*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2688263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8022 στις: Μάρτιος 12, 2016, 10:36:42 μμ »
Προφανώς ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Φαρμακείου δεν έχει κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως και πολλές άλλες ειδικότητες των ΙΕΚ.
κανένας δεν εχει επαγγελματικά δικαιώματα πλην κομμώτριες και υδραυλικούςοι οποίοι είχαν ηδη με το ΤΕΕ βέβαια θα σε εκπλήξω το ξέρεις οτι υπάρχουν κομμωτριες στο τμημα αισθητικής ΤΕΙ αθηνών?

Και στα ΑΕΙ κάνουν μόνο μαθήματα ειδικότητας και όχι γενικής παιδείας, αλλά τα ΑΕΙ δεν είναι απλώς κατάρτιση!

Προσωπικά δεν είμαι μέλος της ΕΕΤΕΚ και οι απόψεις μου δεν επηρεάζονται από κανέναν!

Αλήθεια, εσύ ποια σχολή τελείωσες; Σε ποιο πανεπιστήμιο; Είσαι νέο μέλος και δεν μας έχεις πει κάτι για σένα!
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8023 στις: Μάρτιος 12, 2016, 10:55:30 μμ »
εχω μεταπτυχιακό απο αγγλικό πανεπιστήμιο με bachelor business administration 10 χρόνια εκπαιδευτής ΙΕΚ , αν κα δεν νομίζω οτι παίζει κανένα ρόλο
πάντως στα ΑΕΙ υπάρχουν μαθήματα γενικής παιδείας κάνεις λάθος. ισως και εγω.
εσυ αν επιτρέπεται τι εχεις τελειώσει?
Δεν κατάλαβα, όμως, από ποιο πανεπιστήμιο πήρες το βασικό σου πτυχίο, ούτε την ειδικότητά σου.

Τα δικά μου στοιχεία φαίνονται όλα στο προφίλ μου. ΠΕ17.03 Ηλεκτρολόγος Μηχανικός.
Καμιά παραπλάνηση...ο όρος Υπομηχανικός δεν υφίσταται εδώ και χρόνια!
Διδάσκω από το 2002 στην τυπική εκπαίδευση. Ήμουν διοριστέος του ΑΣΕΠ 2008 και το 2014 διορίστηκα μόνιμος σε ΕΠΑΛ!
Έχεις κάνει ποτέ αίτηση στην εγκύκλιο αναπληρωτών;

Στο πρώτο έτος έχει μαθηματικά, φυσική και αγγλικά! Αυτά είναι ελάχιστα. Παλιότερα και στα ΙΕΚ είχατε αγγλικά!

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8024 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:00:16 μμ »
Μια αφελής ερώτηση στα όρια της αδιακρισίας, ειναι υποχρεωτικό να δώσω τα προσωπικά μου στοιχεία διότι βλέπω επιμένεις προσωπικά να με ρωτάς δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να το κατανοήσω, κανέις αλλος δεν μου τα ζήτησε, ισως επειδη δημοσιευω στα ΙΕΚ, αν εχεις την ευγενη καλοσύνη?
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8025 στις: Μάρτιος 12, 2016, 11:15:28 μμ »
Όχι, δεν είναι απαραίτητο να πεις την ειδικότητά σου στο φόρουμ. Αν θέλεις την ανακοινώνεις.

Προσωπικά για μένα, όμως, έχει νόημα να ξέρω ποια είναι η ειδικότητα αυτού με τον οποίο συζητάω!
Αλλιώς μιλάς με έναν μηχανικό, αλλιώς με έναν γεωπόνο και αλλιώς με έναν πληροφορικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:54:22 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8026 στις: Μάρτιος 13, 2016, 11:27:13 πμ »
Μια αφελής ερώτηση στα όρια της αδιακρισίας, ειναι υποχρεωτικό να δώσω τα προσωπικά μου στοιχεία διότι βλέπω επιμένεις προσωπικά να με ρωτάς δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν μπορώ να το κατανοήσω, κανέις αλλος δεν μου τα ζήτησε, ισως επειδη δημοσιευω στα ΙΕΚ, αν εχεις την ευγενη καλοσύνη?

 Όταν ρίχνεις λάσπη στα ΤΕΙ και στους αποφοίτους του,  πρέπει να μας πεις πόσο επιστήμονας είσαι για να υποκλιθούμε μπροστά σου!
 

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8027 στις: Μάρτιος 13, 2016, 12:00:49 μμ »
Συνάδελφοι δε χρειάζεται νέα στείρα αντιπαράθεση (και κατα τη ταπεινή μου άποψη χωρίς κανένα αντικειμενικό λόγο)...

