*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 07:39:02 μμ »
Απο εσενα το ακουω για πρωτη φορα, αλλά αν ειναι να ισχυσει κατι τετοιο, ελπιζω να ισχυσει για ΟΛΕΣ τις θεσεις οπου δουλευει το μεσον, δηλαδη και για Σιβιτανιδειο, Εκκλησιαστικα σχολεια, κλπ.
Παντως, εγω δε νομιζω οτι ειναι σωστο να μη δινουν μορια σε οσους δουλευουν στα δημοσια σχολεια μεσω ΠΔΣ, απλα θα επρεπε να κανουν το απλουστατο: δημοσιοι πινακες για ΠΔΣ οπως ειναι κι οι πινακες για ωρομισθια-αναπληρωση.


Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου. Αυτό είναι το δίκαιο αλλά... :(
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:42 »

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:03:46 μμ »
Η αδικία με την πρόσθετη σε ορισμένες περιφέρειες είναι κατάφωρη! Στην δική μου καλείται συνεχώς επι τριετία φιλόλογος τέκνο καθηγητών, αποτυχούσα του ασέπ............ Είχα αποφασίσει να κάνω μεγάλη φασαρία εφέτος αλλά τελικά αποφάσισα να το αφήσω και να κρατήσω το ήθος μου (μερικοί μου είπαν τη βλακεία μου....). Εν τέλει διορίστηκα ως ωρομίσθιος νομίμως και λόγω των μορίων του ασέπ και πιστέψτε με είναι αξιοπρεπέστερο από τα γλειψίματα και τα παρακάλια για πρόσθετη 2 ωρών. Προσωπική μου άποψη βεβαίως! ;)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:15:45 μμ »
Πρεπει ομως καποια στιγμη τα λαμογια να μπουνε στη θεση τους δεν νομιζετε????Εχει παραγινει το κακο...Ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια.............
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:18:09 μμ »
Σε αναλογη περιπτωση δεν θα το αφηνα ετσι....Προτιμοτερο να με αποκαλουν στριγγλα παρα μα...κα.Η πικρη αληθεια αυτη ειναι δυστυχως....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:13:42 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 08:19:06 μμ »
συμφωνω απολυτα >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 11:13:13 μμ »
Για τι ειδικότητα μιλάμε; Και για ποιό μάθημα;

ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον.
όποιος πήγε να κάνει μάθημα για 1η φορά και λέει ότι ήξερε το μάθημα από πριν, δεν τον πιστεύω.
αυτό το μάθημα ΔΕΝ διδάσκεται στις σχολές.
δεν είναι μαθηματικά, φυσική που έχεις ιδέα τι περίπου πρέπει να κάνεις.
για αυτό μερικοί μερικοί (π.χ. utenar) ας προσέχουν τι γράφουν...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #258 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 11:28:21 μμ »
Για τι ειδικότητα μιλάμε; Και για ποιό μάθημα;

ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον.
όποιος πήγε να κάνει μάθημα για 1η φορά και λέει ότι ήξερε το μάθημα από πριν, δεν τον πιστεύω.
αυτό το μάθημα ΔΕΝ διδάσκεται στις σχολές.
δεν είναι μαθηματικά, φυσική που έχεις ιδέα τι περίπου πρέπει να κάνεις.
για αυτό μερικοί μερικοί (π.χ. utenar) ας προσέχουν τι γράφουν...

Έλα τώρα τι λες?, δεν έχεις κάνει αλγόριθμους στην σχολή σου? Ψευδογλώσσα ξέρεις φαντάζομαι τι είναι? Αυτό πρέπει να διδάξεις αλγόριθμους και μία ψευδογλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #259 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 11:34:03 μμ »
μπες στη διαδικασία να πρέπει να πας να κάνεις μάθημα για το οποίο πρέπει να διαβάσεις κάποια βιβλία τα οποία προσπαθείς να βρεις, να τα διαβάσεις, να κάνεις σημειώσεις, να μπεις στο "κλίμα" του μαθημάτος...

...και να σας πως κάτι;
όλοι γνωρίζουν το αντικείμενο άριστα;
για τα μόρια δεν πάνε;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #260 στις: Νοέμβριος 10, 2007, 11:44:21 μμ »
από φέτος αυτοί που θα κάνουν ΠΔΣ δε θα παίρνουν κανένα μόριο. Μόνο χρήματα.
;D ;D ;D
Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; ;D
Έστω και αυτά τα ολίγα που δικαιούμαστε τα παίρνουμε κατόπιν εορτής....τα "καλά" των ωρομισθίων!

Και γι'αυτό ακριβώς τον λόγο, πιστεύω ότι δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο, γιατί τότε δεν θα θέλει κανένας να πάρει ώρες ΠΔΣ, διότι από τη μία θα είναι πολύ δύσκολο να καβαντζώσεις έστω και 1 ώρα και από την άλλη θα είναι και τζάπα; Πάει πολύ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2007, 11:48:02 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 01:25:48 πμ »
Τι να σας πω, ρε παιδιά;!Τη Δευτέρα θα ξέρουμε σίγουρα. Ο Λυκειάρχης της το είπε και μάλιστα θα βγει  εγκύκλιος τη Δευτέρα. Ήταν κατηγορηματικός γι' αυτή την πληροφορία. Μεθαύριο θα δούμε αν είναι αλήθεια ή όχι...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 11, 2007, 09:06:02 πμ »
Τι να σας πω, ρε παιδιά;!Τη Δευτέρα θα ξέρουμε σίγουρα. Ο Λυκειάρχης της το είπε και μάλιστα θα βγει  εγκύκλιος τη Δευτέρα. Ήταν κατηγορηματικός γι' αυτή την πληροφορία. Μεθαύριο θα δούμε αν είναι αλήθεια ή όχι...

