*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039932 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Και βέβαια είναι ειλικρινής. Ερχεται ένας άνθρωπος και σας λέει τι πραγματικά γινόταν και εσείς αντί να σταθείτε στο πως παίρνονται οι αποφάσεις για το μέλλον μας (το υπουργείο καλεί μέλη επιτροπών κομμάτων!), τα βάζετε με αυτόν που σας αποκαλύπτει την πραγματικότητα. Αυτή ήταν πάντα η πραγματικότητα με ΑΣΕΠ και χωρίς ΑΣΕΠ, μη παθαίνετε τόσο σοκ...
Πλάκα κάνεις; Θα του πούμε και μπράβο; Λυπάμαι, πρωτοέμαθα για διορισμό φίλου μου από νδ ακριβώς επειδή πήγαινε στα γραφεία όταν ήμουν 17, που τότε μάθαινα τον κόσμο κι αηδίασα κι είπα ποτέ δε θα το κάνω αυτό. Και δεν το έκανα. Και καθόμουν και διάβαζα για ΑΣΕΠ, ενώ παράλληλα δούλευα ως τις 10 το βράδυ κι έκανα μάστερ, ενώ άλλοι είχαν βρει τη λύση του να μπαίνουν σε κόμματα και θα του πω και μπράβο για την ειλικρίνεια; Αν αυτό είναι ο κανόνας, δε σημαίνει πως είναι και σωστό κι αυτό έπρεπε να αλλάξει. Όχι να τους λέμε και μπράβο που είναι ειλικρινείς! Που σιγά μην ήθελε να είναι ειλικρινής, από άλλη κατηγορία (ότι ανήκει σε ομαδούλες) ήθελε να ξεφύγει.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
υπηρχανε ατομα πιο ψηλα απο μενα που ηταν και δουλευαν!  Εγω εχω ασεπ δεν θα το ξαναπω! Και μεταπτυχιακο! Και ναι θεωρητικα ημουν σε επιτροπη κομματος. Ομως δεν παταγα ποτε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 12:05:11 μμ από troktiko »
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Είδατε τι ωραίο καταφύγιο αξιοκρατίας είναι ο ΑΣΕΠ; Για αυτό φίλε troktiko επικαλείσαι το 60 που έγραψες στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ κι ας μην είσαι διοριστέος, ενώ τους 60 μήνες που έχεις προϋπηρεσία δεν τους ανέφερες γιατί δεν είναι αντικειμενικό προσόν διορισμού! Σου δίνουν μόνο προσαύξηση 16,8 σύμφωνα με τον 3848.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Για αυτό λέμε ότι ΑΣΕΠ=Αξιοκρατία!

Αυτό όποιος το πιστεύει λυπάμε πολύ.......Δεν έχει τις ίδιες αντοχές ένας 22χρονος με έναν 42χρονο.

Και θα τα χει και φρέσκα ο 22 χρονος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
salamaki έχεις δίκιο ότι ο 42χρονος δεν έχει τις ίδιες αντοχές με έναν 22χρονο. Κι εγώ δεν είμαι 22χρονος, άρα το ξέρω καλά αυτό!
Η αξιοκρατία δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ο 22χρονος τα έχει φρέσκα, αλλά ο μεγαλύτερος έχει την εμπειρία και τις προσαυξήσεις από την προϋπηρεσία!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Αυτό όποιος το πιστεύει λυπάμε πολύ.......Δεν έχει τις ίδιες αντοχές ένας 22χρονος με έναν 42χρονο.

Και θα τα χει και φρέσκα ο 22 χρονος

Λυπάμαι που δεν καταλαβαίνουν όλοι ότι ένας 40αρης, με τη διδακτική εμπειρία μπορεί να έχει και πλεονέκτημα σε σχέση με τον άπειρο διδακτικά 25αρη. Οπότε άκυρη η "ανησυχία".
Και ναι, ΑΣΕΠ = αξιοκρατία (συγκριτικά με άλλους τρόπους επιλογής για διορισμό).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
salamaki έχεις δίκιο ότι ο 42χρονος δεν έχει τις ίδιες αντοχές με έναν 22χρονο. Κι εγώ δεν είμαι 22χρονος, άρα το ξέρω καλά αυτό!
Η αξιοκρατία δεν έχει να κάνει με την ηλικία. Ο 22χρονος τα έχει φρέσκα, αλλά ο μεγαλύτερος έχει την εμπειρία και τις προσαυξήσεις από την προϋπηρεσία!

Lasid , εσύ διοριστηκες σε μια ειδικότητα που αρκούσε να πιάσεις τη βάση για να διοριστείς...ηταν πολύ εύκολο...μην μπερδεύεις το τι γινόταν στον Άσε της δικιάς σου ειδικότητας με των υπολοιπων...
Με τους βαθμούς των δικών σας διοριστεων , θα έπρεπε να ήμουν ήδη διορισμένος... :)...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid , εσύ διοριστηκες σε μια ειδικότητα που αρκούσε να πιάσεις τη βάση για να διοριστείς...ηταν πολύ εύκολο...μην μπερδεύεις το τι γινόταν στον Άσε της δικιάς σου ειδικότητας με των υπολοιπων...
Με τους βαθμούς των δικών σας διοριστεων , θα έπρεπε να ήμουν ήδη διορισμένος... :)...