Καλά Κούλουμα σε όλους!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8028 στις: Μάρτιος 14, 2016, 04:25:26 πμ »
Σαν εκπαιδευτικός και απόφοιτος ΤΕΙ νιώθω προσβεβλημένος από τα σχόλια ορισμένων οι οποίοι αναφέρουν ανακρίβειες για 3τείς σπουδές και τέτοια...Δηλαδή δεν το καταλαβαίνω ο παραπάνω συνάδελφος πιστεύει ότι στα ΙΕΚ και γενικά στην εκπαίδευση θα πρέπει να υπάρχουν μόνο απόφοιτοι ΑΕΙ; είναι δυνατόν; δεν ξέρει ότι και τα ΤΕΙ είναι τριτοβάθμια εκπαίδευση και μάλιστα ανώτατη, άσχετα αν δεν εφαρμόζεται στην πράξη; Φυσικά υπάρχουν και μαθήματα όπου δεν γίνεται να διδάξει κανένας απόφοιτος ΑΕΙ, ΤΕΙ πχ μαγειρική τέχνη όπου οι απόφοιτοι προέρχονται από  ΟΑΕΔ ή ΙΕΚ, πουθενά αλλού δεν γίνεται να μπει ένας μη απόφοιτος τριτοβάθμιας σε ΙΕΚ. Να θυμίσουμε ότι στα ΤΕΙ η φοίτηση είναι 4 χρόνια, αναγνωρίζονται σε όλες τις χώρες του εξωτερικού ως ισάξια με ΑΕΙ ενώ στην Ελλάδα για συντεχνιακούς λόγους όχι, έχουν πλήθος εξειδικευμένων εργαστηρίων που στα ΑΕΙ δεν υπάρχουν ενώ τα τελευταία χρόνια λειτουργούν και τα δικά τους μεταπτυχιακά προγράμματα. Στην Αγγλία  οι σπουδές στα πανεπιστήμια είναι 3 χρόνια, στην Ελλάδα το ελάχιστο είναι 4 χρόνια παντού με εξαίρεση το Πολυτεχνείο όπου είναι 5 και για αυτό μετράει και ως master.                   
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2016, 04:42:04 πμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος frank1972

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8029 στις: Μάρτιος 14, 2016, 11:06:55 πμ »
Αγαπητοί, το τι πτυχίο έχεις φυσικά και παίζει τον ρόλο του, αλλά πιστεύω ότι  σπουδαό ρόλο πρέπει να παίζυν και οι γνώσεις. Είμαι λογιστής -απόφοιτος ΤΕΙ- εν ενεργεία ( δηλαδή εξασκώ το επαγγελμα) και τα τελευταία 5 χρόνια παίρνω και κάποιο εργαστήρια στα ΙΕΚ (λ΄γες ώρες 3 ή 5 ώρες το εξάμηνο , 'οχι παραπάνω )  . Στα εργαστήρια είναι 2 άτομα και τυγχάνει να είμαι με άλλον συνάδελφο αποφοίτους ΤΕΙ και ΑΕΙ, λοιπόν σας πληροφορώ ότι υπάρχουν ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΕΙ που δεν ξέρουν τι τους γίνεται ( εάν σας έλεγα μόνο για αποφοίτους ΤΕΙ θα το θεωρούσατε δεδομένο).
Θέλω να καταλήξω στο ότι φυσικά παίζουν το ρόλο τους οι σπουδές αλλά πρωτέυοντα ρόλο θα έπρεπε να παίζουν οι γνώσεις που έχει ο καθένας από εμάς και φυσικά η όρεξη να ασχοληθεί με το ανυικείμενο της μάθησης.
 

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8030 στις: Μάρτιος 14, 2016, 11:43:07 πμ »
Αν υπάρχε αξιολόγηση των εκπαιδευτών από ανεξάρτητο φορέα τότε θα φαινόταν κατα πόσο ειναι ικανός ο εκάστοτε εκπαιδευτής να κάνει μάθηματα στα ΙΕΚ. Σημαντικό όμως ειναι κατα πόσο και εκπαιδευόμενοι θέλουν να μάθουν και δεν έρχονται για αναβολή ή για άλλους μη εκπαιδευτικούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8031 στις: Μάρτιος 14, 2016, 01:54:01 μμ »
Συνάδελφοι, δεν έχει να κάνει με το αν είναι κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ ή ΑΕΙ.
Η προσωπική μου εμπειρία είναι η εξής: Πριν 3 χρόνια ανέλαβα μάθημα σε συνεργασία με άλλο συνάδελφο, απόφοιτο ΑΕΙ. (Να διευκρινήσω ότι είμαι απόφοιτος ΑΕΙ με μεταπτυχιακό και διδακτορικό). Λοιπόν η εμπειρία ήταν τραυματική! Η συνάδελφος δεν ήξερε τι της γίνεται...παντελώς ακατάλληλη, όχι μόνο γιατί δεν διέθετε γνώσεις, αλλά και γιατί δεν είχε καμιά εκπαιδευτική επάρκεια. Το 99% του χρόνου το κατασπαταλούσε στο να λέει ανοησίες/ανέκδοτα/κουτσομπολιά με τους εκπαιδευόμενους! Οι εκπαιδευόμενοι, βέβαια, άλλο που δεν ήθελαν....
Πολλές φορές, για να δικαιολογήσει την ανεπάρκεια της, επιχείρησε να με προσβάλει μπροστά στους εκπαιδευόμενους και άλλα τέτοια ευχάριστα :)
Συμπέρασμα: Ας μην κάνουμε γενικεύσεις. Υπάρχουν απόφοιτοι ΤΕΙ που είναι εξαιρετικά καταρτισμένοι και απόφοιτοι ΑΕΙ που δεν ξέρουν ούτε το όνομα τους να γράψουν...
Την καλημέρα μου και καλή Σαρακοστή σε όλους!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2016, 03:09:54 μμ από sylvia77 »

