*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 31385 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 24, 2022, 01:38:04 μμ »
Δυστυχώς, κάποιες Διευθύνσεις είναι πολύ... ιδιότροπες, περίεργες, παράξενες να το πω και ζητάνε επ'ακριβώς το κείμενο που θέλουν. Και οι γιατροί μου θέλουν να είναι πλήρως καλυμμένοι, οπότε δεν αναλαμβάνουν να τη χορηγήσουν χωρίς να έχω εξακριβώσει τη ζητά η αρμόδια Διεύθυνση. Γίνεται πανικός τις ελάχιστες ημέρες που διαθέτουμε προτού αναλάβουμε υπηρεσία, οπότε είναι και αυτοί πιεσμένοι χρονικά να μας εξυπηρετήσουν.
Δεν καταλαβαίνω γιατί οι γιατροί να μη νιώθουν καλυμμένοι αν δεν ξέρουν το κείμενο που θέλει η κάθε Διεύθυνση. Έχω ακούσει και γιατρό να λέει ότι θα γράψει ό,τι κρίνει αυτή. Φυσικά αν τα έχουμε όπως τα ζητάνε, τόσο το καλύτερο για μας. Πάντως επειδή συνήθως φροντίζω να τα έχω έτοιμα πριν με καλέσουν, τα πάω με την ανάληψη υπηρεσίας και αν μου ζητήσουν αλλαγές απλά εξηγώ το προφανές και κάπου εκεί λήγει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:02:16 πμ »
Πώς σας φάνηκε ο αριθμός των κενών δευτεροβάθμιας για α' φάση που έδωσε ο Patreas; Πέρσι είχαν δηλωθεί λιγότερα. Ελπίζω να έχουμε νέα και για πρωτοβάθμια και το κυριότερο να καλυφθούν.

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 25, 2022, 07:18:18 πμ »
Εάν έκανα σωστή μετάφραση των γραφόμενων, 31 κενά θα καλυφθούν σίγουρα για ΔΕ και από τα 343 να ελπίζουμε στο 50%?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 07:54:39 πμ από Miss06 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 25, 2022, 08:36:04 πμ »
Εάν έκανα σωστή μετάφραση των γραφόμενων, 31 κενά θα καλυφθούν σίγουρα για ΔΕ και από τα 343 να ελπίζουμε στο 50%?
Αυτό αναφερόταν για τις πολυπληθείς ειδικότητες. Πέρσι πήρε κάπου 220 ΠΕ06 στη β/θμια στην α' φάση. Ας ελπίσουμε για πιο πολλά φέτος. Λέτε να έχουμε νέα από σήμερα το. βράδυ ή θα τραβήξει μέχρι αύριο βράδυ η αγωνία;
Υ.Γ. Τώρα είδα την εξήγηση που έδωσε ο Πατρέας για τα αντίστοιχα κενά της β' στήλης των γυμναστών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 08:41:58 πμ από English »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 25, 2022, 10:56:02 πμ »
Αυτό αναφερόταν για τις πολυπληθείς ειδικότητες. Πέρσι πήρε κάπου 220 ΠΕ06 στη β/θμια στην α' φάση. Ας ελπίσουμε για πιο πολλά φέτος. Λέτε να έχουμε νέα από σήμερα το. βράδυ ή θα τραβήξει μέχρι αύριο βράδυ η αγωνία;
Υ.Γ. Τώρα είδα την εξήγηση που έδωσε ο Πατρέας για τα αντίστοιχα κενά της β' στήλης των γυμναστών.

Επομένως, να ΜΗΝ ελπίζω σε άμεσο διορισμό...  :( :'( :'( :'( Πρόπερσι πόσους ΠΕ 06 πήραν στην α' φάση; Εγώ και τις δύο χρονιές που διορίστηκα, ήταν από την πρώτη φάση κι ενώ έχω τετραψήφια θέση στον αρχικό πίνακα. Πώς γίνεται αυτό; Την πρώτη χρονιά ήμουν πολύ μακριά και πέρυσι σχετικά κοντά.   

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/389955_proslipseis-anapliroton-mprosta-stin-afasi-proslipseon-deite-ta-hiliades-kena

ΥΓ: Οι ειδκότητες τι ακριβώς θα κάνουν στο σχεδιασμό των ομίλων;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 11:03:34 πμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 25, 2022, 11:09:44 πμ »
Επομένως, να ΜΗΝ ελπίζω σε άμεσο διορισμό...  :( :'( :'( :'( Πρόπερσι πόσους ΠΕ 06 πήραν στην α' φάση; Εγώ και τις δύο χρονιές που διορίστηκα, ήταν από την πρώτη φάση κι ενώ έχω τετραψήφια θέση στον αρχικό πίνακα. Πώς γίνεται αυτό; Την πρώτη χρονιά ήμουν πολύ μακριά και πέρυσι σχετικά κοντά.   

