*

Αποστολέας Θέμα: ημερες αργιας-αποδοχες  (Αναγνώστηκε 5566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ημερες αργιας-αποδοχες
« στις: Οκτώβριος 13, 2009, 11:53:09 μμ »
καλησπέρα! ξέρει κάποιος σε ποιες περιπτώσεις ο ωρομίσθιος καθηγητης χάνει εντελώς και τα μόρια της ημέρας και τη χρηματική αποζημίωση? στο νετ που έψαξα για τη νομοθεσία λέει οτι οι αργίες όπως πχ 25μαρτίου ή 28 οκτωβρίου πληρώνονται στον καθηγητή κι ας χάνονται...ενώ άλλες αργίες δεν πληρώνονται. εγώ ήξερα οτι ο ωρομίσθιος πληρώνεται και παίρνει τις ώρες μόνο που προσέρχεται στο σχολείο...τελικά τι ισχύει?
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 02:34:33 πμ »
Πού το είδες ότι πληρωνόμαστε 28η και 25η;Δεν πληρωνόμαστε,ούτε παίρνουμε μόρια για κάθε επίσημη αργία.Τις ώρες μας τις παίρνουμε κανονικά όταν τις χάνουμε με ευθύνη του σχολείου,πχ εκδρομές,εκλογές,καιρικές συνθήκες(χιόνια) κτλ.Ούτε των 3 Ιεραρχών μας πληρώνουν,γενικά μας έχουν σαν κορόιδα... >:( Επίσης σε περίπτωση απεργίας,αν είσαι σε δημοτικό,ακόμα και αν απεργεί ο δάσκαλος της τάξης ενώ εσύ όχι,πρέπει να πας στο σχολείο ακόμα και αν δεν υπάρχουν μαθητές για να περαστούν οι ώρες σου.Εκτός αν τύχει να είσαι σε σχολείο που απεργούν όλοι και κλείσει...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 07:22:16 πμ »
Για την ακρίβεια, υπολογίζονται κανονικά οι ώρες που χάνονται και δεν είναι ευθύνη του ωρομισθίου, συμπεριλαμβανομένων και των καταλήψεων. Αν θυμάστε, πρόπερσι είχε γίνει χαμός με την αργία για το θάνατο του Χριστόδουλου, και ενώ αρχικά δεν είχαν υπολογιστεί οι ώρες, είχε έρθει εγκύκλιος αργότερα -μετά από πολλες διαμαρτυρίες φυσικά- για να υπολογιστούν. Ειδικά για τις καταλήψεις πολλοί διευθυντές, είτε από άγνοια είτε από πρόθεση, απειλούν τους ωρομίσθιους, έτσι ώστε να μιλήσουν και καλά στους μαθητές για να λήξει η κατάληψη. Οπότε προσοχή.  ;)

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:25:09 πμ »
δεν θυμάμαι ακριβώς τη σελίδα που το είχα δει απλά είχα πατήσει στο google ωρομίσθιοι καθηγητές νομοθεσία. προφανώς κατάλαβα λάθος εγώ γιατί μου φάνηκε κι εμένα περίεργο.... αλλά είπαμε.... αν θέλεις κύριε πας σου λένε...αν δε θέλεις κάτσε σπίτι σου και ξαναδώσε ασεπ.... κοροιδία απο τις λίγες
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:18 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:48:46 πμ »
Οι ωρομίσθιοι καθηγητές δεν δικαιούνται της οριζόμενης ωριαίας αποζημιώσεως για τις ημέρες των διακοπών, των εορτών Χριστουγέννων και Πάσχα και τις υπόλοιπες επίσημες αργίες, κατά τις οποίες οι εκπαιδευτικές μονάδες δεν λειτουργούν και δεν έχουν ορισθεί αντίστοιχες ώρες διδασκαλίας γι' αυτούς.

Για τις ημέρες των Τριών Ιεραρχών και της 17ης Νοεμβρίου που είναι σχολικές εορτές, οι προσλαμβανόμενοι ωρομίσθιοι καθηγητές γνωρίζουν εκ των προτέρων ότι το εκπαιδευτικό πρόγραμμα δεν λειτουργεί κατά τις ημέρες αργίας και τις κατά το νόμο εξαιρέσιμες ημέρες, δεν δικαιούνται αποζημίωσης.

