*

Αποστολέας Θέμα: Υποθετικά μιλώντας;;;  (Αναγνώστηκε 1808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Υποθετικά μιλώντας;;;
« στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:03:38 μμ »
Καλή χρονιά σε όλους και κουράγιο στις προσπάθειές μας.!

Λοιπόν έχω ένα θέμα που με προβληματίζει και ξέρω πως η εμπειρία σας και η γνώμη σας θα με σώσουν.

Είμαι ΠΕ19 και υπολογίζω του χρόνου να βρίσκομαι σε μια αρκετά υψηλή θέση του πίνακα διορισμών αλλά θα είμαι οριακά για αναπλήρωση ή διορισμό. Για αναπλήρωση σχεδόν σίγουρα.
Επίσης εργάζομαι σε ιδιωτικό αυτό το διάστημα.
Οι απορίες μου είναι οι εξής:

α) Κάνω τα χαρτιά μου και με καλούν για διορισμό και αρνούμαι. Δεν πάω ούτε αναπληρώτρια; Μπορώ δηλαδή αν με διορίσουν μακριά να επιλέξω την αναπλήρωση για να έχω καλύτερη τύχη του χρόνου;
β) Δεδομένου ότι με καλούν αναπληρώτρια μπορώ να συνεχίσω να δουλέυω στο ιδιωτικό αλλά τα μόρια να θεωρούνται δημοσίου;
γ) Επειδή δεν το βρίσκω στο φόρουμ πόσα άτομα θα διορίσουν από τον ενιαίο πίνακα του χρόνου;  ??? ???(Να δω τι απίδια πιάνει ο σάκος μου)


Όλα αυτά τα λέω γιατί σχεδιάζω με το "πρόσωπο" να παντρευτούμε τον Ιούνη του 10. Είμαι σε δίλλημα να ξεκινήσω ετοιμασίες (σπίτι έπιπλα μετακομίσεις) ή να περιμένω μέχρι τον Οκτώβρη του 09 να δω τι θα κάνω.Βέβαια θα μου πείτε "Μανταμ, σε διορίζουνε και εσύ πας για γάμους και οικογένειες;" 8) 8)

Ποια η γνώμη σας; Τι θα κάνατε στη θέση μου;

Ευχαριστώ, εκ τω προτέρων!
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:08:59 μμ »
Δεν μπορώ να ρισκάρω και να σου δώσω σίγουρη απάντηση αλλαααααααα................θα σε διορίσουν και θα πεις ΟΧΙ?σκέψου πόσοι θα θελαν να ναι στη θέση σου και πόσοι παντρεμένοι χωρίζονται έχοντας ακόμα και νεογέννητα για να πάνε αναπληρωτές....πόσο μάλλον για διορισμό....

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:13:28 μμ »
και γω τα σκεφτομαι αυτα... να σου πω την αληθεια δεν ξερω...κανε οτι σου πει η καρδια σου.μπορει πολλοι να χωριζονται αλλα υπαρχουν και πολλοι που δεν μπορουν χωρια :-\αν ομως διοριστεις και ο αντρας σου ειναι δημοσιος υπαλληλος τοτε εχετε συνυπηρετηση ετσι δεν ειναι?

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:24:39 μμ »
Έχετε δίκιο τέτοια περίπτωση δεν πρέπει να χαθεί.

Ο άντρας μου δεν είναι δημόσιος υπάλληλος αλλά είναι διατεθειμένος να πάει σε κάποια παραρτήματα της εταιρίας του αν μας κάτσει η περιοχή.

Και αν απλά πάω αναπληρώτρια; Μπορώ να παραμείνω στο ιδιωτικό μη χάνοντας τα μόρια της αναπλήρωσης; Και αυτός είναι νόμος που γενικά ισχύει ή ισχύει μόνο για φέτος;
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 07:34:34 μμ »
τωρα τι να σου πω,δεν ξερω προσωπικα καποιον που να του ηρθε ο διορισμος κι αρνηθηκε.Αντε κι ειπες οχι,ξερεις σιγουρα αν θα πας αναπληρωτρια καπου κοντα; μηπως την επομενη χρονια ο διορισμος θα ειναι καπου καλυτερα;ειναι μεγαλο ρισκο,οπως και να το κανεις.Κι εγω οταν διοριστηκα ετοιμαζομασταν για γαμο,κι απλα ''παγωσε'' λιγο το θεμα.Αλλοι ξενιτευονται με παιδια ή τα αφηνουν πισω τους.Καλως ή κακως στο διορισμο στο δημοσιο δεν μπορουμε να επιλεξουμε πολλα πραγματα(τοπο,σχολειο κλπ),ολοι το ξερουν οτι υπαρχει σχετικη ταλαιπωρια με μετακινησεις

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 09:17:16 μμ »
Ακριβώς την ίδια κατάσταση βιώνω κι εγώ! Είναι πολύ πιθανό να φύγω του χρόνου αναπληρώτρια, και τον Ιούνιο του '10 λέμε να παντρευτούμε!
Ακόμα και Μάιο, αν είναι βολικές οι καταστάσεις. Εγώ θα σου έλεγα να κάνεις τα σχέδια σου όπως υπολογίζεις και όλα τα υπόλοιπα προσαρμόζονται. Υπάρχει και η άδεια στην τελική...

