*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154753 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5306 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:00:19 μμ »
Πάντα υποτιμούσα τα ιδιωτικά πανεπιστήμια της Κύπρου.  Από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησα το μεταπτυχιακό είπα ότι είναι ένα ΑΧΡΗΣΤΟ- ΑΝΟΡΓΑΝΩΤΟ "ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ" που σκοπό έχει μόνο το χρήμα. Τελικά το μήνυμα τους έρχεται να μου επιβεβαιώσει αυτή την άποψη.

Μεγάλη ΑΛΗΘΕΙΑ,
αλλά:
1. Όταν έχουμε 1 ανάγκη "βαφτίζουμε και το κρέας --> ψάρι" και δεν βλέπουμε τίποτα άλλο παρά τι μας βολεύει.
2. Ειδικός ο Έλληνας σε αυτό: "Τα αγαθά κόλποις κτώνται".

Ό,τι και να αλλάξει (ή να μην αλλάξει) στην Παιδεία στη χώρα μας εμείς δε θα αλλάξουμε και ΠΑΝΤΑ θα "τρουπώνουμε" οποιοδήτε (μα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ) Νόμο.

Συνεπώς:
Για τους γηγενείς αυτής της χώρας μας (κατά το λεφτά υπάρχουν στο οποίο σχεδόν όλοι διαφωνούν, αλλά είναι ΑΛΗΘΕΙΑ):

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
Άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AngMar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5307 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:00:35 μμ »
Επίσης, να απαιτήσουμε να μην πληρώσουμε πρακτική. Πού ακούστηκε αυτό; 1190€ για τον επόπτη???? για μερικές αναφορές που θα του στείλουμε?

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5308 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:06:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους/ες τους/ις συναδέλφους/ες.
Δυστυχώς, μη βρίσκοντας επί του παρόντος τον τρόπο να δημιουργήσω νέο forum ανάλογης θεματικής, παραθέτω εδώ την κάτωθι ανακοίνωση του ΔΟΑΤΑΠ:

"Αποδεκτή περίοδος έναρξης μεταπτυχιακών σπουδών στα Πανεπιστήμια της Κύπρου για την αναγνώριση του τίτλου
Σύμφωνα με απόφαση της Ολομέλειας του Δ.Σ. που ελήφθη στη συνεδρίασή της 171/4-9-2015 κατόπιν διευκρινίσεων που εδόθησαν με επιστολή από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κυπριακής Δημοκρατίας για τις μεταπτυχιακές σπουδές, «για όσους ολοκληρώνουν τις μεταπτυχιακές σπουδές τους (συμπεριλαμβανομένων και της εξέτασης του τελευταίου μαθήματος και της περάτωσης της διπλωματικής εργασίας, εφόσον αυτή απαιτείται) από τον Σεπτέμβριο του 2015 και μετά σε Πανεπιστήμια της Κύπρου, και αιτούνται την αναγνώριση του τίτλου σπουδών τους από το Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π., προκειμένου να αναγνωρισθεί η ισοτιμία του προς τα μεταπτυχιακά των Ελληνικών Α.Ε.Ι. θα πρέπει υποχρεωτικά οι σπουδές να έχουν ξεκινήσει στις αρχές είτε του χειμερινού είτε του εαρινού εξαμήνου»."

Ξεκίνησα εξ αποστάσεως φοίτηση σε μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο της Κύπρου κατά τη θερινή περίοδο του έτους 2014-2015. Υπάρχει κάποιος άλλος εδώ που να έχει πράξει το αντίστοιχο στην πορεία των σπουδών του; Από ό,τι μπορά να καταλάβω, η ως άνω απόφαση θα μας στερήσει τη δυνατότητα λήψης ισοτιμίας;

Θερμά ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο όλων.


Τί έγινε λέει;;;; Θα μας τρελάνουν τελείως... Κάθε μέρα θα βγάζουν όλο και κάτι καινούριο. Δεν ξέρω πραγματικά πώς πρέπει να αντιδράσουμε. ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5309 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:07:02 μμ »
angelides.p@unic.ac.cy

ενα είναι σύγουρο, μετά την επιστολή... ο αγγελίδης και οι σύμβουλοι του είναι για τα μπαζα, για να  μην πω κάτι πιο χοντρο... το καλύτερο για όλους είναι αντί να ρωτάτε στο forum να το ρωτάτε τον αγγελίδη στο mail  και μετά να ενημερώνει το forum για τις παπαριές που λένε....

