*

Ψηφοφορία

Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;

Ναι
149 (34.7%)
Όχι
281 (65.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 420

Αποστολέας Θέμα: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;  (Αναγνώστηκε 242088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #406 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:14:11 πμ »
Προσωπικά, με όλα αυτά που γίνονται με την ΠΔΣ έχω σιχαθεί το εκπαιδευτικό σύστημα. Εγώ δεν είμαι από Αθήνα. Καθηγητές γνωστοί μου διορισμένοι μου είπαν να πάω να γίνω τσιμπούρι στον διευθυντή, να πάω να τον παρακαλέσω και να τον ξαναπαρακαλέσω μέχρι να με πάρει. Αλλιώς δεν πρόκειται. Να με συγχωρείτε, αλλά έχω κάνει πολύ σπουδαιότερα πράγματα από την ΠΔΣ χωρίς να παρακαλέσω. Και όσο για την ουσία, εννοούσα την ουσία που αφορά στους εκπαιδευτικούς και στον τρόπο επιλογής τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #407 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:45:47 πμ »
Παιδιά κάποιος που δουλεύει πρόσθετη έστω κασι 2 ώρες δικαιούται ασφάλισης? εννοώ έχει βιβλιάριο ΙΚΑ από την αρχή ή πρέπει να συμπληρώσει κάποιες ώρες πρώτα? ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #408 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 07:39:39 πμ »
Κανείς όμως δεν αναφέρει πώς πηρε τις ώρες που πήρε. Το λέω αυτό, γιατί είχα μιλήσει με κάποιο πρόσωπο μέσα στα πράγματα, ο οποίος μου είπε ευθέως ότι χρειάζεται πολιτικό μέσο.

Αυτα ειναι βλακειες για φετος, που η καθε δευτεροβαθμια εχει γραμμη να δινει μονο διωρα και τετραωρα - μ'αυτον τον τροπο αναγκαζονται να δωσουν σ'ενα σωρο ατομα που δεν ξερουν για να καλυφθουν οι κενες θεσεις. Εμενα με καλεσαν για 4 ωρες (ενα διωρο απο δυο διαφορετικες Β/βαθμιες εκτος Αθηνων) εντελως τυχαια, επειδη ο περσινος καθηγητης δε θα εκανε φετος κι εγω ειχα την επομενη θεση στον πινακα. Μαζι με τις ωρες που πηρα απο Αθηνα (παλι απο δυο διαφορετικες δευτεροβαθμιες) γιατι αυτες τις κυνηγησα, εφτιαξα το προγραμμα μια χαρα. Ειναι μεγαλη κουραση βεβαια να τρεχεις απο δω κι απο κει καθε μερα, αλλά εγω επειγομαι το διορισμο για οικογενειακους λογους.

Βεβαια, αν θες να σου δωσουν ΠΟΛΛΕΣ ωρες, σιγουρα χρειαζεται καποιου ειδους γνωριμια, αλλά δε χρειαζεται να ειναι πολιτικη. Π.χ. μπορει να σε προτεινει ο σχεδιαστης επειδη σε ξερει απο παλιοτερα ή εισαι συγγενης συναδελφου ή να δωσεις ενα βιογραφικο σ'εναν παλιο σου καθηγητη που ειναι πλεον διευθυντης ή να κανεις ιδιαιτερα σε μαθητες απο το σχολειο κι αυτοι να ζητησουν απο το διευθυντη να τους κανεις εσυ ΠΔΣ.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #409 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 08:03:59 πμ »
Δεν χρειάζεται πάντα πολιτικό μέσο. Εμένα μου έδωσαν από 2 ώρες, σε 2 διαφορετικά σχολεία. Το ένα είναι το σχολείο στο οποίο η μαμά μου δούλευε 20 χρόνια και στο άλλο ο θείος μου. Ωστόσο, δεν μπόρεσα να πάρω στο σχολείο που είναι τώρα, γιατί δεν "θα ήταν δίκαιο" να μου δώσουν παραπάνω από 4 ώρες και τα άλλα 2 σχολεία ξεκίνησαν πρώτα. Πάλι καλά, γιατί δεν θα άντεχα τη μάνα μου συνάδελφο  :P Το δικό μου μέσο ήταν οικογενειακό!