Αποσυνδεδεμένος maria_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Θέε μου τι ακούω!
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 09:57:19 μμ »
Και θα πληρώνουμε δυο σπίτια στα καλά καθούμενα;;; Εσείς αυτό θα κάνετε; Θα πάρετε έπιπλα, θα οργανώνετε γάμο και θα είστε μακριά; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ξενερώσει. Και εκεί που λέγαμε να το αναβάλλουμε με ενημέρωσαν ότι επειδή δουλεύω σε ιδιωτικό έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω να δουλεύω εκεί και να έχω τα μόρια της αναπλήρωσης...
Για ό,τι κι αν κάνω εμένα χρεώνω και θέλω σε μένα να καταλήγω...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 12:18:55 πμ »
αν δουλευεις σε ιδιωτικο εγω σου προτεινω να κατσεις εκει.εγω που ειμαι στην ιδια φαση πανω κατω αν και μικρη δεν θα πηγαινα αναπληρωτρια εκτος αν βεβαια με εστελναν κρητη.4 χρονια κρατησα σχεση απο αποσταση αθηνα θεσνκη αλλο δεν μπορω τωρα που επιτελους ειμαστε μαζι με τον φιλο μου.βεβαια εγω δεν εχω κουραγιο ενω εσυ εχεις οποτε για σενα ειναι πιο ευκολο,εξ αλλου 1 χρονος περναει γρηγορα.παιρνεις τα μορια σου και τον επομενο χρονο μεινε στον τοπο σου με τον αντρουλη σου.αν παλι δεν θες μεινε στο ιδιωτικο μα μια χαρα σε βρισκω.αυτα σε συμβουλευω.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:38:33 πμ »
Και θα πληρώνουμε δυο σπίτια στα καλά καθούμενα;;; Εσείς αυτό θα κάνετε; Θα πάρετε έπιπλα, θα οργανώνετε γάμο και θα είστε μακριά; Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω ξενερώσει. Και εκεί που λέγαμε να το αναβάλλουμε με ενημέρωσαν ότι επειδή δουλεύω σε ιδιωτικό έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω να δουλεύω εκεί και να έχω τα μόρια της αναπλήρωσης...

Αναγκαστικά ναι. Δε γίνεται να οργανώνουμε τη ζωή μας με βάση το τι θα καπνίσει στο υπουργείο παιδείας, πόσους μόνιμους και πόσους αναπληρωτές θα παίρνει κάθε φορά! Σε ό,τι αφορά την οργάνωση του γάμου δε με απασχολεί και πολύ, θα αρκεστώ σε βασικά και ουσιαστικά. Με παίρνει κιόλας γιατί ζούμε σε επαρχία και δεν είναι όλα κλεισμένα μήνες πριν, αγχώδη κτλ. Όσο για τα έπιπλα θα μείνουμε με ό,τι έχουμε και όταν γίνουν πιο μόνιμα τα πράγματα βλέπουμε...
Πάντως αν ισχύει αυτό με το ιδιωτικό, -και καλύτερα να το ψάξεις στο υπουργείο επίσημα, μη βασίζεσαι σε σκόρπια λεγόμενα- καλύτερα να μείνεις εκεί που είσαι. Και ψάξε να βρεις τι ισχύει σ' αυτήν την περίπτωση αν αρνηθείς την αναπλήρωση, γιατί κανονικά όταν αρνείσαι να πας όπου σε στέλνουν διαγράφεσαι από τον πίνακα αναπληρωτών και για το τρέχον και για το επόμενο έτος. Που σημαίναι ότι θα χάσεις τυχόν μόρια ΑΣΕΠ που θα σου προκύψουν.
Αφού μιλάς για ιδιωτικό πρέπει να είσαι σε μεγάλη πόλη, έτσι; Αν σε παίρνει δήλωσε για αναπλήρωση μόνο κοντινές περιοχές. Βέβαια αυτό είναι ανάλογο με την πόλη που μένεις. Στη Δράμα μπορείς να δηλώσεις για αναπληρωτής και να σε πάρουν σε σχολείο μέσα στην πόλη! Βέβαια είναι και θέμα κενών. Τέλος πάντων, ας έρθει η ώρα να βρεθούμε στο δίλημμα και με βάση το πώς θα είναι η ζωή μας τότε, αποφασίζουμε ...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Υποθετικά μιλώντας;;;
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 11:34:07 πμ »
Άποψη μου, αν σε καλέσουν για αναπληρώτρια πήγαινε όπου και να είναι αυτό. Άλλοι παρακαλάνε για μια θέση. Όσο για το ιδιωτικό, συγνώμη αλλά δεν έχω καταλάβει αν εργάζεσαι σε ιδιωτική επιχείρηση ή ιδιωτικό σχολέιο. Αν είναι η πρώτη περίπτωση, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συζητάμε καθώς εννοείται ότι άλλο το δημόσιο και τα μόρια του και άλλο ο ιδιωτικός τομέας. Αν όμως είσαι σε σχολέιο, και έχεις σύμβαση (ή κάτι τέτοιο) αν σε έχουν δηλωμένη τέλος πάντων, τα πράγματα αλλάζουν. Καλύτερα να ρωτήσεις στο υπουργείο για να είοσαι σίγουρη.
Πάντως εγώ θα πήγαινα όπου να 'ναι, όπως και πήγα όταν διορίστηκα.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159936
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.