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8032 στις: Μάρτιος 14, 2016, 03:28:26 μμ »
Kαλή Σαρακοστή,

Μπορείτε να χαλαρώσετε λιγάκι, το θέμα μας είναι ποιος είναι ΤΕΙ ή ΑΕΙ, δεν έθεσα θέμα τέτοιο. Αλλά υποβάθμισης του θεσμού των ΙΕΚ. Ανελλιπώς και ανευ προηγουμένου τα τελευταία 15 χρόνια. Τυχαίο?

 Διαβάστε καλύτερα οτι δεν μιλάω για επίπεδο πτυχίων ΑΕΙ (πανεπιστήμιων και  ΤΕΙ) αλλά για συγκεκριμένες συντεχνίες που τυγχάνει να είναι απόφοιτοι ΤΕΙ (των παλιών ΤΕΙ) και να προωθούν εκπαιδευτές με πτυχία ΕΠΑΛ και να υφαρπαζουν τις θέσεις απο πτυχιούχους ΑΕΙ. (δηλαδή και απο πτυχιούχος τεχνολογικών ιδρυμάτων)

Εμφανης η επίθεση μερικών για παρεξήγηση ανευ ουσίας. Δεν εννοούσα αυτό αλλά ότι ο σύλλογος μας ειναι μία συνάθροιση κοπητηπιτα εκ του αποτελέσματος ΠΑΝΤΑ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2016, 03:35:43 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8033 στις: Μάρτιος 14, 2016, 04:04:01 μμ »
Markosath, η ανάρτησή μου δεν ήταν απάντηση σε σένα!
Είσαι νέο μέλος στο forum και δικαιολογημένα δεν γνωρίζεις ότι αυτή η συζήτηση μας έχει απασχολήσει πολλές φορές και στο παρελθόν.  Εξάλλου, όπως πιθανόν θα κατάλαβες, εγώ είμαι ενάντια σε κάθε είδους αφορισμό.
Ψυχραιμία λοιπόν και ας απολαύσουμε και κανένα σαρακοστιανό, λόγω της ημέρας :)

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8034 στις: Μάρτιος 14, 2016, 04:45:30 μμ »
οσοι ειναι υπέρ σε αυτον τον διαχωρισμό περαστικα τους, ο νόμος αναφέρει οτι ΑΕΙ ειναι τα πανεπιστημια και τα ΤΕΙ, και επειδη βλέπω οτι ο χρόνος που διαθέτω για ενα διόλου ασήμαντο θέμα μετατρέπεται σε προσωπικούς διαξιφισμούς και οχι για την ουσία που ειναι τα ΙΕΚ, που ίσως έχει και αυτό τον σκοπό του για κάποιους να μετατεθεί η συζήτηση αλλού..(δεν το ξέρω μπορεί να συμβαίνει) σταματώ να απασχολώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2016, 04:48:47 μμ από markosath »
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος sylvia77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8035 στις: Μάρτιος 14, 2016, 05:02:22 μμ »
"........για συγκεκριμένες συντεχνίες που τυγχάνει να είναι απόφοιτοι ΤΕΙ (των παλιών ΤΕΙ) και να προωθούν εκπαιδευτές με πτυχία ΕΠΑΛ και να υφαρπαζουν τις θέσεις απο πτυχιούχους ΑΕΙ. (δηλαδή και απο πτυχιούχος τεχνολογικών ιδρυμάτων)"

Δεν είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνω τι εννοείς παραπάνω. Εννοείς ότι κάποιοι διυθυντές ΙΕΚ (οι οποίοι είναι απόφοιτοι ΤΕΙ) έχουν κάποιο όφελος να δίνουν ώρες σε αποφοίτους ΕΠΑΛ;

Από την δική μου εμπειρία, απόφοιτοι ΕΠΑΛ παίρνουν ώρες σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις (μάγειρες, κομμωτές κλπ). Δεν έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο σε αυτόν τον τομέα (προς το παρόν!). Αυτό που είχα παρατηρήσει κάποτε είναι να κατακερματίζονται οι ώρες, ώστε να εξαντληθεί ο πίνακας και να πάρει ώρες και ο κολλητός του διευθυντή που βρίσκεται στο κάτω μέρος της λίστας (και δεν θα έπαιρνε ώρες ούτε με σφαίρες, αν οι ώρες δίνονταν κανονικά στους πρώτους της λίστας). Ας μας διαφωτίσουν οι συνάδελφοι με τις δικές τους εμπειρίες....

Και για να κάνω και μια χρήσιμη ερώτηση: Πότε ξεκινούν τα μαθήματα για το εαρινό εξάμηνο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2016, 05:34:12 μμ από sylvia77 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160634
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.