*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4353487 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος praitor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8820 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:06:06 πμ »
Παράθεση
Συνάδελφοι όποιος μπορεί ας απαντήσει - καθαρή περιέργεια για κάτι που συζητούσαμε πριν μέρες. Μετατάχθηκαν άτομα σε περιοχές όπου η ειδικότητά τους ΔΕΝ είχε συμπεριληφθεί στον πίνακα κενών;
ΝΑΙ ΜΕΤΑΤΑΧΘΗΚΑΝ.Το ξερω σιγουρα και το εχω γραψει κιολας.Ειδα το ονομα του στη λιστα.Το ΠΥΣΔΕ μου δεν ειχε δηλωσει κανεναν στην ειδικοτητα του,ειχαμε επικοινωνησει,μου ειχε πει οτι εκανε αιτηση για εκτος ΠΥΣΔΕ του,(στο ιδιο ΠΥΣΔΕ ειμαστε)του ειπα καλα,αφου δενε χει δωσει καθολου κενα στην ειδικοτητα σου,πως πας και κανεις αιτηση μεταταξης;Και μου απαντησε οτι το ρισκαρει.Τελικα την πηρε.

Λες να του το σφύριξε κάποιος από την στοά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος kguest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8821 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:06:27 πμ »
Θα τολμησω τον παρακατω συλλογισμο:
6000 πλεοναζοντες για 4500 θεσεις
τελικα 3500 μεταταχθηκαν. αρα 2500 πλεοναζοντες για 1000 θεσεις
είσαι τροικανος και βλεπεις αυτα τα νουμερα. τι θα πεις?
το αυτονοητο: 2500 να πανε σπιτι τους.
η κυβερνηση λογικα θα κανει 2η φαση μεταταξεων για να καλυφθούν και οι υπόλοιπες 1000 θεσεις
Λογικα πολυ ελαχιστοι θα κανουν αιτηση.

Πιστευω λοιπον οτι περι τα 2000 ατομα θα ειναι υποψηφια για διαθεσιμοτητα συμφωνα με το νομο μητσοτακη
Στο σεναριο αυτο, νομιζω οτι στη μοριοδοτηση μητσοτακη θα περιληφθούν και οι μεταταγμενοι της Α/θμιας?? ενδιαφερον θα εχει..

για την πληροφορικη (τον κλαδο μου): 1348 πλεοναζοντες καλυψαν 1116 κενα. Αρα μενουν 232 πλεοναζοντες πληροφορικοι.

ΞΥΠΝΑΤΕ!

ΥΓ. Τελικα αρχιζω να πιστευω οτι η απαιτηση της τροικας για μεταταξεις και οι αλχημειες του υπουργειου με τον αριθμο πλεοναζοντων εσωσε και βολεψε πολυ κοσμο

Αποσυνδεδεμένος fool of K. Lear

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8822 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:07:54 πμ »
Επειδή λατρεύω τις ιστορίες με τα βύσματα...
  Με ιντρίγκαρε και η αναφορά συναδέλφου για κόρες επιχειρηματιών, γιατρών κτλ. Καλά! Τόση απληστία πια οι μεγαλοσχήμονες; Ας φάει και η πλέμπα ένα ξεροκόκκαλο... Την *^%$# μέσα!   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 12:52:15 πμ από fool of K. Lear »

Αποσυνδεδεμένος mrgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8823 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:08:41 πμ »
Vermoudakia, ανήκω στο ΠΥΣΔΕ Αιτωλοακαρνανίας που είχε 32 πλεονάζοντες ΠΕ05 και δεν έδωσε κανένα κενό στην Αθμια (άλλο παράδοξο και ανεξήγητο κι αυτό!). Είναι σίγουρο ότι δεν έφυγαν όλοι οι πλεονάζοντες του ΠΥΣΔΕ μου γιατί πολλοί είναι ντόπιοι που δεν είχαν που να πάνε (αφού η Αιτωλοακαρνανία δεν έδωσε θέσεις στην Αθμια) και δεν έκαναν καθόλου αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος lbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8824 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:12:02 πμ »
Πήρα μετάταξη στην 2η επιλογή μου, όπου είναι και η δ/θμια που άνηκα, ενώ στην 1η επιλογή μου πήγαν άτομα με λιγότερα μόρια. Ξέρει κανείς ενστάσεις που θα καταθέσουμε; Στη Β/θμια; Στην Α/θμια; Αλλού;

