*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2006, 04:05:28 μμ »
Τι όχι ρε συ?
Μίλα κανονικά ::)
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:40 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 04, 2007, 08:09:01 μμ »
Είμαι ΠΕ20, φέτος το καλοκαίρι ξεμπέρδεψα με τη σχολή μου (επιτέλους :o) και πήρα 2 ώρες την εβδομάδα ΠΔΣ στη Β' ΤΕΕ στο μάθημα " Μετάδοση δεδομένων και Δίκτυα Υπολογιστών Ι". :D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tho

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 12:39:47 μμ »
ειμαι ΠΕ02 στην πολη μου εγινε φετος χαμος με τις ωρες.ολοι οι φιλολογοι πηραν απο 2ωρες(τουλαχιστον ετσι μας ειπαν) αν και οπως αποδειχθηκε αυτο δε συνεβη.εγω κινδυνευω να χασω το τμημα γιατι οπως παει καθε φορα και τα παιδια μειωνονται.παλευουμε σαν τους ζητουλες καθε χρονο για καμια ωρα για προυπηρεσια και ερχονται οι "γνωστο騨 του προισταμενου που παιρνουν τις ωρες και τις τοποθετησεις μεσα στην πολη.γιατι βεβαια αλλο να εχεις 2 ωρες διπλα στα σπιτι σου και αλλο να κανεις 60χιλιομετρα για 2 ωριτσες.....
τελος παντων
καλη καρδια....
   

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2007, 10:41:42 μμ »
Είμαι ΠΕ20, φέτος το καλοκαίρι ξεμπέρδεψα με τη σχολή μου (επιτέλους :o) και πήρα 2 ώρες την εβδομάδα ΠΔΣ στη Β' ΤΕΕ στο μάθημα " Μετάδοση δεδομένων και Δίκτυα Υπολογιστών Ι". :D

σε ποιά περιοχή;;;;;
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:44:40 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 19, 2007, 05:49:20 μμ »
Είμαι ΠΕ20, φέτος το καλοκαίρι ξεμπέρδεψα με τη σχολή μου (επιτέλους :o) και πήρα 2 ώρες την εβδομάδα ΠΔΣ στη Β' ΤΕΕ στο μάθημα " Μετάδοση δεδομένων και Δίκτυα Υπολογιστών Ι". :D

σε ποιά περιοχή;;;;;

Στον Νομό Αρκαδίας! Γιατί ρώτας Κατερίνα;  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος rena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση Π.Ε.19
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 12, 2007, 06:06:52 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την διαδικασία της ΠΔΣ... Ωρες ΠΔΣ πιθανόν να πάρει κάποιος, κάνοντας τα χάρτια ως ωρομίσθιος ή ακολουθείται κάτι άλλο? Εάν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει.... Ευχαριστώ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 12, 2007, 08:59:00 μμ »
Για να πάρεις ώρες στην ΠΔΣ κάνεις άλλη αίτηση σε τμήμα της δευτεροβάθμιας που είναι ειδικό γι' αυτό. Οι ημερομηνίες πέρυσι ήταν πάνω κάτω ίδιες με των αναπληρωτών. Παλιά πήγαινες σε σχολεία και έκανες αίτηση και επαφιόταν στην κρίση του διευθυντή αν θα σε πάρει, αλλά τώρα η διαδικασία γίνεται απευθείας από τη δευτεροβάθμια και φυσικά με το βύσμα που διαθέτεις εκεί μέσα ώστε να σου δώσει τελικά ώρες.

Αποσυνδεδεμένος rena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση Π.Ε.19
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 24, 2007, 04:42:02 μμ »
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!  ;)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2007, 05:30:49 μμ »
Ώρες ΠΔΣ παίρνουν οι πιο "γνωστοί", απ΄ότι έχω ακούσει..

