*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242106 φορές)

0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1134 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:49:19 μμ »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:43 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1135 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 01:50:35 μμ »
Φυσικά και δεν θέλω να παγώσει το πρόγραμμα!Θέλω όμως να παγώσουν οι προσλήψεις αν είναι να γίνονται με τον τρόπο που γίνονται μέχρι σήμερα!Μπορεί να γίνω κακιά τώρα αλλα αν είναι διαρκώς κάποιοι να παίρνουν τις ώρες που δικαιούμαι εγώ τότε καλύτερα να μην πάρει κανείς!Ας βρουν καινούρια φόρμουλα ακόμα κι αν χρειαστει για κάποιο διαστημα να παγώσουν τα πραγματα,αρκει να μη βολεύονται όσοι έχουν μέσο,όποιου χρώματος και αν είναι αυτό...!

+1
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1136 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:09:07 μμ »
ακριβώς το ίδιο λέω και γω στο τόπικ αρχίζει η ΠΔΣ αλλά δεν το αντιλαμβάνονται...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1137 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:23:50 μμ »
Φυσικά και δεν θέλω να παγώσει το πρόγραμμα!Θέλω όμως να παγώσουν οι προσλήψεις αν είναι να γίνονται με τον τρόπο που γίνονται μέχρι σήμερα!Μπορεί να γίνω κακιά τώρα αλλα αν είναι διαρκώς κάποιοι να παίρνουν τις ώρες που δικαιούμαι εγώ τότε καλύτερα να μην πάρει κανείς!Ας βρουν καινούρια φόρμουλα ακόμα κι αν χρειαστει για κάποιο διαστημα να παγώσουν τα πραγματα,αρκει να μη βολεύονται όσοι έχουν μέσο,όποιου χρώματος και αν είναι αυτό...!

+1
Να αγιασει το στομα σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:27:43 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1138 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:36:04 μμ »
Το θέμα όμως δεν είναι το "βόλεμα"!Φυσικά και δεν θέλω να παγώσει το πρόγραμμα!Θέλω όμως να παγώσουν οι προσλήψεις αν είναι να γίνονται με τον τρόπο που γίνονται μέχρι σήμερα!Μπορεί να γίνω κακιά τώρα αλλα αν είναι διαρκώς κάποιοι να παίρνουν τις ώρες που δικαιούμαι εγώ τότε καλύτερα να μην πάρει κανείς!Ας βρουν καινούρια φόρμουλα ακόμα κι αν χρειαστει για κάποιο διαστημα να παγώσουν τα πραγματα,αρκει να μη βολεύονται όσοι έχουν μέσο,όποιου χρώματος και αν είναι αυτό...!

Να πεθάνει ο γάιδαρος του γείτονα. Η μόνιμη απαίτηση του Έλληνα. Όταν παγώνουν οι προσλήψεις παγώνει το πρόγραμμα και όλοι ξέρουμε ότι τέτοιου τύπου καθυστερήσεις ευνοούν μόνο τα φροντιστήρια και βέβαια όχι τον φτωχό κόσμο. Το σύστημα πρέπει να αλλάξει αλλά όχι Οκτώβρη μήνα. Αν είναι να προκύψει μια δίκαιη εναλλακτική λύση στο θέμα της επιλογής των καθηγητών ΑΜΕΣΑ, μαζί σου. Αν είναι όμως να χαθεί η χρονιά ώστε του χρόνου να έχουμε ένα ποιο "δίκαιο" σύστημα, χαιρετίσματα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος _Apostolia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1139 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:24:29 μμ »
Το θέμα όμως δεν είναι το "βόλεμα"!Φυσικά και δεν θέλω να παγώσει το πρόγραμμα!Θέλω όμως να παγώσουν οι προσλήψεις αν είναι να γίνονται με τον τρόπο που γίνονται μέχρι σήμερα!Μπορεί να γίνω κακιά τώρα αλλα αν είναι διαρκώς κάποιοι να παίρνουν τις ώρες που δικαιούμαι εγώ τότε καλύτερα να μην πάρει κανείς!Ας βρουν καινούρια φόρμουλα ακόμα κι αν χρειαστει για κάποιο διαστημα να παγώσουν τα πραγματα,αρκει να μη βολεύονται όσοι έχουν μέσο,όποιου χρώματος και αν είναι αυτό...!