Εγω θα ξεκινησω απο τη δδε μου ρωτωντας ποιοι μεταταχθηκαν και με ποσα μορια. Και αν τα ατομα που δηλωσαμ ότι εχουν μεταπτυχιακό ειναι αναγνωρισμενο απο την υπηρεσια...
Κ βλεπουμε μετά πως θα κινηθω...

Πιστεύεις οτι θα βρεις ακρη σε ευλογο χρονικο διαστημα με αυτη τη διαδικασια; Εγω λεω να προσπαθησω να βγαλω ακρη με τηλ στη δ/θμια κ στην α/θμια το πρωι. Και στην τελικη την καταθετω σε ολους! Εγω πάντως ξερω σιγουρα τουλαχιστον 1 ατομο με λιγοτερα μορια κ απο αλλη περιφερεια που ειναι στην 1η μου προτιμηση κι εγω είμαι και στην ιδια περιφερεια.
αφου στις δύο σου επιλογές υπάρχει το αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ από αυτό που ανηκεις τότε θα πας εκεί άσχετα αν είναι δεύτερο στη σειρά

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες... Γνωριζω ατομο οπως εγω, που η 2η επιλογη του ηταν το αντιστοιχο πυσδε που ανηκε κ πηγε στην 1η επιλογη του.
Τα γραφόμενά μου ως τώρα προέρχονται από ότι έχω καταλάβει από τα posts. Αυτό που λες περιπλέκει λίγο τα πράγματα.

Μπορει να μην εξηγησα πολυ αναλυτικα την κατασταση γιατι ουσιαστικα αναρωτιομουνα για το θεμα των ενστασεων. Εν ολιγοις, ανηκα ανατ αττικη, 1η προτιμηση β αθηνας, 2η ανατ αττικη. Πηγαν στη β αθηνας τουλαχιστον 4 ατομα που γνωριζω απο αλλες δ/νσεις κ το ενα σιγουρα με λιγοτερα μορια. Και επιπλεον δεν καλυφθηκαν οι θεσεις που ειχαν βγει για τη β αθηνας.

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8825 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:13:13 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 09:26:12 μμ από schmeichel3 »

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8826 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:14:08 πμ »
Vermoudakia, ανήκω στο ΠΥΣΔΕ Αιτωλοακαρνανίας που είχε 32 πλεονάζοντες ΠΕ05 και δεν έδωσε κανένα κενό στην Αθμια (άλλο παράδοξο και ανεξήγητο κι αυτό!). Είναι σίγουρο ότι δεν έφυγαν όλοι οι πλεονάζοντες του ΠΥΣΔΕ μου γιατί πολλοί είναι ντόπιοι που δεν είχαν που να πάνε (αφού η Αιτωλοακαρνανία δεν έδωσε θέσεις στην Αθμια) και δεν έκαναν καθόλου αίτηση.
Σίγουρα δεν έφυγαν 32 άτομα;
Δεν είναι απαραίτητο να είναι ντόπιοι ή "στη διάθεση". μπορεί να είναι και κάποιοι που το είδαν και σαν ευκαιρία για να πάνε στον τόπο τους.
Δεν ξέρω τί άλλο να πω. Η διαδικασία είπαμε ότι μπάζει από παντού.