Εύκολο? ???????
Καθόλου ευκολο σε πληροφορώ και ξέρω τι σου λέω
Το 55 για εμας ειναι 85 σε άλλες ειδικότητες
Και με τεράστια ύλη και δύσκολα θέματα θα μπορούσε και σε όλες τις ειδικότητες να συμβεί το ίδιο. .....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 12:40:33 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Lasid , εσύ διοριστηκες σε μια ειδικότητα που αρκούσε να πιάσεις τη βάση για να διοριστείς...ηταν πολύ εύκολο...μην μπερδεύεις το τι γινόταν στον Άσε της δικιάς σου ειδικότητας με των υπολοιπων...
Με τους βαθμούς των δικών σας διοριστεων , θα έπρεπε να ήμουν ήδη διορισμένος... :)...
Εύκολο? ???????
Καθόλου ευκολο σε πληροφορώ και ξέρω τι σου λέω
Το 55 για εμας ειναι 85 σε άλλες ειδικότητες
Και με τεράστια ύλη και δύσκολα θέματα θα μπορούσε και σε όλες τις ειδικότητες να συμβεί το ίδιο. .....
Δεν έχει σημασία με τι βαθμό διορίζεσαι, αλλά το ότι κατέλαβες μία εκ των προκηρυγμένων θέσεων.
Αν ήταν εύκολο με τα θέματά μας να περάσεις τη βάση, τότε δε θα υπήρχαν 5 ακάλυπτες θέσεις στις 72 προκηρυγμένες θέσεις στους ηλεκτρολόγους ΤΕΙ και άλλες 13 ακάλυπτες θέσεις στις 63 προκηρυγμένες θέσεις στους μηχανολόγους ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχει σημασία ο αριθμός των υποψηφίων. Όσο λιγότεροι οι υποψήφιοι τόσο χαμηλότερος ο βαθμός που απαιτείται. Εξάλλου μην μπαίνεις στο τρυπακι ότι είναι πιο εύκολες οι άλλες ειδικότητες. Μήπως στους φιλολόγους τους φυσικούς τους μαθηματικούς τα θέματα είναι εύκολα η Μήπως η ύλη είναι κουκιά μετρημενα. Δεν είναι έτσι πίστεψε με. Στο λέω εγώ που στον ασεπ είχα 0.5 κάτω από τον τελευταίο διοριστεο χωρίς να έχω προσαυξήσεις προϋπηρεσία ς τότε. Για το ότι δεν παρέτειναν τις λίστες για μένα είναι απαράδεκτο. Ακόμη και αν είναι αντισυνταγματικό ήταν νόμοι του κράτους και εμείς τους ακολουθήσαμε. Λυπάμαι όταν βλέπω συναδέλφους να χαίρονται επειδή πεταχτήκαμε έξω.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν λέω ότι τα θέματα των άλλων ειδικοτήτων είναι εύκολα. Ωστόσο και σε άλλες τεχνικές ειδικότητες,
που έχουν λίγους υποψηφίους, δε συνέβη ποτέ να μείνουν ακάλυπτες προκηρυγμένες θέσεις του διαγωνισμού.

Για την ιστορία στους ηλεκτρολόγους ΤΕΙ το 2009 δίναμε 500 περίπου για 72 θέσεις, δηλαδή αναλογία 1:7.
Στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ του 2005 που είχα ξαναδώσει από τις 60 θέσεις μόνο 15 καταλήφθηκαν και 45 έμειναν κενές!
Δε θεωρώ ότι με τέτοια αναλογία έπρεπε να μείνουν κενές θέσεις. Κοινώς τα θέματά μας δεν είναι καθόλου εύκολα!

Αποσυνδεδεμένος MIKE_1924

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ λέω τα δυσπρόσιτα να μετρούν τριπλά, οποιος-α δουλεύει στο μέρος που ζει να παίρνει μισό μόριο για κάθε μήνα,αν δεν κάνει τρία παιδιά στα 6 χρόνια από την πρώτη πρόσληψη ως αναπληρωτής να χάνει τα μισά μόρια από όσα έχει συγκεντρώσει,αν δε κάνει μεταπτυχιακό στην ειδική να θεωρείται αυτοματα ότι δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια και φυσικά οι πίνακες θα πρέπει όχι μόνο να ανοίξουν αλλά να προστεθούν και επιπλέον μόρια σε όσους υπογράψουν ότι δε θα μιλήσουν ποτέ δημόσια για ΑΣΕΠ,δε θα απεργησουν,θα ζητήσουν να πάνε τουλάχιστον 300 χιλιόμετρα από τον τόπο κατοικίας τους και φυσικά θα κάνουν οικει
ωθελως υπερωριες για να διευκολύνουν το υπουργειο.Επιτέλους ας βάλουν πλάτη και οι εκπαιδευτικοί!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2015, 03:53:38 μμ από MIKE_1924 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Τελικά θα εκδοθεί με φεκ η εγκύκλιος; Θα ξαναγίνουν αιτήσεις Άλλαξε κάτι;
Καμία έγκυρη ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Αυτό όποιος το πιστεύει λυπάμε πολύ.......Δεν έχει τις ίδιες αντοχές ένας 22χρονος με έναν 42χρονο.

Και θα τα χει και φρέσκα ο 22 χρονος
Γενικά κάποιος που είναι συνεχώς στην εκπαίδευση οφείλει να τα έχει φρέσκα..
Πως αλλιώς θα διδάσκει..;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.