*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039939 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Ρε παιδιά, συγγνώμη, λέω να χαλαρώσουμε λίγο. Κι εγώ είμαι αδιόριστη ενώ έπρεπε να διοριστώ και το έχασα στο τσακ το 2010 λόγω Διαμαντοπούλου κι είχα μια ελπίδα τώρα με τους εναπομείναντες αδιόριστους διοριστέους (η ειδικότητά μου είναι απ'αυτούς). Ορίστε, τώρα είμαι με 5 ευρώ μέχρι τέλη του μήνα. Κι έλπιζα φέτος το καλοκαίρι. Ε τώρα με όσα βλέπω δε βλέπω και διορισμό και οικονομικά είμαι χάλια. Όμως η σκασίλα μου για το τι γίνεται γενικά είναι μεγαλύτερη. Δηλαδή τι θα πει "να οι συνέπειες"; Αν, ας πούμε, διόριζαν 10.000 εκπαιδευτικούς, θα ήσασταν ήσυχοι; 1. εδώ που φτάσαμε, ούτε ο διορισμός μας σώζει, 2. πώς μπορείς να είσαι ήσυχος, όταν ο άλλος δίπλα πεινάει;

Θέλω να πω...δε βλέπω ενδιαφέρον για το τι γίνεται τριγύρω, για το συνάνθρωπο. Ειδικά μερικοί τις κυβερνήσεις τις κρίνουν με βάση αποκλειστικά το ατομικό επαγγελματικό όφελος, πράμα που είναι λάθος
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πού είναι εκείνο το παπαγαλάκι που όταν μιλούσα για διορισμούς καθηγητών, φωτόπουλους και καθαρίστριες με ειρωνευόταν;
Άρα ο κότσυφας και οι άλλες κοτσυφίνες θα προασπιστούν τα συμφέροντα των συναδέλφων ή του σύριζα και του  νέου μνημονίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lenileni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Με ποιόν τρόπο, επομένως, συνάδεφοι θα γίνουν οι όποιες προσλήψεις εκπαιδευτικών?

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην ξεχνάτε και να έχετε υπόψιν σας ότι ο νεο διοριζόμενος θα έχει μικρό μισθό....κάτι σαν ΑΜΩ και ίσως κάτι λιγότερα... ( εύχομαι να βγω ψεύτης )
Γιατί αν διοριστείτε και δεν τα βγάζετε πέρα μετά , παραιτηθείτε...ποιος θα σας φταίει μετά? 

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Με ποιόν τρόπο, επομένως, συνάδεφοι θα γίνουν οι όποιες προσλήψεις εκπαιδευτικών?

Μαλλον τρολαρεις... ;D

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Μην ξεχνάτε και να έχετε υπόψιν σας ότι ο νεο διοριζόμενος θα έχει μικρό μισθό....κάτι σαν ΑΜΩ και ίσως κάτι λιγότερα... ( εύχομαι να βγω ψεύτης )
Γιατί αν διοριστείτε και δεν τα βγάζετε πέρα μετά , παραιτηθείτε...ποιος θα σας φταίει μετά? 
Μα πάντα ο νεοδιοριζόμενος έπαιρνε λίγα τα πρώτα δύο χρόνια λόγω αυξημένων κρατήσεων..

Αποσυνδεδεμένος lenileni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μαλλον τρολαρεις... ;D
Επειδή δεν ξέρω καλά ελληνικά τι σημαίνει "τρολάρεις"? Εσύ εδώ μέσα τι κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος exEkpaideutikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω τις εκπαιδευτικούς
    • Προφίλ
Επειδή δεν ξέρω καλά ελληνικά τι σημαίνει "τρολάρεις"? Εσύ εδώ μέσα τι κάνεις?

Τρολλάρεις σημαίνει αυτό που κάνει ο Λοβέρδος στους αναπληρωτές.
Λογοκρισία είναι μια ασθένεια που εμφανίζεται όταν κάποιος δε θέλει να, δει, ακούσει, μυρίσει, αγγίξει, κάποια ακίνδυνα πράγματα, που όμως ο ίδιος τα θεωρεί επικίνδυνα και μισητά.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2015, 01:31:13 πμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Του Ζαχαρία Καψαλάκη

 Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα επικρατήσει η κοινή λογική και το Υπουργείο Παιδείας θα πρέπει να περιμένει την ψήφιση του Πολυνομοσχεδίου για την παιδεία, προκειμένου να ξεκινήσουν οι αιτήσεις των αναπληρωτών. Αν βγει όντως η εγκύκλιος σύντομα, τότε σημαίνει ότι οι αιτήσεις θα γίνουν με το νόμο Λοβέρδου (Ν 4283/14). Τι σημαίνει αυτό:

