*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2687972 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8512 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 05:41:32 μμ »
αυτο ειναι το σωστο αρχειο με τις αλλαγες στα προγραμματα σπουδων; ή υπαρχει καποιο πιο προσφατο;

http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/969-neaprogrammata

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8513 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:10:00 μμ »
Οι προσωπικές ανάγκες και οι δυσκολίες του καθένα δεν μπορούν να αξιολογηθούν.
 
Όσο θα ισχύουν τέτοιου είδους κριτήρια (κοινωνικά δηλαδή) στις προσλήψεις,  δεν θα υπάρξει δικαιοσύνη αλλά μόνο αδικία.
Ο καθένας θεωρεί το δικό του πρόβλημα σοβαρότερο και ποτέ μα ποτέ δεν θα υπάρξει συνεννόηση.

Μπορεί πχ. κάποιος να μην είναι άνεργος αλλά να υπάρχουν προσωπικοί και σοβαροί λόγοι που να καθιστούν  αναγκαίο ένα επιπλέον εισόδημα. Επιπλέον είναι δυνατό το άτομο αυτό να  έχει λιώσει στα θρανία και να έχει κατακτήσει με πολύ κόπο και προσπάθεια όλα τα προσόντα που χρειάζονται για να είναι ένας καλός εκπαιδευτικός.   

Γιατί να του πάρει την θέση ένας  (άεργος)  άνεργος που διαθέτει ένα πτυχίο και έχει αρνηθεί εργασία γιατί δεν τον βόλευε πχ. η απόσταση;;

 (Έχω δει αμέτρητες περιπτώσεις και θα μπορούσα να γράψω σελίδες περιγράφοντας φοβερές αδικίες που προκάλεσαν τα "δίκαια" κοινωνικά κριτήρια). 

Για να μην μιλάω για το γεγονός που η ποιότητα της εκπαίδευσης δεν έχει καμία σχέση με τα προβλήματα του καθενός.

Μόνο τα σταθερά στον χρόνο κριτήρια σε σχέση αποκλειστικά  με την γνώση,  μπορούν να είναι δίκαια.
Ο καθένας μπορεί να κάνει έναν προγραμματισμό και να καταφέρει να αποκτήσει τα προσόντα τα οποία χρειάζονται.

ΥΓ. Αν κανείς γνωρίζει σε ποία άλλη χώρα της Ευρώπης ισχύουν μόρια ανεργίας πχ.  ας με ενημερώσει.

Για να το λες στην «Ευρώπη» που ανήκουμε και εμείς μόνο εδώ εφαρμόζουν τέτοια κοινωνική πολιτική. Φαντάζομαι ούτε ειδική μεταχείριση στους  δύτεκνους, τρίτεκνους πολύτεκνους κτλ θα υπάρχουν!

Ωραία να καταργηθεί εντελώς αλλά και τα άλλα προνόμια, άλλωστε υπάρχουν άτομα και με εικονική ανεργία, το ρωτούσε ένας άλλος που δεν ακύρωσε την κάρτα ανεργίας του και ακόμα ήταν άνεργος παρόλο που δούλεψε στα ΙΕΚ.

Αλλά μη μας βγαίνουν και οι ΔΥ και συνταξιούχοι κτλ να ζητιανεύουν ως ευπαθείς ομάδες μη τρελαθούμε εντελώς
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:55:30 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8514 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:33:30 μμ »
Τους δημόσιους ήδη τους πληρώνει το κράτος και μάλιστα υπερβολικά πολλά λεφτά σε σχέση με τα προσόντα τους και τη δουλεια που κάνουν.
Δεν θα τους πληρώνει και για δεύτερη δουλειά.
Αν δεν τους αρέσει ο μισθός και το καθισιό τους ας παραιτηθούν να βγουν στην αγορά να παλέψουν και να γίνουν ή άνεργοι αν δεν το αξίζουν ή ακόμα πιο πλούσιοι αν το αξίζουν.

Αααα μάλιστα. Άρα ισχύει αλά καρτ αυτό που λέει η Παυλίνα. Εκεί που συμφέρει μόνο. Με επιχείρημα τις γνωστές καφενειακές ανοησίες.