Εφόσον θέλουν να κάνουν πανεπιστήμιο θα πρέπει να είναι σοβαροί ... μπορεί να μην ακούγεται ωραίο αλλά είναι καλό να ενημερώνουμε και "γνωστούς" ότι ξεκινώντας ιατρική, νομική κλπ τα προβλήματα θα έρθουν και το πανεπιστήμιο θα τους αφήσει κρεμασμένουν σε κάθε απαίτηση του υπουργείου!!!!
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sotia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5310 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:26:44 μμ »
ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ 420 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ 30% ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΑΝΩ ΤΟ 50%, ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΟΥΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5311 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:33:50 μμ »

Ειδικά για αυτό:

Λοιπον επειτα απο επικοινωνια που ειχα με τον Αγγελίδη σας παραθετω τα ερωτηματα μου και τις απαντησεις του:



- Θα μας δώσετε περαιτέρω πληροφορίες για το κομμάτι της Πρακτικής; (ώρες, φορείς όπου μπορούμε να τοποθετηθούμε, πώς θα γίνει η τοποθέτηση κλπ;)

Ναι, σύντομα εφόσον το επιλέξετε



απλά:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!

Πάρτε το (πληρώστε δλδ) και θα σας πούμε μετά.

"Να δεις τι σου'χω για μετά", λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5312 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:37:34 μμ »
Ειδικά για αυτό:

απλά:

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ!!!

Πάρτε το (πληρώστε δλδ) και θα σας πούμε μετά.

"Να δεις τι σου'χω για μετά", λοιπόν!

αυτά για να έχουν γνωση και αυτοί που θα διαλέξουν νομική, ιατρική κλπ στο λευκωσίας....
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5313 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:41:30 μμ »
Ας περιμένουμε το φεκ. Πάντως εγώ πιστεύω πως αυτό με τον δοαταπ είναι πιο σοβαρό γιατί ότι και να γίνει τα μεταπτυχιακά θα περάσουν από εκεί.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5314 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:43:39 μμ »
ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ 420 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΤΟ 30% ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΣΑΝ ΕΜΑΣ ΑΝΩ ΤΟ 50%, ΝΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΟΥΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ

Καμιά αποτελεσματικότητα αυτό που προτείνεις,
όπως και αυτό που προτείνω εγώ ("ΔΕΝ είναι θέμα Παιδείας")

Απλά:
Αφήστε τα παιδιά (Ρουσώ)

"κατέχουν" όλη την αλήθεια (που εσείς βαφτίζετε έτσι το ψέμα):

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:45:58 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος Sokratis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Oceanic Flight 815
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5315 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:44:17 μμ »
Ας περιμένουμε το φεκ. Πάντως εγώ πιστεύω πως αυτό με τον δοαταπ είναι πιο σοβαρό γιατί ότι και να γίνει τα μεταπτυχιακά θα περάσουν από εκεί.
συμφωνώ μαζί σου.... και βλέποντας πίσω στο φορουμ 1 χρονο... ο δοαταπ έχει "δύσκολη πόρτα"
Oceanic Flight 815 - P99

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5316 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:46:41 μμ »
Ξαναδιαβάζοντας την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ βλέπω ότι λέει "από τον Σεπτέμβριο του 2015" άρα από εδώ και πέρα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω για όσους γράφτηκαν μέχρι σήμερα θερινό εξάμηνο.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5317 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:50:10 μμ »
συμφωνώ μαζί σου.... και βλέποντας πίσω στο φορουμ 1 χρονο... ο δοαταπ έχει "δύσκολη πόρτα"
Έτσι είναι. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ξανά είχε θέμα με τον δοαταπ γι αυτό και άργησαν την περασμένη χρονιά οι αναγνωρίσεις αλλά ξεπεράστηκε,θέλω να πιστεύω πως και τώρα θα πάρουν τα μέτρα τους.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5318 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:52:01 μμ »
Ξαναδιαβάζοντας την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ βλέπω ότι λέει "από τον Σεπτέμβριο του 2015" άρα από εδώ και πέρα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω για όσους γράφτηκαν μέχρι σήμερα θερινό εξάμηνο.
Λέει για όσους ολοκληρώνουν απο το Σεπτεμβριο του 2015 και μετά όχι για όσους ξεκινουν απο το Σεπτεμβρη του 2015 όπως κανονικα θα επρεπε...

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #5319 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 10:53:49 μμ »
Ξαναδιαβάζοντας την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ βλέπω ότι λέει "από τον Σεπτέμβριο του 2015" άρα από εδώ και πέρα, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω για όσους γράφτηκαν μέχρι σήμερα θερινό εξάμηνο.



Μα λέει ''για όσους ολοκληρώνουν τις μεταπτυχιακές σπουδές τους από τον Σεπτέμβριο του 2015 και μετά''... Ουφ τί θα κάνουμε;;;; Θα μας τρελάνουν τελείως!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 873
Σύνολο: 874

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.