Να πεθάνει ο γάιδαρος του γείτονα. Η μόνιμη απαίτηση του Έλληνα. Όταν παγώνουν οι προσλήψεις παγώνει το πρόγραμμα και όλοι ξέρουμε ότι τέτοιου τύπου καθυστερήσεις ευνοούν μόνο τα φροντιστήρια και βέβαια όχι τον φτωχό κόσμο. Το σύστημα πρέπει να αλλάξει αλλά όχι Οκτώβρη μήνα. Αν είναι να προκύψει μια δίκαιη εναλλακτική λύση στο θέμα της επιλογής των καθηγητών ΑΜΕΣΑ, μαζί σου. Αν είναι όμως να χαθεί η χρονιά ώστε του χρόνου να έχουμε ένα ποιο "δίκαιο" σύστημα, χαιρετίσματα.
Δεν νομίζω οτι υπάρχει συνάδελφος,με ώρες πρόσθετης ή χωρίς,που θα επιθυμούσε να χαθεί η φετινή χρονιά προκειμένου να βρεθεί λύση!Ευχής έργον θα ήταν να γίνουν όλα αστραπιαία,αλλα αυτό δεν είναι στο δικό μας χέρι ,όσο κι αν το επιθυμούμε!Σε καμία περίπτωση δε θέλω το κακό ούτε ούτε των μαθητών που στηρίζονται στο πρόγραμμα,ούτε των συναδέλφων καθηγητών ,παρόλο που  καποιοι από τους τελευταίους(οι βυσματούχοι..)κάνουν τόσα χρόνια κακό σε μένα!Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό με όποιο κόστος!Κι αν τώρα δοθεί αυτή η ευκαιρια(θέλω να ελπίζω,καθ΄ότι έχω πολλές αμφιβολίες ακόμα...),θεωρείς οτι πρέπει να την χάσουμε με αντιδράσεις και γκρίνιες?
Σημειωτέον,δεν είμαι υπέρμαχος των αξιοκρατικών προσλήψεων επειδή δεν έχω δουλέψει καθόλου στο πρόγραμμα της πρόσθετης!Δεν είμαι αχάριστη!Τα τελευταία χρόνια μου δίνουν και μένα κανένα ψίχουλο,αφού όμως πρώτα έχει κουρελιαστεί η αξιοπρέπεια μου!Και ίσως τα μοριά μου να μη μου εξασφαλίσουν με σιγουριά μια θέση εάν οι προσλήψεις γίνουν απο τους πίνακες.Θα ξέρω όμως οτι θα φεύγουν σιγά σιγά αυτοί που είναι πάνω απο μένα και όχι αυτοί που μόλις τελειωσαν τη σχολή τους!Δε θα τρέχω στους διευθυντές για το 2ωρο της ντροπής(δεν απαξιώνω τις 2 ώρες,ξέρω οτι για κάποιους,όπως και για μένα είναι πολύτιμες!Μιλώ για τον τρόπο διεκδίκησής τους¨!Διαπραγματεύσεις επι διαπραγματεύσεων,καυγάδες,ταπείνωση!)






Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1140 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 03:42:52 μμ »
Δε διαφωνώ μαζί σου. Οι αλλαγές όμως πρέπει να γίνουν όταν αυτό δεν θα επηρεάζει κανέναν μαθητή και δεν θα προσθέτει οικονομικά βάρη σε καμία οικογένεια. Όχι τώρα. Και όχι πρόχειρα, όχι στα βιαστικά. Η υπουργός ήταν δύο χρόνια υπεύθυνη για θέματα παιδείας στο κόμμα της. Μα καλά δεν είχε ετοιμάσει κάποιο σχέδιο; Απλά αναστολή της ΠΔΣ και μετά, νέα ανακοίνωση ότι "Ουπς, λάθος η ΠΔΣ θα ξεκινήσει κανονικά"; Δηλαδή από τους μπλε πρόχειρους, πάμε στους πράσινους πρόχειρους; Από την εκδίκηση του μπλέ κράτους στην εκδίκηση του πράσινου;
Όχι, όχι αλλαγές σε μία μέρα, όχι αλλαγές για τις αλλαγές, όχι αλλαγές που πλήττουν μαθητές και γονείς. Αυτοί έχουν ανάγκη τους καθηγητές στα σχολεία όπως και αν έχουν προσληφθεί αυτοί. Αλλαγές να γίνουν αλλά να είναι μελετημένες, να είναι σωστές, να μην αποκλείουν ούτε παλιούς, ούτε νέους καθηγητές και προπαντός να στέλνουν τα παιδιά στα σχολεία, όχι στα φροντιστήρια.

Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος _Apostolia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1141 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:00:07 μμ »
Αυτοί έχουν ανάγκη τους καθηγητές στα σχολεία όπως και αν έχουν προσληφθεί αυτοί.

Είναι το μόνο με το οποίο διαφωνώ..και είμαι απόλυτη σε αυτό!
Θεωρείς οτι η άποψη των μαθητών δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη?
Την περσινη χρονιά λίγο έλειψε να χάσω τμήμα που είχα ήδη δουλέψει ενα χρόνο!Η υπευθυνη του σχόλείου πρότεινε το όνομά μου μετα απο επιθυμία των συγκεκριμένων μαθητων αλλα ο διευθυντης της δευτεροβάθμιας είχε προφανώς αλλη γνώμη!Θεώρησε οτι καταλληλότερη για το συγκεκριμένο τμημα ήταν μια πιτσιρίκα που είχε αποφοιτήσει 2 μόλις χρόνια απο τη σχολή της!
Μιλάμε για φροντιστηριακά μαθήματα!Δε θεωρώ στη συγκεκριμένη περίπτωση οτι οι μαθητες έχουν ανάγκη απο καθηγητες με όποιο τρόπο κι αν αυτοι προσλαμβάνονται.....!
Δε λέω οτι ο πίνακας θα στείλει και ικανούς καθηγητές απαραίτητα...αλλα επεισόδια σαν αυτό θα εξαλειφθούν(και πάλι ,θελω να ελπίζω......!!!!)

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1142 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:07:23 μμ »
Αυτοί έχουν ανάγκη τους καθηγητές στα σχολεία όπως και αν έχουν προσληφθεί αυτοί.

Είναι το μόνο με το οποίο διαφωνώ..και είμαι απόλυτη σε αυτό!
Θεωρείς οτι η άποψη των μαθητών δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη?
Την περσινη χρονιά λίγο έλειψε να χάσω τμήμα που είχα ήδη δουλέψει ενα χρόνο!Η υπευθυνη του σχόλείου πρότεινε το όνομά μου μετα απο επιθυμία των συγκεκριμένων μαθητων αλλα ο διευθυντης της δευτεροβάθμιας είχε προφανώς αλλη γνώμη!Θεώρησε οτι καταλληλότερη για το συγκεκριμένο τμημα ήταν μια πιτσιρίκα που είχε αποφοιτήσει 2 μόλις χρόνια απο τη σχολή της!
Μιλάμε για φροντιστηριακά μαθήματα!Δε θεωρώ στη συγκεκριμένη περίπτωση οτι οι μαθητες έχουν ανάγκη απο καθηγητες με όποιο τρόπο κι αν αυτοι προσλαμβάνονται.....!
Δε λέω οτι ο πίνακας θα στείλει και ικανούς καθηγητές απαραίτητα...αλλα επεισόδια σαν αυτό θα εξαλειφθούν(και πάλι ,θελω να ελπίζω......!!!!)