Και αυτούς που δουλεύουν στα Δημόσια ΙΕΚ και ταυτόχρονα στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ και ταυτόχρονα στα ΣΔΕ και ταυτόχρονα στα ΤΕΙ, ποιος τους πληρώνει? Δεν τους πληρώνει το κράτος αυτούς τους πολυθεσίτες?
Και μερικοί (όπως εσύ) έχουν δηλώσει εδώ ότι κάθονται αντί να δουλεύουν.

Γιατί δεν ασχολούνται με τον ιδιωτικό τομέα και δεν βγαίνουν στην αγορά να παλαίψουν (όπως λες) αυτοί και ασχολούνται με τον Δημόσιο? Ε φανταστικέ και "πανέξυπνε" συμφεροντολόγε jimpapas?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:39:24 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8515 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:48:32 μμ »
Αααα μάλιστα. Άρα ισχύει αλά καρτ αυτό που λέει η Παυλίνα. Εκεί που συμφέρει μόνο. Με επιχείρημα τις γνωστές καφενειακές ανοησίες.

Και αυτούς που δουλεύουν στα Δημόσια ΙΕΚ και ταυτόχρονα στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ και ταυτόχρονα στα ΣΔΕ και ταυτόχρονα στα ΤΕΙ, ποιος τους πληρώνει? Δεν τους πληρώνει το κράτος αυτούς τους πολυθεσίτες?
Και μερικοί (όπως εσύ) έχουν δηλώσει εδώ ότι κάθονται αντί να δουλεύουν.

Γιατί δεν ασχολούνται με τον ιδιωτικό τομέα και δεν βγαίνουν στην αγορά να παλαίψουν (όπως λες) αυτοί και ασχολούνται με τον Δημόσιο? Ε φανταστικέ και "πανέξυπνε" συμφεροντολόγε jimpapas?
παιδια  μπορει  καποιος  να μου  βαλει  εδω τα  περσινα  αποτελεσματα; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:02 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8516 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:52:11 μμ »
αυτο και εγω θα το ηθελα αλλα δεω ξερω αν μπορει πλεον να τα βρει κανεις...εχει αλλαξει το site... ::)  :-\

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8517 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 06:52:26 μμ »
Υπάρχει μια διαφορά niteulf που οφείλεις να την βλέπεις.

Αυτός που δουλεύει σε ΣΔΕ, Δημόσια ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ δεν είναι μόνιμος.

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν θεωρώ ότι ο μόνιμος δεν δουλεύει. Αλλά είναι αχάριστος να μην αντιλαμβάνεται την αξία του (και δικαίως) κεκτημένου της μονιμότητας που απολαμβάνει (και είμαι υπέρ γιατί θεωρώ ότι έτσι πρέπει).

Αλλά να μην βλέπεις ότι ο πολυθεσίτης ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ μπορεί να έχει από 2-4 ή 6 ώρες σε κάθε ένα από αυτά (σε αντίθεση με το μόνιμο που έχει πλήρες ωράριο), είναι μεγάλο λάθος σου.

Όπως είναι μεγάλο λάθος να μην βλέπει ότι ο πολυθεσίτης σε ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ κλπ είναι πολυθεσίτης για λίγους μήνες και την επόμενη χρονιά μπορεί να μην είναι πουθενά. Ούτε εδώ βλέπεις τη διαφορά.

Αυτό σκεφτόμαι από τη συζητήση που κάνετε. Αν ποτέ διοριστώ (δεν το βλέπω αλλά έστω..) και λέω τα αντίθετα ή θεωρώ τους πολυθεσίτες εξίσου προνομιούχους με τους μόνιμους τότε τι να πω....τόσο εύκολα ξεχνάει κάποιος από ξεκίνησε ή τοσο εύκολα ο μόνιμος δεν  εκτιμάει το προνόμιο της μονιμότητας (που επαλαναμβάνω καλώς και υπάρχει).   