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/389955_proslipseis-anapliroton-mprosta-stin-afasi-proslipseon-deite-ta-hiliades-kena

ΥΓ: Οι ειδκότητες τι ακριβώς θα κάνουν στο σχεδιασμό των ομίλων;
Γιατί να μην ελπίζεις; Εγώ αισιόδοξα τα βλέπω τα πράγματα. Και υπάρχουν και τα κενά της α/θμιας, που θα είναι και περισσότερα. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στην περιοχή που έχεις δηλώσει από κενά. Πρόπερσι δε θυμάμαι αριθμό στην α' φάση κι αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το ψάξω.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 25, 2022, 11:17:11 πμ »
Αφού επίσημα μίλησαν για το 50% των κενών από όσα ανακοινώθηκαν για την πρωτοβάθμια, τότε μιλάμε για 200+ συνολικά και στις δύο βαθμίδες γενικής παιδείας.

Τα σεμινάρια ΕΑ μας εντάσσουν στους επικουρικούς πίνακες της ΕΑ;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 25, 2022, 11:21:05 πμ »
Αφού επίσημα μίλησαν για το 50% των κενών από όσα ανακοινώθηκαν για την πρωτοβάθμια, τότε μιλάμε για 200+ συνολικά και στις δύο βαθμίδες γενικής παιδείας.

Τα σεμινάρια ΕΑ μας εντάσσουν στους επικουρικούς πίνακες της ΕΑ;
Μάλλον έχεις μπερδευτεί ή αγχωθεί υπερβολικά. Έχει ανακοινωθεί κάτι για πρωτοβάθμια; Πού είδες για το ποσοστό κάλυψης και ο αριθμός 200+ συνολικά και για τις δύο βαθμίδες πώς προκύπτει.
Όσο για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής, ναι, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, μας εντάσσουν στον επικουρικό πίνακα με ελάχιστες φυσικά πιθανότητες πρόσληψης από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:31:03 μμ »
Μάλλον έχεις μπερδευτεί ή αγχωθεί υπερβολικά. Έχει ανακοινωθεί κάτι για πρωτοβάθμια; Πού είδες για το ποσοστό κάλυψης και ο αριθμός 200+ συνολικά και για τις δύο βαθμίδες πώς προκύπτει.
Όσο για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής, ναι, εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις, μας εντάσσουν στον επικουρικό πίνακα με ελάχιστες φυσικά πιθανότητες πρόσληψης από εκεί.

Σε ποιες προϋποθέσεις αναφέρεσαι για τα σεμινάρια ΕΑ; Αναφέρομαι στα εννιάμηνης διάρκειας που εποπτεύονται και υλοποιούνται μέσω ελληνικών ΑΕΙ. Είναι μοριοδοτούμενα και αναφέρεται ρητά ότι σε εντάσσουν στον επικουρικό πίνακα. Πιο πάνω αναφέρθηκε ότι θα καλυφθεί μόλις το 50% των κενών της πρωτοβάθμιας στην α' φάση. Και μαζί με τους περίπου 40 της δευτεροβάθμιας, ουσιαστικά μιλάμε για 200+ ΠΕ 06 στην α' φάση. Δε διάβασα κάποιο άρθρο, πχ της Alfavita, που να μιλά για μόλις 50% κάλυψη των κενών. Δεν ξέρω πώς προέκυψε η εν λόγω αναφορά από συνάδελφο στο θέμα. Πίστευα ότι με τις μονιμοποιήσεις κατόπιν των συνταξιοδοτήσεων θα αυξάνονταν σημαντικά οι πιθανότητες όχι μόνο να διοριστώ και φέτος, αλλά πολύ κοντά στο νομό μου. Για εντός πολύ δύσκολο, καθώς θεωρείται κλειστός.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 25, 2022, 12:58:56 μμ »
Σε ποιες προϋποθέσεις αναφέρεσαι για τα σεμινάρια ΕΑ; Αναφέρομαι στα εννιάμηνης διάρκειας που εποπτεύονται και υλοποιούνται μέσω ελληνικών ΑΕΙ. Είναι μοριοδοτούμενα και αναφέρεται ρητά ότι σε εντάσσουν στον επικουρικό πίνακα. Πιο πάνω αναφέρθηκε ότι θα καλυφθεί μόλις το 50% των κενών της πρωτοβάθμιας στην α' φάση. Και μαζί με τους περίπου 40 της δευτεροβάθμιας, ουσιαστικά μιλάμε για 200+ ΠΕ 06 στην α' φάση. Δε διάβασα κάποιο άρθρο, πχ της Alfavita, που να μιλά για μόλις 50% κάλυψη των κενών. Δεν ξέρω πώς προέκυψε η εν λόγω αναφορά από συνάδελφο στο θέμα. Πίστευα ότι με τις μονιμοποιήσεις κατόπιν των συνταξιοδοτήσεων θα αυξάνονταν σημαντικά οι πιθανότητες όχι μόνο να διοριστώ και φέτος, αλλά πολύ κοντά στο νομό μου. Για εντός πολύ δύσκολο, καθώς θεωρείται κλειστός.
Σε αυτές τις προϋποθέσεις αναφέρομαι, χρονικής διάρκειας και ωρών.
Εγώ δε διάβασα κάτι σχετικό για πρωτοβάθμια. Δεν έχουν δοθεί καν αριθμοί για αυτή τη βαθμίδα. Από ό,τι κατάλαβα, τα κενά της δεύτερης στήλης απλά θα μεταφερθούν στην πρώτη στήλη και το άθροισμα είναι ο συνολικός αριθμός κενών που δηλώθηκαν. Έχει να κάνει μάλλον με το πώς τα δήλωσαν οι Διευθύνσεις στον δικό μας κλάδο. Ούτε είδα πουθενά να γράφεται ότι θα καλυφθούν 40 κενά στη δευτεροβάθμια, είναι αδύνατο. Ας μείνουμε στις πληροφορίες του Πατρέα και ας τις ερμηνεύσουμε σωστά, δηλ. να καταλάβουμε τι λέει ο άνθρωπος, που είναι και σαφής πάντα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 25, 2022, 01:01:53 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος marou87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Be cruel to your school
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:01:23 μμ »
Καλησπέρα και καλή τοποθέτηση σε όλους! Κι εγώ είμαι αισιόδοξη ως προς τα κενά...Επίσης με θέση 700κάτι στον εκκαθαρισμένο, φέτος έβαλα πρώτη φορά ΑΜΩ για σιγουριά γιατί δήλωσα μόνο την περιοχή μου. Σπίτι μου σπιτάκι μου.

