμοστεί και στην περίπτωση των ΙΕΚ η σποραδική απασχόληση και να συνεχίσει να παίρνει το επίδομα ανεργίας μειωμένο κάποιος που απασχολείται 1 ή 2 μέρες στο ΙΕΚ.

SOTOSLAV δες εδώ: http://www.pde.gr/index.php?topic=15770.0
Καλύτερα, όμως, να ρωτήσεις και στον ΟΑΕΔ αν επιτρέπεται η χρήση σποραδικής με σύμβαση ΙΕΚ.

Tην καρτα ανεργιας την χανω δηλαδη LASID σωστα ; Και δεν θα εχω δικαιωμα να συμμετεχω σε διαφορα προγραμματα που βγαζει ο ΟΑΕΔ ή να συμμετεχω σε διαφορα voucher ;

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5456 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:50:13 πμ »
Tην καρτα ανεργιας την χανω δηλαδη LASID σωστα ; Και δεν θα εχω δικαιωμα να συμμετεχω σε διαφορα προγραμματα που βγαζει ο ΟΑΕΔ ή να συμμετεχω σε διαφορα voucher ;
Ναι,πλεον τη χάνεις!Απλά όπως σου είπε και ο LASID πριν το εαρινο εξαμηνο του 2014 πολλοι δεν δήλωναν την εργασια τους στα ιεκ εφοσον δεν έπαιρναν ένσημα και δεν μπορούσαν να τους ανακαλύψουν!Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις για τη λειτουργία των ΚΔΒΜ?Κάθε ποτε γίνονται τα μαθηματα,ποσο διαρκουν και γενικα για το ωράριο??Σκέφτομαι να κάνω αίτηση αλλά επειδή όλες οι περιοχές μου πέφτουν λιγάκι μακρια θελω να δω αν θα με εξυπηρετησει το πηγαινε-ελα!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5457 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:50:46 πμ »
επειδή ασχολήθηκα περυσι με το συγκεκριμένο θέμα...γίνεται μονο σε περίπτωση που το (υποτιθέμενο)συνολικό μηνιαίο εισόδημα δεν ξεπερνά τα 360 που είναι το επίδομα οαεδ!
Αν έχεις 2-3 ώρες την εβδομάδα συμφέρει για να παίρνεις ένα 200άρι τον μήνα από το επίδομα ανεργίας. Αλλιώς καλύτερα να γίνει διακοπή επιδότησης, ώστε τα επιδόματα να μείνουν ολόκληρα για είσπραξη μετά τη λήξη σύμβασης!

Αποσυνδεδεμένος jimmaras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5458 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 11:56:12 πμ »
Αν έχεις 2-3 ώρες την εβδομάδα συμφέρει για να παίρνεις ένα 200άρι τον μήνα από το επίδομα ανεργίας. Αλλιώς καλύτερα να γίνει διακοπή επιδότησης, ώστε τα επιδόματα να μείνουν ολόκληρα για είσπραξη μετά τη λήξη σύμβασης!
Ακριβως αυτό!!

Αποσυνδεδεμένος magdaion

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5459 στις: Οκτώβριος 10, 2014, 02:20:10 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας άμεσα!!
Με πήραν σήμερα από το ΙΕΚ για εκπαιδεύτρια   βρεφονηπιοκομων, δεν μου ανακοίνωσαν όμως τις ώρες..
Θέλω να σας ρωτησω 2 πραγματα..
1. Εγώ μόλις μπήκα σε ενα προγραμμα voucher υγείας, το οποίο όμως προυποθετει την ισχύ της κάρτας ανεργίας μου. Αν δεχτώ τη θέση στο ΙΕΚ αυτόματα διακόπτεται η κάρτα μου; μπορω να τα συνδυασω με κάποιο τροπο;
2. Η προϋπηρεσία ωσ εκπαιδευτή ΙΕΚ ισχυει για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ για την εκπαίδευση; η λαμβανεται υπόψη μονο για συνταξιμο χρονο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160627
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.