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8518 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:00:26 μμ »
Αααα μάλιστα. Άρα ισχύει αλά καρτ αυτό που λέει η Παυλίνα. Εκεί που συμφέρει μόνο. Με επιχείρημα τις γνωστές καφενειακές ανοησίες.

Και αυτούς που δουλεύουν στα Δημόσια ΙΕΚ και ταυτόχρονα στα ΙΕΚ ΟΑΕΔ και ταυτόχρονα στα ΣΔΕ και ταυτόχρονα στα ΤΕΙ, ποιος τους πληρώνει? Δεν τους πληρώνει το κράτος αυτούς τους πολυθεσίτες?
Και μερικοί (όπως εσύ) έχουν δηλώσει εδώ ότι κάθονται αντί να δουλεύουν.

Γιατί δεν ασχολούνται με τον ιδιωτικό τομέα και δεν βγαίνουν στην αγορά να παλαίψουν (όπως λες) αυτοί και ασχολούνται με τον Δημόσιο? Ε φανταστικέ και "πανέξυπνε" συμφεροντολόγε jimpapas?

Τους χαρακτηρισμούς στους μαθητές σου που και εκεί αμφιβάλω αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα γιαυτό ξεσπάς εδώ.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8519 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:07:46 μμ »
Υπάρχει μια διαφορά niteulf που οφείλεις να την βλέπεις.

Αυτός που δουλεύει σε ΣΔΕ, Δημόσια ΙΕΚ, ΤΕΙ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ δεν είναι μόνιμος.

Για να μην παρεξηγηθώ. Δεν θεωρώ ότι ο μόνιμος δεν δουλεύει. Αλλά είναι αχάριστος να μην αντιλαμβάνεται την αξία του (και δικαίως) κεκτημένου της μονιμότητας που απολαμβάνει (και είμαι υπέρ γιατί θεωρώ ότι έτσι πρέπει).

Αλλά να μην βλέπεις ότι ο πολυθεσίτης ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ μπορεί να έχει από 2-4 ή 6 ώρες σε κάθε ένα από αυτά (σε αντίθεση με το μόνιμο που έχει πλήρες ωράριο), είναι μεγάλο λάθος σου.

Όπως είναι μεγάλο λάθος να μην βλέπει ότι ο πολυθεσίτης σε ΣΔΕ, ΔΙΕΚ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ΟΑΕΔ κλπ είναι πολυθεσίτης για λίγους μήνες και την επόμενη χρονιά μπορεί να μην είναι πουθενά. Ούτε εδώ βλέπεις τη διαφορά.

Αυτό σκεφτόμαι από τη συζητήση που κάνετε. Αν ποτέ διοριστώ (δεν το βλέπω αλλά έστω..) και λέω τα αντίθετα ή θεωρώ τους πολυθεσίτες εξίσου προνομιούχους με τους μόνιμους τότε τι να πω....τόσο εύκολα ξεχνάει κάποιος από ξεκίνησε ή τοσο εύκολα ο μόνιμος δεν  εκτιμάει το προνόμιο της μονιμότητας (που επαλαναμβάνω καλώς και υπάρχει).

Κοίτα εγώ ούτως ή άλλως με ΙΕΚ δεν ασχολούμαι πλέον. Αλλά δεν μου αρέσουν οι συμφεροντολόγοι και οι "με λένε Ρίζο και όπως θέλω τα γυρίζω".
Φυσικά και οι μόνιμοι έχουν ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Σταθερό μισθό για όλο το χρόνο. Ποιος είπε όχι? Θα έπρεπε να είναι έτσι για όλους.

Όμως:
1) Υπάρχουν πάρα πολλοί μόνιμοι που με το ζόρι την βγάζουν οικονομικά γιατί πλέον ζουν με 700 Ευρώ και αναγκάζονται για χρόνια να νοικιάζουν σπίτια σε άλλες πόλεις όντας εγκλοβισμένοι
2) Οι ωρομίσθιοι πολυθεσίτες (που δεν έχω κάτι μαζί τους), κατά 99,99999% αν γίνουν μόνιμοι θα εξακολουθήσουν να ψάχνονται να παίρνουν ώρες και απο αλλού.