Όσο για το υλικό που ρώταγε κάποιος παραπάνω, κάποια βιβλία βοηθάνε πολύ περισσότερο από άλλα. Στο δημοτικό, το βιβλίο της Γ' είναι μια χαρά ενώ της Ε' και ΣΤ' θα τα χαρακτήριζα κακογραμμένα. Στο Λύκειο, το Αγγλικά 1 είναι λίγο πιο ενδιαφέρον από το Αγγλικά 2. Γενικά να εύχεστε να υπάρχει διαδραστικός και να μην φοβάστε να τον χρησιμοποιήσετε γιατί βοηθάει πολύ στο μάθημά μας.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:06:44 μμ »
Καλησπέρα και καλή τοποθέτηση σε όλους! Κι εγώ είμαι αισιόδοξη ως προς τα κενά...Επίσης με θέση 700κάτι στον εκκαθαρισμένο, φέτος έβαλα πρώτη φορά ΑΜΩ για σιγουριά γιατί δήλωσα μόνο την περιοχή μου. Σπίτι μου σπιτάκι μου.

Όσο για το υλικό που ρώταγε κάποιος παραπάνω, κάποια βιβλία βοηθάνε πολύ περισσότερο από άλλα. Στο δημοτικό, το βιβλίο της Γ' είναι μια χαρά ενώ της Ε' και ΣΤ' θα τα χαρακτήριζα κακογραμμένα. Στο Λύκειο, το Αγγλικά 1 είναι λίγο πιο ενδιαφέρον από το Αγγλικά 2. Γενικά να εύχεστε να υπάρχει διαδραστικός και να μην φοβάστε να τον χρησιμοποιήσετε γιατί βοηθάει πολύ στο μάθημά μας.
Στην εποχή που ζούμε και με την εξοικείωση των περισσοτέρων με την τεχνολογία νομίζω είναι ελάχιστοι αυτοί που τον φοβούνται. Το θέμα είναι να υπάρχει. :-)
Καλή τοποθέτηση και σε εσένα! Ναι, δίπλα στο σπίτι σου ίσως να συμφέρει και το μειωμένο ωράριο από το να μη σε καλέσουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:14:45 μμ »
Υπάρχουν διαδραστικοί πινακες στα δημόσια σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 25, 2022, 01:21:23 μμ »
Υπάρχουν διαδραστικοί πινακες στα δημόσια σχολεία;
Σε κάποια ναι. Έχω διδάξει σε σχολείο που είχε σε κάθε αίθουσα. Αλλά και σε άλλα που είχαν σε λίγες ή όπου και το CD-player ήταν πολυτέλεια. Και μιλάω για σχολεία της Αττικής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160192
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 663

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.