Πάντως, απ'ότι κατάλαβα, παίζουν τρελοί συμβιβασμοί ανάμεσα σε αυτούς που προτείνουν τα σχολεία και σε αυτούς που θέλει να πάρει ο διευθυντής δευτεροβάθμιας. Και όλοι παίρνουν από 2 έως 4 ώρες, για να μην χαλάσει κανένας χατήρι σε κανένα. Μέσα σε αυτή την αναμπουμπούλα, πήρε ένα διωράκι ένας φίλος που έκανε τα χαρτιά του έτσι για να δει τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:40 »

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #410 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 08:11:52 πμ »
Δεν παίζει πάντα μέσον. Εμένα μου έδωσαν 6 ώρες σε ένα σχολείο χωρίς να ξέρω κανέναν(σε Αθήνα). Τώρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η σειρά στους πίνακες γιατί είχα κάποια καλούτσικη σειρά.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #411 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 08:15:31 πμ »
Πρέπει να παίζει και η σειρά ρόλο, γιατί κι εγώ είχα αρκετά καλή σειρά.

Αποσυνδεδεμένος marilizaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #412 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 01:49:46 μμ »
παιδια καλησπέρα.Έχουν καλέσει ΠΕ02 Γ Αθήνας??περιμένω να με καλέσουν κι εμένα κι ακομα τίποτα.Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #413 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 03:14:11 μμ »
Μου είπαν από Τεχνικό στη Γ Αθήνας ότι περιμένουν την εγκύκλιο επίσημα να φτάσει στο σχολείο, για να ξεκινήσουν. Έχει κανένας πληροφόρηση σχετικά;
Please  ενημερώστε για νσ καταλάβω μήπως με παραμυθιάζουν (αν υποψιαστώ!!!!!!!!!!......)
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #414 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 04:55:16 μμ »
Καλησπέρα. Καλά και άγια όσα γράφετε για την ΠΔΣ. Κανείς όμως δεν αναφέρει πώς πηρε τις ώρες που πήρε. Το λέω αυτό, γιατί είχα μιλήσει με κάποιο πρόσωπο μέσα στα πράγματα, ο οποίος μου είπε ευθέως ότι χρειάζεται πολιτικό μέσο. Νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία της ΠΔΣ.

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω πως πήρα τις 2 ώρες. Πέρασα όλα τα σχολεία πόρτα- πόρτα (γέμισαν φουσκάλες τα πόδια μου) και άφηνα το βιογράφικό μου.Μπορεί να μην έχω ξανακάνει πρόσθετη αλλά έχω ήδη στο ενεργητικό μου 10 χρόνια στα φροντιστήρια. Ε..κάποιος από όλους αυτούς τους διευθυντές αποφάσισε να δώσε μια ευκαιρία.Φυσικά και δεν παρακάλεσα κανέναν,ούτε έγινα τσιμπούρι κανενός.Απλά ξύπνησα ένα πρωί και είπα τέλος στα φροντιστήρια και στην εκμετάλευση (μη μου πείτε το αντίθετο...).Θα το παλέψω κι ό,τι βγεί. Και φυσικά έχουμε κι ένα διαγωνισμό να ελπίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #415 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 09:22:11 μμ »
καλα εκανες

erietta

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #416 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:06:28 πμ »
Δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε. Ωστόσο, το άτομο το οποίο σας ανέφερα είναι αξιόπιστο και μάλιστα μου είπε: "Ξέρεις πόσο τρέξαμε για την...;". Όσο για την επαρχία, είναι σαφές ότι ο διευθυντής παίρνει τους δικούς του, τους φίλους του δηλαδή, σε βαθμό που και οι ίδιοι οι μόνιμοι αγανάκτησαν. Αλλά αν η πρόσθετη είναι για τα παιδιά και τους γνωστούς των διευθυντών, να μου λείπει το βύσσινο.

