*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039934 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

anemona

  • Επισκέπτης
Εχεις δουλέψει ποτέ ως αναπληρώτρια; Έχεις φύγει μακριά από το σπίτι σου; Σε πόσους ασεπ πέτυχες; Ακούς τι λες; Θα μας τρελάνετε εδώ μέσα! Επειδή αυτοί δε διορίζουν εδώ και χρόνια, πρέπει κάποιοι να δίνουν ξανά και ξανά και ξανά!!! Να ξεκινάνε από το μηδεν! Παίζεις το παιχνιδάκι τους προφανώς επειδή σε συμφέρει ο κόπος κάποιων να πεταχτεί στα σκουπίδια, για να εξισωθείτε.
Ναι και τα ξέρω και τα χω βιώσει χρόνια.Και τα πλήρωσα σε χρήμα, αίμα και έχασα την ηρεμία μου. Αλλά το 24μηνο που ειλικρινά στήριζα δεν υπάρχει πια.Ασέπ και 24μηνο θέλω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:40:37 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι και τα ξέρω και τα χω βιώσει χρόνια.Αλλά το 24μηνο που ειλικρινά στήριζα δεν υπάρχει πια.Ασέπ και 24μηνο θέλω.
εδώ είμαστε λοιπόν....24μηνο και ασεπ....συμφωνούμε απόλυτα. μήπως πρέπει να πιέσουμε την νέα πολιτική ηγεσία προς την κατεύθυνση δικαίωσης όσων εχουν παλιούς ασεπ και μεγάλες προϋπηρεσίες;

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εδώ είμαστε λοιπόν....24μηνο και ασεπ....συμφωνούμε απόλυτα. μήπως πρέπει να πιέσουμε την νέα πολιτική ηγεσία προς την κατεύθυνση δικαίωσης όσων εχουν παλιούς ασεπ και μεγάλες προϋπηρεσίες;
θα πιέσεις από τον υπολογιστή;;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω μία επιτυχία στον ΑΣΕΠ παλαιότητας 10 και 15 χρόνων πόσο αξιοπίστο κριτήριο καταλλότητας διορισμού ενός εκπαιδευτικού μπορεί να αποτελεί 10 και 15 χρόνια μετά. Υπάρχουν γνωστικά αντικείμενα, όπως η πληροφορική, που έχει αλλάξει δραστικά έκτοτε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dlaf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Οι υπηρεσιακή υπουργός Παιδείας Φρόσω Κιάου και ο πρώην υπουργός Αριστείδης Μπαλτάς,σύμφωνα με πληροφορίες, έχουν αποκλεισθεί από το ενδεχόμενο να τοποθετηθούν στο νέο σχήμα της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας.

 Ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας αναζητά πρόσωπο πρακτικό και όχι θεωρητικό, το οποίο θα λύσει άμεσα προβλήματα της καθημερινότητας στα ΑΕΙ και τα σχολεία.

Επίσης απ ότι φαίνεται η τομεάρχης Παιδείας των ΑΝΕΛ Σταυρούλα Ξουλίδου, δεν θα τοποθετηθεί στη θέση του πρώην Αναπληρωτή υπουργού Τάσου Κουράκη, καθώς οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί να έχει αποκλειστικά το υπουργείο Παιδείας.

Πάντως μέχρι σήμερα το πρωί το Μέγαρο Μαξίμου έκανε επαφές με πρόσωπα, χωρίς ωστόσο ο πρωθυπουργός να έχει λάβει τις τελικές αποφάσεις όσον αφορά στο υπουργείο Παιδείας

http://www.esos.gr/arthra/39875/apokleisthikan-mpaltas-kiaoy-apo-ypoyrgeio-paideias

Ας ελπίσουμε ότι είναι αληθινό.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
θα πιέσεις από τον υπολογιστή;;
εσύ από εκεί δεν πιέζεις;  εγώ πάντως πίεσα την Κυριακή ....και η πίεση μου δικαιώθηκε...

anemona

  • Επισκέπτης
θα πιέσεις από τον υπολογιστή;;
Εσύ από που;Δεν έχω αυτό το σκεπτικό φίλτατε.Αν υπάρχει συγκέντρωση στην πόλη μου πάω. Δεν ξίνομαι. Θεσσαλονίκη μένω και όχι Αθήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 12:48:47 μμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι υπηρεσιακή υπουργός Παιδείας Φρόσω Κιάου και ο πρώην υπουργός Αριστείδης Μπαλτάς,σύμφωνα με πληροφορίες, έχουν αποκλεισθεί από το ενδεχόμενο να τοποθετηθούν στο νέο σχήμα της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Παιδείας.

 Ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας αναζητά πρόσωπο πρακτικό και όχι θεωρητικό, το οποίο θα λύσει άμεσα προβλήματα της καθημερινότητας στα ΑΕΙ και τα σχολεία.

Επίσης απ ότι φαίνεται η τομεάρχης Παιδείας των ΑΝΕΛ Σταυρούλα Ξουλίδου, δεν θα τοποθετηθεί στη θέση του πρώην Αναπληρωτή υπουργού Τάσου Κουράκη, καθώς οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ επιθυμεί να έχει αποκλειστικά το υπουργείο Παιδείας.