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 25, 2007, 10:47:21 πμ »
Είμαι αρκετό καιρό μέλος του forum, όμως είναι η πρώτη φορά που γράφω. Κι αυτό γιατί εξοργίζομαι. Κατ' αρχάς, γιατί ονομάσατε τη συζήτηση "ωρομίσθιοι"; Καμιά σχέση δεν έχουν οι της Π.Δ.Σ με τους ωρομίσθιους. Οι μεν διορίζονται από την πίσω πόρτα, οι δε από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών. Σας ακούω να διαμαρτύρεστε που δεν σας δίνουν περισσότερες ώρες, λες και σας τις χρωστούν. Είμαι ΠΕ02, έχω πάρει πτυχίο το 1996, ήμουν επιτυχούσα μη διοριστέα του ΑΣΕΠ και ΠΟΤΕ δεν μου δόθηκε ούτε μια ώρα Π.Δ.Σ. Δεν είχα τα απαραίτητα "προσόντα"!!! Πρώτη φορά φέτος (11 χρόνια μετά) πάτησα το πόδι μου σε τάξη (του δημόσιου σχολείου, γιατί στον ιδιωτικό τομέα εργάζομαι χρόνια) ως ωρομίσθια. Έχω, δηλαδή, περίπου 3 μόρια πραγματικής προϋπηρεσίας στον Ενιαίο σε αντίθεση με συναδέλφους που έχουν 11 (όλα από ΠΔΣ). Όλα καλώς καμωμένα. Όμως, μη διαμαρτύρεστε και μην απαιτείτε. Είναι τουλάχιστον ενοχλητικό και εξοργίζει τους ανθρώπους που δεν ξέρουν πώς μπαίνει κανείς από την πίσω πόρτα και αγωνίζονται ακόμα με αξιοκρατικά κριτήρια να επιβιώσουν. Ευχαριστώ.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 25, 2007, 07:39:40 μμ »
Ειμαι ΠΕ20 Και τον περασμενο Νοεμβριο με πηραν τηλεφωνο απο καποιο λυκειο για 2 ωρες ΠΔΣ στο μαθημα "Αναπτυξη Εφαρμογων Σε Προγραμματιστικο Περιβαλλον"!Εγω "γνωστος" δεν ημουν σε κανεναν.Τυχαιο γεγονος ητανε.Αρα υπαρχουν και καποιοι (οι μισοι ας πουμε) που εργαζονται δικαια στην ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2007, 09:35:30 πμ »
Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι. Ελάχιστοι. Οι μισοί σε καμιά περίπτωση. Δε μου φταίτε εσείς. Ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει όπως ξέρει και μπορεί. Μου φταίει το διαβλητό και πελατειακό σύστημα προσλήψεων της Π.Δ.Σ. που καταλήγει να τρωγόμαστε μεταξύ μας όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί που παλεύουμε (ο καθένας με τα μέσα του) για μια θέση στον ήλιο της Δημόσιας (:) Εκπαίδευσης.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2007, 09:17:09 μμ »
τρωγόμαστε μεταξύ μας όλοι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί που παλεύουμε (ο καθένας με τα μέσα του) για μια θέση στον ήλιο της Δημόσιας (:) Εκπαίδευσης.
Αυτό πεστο και ξαναπέστο, αλλά η ΠΔΣ δεν πιάνει μια αν σκεφτείς τι γίνεται με Εκκλησιαστικά, ΣΜΕΑ.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 31, 2007, 01:00:57 μμ »
Άστο... Πονεμένη ιστορία! Γι' αυτό θυμώνω όταν ακούω κάποιους να απαιτούν και να θεωρούν ότι κάποιος τους χρωστάει ώρες... Καλώς ή κακώς (κακώς κατά την άποψή μου, όμως δεν είναι της παρούσης) υπάρχει ένα σύστημα επιλογής. Αναφέρομαι στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Σε αυτό το σύστημα συμμετέχουμε, όσοι συμμετέχουμε, διεκδικώντας μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση. Άλλωστε δεν έχουμε και πολλές εναλλακτικές επαγγελματικές λύσεις (εννοώ, σε περίπτωση που θέλουμε να εξασκήσουμε αυτό που σπουδάσαμε). Ωστόσο, τελικά είμαστε οι περισσότερο αδικημένοι. Γιατί ανταγωνιζόμαστε με άνισους όρους: έχουμε να αντιμετωπίσουμε προϋπηρεσίες πελατειακού τύπου, όπως αυτές που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου, οι οποίες δίνουν προσαυξήσεις και, κατά συνέπεια, προβάδισμα στους διορισμούς. Φαύλος κύκλος. Να δουλεύουν όλοι, δε λέω. Όχι όμως εις βάρος εκείνων που δεν έχουν "πλάτες". Ας δουλεύουν στα εκκλησιαστικά, στην ΠΔΣ, στη Σιβητανίδειο. Ας εξακολουθεί να παίζεται αυτό το πολιτικό παιχνίδι προς όφελος κάποιων.  Να μην αναγνωρίζεται όμως η προϋπηρεσία όσων δεν καλούνται από τον ενιαίο πίνακα! Να μην τρωγόμαστε για το τίποτα. Αυτά προς το παρόν. Συγγνώμη για την ένταση. Νιώθω όμως την αδικία να με πνίγει.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160263
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.