Το θέμα είναι ότι είτε βοηθάς τους άνεργους ή αυτούς που δουλεύουν λίγο και βάζεις π.χ. εισοδηματικά κριτήρια που είναι τα ίδια για όλους, είτε το αφήνεις ελεύθερο (όπως προτείνει η Παυλίνα) και παίρνεις ανάλογα με τα προσόντα του καθενός.

Το όπου με συμφέρει θεωρώ σωστό το ένα και όπου δεν με συμφέρει θεωρώ σωστό το άλλο, θεωρώ ότι δεν έχει λογική.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8520 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:08:38 μμ »
Τους χαρακτηρισμούς στους μαθητές σου που και εκεί αμφιβάλω αν μπορείς να τα βγάλεις πέρα γιαυτό ξεσπάς εδώ.

Ότι του φανεί του λολοστεφανή.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8521 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:28:27 μμ »
παιδια  μπορει  καποιος  να μου  βαλει  εδω τα  περσινα  αποτελεσματα;

αυτο και εγω θα το ηθελα αλλα δεω ξερω αν μπορει πλεον να τα βρει κανεις...εχει αλλαξει το site... ::) :-\

Google search!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8522 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:31:18 μμ »
Niteulf συμφωνώ σε αυτά που λες. Ίσως τα εισοδηματικά κριτήρια ίδια για όλους να είναι η καλύτερη λύση.

Πάντως έκανα αυτή την επισήμανση γιατί στο μυαλό μου δεν έχω τον μόνιμο των 700 που γυρίζει ανά την Ελλάδα (ο μόνιμος δεν είναι σε σταθερή θέση;...νόμιζα ότι ο αναπληρωτής γυρίζει από εδώ και από εκεί....δεν τα ξέρω και καλά).
Στο μυαλό μου έχω τον διευθυντή του ΕΠΑΛ ή τον 55άρη  δημόσιο εκπαιδευτικό λειτουργό που το αντιλαμβάνεσαι ότι έχει κουραστεί-βαρεθεί στο ΕΠΑΛ που βρίσκεται (τον βλέπεις τον άνθρωπο) και αναζητάει νέες συγκινήσεις-προκλήσεις στα ΙΕΚ που σύντομα και αυτά τα βαριέται. Είναι εξαίρεση αυτό που βλέπω εγώ;;;;; Μπορεί..
Και αυτός ανάγκες μπορεί να έχει θα μου πεις......Μπορεί και να έχει, δεν αμφιβάλλω.

Συμφωνώ με την παρατήρησή σου ότι οι πολυθεσίτες κάποια στιγμή όταν μονιμοποιηθούν θα συνεχίσουν να διεκδικούν τις θέσεις τους αλλά στην φάση που βρίσκονται τώρα (που πρέπει να είναι σε εγρήγορση, που δεν είναι σίγουροι αν θα τους πάρουν) δεν τους λες εξίσου προνομιούχους με τους μόνιμους εκπαιδευτικούς. Είναι υποχρεωμένοι να επιμορφώνονται (για να συνεχίσουν να διεκδικούν με αξιώσεις τις θέσεις τους) και άρα σου βγάζουν ζωντάνια και όχι την "κούραση" που περιγράφω παραπάνω. Ας κρατήσουν οι μόνιμοι δημόσιοι εκπαιδευτικοί λειτουργοί την ενέργεια τους για τα παιδάκια του σχολείου που βρίσκονται. Λίγο είναι 23 ώρες;;;;

Αποσυνδεδεμένος sofiaaek

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8523 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:52:52 μμ »


Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8525 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:07:57 μμ »
και να γκουγκλαριες ολα σε παραπεμπουν στο site που καναμε μεχρι τωρα αιτησεις και το οποιο δεν υπαρχει πλεον.
..

εγω τουλαχιστον δεν εχω βρει κατι αλλο....

 Οι πίνακες ήταν στο σιτε τους έπρεπε να κρατήσετε ένα αντίγραφο της περιοχής και της ειδικότητας σας που ήταν πιστοποιημένοι και μη σε χωριστές πίνακες, για όλη την Ελλάδα κανένας δε θα τα έχει!
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160626
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.