Και μένα μου έχει τύχει αυτό στο Περιστέρι. Οι μαθητές θέλανε να με βρουν εκεί και την επόμενη χρονιά και προφανώς ήθελα και εγώ. Ο συντονιστής μου είχε πει ότι θα κοιτάξει να είμαι και του χρόνου, αλλά όταν ήρθε ο καιρός "δεν είχαν δηλώσει αρκετά παιδιά για να φτιαχτεί τμήμα".
Το θέμα είναι ο καθηγητής να κάνει σωστό μάθημα. Το αν θα είμαι εγώ ή κάποιος άλλος ενδιαφέρει εμένα και τον άλλον. Τα παιδιά τα ενδιαφέρει να μάθουν. Σίγουρα ένας καθηγητής που τον έχουν μάθει, τον καταλαβαίνουν και τον εγκρίνουν και τα ίδια τα παιδιά είναι σημαντικό παράγοντας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο επόμενος καθηγητής τους θα αποδειχτεί ότι είναι για τα μπάζα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1143 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:10:05 μμ »
Δε διαφωνώ μαζί σου. Οι αλλαγές όμως πρέπει να γίνουν όταν αυτό δεν θα επηρεάζει κανέναν μαθητή και δεν θα προσθέτει οικονομικά βάρη σε καμία οικογένεια. Όχι τώρα. Και όχι πρόχειρα, όχι στα βιαστικά. Η υπουργός ήταν δύο χρόνια υπεύθυνη για θέματα παιδείας στο κόμμα της. Μα καλά δεν είχε ετοιμάσει κάποιο σχέδιο; Απλά αναστολή της ΠΔΣ και μετά, νέα ανακοίνωση ότι "Ουπς, λάθος η ΠΔΣ θα ξεκινήσει κανονικά"; Δηλαδή από τους μπλε πρόχειρους, πάμε στους πράσινους πρόχειρους; Από την εκδίκηση του μπλέ κράτους στην εκδίκηση του πράσινου;
Όχι, όχι αλλαγές σε μία μέρα, όχι αλλαγές για τις αλλαγές, όχι αλλαγές που πλήττουν μαθητές και γονείς. Αυτοί έχουν ανάγκη τους καθηγητές στα σχολεία όπως και αν έχουν προσληφθεί αυτοί. Αλλαγές να γίνουν αλλά να είναι μελετημένες, να είναι σωστές, να μην αποκλείουν ούτε παλιούς, ούτε νέους καθηγητές και προπαντός να στέλνουν τα παιδιά στα σχολεία, όχι στα φροντιστήρια.

Έχω κάποια χρόνια στην πλάτη μου, και παλαιότερα παρακολουθούσα απο κοντα (πολύ κοντά τα πολιτικά. Ομως νωρίς, (ευτυχώς) καταλαβα ότι απλά Ο ΜΑΝΩΛΙΟΣ ΒΑΖΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ!!!!!!! Παιδιά μου, Μην αναλώνεστε σε τέτοια θεματα.
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος _Apostolia_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1144 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 04:21:19 μμ »
Αυτοί έχουν ανάγκη τους καθηγητές στα σχολεία όπως και αν έχουν προσληφθεί αυτοί.

Είναι το μόνο με το οποίο διαφωνώ..και είμαι απόλυτη σε αυτό!
Θεωρείς οτι η άποψη των μαθητών δεν πρέπει να λαμβάνεται υπόψη?
Την περσινη χρονιά λίγο έλειψε να χάσω τμήμα που είχα ήδη δουλέψει ενα χρόνο!Η υπευθυνη του σχόλείου πρότεινε το όνομά μου μετα απο επιθυμία των συγκεκριμένων μαθητων αλλα ο διευθυντης της δευτεροβάθμιας είχε προφανώς αλλη γνώμη!Θεώρησε οτι καταλληλότερη για το συγκεκριμένο τμημα ήταν μια πιτσιρίκα που είχε αποφοιτήσει 2 μόλις χρόνια απο τη σχολή της!
Μιλάμε για φροντιστηριακά μαθήματα!Δε θεωρώ στη συγκεκριμένη περίπτωση οτι οι μαθητες έχουν ανάγκη απο καθηγητες με όποιο τρόπο κι αν αυτοι προσλαμβάνονται.....!
Δε λέω οτι ο πίνακας θα στείλει και ικανούς καθηγητές απαραίτητα...αλλα επεισόδια σαν αυτό θα εξαλειφθούν(και πάλι ,θελω να ελπίζω......!!!!)