Πάντως μέχρι σήμερα το πρωί το Μέγαρο Μαξίμου έκανε επαφές με πρόσωπα, χωρίς ωστόσο ο πρωθυπουργός να έχει λάβει τις τελικές αποφάσεις όσον αφορά στο υπουργείο Παιδείας

http://www.esos.gr/arthra/39875/apokleisthikan-mpaltas-kiaoy-apo-ypoyrgeio-paideias

Ας ελπίσουμε ότι είναι αληθινό.
πάντως ο Μπαλτάς πολύ της θεωρίας ήταν...λίγο ο Κουράκης πήγε να κάνει κάτι αλλά μας έφαγαν τα αλλότρια ενδιαφέροντα...εκλογές διευθυντών κλπ

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι και τα ξέρω και τα χω βιώσει χρόνια.Αλλά το 24μηνο που ειλικρινά στήριζα δεν υπάρχει πια.Ασέπ και 24μηνο θέλω.
Κοίτα...από τη στιγμή που για χρόνια κάποιοι καλύπτουμε ΟΡΓΑΝΙΚΑ κενά και όχι λειτουργικά/έκτακτα, από τη στιγμή που εδώ και 6 χρόνια δεν έγινε ασεπ αλλά κάποιοι πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους όπου τους ζητήθηκε, με αποτέλεσμα τα ελληνόπουλα να έχουν δασκάλους και καθηγητες, δεν μπορούν τώρα -στο όνομα μιας υποτιθεμενης δικαιοσύνης- να τους κάνουν στην άκρη ή να τους αναγκάσουν με τον τρόπο αυτό να ξαναδώσουν εξετάσεις για ακόμα μια φορά. Από τη στιγμή που το ελληνικό κρατος "εκμεταλλεύτηκε" τις υπηρεσίες τους, ειναι αναγκασμενο να τους αποκαταστησει επαγγελματικα.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ελπίζω να μη θέλει ο νέος υπουργός παιδείας τουλάχιστον 6-7 μήνες για να ψηφίσει τον τρόπο διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κοίτα...από τη στιγμή που για χρόνια κάποιοι καλύπτουμε ΟΡΓΑΝΙΚΑ κενά και όχι λειτουργικά/έκτακτα, από τη στιγμή που εδώ και 6 χρόνια δεν έγινε ασεπ αλλά κάποιοι πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους όπου τους ζητήθηκε, με αποτέλεσμα τα ελληνόπουλα να έχουν δασκάλους και καθηγητες, δεν μπορούν τώρα -στο όνομα μιας υποτιθεμενης δικαιοσύνης- να τους κάνουν στην άκρη ή να τους αναγκάσουν με τον τρόπο αυτό να ξαναδώσουν εξετάσεις για ακόμα μια φορά. Από τη στιγμή που το ελληνικό κρατος "εκμεταλλεύτηκε" τις υπηρεσίες τους, ειναι αναγκασμενο να τους αποκαταστησει επαγγελματικα.
++++++++++++++++++++++++++++
δικαίωση των κόπων μας επιτέλους

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Το θέμα είναι να φτιαχτεί ένα σταθερό σύστημα που να παίρνεις "Σειρά Διορισμού", εφόσον αποδέχεσαι για κάθε χρονιά να πηγαίνεις αναπληρωτής.

Το να ανακατεύουν τους Πίνακες κάθε τρεις και λίγο δεν οδηγεί πουθενά.

Είναι απλά τα πράγματα.

@green

Ναι στην Πληροφορική αλλάζουν συχνά τα πράγματα, αλλά αυτό δεν σε αφορά ως προς το Επιστημονικό Υπόβαθρο. Οι Αλγόριθμοι, η Θεωρία Υπολογισμού, Αρχιτεκτονική Υπολογιστών κτλ. θα είναι πάντα τα ίδια. Οι αλλαγές που γίνονται αφορoύν κάποιον σε επίπεδο Μεταπτυχιακού και Άνω.
Τώρα αν κάποτε είχαμε Laptop και τώρα έχουμε tablet, δεν υπάρχει νόημα αμφισβήτησης της γνώσης κάποιου. Έτσι και αλλιώς Πληροφορική δεν νοείται να διδάσκεις την χρήση tablet.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2015, 01:02:44 μμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 999
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εσύ από εκεί δεν πιέζεις;  εγώ πάντως πίεσα την Κυριακή ....και η πίεση μου δικαιώθηκε...
δεν πιέζω καν.....γιατί πολύ απλά δεν γίνεται κάτι, διαμαρτυρία τπτ....γιατί εσύ άλλα θέλεις, ο άλλος άλλα θέλει και έτσ καθόμαστε στον υπολογιστή και τα λέμε....άντε καλή κουβεντούλα.....και όταν πιεσεις προς υπουργείο μεριά φώναξε με

anemona

  • Επισκέπτης
Κοίτα...από τη στιγμή που για χρόνια κάποιοι καλύπτουμε ΟΡΓΑΝΙΚΑ κενά και όχι λειτουργικά/έκτακτα, από τη στιγμή που εδώ και 6 χρόνια δεν έγινε ασεπ αλλά κάποιοι πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους όπου τους ζητήθηκε, με αποτέλεσμα τα ελληνόπουλα να έχουν δασκάλους και καθηγητες, δεν μπορούν τώρα -στο όνομα μιας υποτιθεμενης δικαιοσύνης- να τους κάνουν στην άκρη ή να τους αναγκάσουν με τον τρόπο αυτό να ξαναδώσουν εξετάσεις για ακόμα μια φορά. Από τη στιγμή που το ελληνικό κρατος "εκμεταλλεύτηκε" τις υπηρεσίες τους, ειναι αναγκασμενο να τους αποκαταστησει επαγγελματικα.
Ακριβώς.Αλλά μόνο αν επανέλθει το 24μηνο μπορεί αυτό να συμβεί. Οψόμεθα. Δυστυχώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.