*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 568122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1386 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 04:52:21 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Ειχα κάνει την πατάτα να μην υπογράψω την δήλωση και από τους αποκλειώμενους επέστρεψα στους τελικούς πίνακες στους ανέργους..
Αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι έχω σαν μόρια 7 λιγότερα από την περσινη μου δήλωση που έπρεπε φέτος να έχω παραπάνω και από την περσινή..
Κάπου διάβασα οτι και άλλοι είχαν αυτό το πρόβλημα.. Έκανε κάποιος ένσταση πάνω σε αυτό, διορθώθηκαν τα μόρια του;;
Εγώ έκανα ένσταση κι πήρα παραπάνω μόρια.Επιπλέον με πέρασαν κι στις υπόλοιπες περιοχές που είχα δηλώσει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:53:45 »

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1387 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:24:29 μμ »
Καλησπερα!
να ρωτησω κατι, αν εχεις κανει την αιτηση σου σας ανεργος, αν σε καλεσουν θα πρεπει να εισαι ακομα ανεργος?
αν εχεις πιασει δουλεια τι γινεται?

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1388 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 05:30:47 μμ »
Και εγώ τα ίδια.πταν έκανα την αίτηση ήμουνα άνεργος κ τώρα δουλεύω σαν ωρομισθιος.Στο ιεκ πάντως μου είχαν πει ότι προηγείται ο πρώτος μεταξύ και ανεργων και ιδιωτων...

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1389 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:02:26 μμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Πέρυσι μου συνέβει το ίδιο. Με πήραν τηλέφωνο γιατί ήμουν πρώτος στη λίστα και όταν τους είπα ότι επιασα κι αλλού δουλειά μου είπαν οτι προηγούνται οι άνεργοι και πρέπει να στείλω υπεύθυνη δήλωση οτι δεν αποδέχομαι τη θέση. Στν προκύρηξη λέει ότι τουλάχιστον το 30% των προσληφθέντων πρέπει να είναι άνεργοι. Δηλαδή αν προσλάβουν πχ. 10 άτομα, τουλάχιστον οι 3 πρέπει να είναι άνεργοι. Οι άλλοι 6? δεν θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι της λίστας? στα ΙΕΚ που έκανα αίτηση ζητούν 31 ειδηκότητες, θα πάρουν δηλαδή τουλάχιστον 31 άτομα. 10 πρέπει να είναι άνεργοι, οι υπόλοιποι 20??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:53:45 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1390 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:14:52 μμ »
Έτσι ειναι συνάδελφε.Και ποιος αποφασίζει ποιο θα είναι το 30%;;Με κλήρο;;;χαχαχα.Κοιτα να δεις τι νομους βγάζουν οι ακατάλληλοι...Δηλαδή πως αποφασίζεται ποιοι θα είναι στο 70% και ποοι στο 30%;;Οτιναναι πραγματικά.....

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1391 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:25:11 μμ »
Έτσι ειναι συνάδελφε.Και ποιος αποφασίζει ποιο θα είναι το 30%;;Με κλήρο;;;χαχαχα.Κοιτα να δεις τι νομους βγάζουν οι ακατάλληλοι...Δηλαδή πως αποφασίζεται ποιοι θα είναι στο 70% και ποοι στο 30%;;Οτιναναι πραγματικά.....

Όπως τα λες κι εσύ συνάδερφε. Ποιο είναι το αποτέλεσμα? παίρνουν 10 ανέργους και άλλους 20 που είναι στη λίστα τρίτοι, τέταρτοι, πέμπτοι...
Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερες λεπτομέριες για το θέμα αν τις αναφέρει. Είναι σοβαρό ζήτημα

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1392 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:26:51 μμ »
Καλούν και ιδιώτες κι άνεργους. Όμως πρέπει να συμπληρώνονται κατ ελάχιστο 30% άνεργοι. Ο ιδιώτης παίρνει μέχρι 6 ώρες .

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1393 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:29:14 μμ »
Όπως τα λες κι εσύ συνάδερφε. Ποιο είναι το αποτέλεσμα? παίρνουν 10 ανέργους και άλλους 20 που είναι στη λίστα τρίτοι, τέταρτοι, πέμπτοι...
Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερες λεπτομέριες για το θέμα αν τις αναφέρει. Είναι σοβαρό ζήτημα

οι προσλήψεις τους φαινοντε ξεκαθαρα στη διαυγεια.
αν δεις οτι δεν σε καλεσαν, και οτι πέρασαν τη σειρά σου, κανε αναφορα στα κεντρικα του οαεδ.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1394 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:30:12 μμ »
Με κλήρο και οποιος τύχει...