Και μένα μου έχει τύχει αυτό στο Περιστέρι. Οι μαθητές θέλανε να με βρουν εκεί και την επόμενη χρονιά και προφανώς ήθελα και εγώ. Ο συντονιστής μου είχε πει ότι θα κοιτάξει να είμαι και του χρόνου, αλλά όταν ήρθε ο καιρός "δεν είχαν δηλώσει αρκετά παιδιά για να φτιαχτεί τμήμα".
Το θέμα είναι ο καθηγητής να κάνει σωστό μάθημα. Το αν θα είμαι εγώ ή κάποιος άλλος ενδιαφέρει εμένα και τον άλλον. Τα παιδιά τα ενδιαφέρει να μάθουν. Σίγουρα ένας καθηγητής που τον έχουν μάθει, τον καταλαβαίνουν και τον εγκρίνουν και τα ίδια τα παιδιά είναι σημαντικό παράγοντας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο επόμενος καθηγητής τους θα αποδειχτεί ότι είναι για τα μπάζα.
Επειδή ομως εγω είμαι σε επαρχία και σε πολυ κλειστή κοινωνία,πιστεψέ με,ο επόμενος καθήγητής δεν έλεγε και πολλα...!!!!Ήμουν τυχερή που και η υπεύθυνη του σχολείου είχε μια άποψη και ευτυχώς για μένα και απ ότι  φάνηκε και για τα παιδια ,η άποψή της ήταν ίδια με τη δικιά μου!Δεν περιαυτολογώ αλλα αυτά είναι δεδομένο οτι συμβαίνουν και στην επαρχια είναι πολύ εντονο το φαινόμενο!!!

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1145 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 04:06:21 πμ »
Συνάδελφοι,
έχω γράψει ένα κείμενο που θα αναρτηθεί στο meafora τη δευτέρα τα ξημερώματα για την προτεινόμενη λύση των προσλήψεων στην ΠΔΣ από πίνακα με κριτήρια όμοια με αυτά του πίνακα ωρομίσθιων... Αναφέρω επίσης την ανάγκη έναρξης του προγράμματος το συντομότερο δυνατό και προτείνω λύσεις για κάποια θέματα που δημιουργούνται....
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το διαβάσει στο http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15381.90 Απάντηση #102 και αν συμφωνεί να υπογράψει
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος destilje

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Sunset on board...
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1146 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 10:10:09 μμ »
Από 19 Οκτωβρίου η πρόσθετη διδακτική στα σχολεία
Αθήνα 12.10.2009, 18:02

Από την ερχόμενη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου ξεκινούν τα μαθήματα της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης στα δημόσια σχολεία, σύμφωνα με εγκύκλιο που εξέδωσε το υπουργείο Παιδείας.

Το πλήρες κείμενο της εγκυκλίου έχει ως εξής:

 

Οργάνωση και λειτουργία της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης σχολ. έτους 2009-2010

Σχετικά: Τα με υπ΄ αριθμ. πρωτ.
α. ΓΔ-1544/8-10-2009, «Πρόγραμμα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης σχολικού έτους 2009-2010»
β. ΓΔ-1547/8-10-2009, «Διευκρινίσεις για το Πρόγραμμα Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης σχολικού έτους 2009-2010»
γ. 113321/Γ7/4-9-2008, «Οργάνωση και λειτουργία της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης»
δ. 105716/ Γ7 / 2-9-2009, «Πρόσκληση για υποβολή αιτήσεων στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη σχολικού έτους 2009-2010»