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8827 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:15:12 πμ »
Παράθεση
Συνάδελφοι όποιος μπορεί ας απαντήσει - καθαρή περιέργεια για κάτι που συζητούσαμε πριν μέρες. Μετατάχθηκαν άτομα σε περιοχές όπου η ειδικότητά τους ΔΕΝ είχε συμπεριληφθεί στον πίνακα κενών;
ΝΑΙ ΜΕΤΑΤΑΧΘΗΚΑΝ.Το ξερω σιγουρα και το εχω γραψει κιολας.Ειδα το ονομα του στη λιστα.Το ΠΥΣΔΕ μου δεν ειχε δηλωσει κανεναν στην ειδικοτητα του,ειχαμε επικοινωνησει,μου ειχε πει οτι εκανε αιτηση για εκτος ΠΥΣΔΕ του,(στο ιδιο ΠΥΣΔΕ ειμαστε)του ειπα καλα,αφου δενε χει δωσει καθολου κενα στην ειδικοτητα σου,πως πας και κανεις αιτηση μεταταξης;Και μου απαντησε οτι το ρισκαρει.Τελικα την πηρε.

Εγώ νόμισα ότι είπες ότι η ειδικότητά του δεν ήταν στους πλεονάζοντες του ΠΥΣΔΕ του. Αν εννοείς ότι πήγε σε μέρος όπου ΔΕΝ ζητούσαν την ειδικότητά του και μάλιστα σε ΦΟΡΕΑ, παρακαλώ επαλήθευσέ το!
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8828 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:18:45 πμ »
Πήρα μετάταξη στην 2η επιλογή μου, όπου είναι και η δ/θμια που άνηκα, ενώ στην 1η επιλογή μου πήγαν άτομα με λιγότερα μόρια. Ξέρει κανείς ενστάσεις που θα καταθέσουμε; Στη Β/θμια; Στην Α/θμια; Αλλού;

Εγω θα ξεκινησω απο τη δδε μου ρωτωντας ποιοι μεταταχθηκαν και με ποσα μορια. Και αν τα ατομα που δηλωσαμ ότι εχουν μεταπτυχιακό ειναι αναγνωρισμενο απο την υπηρεσια...
Κ βλεπουμε μετά πως θα κινηθω...

Πιστεύεις οτι θα βρεις ακρη σε ευλογο χρονικο διαστημα με αυτη τη διαδικασια; Εγω λεω να προσπαθησω να βγαλω ακρη με τηλ στη δ/θμια κ στην α/θμια το πρωι. Και στην τελικη την καταθετω σε ολους! Εγω πάντως ξερω σιγουρα τουλαχιστον 1 ατομο με λιγοτερα μορια κ απο αλλη περιφερεια που ειναι στην 1η μου προτιμηση κι εγω είμαι και στην ιδια περιφερεια.
αφου στις δύο σου επιλογές υπάρχει το αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ από αυτό που ανηκεις τότε θα πας εκεί άσχετα αν είναι δεύτερο στη σειρά

Δεν ξερω αν ισχυει αυτο που λες... Γνωριζω ατομο οπως εγω, που η 2η επιλογη του ηταν το αντιστοιχο πυσδε που ανηκε κ πηγε στην 1η επιλογη του.
Τα γραφόμενά μου ως τώρα προέρχονται από ότι έχω καταλάβει από τα posts. Αυτό που λες περιπλέκει λίγο τα πράγματα.

Μπορει να μην εξηγησα πολυ αναλυτικα την κατασταση γιατι ουσιαστικα αναρωτιομουνα για το θεμα των ενστασεων. Εν ολιγοις, ανηκα ανατ αττικη, 1η προτιμηση β αθηνας, 2η ανατ αττικη. Πηγαν στη β αθηνας τουλαχιστον 4 ατομα που γνωριζω απο αλλες δ/νσεις κ το ενα σιγουρα με λιγοτερα μορια. Και επιπλεον δεν καλυφθηκαν οι θεσεις που ειχαν βγει για τη β αθηνας.
το ΠΥΣΔΕ> ΠΥΣΠΕ ήταν το πρώτο κριτηριο για τις μεταταξεις. Εφόσον υπήρχε οικείο ΠΥΣΠΕ στις δυο σου επιλογες δεν ειδαν τίποτε αλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 02:22:17 πμ από vermoudakias »

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8829 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:25:06 πμ »
Καταρχήν συγχαρητήρια σε όσους γύρισαν στις οικογένειες τους, ή παρέμειναν σε αυτές.