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1395 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:30:39 μμ »
Όπως τα λες κι εσύ συνάδερφε. Ποιο είναι το αποτέλεσμα? παίρνουν 10 ανέργους και άλλους 20 που είναι στη λίστα τρίτοι, τέταρτοι, πέμπτοι...
Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερες λεπτομέριες για το θέμα αν τις αναφέρει. Είναι σοβαρό ζήτημα
Το κάθε ιεκ ανάλογα με τις ώρες που έχει διαθέσιμες τις μοιράζει στον 1 άνεργο μετά αν συμπληρώσει το 30 % από αυτούς πάει στους ιδιώτες

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1396 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:50:06 μμ »
οι προσλήψεις τους φαινοντε ξεκαθαρα στη διαυγεια.
αν δεις οτι δεν σε καλεσαν, και οτι πέρασαν τη σειρά σου, κανε αναφορα στα κεντρικα του οαεδ.

Καλά δεν νομίζω να κάνουν κάτι τέτοιο! Να μη σε καλέσουν και σε προσπεράσουν, είναι άκρως παράνομο και ούτε έχω ακούσει κάποια περίπτωση τέτοια. Απλά σου λένε Εσύ δεν είσαι άνεργος πια, θα πάρω τον επόμενο στη λίστα που θα είναι άνεργος. Κι έτσι πάνε προς τα κάτω στη λίστα μέχρι να βρούν τον άνεργο. Ωραία μέχρι εδώ. Όταν καλυφθεί το 30% (το οποίο είναι μικρό ποσοστό) τι κάνουν? αφού παίρνουν 1, το πολύ 2 ανά ειδικότητα και οι ώρες είναι λίγες κατά βάση...

Αποσυνδεδεμένος rethimno

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1397 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:50:50 μμ »
Συναδελφοι θα ηθελα την γνωμη σας αν ισχυει και στα ιεκ του ΟΑΕΔ η ιδια νομοθεσια με τα ΔΙΕΚ και τους εκπαιδευτες ενηλικων και το θεμα πιστοποιημενοι και μη εκπαιδευτες...το αναφερω αυτο γιατι η μισθοδοσια ειναι πολυ διαφορετικοι.... τι λετε....?
εγω νομιζω οτι ισχυει το ιδιο καθεστως που για μενα οσοι εργαστουν εκει θα πρεπει να εχουν αποδοχες ΔΙΕΚ αλλα με το ενδεχομενο της πιστοποιησης εκαπιδευτων..
θα ηθελα τις αποψεις σας...
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1398 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 06:59:55 μμ »
Συναδελφοι θα ηθελα την γνωμη σας αν ισχυει και στα ιεκ του ΟΑΕΔ η ιδια νομοθεσια με τα ΔΙΕΚ και τους εκπαιδευτες ενηλικων και το θεμα πιστοποιημενοι και μη εκπαιδευτες...το αναφερω αυτο γιατι η μισθοδοσια ειναι πολυ διαφορετικοι.... τι λετε....?
εγω νομιζω οτι ισχυει το ιδιο καθεστως που για μενα οσοι εργαστουν εκει θα πρεπει να εχουν αποδοχες ΔΙΕΚ αλλα με το ενδεχομενο της πιστοποιησης εκαπιδευτων..
θα ηθελα τις αποψεις σας...
ευχαριστω
Δεν έχω ακούσει κάτι πάντως μέχρι τώρα τα ιεκ του Οαεδ έχουν διαφορετικό ωρομισθιο από τα διεκ και συγκεκριμένα ίδιο με τα επας του οαεδ. Ανήκουν στο υπουργείο εργασίας κι συμπεριφέρονται διαφορεικα από το παιδείας

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1399 στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:59:31 μμ »
Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Πέρυσι μου συνέβει το ίδιο. Με πήραν τηλέφωνο γιατί ήμουν πρώτος στη λίστα και όταν τους είπα ότι επιασα κι αλλού δουλειά μου είπαν οτι προηγούνται οι άνεργοι και πρέπει να στείλω υπεύθυνη δήλωση οτι δεν αποδέχομαι τη θέση. Στν προκύρηξη λέει ότι τουλάχιστον το 30% των προσληφθέντων πρέπει να είναι άνεργοι. Δηλαδή αν προσλάβουν πχ. 10 άτομα, τουλάχιστον οι 3 πρέπει να είναι άνεργοι. Οι άλλοι 6? δεν θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι της λίστας? στα ΙΕΚ που έκανα αίτηση ζητούν 31 ειδηκότητες, θα πάρουν δηλαδή τουλάχιστον 31 άτομα. 10 πρέπει να είναι άνεργοι, οι υπόλοιποι 20??
Το 30% ισχύει ανά ειδικότητα και όχι στο σύνολο των προσλήψεων όλων των ειδικοτήτων του ΙΕΚ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.