Η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη (ΠΔΣ) στόχο έχει πρωτίστως την υποβοήθηση των μαθητών με βάση τις πραγματικές ανάγκες και με διαφανείς αντικειμενικές διαδικασίες. Λόγω του επείγοντος του θέματος αποφασίζουμε τη λειτουργία της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης (ΠΔΣ) σύμφωνα με τις κατευθύνσεις της (γ) σχετικής Υπουργικής Απόφασης και τις εξής διευκρινίσεις:
1. Ως ημέρα έναρξης των μαθημάτων της ΠΔΣ ορίζεται η Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2009.
2. Οι προσλήψεις ωρομισθίων εκπαιδευτικών που θα απασχοληθούν στην Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη κατά το σχολ. έτος 2009-2010, θα γίνουν από συμπληρωματικό πίνακα, ο οποίος θα συνταχθεί από τις Δ/σεις Δ.Ε. λαμβάνοντας υπόψη τις αιτήσεις που έχουν υποβληθεί από τους υποψηφίους δυνάμει της (δ) σχετικής Υπουργικής Απόφασης και στον οποίο θα καταταχθούν οι αιτούντες με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους και σε περίπτωση σύμπτωσης της ημερομηνίας αυτής, με βάση το βαθμό του πτυχίου τους. Οι ανωτέρω πίνακες, αφού συνταχθούν ανά ειδικότητα θα αναρτηθούν σε εμφανές σημείο στη Δ/νση Δ.Ε. και θα αποσταλούν ηλεκτρονικά στη Δ/νση ΣΕΠΕΔ-Τμήμα Ε΄ ΠΔΣ. Η ανάθεση των ωρών διδασκαλίας θα γίνεται μέχρι εξαντλήσεως του 10ώρου για αποκλειστική απασχόληση ωρομισθίου στην ΠΔΣ και σε οποιαδήποτε Δ/νση Δ.Ε. ή του 11ώρου συνολικά για απασχόληση ωρομισθίου στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης. Το σύνολο των ωρών διδασκαλίας δηλώνεται υπεύθυνα από τον προσληφθέντα σε κάθε Δ/νση Δ.Ε.

3. Εφιστούμε την προσοχή όσον αφορά:
- Στην τήρηση των κριτηρίων για τη συγκρότηση τμημάτων ΠΔΣ (Κεφ. Δ΄- της εγκυκλίου 113321/Γ7/4-9-2008)
- Στην ανάρτηση, στον πίνακα ανακοινώσεων κάθε σχολείου που εφαρμόζει την ΠΔΣ, κατάστασης με τα λειτουργούντα τμήματα ΠΔΣ στη σχολική μονάδα, το ωράριο λειτουργίας τους, το ονοματεπώνυμο των συμμετεχόντων μαθητών σε κάθε ένα από αυτά, καθώς και το ονοματεπώνυμο των διδασκόντων καθηγητών. Στη συνέχεια θα ενημερώνεται ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου για τη λειτουργία της ΠΔΣ.
- Στην κοινοποίηση της ανωτέρω κατάστασης στην οικεία Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέχρι το τέλος Οκτωβρίου τρέχοντος διδακτικού έτους και οποτεδήποτε υπάρχει τροποποίηση στη λειτουργία της ΠΔΣ κατά τη διάρκειά του.

Στη συνέχεια οι Δ/νσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποβάλλουν ηλεκτρονικά συγκεντρωτική κατάσταση με τα ανωτέρω στοιχεία για όλα τα σχολεία της αρμοδιότητάς τους, στη Δ/ση ΣΕΠΕΔ-Τμήμα Ε΄ ΠΔΣ.

Στην κεντρική εποπτεία και στον έλεγχο του προγράμματος, καθ΄ όλη τη διάρκεια του έτους, από κλιμάκια, αποτελούμενα από το Δ/ντή ΣΕΠΕΔ, τον Προϊστάμενο και μέλη του προσωπικού του τμήματος ΠΔΣ της Δ/νσης ΣΕΠΕΔ, που θα επισκέπτονται Δ/νσεις και Γραφεία Δ.Ε. , καθώς και σχολικές μονάδες που υλοποιούν την ΠΔΣ.
When ignorance is bliss, it's folly to be wise...

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #1147 στις: Οκτώβριος 14, 2009, 06:44:07 μμ »
θα παρακαλούσα μια διευκρίνηση αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει:
θα πρέπει να ξανακάνουμε αίτηση όσοι είχαμε κάνει αίτηση τον Σεπτέμβριο; :-\
ρωτώ γιατί είδα ότι μαζί με την προκήρυξη περιλαμβάνεται και αίτηση.
ευχαριστώ εκ΄των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2009, 06:45:48 μμ από dpa2006 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160235
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 786
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 784
Σύνολο: 800

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.