Τα έχω παίξει με τον/την συνάδελφο από την Μαγνησία με τα 100 μόρια. Τσέκαρα και εγώ την αίτηση
του εν λόγω γραμματέα της ΠΕΚΑΠ για τις εθελοντικές, και πράγματι είχε περίπου 72 μόρια όλα μαζί.
(ΣυνΥπ, Οικογενειακά, Δυσμ.Συνθ), έχει και μεταπτυχιακό + 7 μόρια , άρα 79!!

Ρε συνάδελφε σίγουρα το έβαλες πρώτη επιλογή, από μαγνησία, έκανες ταυτοπροσωπία, και όλα καλά;

Γιατί αν ισχύουν αυτά δεν μπορεί να έρθει ο άλλος από ΠΥΣΔΕ Δωδεκαννήσου και να στην φάει!!

Υ.Γ. έχω την εντύπωση ότι ο λόγος είναι ότι η μαγνησία έβγαλε 27 πλεονάζοντες, και 27 κενά, άρα
δεν επιτρέπει σε κανέναν σας να φύγετε. Άδικο θα μου πεις γιατί μπορεί κάποιος άλλος να ήθελε να έρθει μαγνησία,
και να φύγεις εσύ, αλλά μάλλον αυτό έγινε!!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8830 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:26:56 πμ »
Παράθεση
Εγώ νόμισα ότι είπες ότι η ειδικότητά του δεν ήταν στους πλεονάζοντες του ΠΥΣΔΕ του. Αν εννοείς ότι πήγε σε μέρος όπου ΔΕΝ ζητούσαν την ειδικότητά του και μάλιστα σε ΦΟΡΕΑ, παρακαλώ επαλήθευσέ το!
Λοιπον.Οχι..αν θυμαμια καλα δεν ηταν σε ΦΟΡΕΑ.ΗΤΑΝ ΣΕ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ πε.
Κια ειχε κενα μαλλον η περιοχη του,χωρις να ειμα απολυτα σιγουρη.Πηρε μεταταξη στην δυτικη αττικη.Ομως δεν ειχε δωσει κανεναν πλεοναζον το ΠΥΣΔΕ μας.Δηλαδη τυπικα ΔΕΝ επρεπε να εχει κανει αιτηση μεταταξης,αφου δεν πλεοναζε κανενας.

ΥΓ.Ομως εχει δικιο ο φιλος παραπανω.
Εχει ανοιχτει θεμα για ενστασεις.Δενε χω καταλαβει Αν ειναι για τις εθελοντικες η γενικα για τις μεταταξεις,παντως καλο θα ειναι  εδω πλεον να γραφουμε για τις εθελόντικες,αφου ετσι ξεκινησε το θεμα.ΚΑΙ ΟΙ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ.
Ανοιξτε ενα θεμα βρε παιδια μου.Το λεω ακρωες καλοπροαιρετα,αλλα θα χασουμε τα αυγα και τα πασχαλια με ολα αυτα.Εδω μιλαμε για τις εθελοντικες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 02:28:51 πμ από Γατόπαρδος »

Αποσυνδεδεμένος mrgl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8831 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:30:22 πμ »
Ναι, vermoudakia, σίγουρα δεν έφυγαν 32 ΠΕ05 από το ΠΥΣΔΕ Αιτωλοακαρνανίας! Μιλάμε για τρελές καταταστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8832 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:30:44 πμ »
Γατόπαρδε Οκ ευχαριστώ, αγνόησε το πμ νόμισα ότι έφυγες απο το νήμα. Καληνύχτα και καλή συνέχεια
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8833 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:40:19 πμ »
Από τις μεγαλύτερες αδικίες αυτής της ιστορίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2013, 08:55:40 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 408

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.