 1) Θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία που διανύθηκε τα σχολικά έτη: 2012-2013, 2013-2014 και 2014-2015.
2) Και η προϋπηρεσία στα δυσπρόσιτα μετρά κανονικά. Δεν θα μετρούσε ΜΟΝΟ αν προβλεπόταν στο νόμο 4283/14, κάτι που δεν υφίσταται. Ο νόμος για το διπλασιασμό της προϋπηρεσίας παραμένει σε ισχύ.
3) Δεν θα έχουν δικαίωμα αίτησης όσοι παραιτήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015, καθώς η κατάργηση του νόμου υπήρχε στο πολυνομοσχέδιο.
 4) Στους πίνακες μηδενικής η σειρά διαμορφώνεται με το βαθμό πτυχίου και όχι με το χρόνο κτίσης.
 5) Η προϋπηρεσία στα ιδιωτικά σχολεία δεν υπολογίζεται στους πίνακες αναπληρωτών.
6) Η προϋπηρεσία των ΠΕ 70.50 και 60.50 υπολογίζεται κανονικά και στη Γενική Αγωγή. Έτσι λοιπόν οι νέοι πίνακες θα συνταχθούν με βάση την προϋπηρεσία που διανύθηκε έως την 30 Ιουνίου 2010 και από 1 Σεπτεμβρίου 2012 έως 30 Ιουνίου 2015. Για κάθε μήνα προϋπηρεσίας υπολογίζεται 1 μόριο. Για όσους μήνες έχουν υπηρετήσει αναπληρωτές στα δυσπρόσιτα τα μόρια είναι 2 για κάθε μήνα. Όταν δεν συμπληρώνεται μήνας, το μόριο μοιράζεται σε δέκατα. Δηλ. 15 ημέρες=0,5 μόρια.

Ποιος μπορει να μου εξηγησει το 5;


MUSTANG

  • Επισκέπτης
Καποιοι βριζουνε του κοτσυφακι με το μουστακακι, θα τους υπενθυμισω οτι παρα τις προβοκατσιες οτι του κοτσυφακι εχει σπουδες ΚΑΤΕΕ 1 η 2 ετων (κατι κατω απο ΙΕΚ) εχει παει και ΑΣΠΑΙΤΕ, αρα τα πικροχολα σχολια να λειπουν, αντε μην φανε καμμια με τις τιραντες σφεντονα

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Του Ζαχαρία Καψαλάκη

 Θέλω να πιστεύω ότι μέχρι το τέλος θα επικρατήσει η κοινή λογική και το Υπουργείο Παιδείας θα πρέπει να περιμένει την ψήφιση του Πολυνομοσχεδίου για την παιδεία, προκειμένου να ξεκινήσουν οι αιτήσεις των αναπληρωτών. Αν βγει όντως η εγκύκλιος σύντομα, τότε σημαίνει ότι οι αιτήσεις θα γίνουν με το νόμο Λοβέρδου (Ν 4283/14). Τι σημαίνει αυτό:

 1) Θα αναγνωριστεί η προϋπηρεσία που διανύθηκε τα σχολικά έτη: 2012-2013, 2013-2014 και 2014-2015.
2) Και η προϋπηρεσία στα δυσπρόσιτα μετρά κανονικά. Δεν θα μετρούσε ΜΟΝΟ αν προβλεπόταν στο νόμο 4283/14, κάτι που δεν υφίσταται. Ο νόμος για το διπλασιασμό της προϋπηρεσίας παραμένει σε ισχύ.
3) Δεν θα έχουν δικαίωμα αίτησης όσοι παραιτήθηκαν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2014-2015, καθώς η κατάργηση του νόμου υπήρχε στο πολυνομοσχέδιο.
 4) Στους πίνακες μηδενικής η σειρά διαμορφώνεται με το βαθμό πτυχίου και όχι με το χρόνο κτίσης.
 5) Η προϋπηρεσία στα ιδιωτικά σχολεία δεν υπολογίζεται στους πίνακες αναπληρωτών.
6) Η προϋπηρεσία των ΠΕ 70.50 και 60.50 υπολογίζεται κανονικά και στη Γενική Αγωγή. Έτσι λοιπόν οι νέοι πίνακες θα συνταχθούν με βάση την προϋπηρεσία που διανύθηκε έως την 30 Ιουνίου 2010 και από 1 Σεπτεμβρίου 2012 έως 30 Ιουνίου 2015. Για κάθε μήνα προϋπηρεσίας υπολογίζεται 1 μόριο. Για όσους μήνες έχουν υπηρετήσει αναπληρωτές στα δυσπρόσιτα τα μόρια είναι 2 για κάθε μήνα. Όταν δεν συμπληρώνεται μήνας, το μόριο μοιράζεται σε δέκατα. Δηλ. 15 ημέρες=0,5 μόρια.

Ποιος μπορει να μου εξηγησει το 5;

Η προϋπηρεσία στα ιδιωτικά σχολεία δεν μετρούσε πριν το νόμο Διαμαντοπούλου για τους πίνακες αναπληρωτών παρά μόνο αν είχαν απολυθεί λόγω κλεισίματος του σχολείου, οπότε και έμπαιναν μπροστά στους πίνακες σαν ειδική κατηγορία. Άρα, ο Καψαλάκης λέει ότι με το νόμο Λοβέρδου επανερχόμαστε στο προ Διαμαντοπούλου καθεστώς, όπως ίσχυε δηλαδή μέχρι τώρα. Ίσως το αναφέρει λόγω της συζήτησης που έγινε εν όψει του νέου πολυνομοσχεδίου για την παιδεία, στην οποία είχε γίνει λόγος για ενδεχόμενο καταμέτρησης της ιδιωτικής προϋπηρεσίας στους πίνακες αναπληρωτών. Τέλος, να θυμίσουμε ότι με τον ν. 3848 και η προϋπηρεσία σε ιδιωτικά μετρούσε με τους γνωστούς βέβαια συντελεστές ανάλογα με τους συνολικούς μήνες προϋπηρεσίας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160748
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.