asi

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #417 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:00:09 μμ »
παιδια συγνωμη αλαλ οι περισσοτεροι πλαναστε πλανην οικτραν!!!εγω πρωτη φορα φετος πηρα ωρες ΠΔΣχωρις να χρωσταω σε κανενα τιποτε απολυτος .Να σας πω την αληθεια ειχα ακούσει και εγω για την παραφιλλολογια περι διευθυντων και πηγα και βρηκα και διευθυντη ,και με εγραψε κανονικοτατα...Σας πληροφορω χωρις καμια γνωριμια εχω 6 ωρες  σε σχολείο..το κακο εναι τοι θελω 50 κμ να παω ,αλλα ειναι δυσπροσιτο και κερδιζω μορια.Και αλλες δυο ωρες που προεκειψαν σε ενα αλλο σχολειο οχι ακι τοσο κοντα.συνολο 8 ωρες..χωρις καμια βοηθεια χωρις καμια γνωριμια..Και παλι πριν απο μια ωρα με πηραν απο αλλο σχολειο ..μακρινο φυσικα...χωρις να γνωριζω κανενα ..βεβαια αρνηθικα διοτι εχω ήδη ώρες...Επισης εχω φίλη φιλλολογο με μεγαλο πολιτικο μεσον που τελικα όχι μονο δεν την πηραν εφετο ΠΔΣ, αλλα δεν μου μιλαει κιολας επειδη εγω χωρις μεσον πηρα αρκετες ωρες.Λοιπον παιδια σταματηστε όλα αυτα περί μέσου,,,,μην χρυσωνετε το χάπι σας...με πολλυ τρεξιμο όλα γίνονται...μην αφήνεστε λέγοντας....ναι σιγα-θελει μεσον-ναι θελει ...για τα περισσοτερα...υπαρχουν όμως και τομεις..που θελει τρεξιμο αλλα δεν ειναι πάντοτε το..μεσον..παραδειγμα εγω...Και χαιρομαι που κανω παραπανω κοπο και τρεξιμο.και ειμαι και μειον ..απο θεμα οδοιπορικων αλλλα αν μη τι αλλο δεν χρωσταω σε κανενα κερ....τα....τιποτα!

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #418 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:17:36 μμ »
Δεν αμφισβητώ αυτά που λέτε. Ωστόσο, το άτομο το οποίο σας ανέφερα είναι αξιόπιστο και μάλιστα μου είπε: "Ξέρεις πόσο τρέξαμε για την...;". Όσο για την επαρχία, είναι σαφές ότι ο διευθυντής παίρνει τους δικούς του, τους φίλους του δηλαδή, σε βαθμό που και οι ίδιοι οι μόνιμοι αγανάκτησαν. Αλλά αν η πρόσθετη είναι για τα παιδιά και τους γνωστούς των διευθυντών, να μου λείπει το βύσσινο.
ετσι οταν με το καλο σε καλεσουν θα νομιζεις οτι ειναι απο αυτον και θα του χρωστας και χαρη.......

Αποσυνδεδεμένος maria02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση αλλα πότε θα διδάξω;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε πάρει ώρες ΠΔΣ;
« Απάντηση #419 στις: Δεκέμβριος 04, 2007, 12:47:37 μμ »
Εγώ έχω απογοητευθεί με την πρόσθετη,ύστερα απο τρία χρόνια που με προτιμούσαν, φέτος τίποτα..Δεν μπορώ να καταλάβω τι στράβωσε...και χρειαζόμαι πολύ έστω και ένα μόριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160229
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.