Α καλα, σπασμενο τηλεφωνο εγινε με τη φιλη σου. Αυτο εννοουσε: http://www.didefth.gr/docs/a1607pds_oromisthw.pdf
Δηλαδη, δε θα παρουν μορια αλλά μονο χρηματα οσοι αναπληρωτες ή ωρομισθιοι δουλευουν παραλληλα σταν ΠΔΣ κι ετσι ξεπερνουν το οριο ωρων, οχι ολοι ανεξαιρετως οσοι δουλευουν στην ΠΔΣ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2007, 09:09:53 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #263 στις: Οκτώβριος 03, 2006, 03:24:19 πμ »
Παιδιά sos!
Το λοιπόν, πρόκειται να μου δώσουν 2 ώρες ΠΔΣ στο λύκειο.Μέχρι εδώ όλα καλά! Τα παιδιά είναι γύρω στα 20 (και πολύ ύποπτο αυτό, δεν υπάρχει περίπτωση 20 παιδιά από το συγκεκριμένο σχολείο να μην πηγαινουν φροντιστήρια ή ιδιαίτερα). Δηλαδή θα δημιουργηθούν 2 τμήματα! Δηλαδή 4 ώρες. Δίνουν τις 2 σε εμένα και τις άλλες 2 (μαντέψτε) στην μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει στο πρωινό μάθημα!!!!! Σίγουρα τα έχει πείσει ,και μαγκιά της,(κι εγώ το ίδιο θα έκανα) να δηλώσουν ΠΔΣ ώστε να πάρει τις ώρες της η κυρία,  και ποιός ξέρει όσοι συμμετέχουν στην ΠΔΣ να έχουν και καλύτερο βαθμό στο τετράμηνο, λέω εγώ τώρα! Εφόσον λοιπόν θα δημιουργηθούν 2 τμήματα, με ποιο κρητήριο θα χωριστούν τα παιδιά στα τμήματα; Φυσικό και επόμενο δεν είναι να διαλέξουν την μόνιμη καθηγήτρια που τους κάνει και το πρωί μάθημα, την 3 χρόνια διορισμένη, με 3 χρόνια εμπειρία στην διδασκαλία και στην εκπαίδευση και όχι εμένα την καινούρια και άπειρη ωρομίσθια; ??? Ποιός ο λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία; ???Πριν ξεκινήσω νιώθω ήδη χαμένη. Και εγώ να ήμουν μαθήτρια την καθηγήτρια που θα μου έκανε στο πρωινό πρόγραμμα θα διάλεγα.....
Να σημειώσω ότι από καιρό πριν τα παιδιά έχουν τονίσει ότι επιθυμούν για ΠΔΣ την καθηγήτριά τους..............................
Δυστυχώς είμαι η μόνη ωρομίσθια αυτής της ειδικότητας στο συγκεκριμένο σχολείο και δεν υπάρχει άλλος συνάδελφος για να διεκδικήσει την θέση που πάει να καβαντζώσει η μόνιμη καθηγήτρια.
Αύριο θα πάω στον διευθυντή και θα του πω ότι χαρίζω το τετραωράκι στην μόνιμη γιατί εγώ στο σχολείο και στην τάξη μπαίνω για να διδάξω και όχι για να ανταγωνιστώ τον/την συνάδελφο.....γιατί εκεί θα καταλήξει στο τέλος, ποιός θα κρατήσει το τμήμα μέχρι το τέλος της χρονιάς!
Περιμένω, με ανυπομονησία γνώμες και συμβουλές ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 08:42:36 μμ »
Καλησπέρα,

θα σε συμβούλευα να μη βιαστείς ν' αρνηθείς! Έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται να λειτουργεί τμήμα με πάνω από 15 άτομα, οπότε έστω τυπικά και μόνον κάποιοι απ' αυτούς θα πρέπει να βάζουν υπογραφές σ' εσένα ακόμη κι αν δε σε παρακολουθούν.Επίσης, θα είναι πολύ δύσκολο για την καθηγήτρια του πρωινού να φτιάξει πρόγραμμα που να βολεύει και τα 20 άτομα.Τέλος , μπορεί στην πορεία να θελήσουν να παρακολουθήσουν το μάθημα και άλλοι που δεν το είχαν δηλώσει αρχικά. Εκτός όλων αυτών , συχνά τα ίδια τα παιδιά εκνευρίζονται από την προσπάθεια κάποιων μόνιμων να τα πείσουν να παρακολουθήσουν ΠΔΣ , δεν είναι χαζά και το καταλαβαίνουν όταν υπάρχει υστεροβουλία.Νομίζω, πως κουτσά στραβά θα μπορέσεις να το κρατήσεις το τμήμα ως το τέλος,(αν μάλιστα ο σχεδιαστής είναι συνεργάσιμος..) και θα έχεις κερδος τα μόρια. Ξανασκέψου το νηφάλια κι άσε τα πράγματα να κυλήσουν.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 12, 2007, 08:46:31 μμ »
Έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπεται να λειτουργεί τμήμα με πάνω από 15 άτομα,
Το ξέρω, γι αυτό δημιουργούν 4 ώρες για το συγκεκριμένο μάθημα. 2 ώρες για μένα και 2 ώρες για εκείνη!
Σ'ευχαριστώ πάντως...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160258
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 830
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.