Δικαιούνται όμως αποζημίωσης όταν οι μαθητές κάνουν αποχή από τα μαθήματά τους ή δε γίνονται μαθήματα λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών σε ορισμένες περιοχές της Ελληνικής Επικράτειας ή κατά τις εργάσιμες ημέρες που το σχολείο είναι εκλογικό κέντρο στις βουλευτικές ή δημοτικές εκλογές ή κατά τις ημέρες (εργάσιμες) των γενικών συνελεύσεων των καθηγητών, εφόσον βέβαια είναι παρόντες και διαθέτουν τους εαυτούς τους στην υπηρεσία των σχολείων σύμφωνα με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διδασκαλίας τους.

(Από τη σχολική νομοθεσία, σε φωτοτυπία, όταν ήμουν ωρομίσθια...)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος horror_mis8ios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 01:48:35 μμ »
Ξέρω πως θα 'ρθει και δεν θα 'μαι όπως είμαι
να τον δεχτώ με το καλύτερο παλτό μου
μήτε σκυμμένος στις σελίδες κάποιου τόμου
εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.....
ΛΑ ΛΑ ΛΑ ΛΑ

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:40:41 μμ »
δηλαδή τώρα που έκλεισαν τα σχολεία για τις εκλογές οι ώρες που χάθηκαν λογικά θα γραφτούν?
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:46:30 μμ »
δηλαδή τώρα που έκλεισαν τα σχολεία για τις εκλογές οι ώρες που χάθηκαν λογικά θα γραφτούν?

Νσι, θα γραφτούν οι ώρες κανονικά. Έτσι έγινε και στις ευροεκλογές του Ιουνίου. Είναι ξεκάθαρο, εξάλλου, στο απόσπασμα της νομοθεσίας που παρέθεσε η bikini.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:47:25 μμ »
δηλαδή τώρα που έκλεισαν τα σχολεία για τις εκλογές οι ώρες που χάθηκαν λογικά θα γραφτούν?

Δικαιούνται όμως αποζημίωσης όταν το σχολείο είναι εκλογικό κέντρο στις βουλευτικές ή δημοτικές εκλογές.
Επομένως, απαιτήστε το.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 09:50:36 μμ »
ορίστε η σχετική εγκύκλιος

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:26:26 μμ »
Eυχαριστώ για τη βοήθεια!! αν και είναι πολύ εντάξει στο ολοήμερο που έτυχα οι υπεύθυνοι δε νομίζω να μου δημιουργήσουν πρόβλημα  :)
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 10:56:00 μμ »
Δεν είναι θέμα να είναι εντάξει.Πολλές φορές έχουν γίνει λάθη.Για τις εκλογές πχ ένας διευθυντής πήγε να μην μου περάσει τις ώρες γιατί δεν το ήξερε.Όταν του είπα ότι μετράνε,τις πέρασε αμέσως...να κρατάς αντίγραφο από την κατάσταση με τις ώρες του κάθε μήνα αφού υπογράψει ο διευθυντής ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:17:36 πμ »
Eμένα, πάντως, σε ένα από τα σχολεία που δούλεψα ως ωρομίσθια τις ώρες της 5ημερης μου τις έκοψε ο διευθυντής (όπως και πολλές άλλες άλλωστε ) και στις εκδρομές, κι ας μην είχα 1η ώρα μάθημα, με ανέβαζε κανονικά στο σχολείο, για να μου πει... να φύγω!!!!!!!!!!!! >:( >:( >:( >:( >:( :-X :-X :-X :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος evi_poly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ημερες αργιας-αποδοχες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 01:42:19 πμ »
ειναι μάλλον σε τι διευθυντή θα πέσεις γιατι εγώ τον ρώτησα αν πάτε εκδρομή εγώ τι κάνω? και μου λέει πλεχτό έχεις στο σπίτι? να πάρεις! αν θες έρχεσαι λέει να πιούμε κανενα ουζάκι αν πάλι δε θες κάθεσαι σπίτι σου ...αλλα οι ώρες σου γράφονται κανονικά.
I've learned that everyone wants to reach the top of the mountain, but all the happiness and growth occurs while you are climbing it..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160696
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.