*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039934 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thodorissa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και 1:1000 να είναι,τι σημαίνει?ότι δεν πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ?πρέπει να διοριστούν στοχευμενα  μονό οι έχοντες μπόλικη προϋπηρεσία? Να αποκλησουμε από διορισμό έναν τελειόφοιτο που πραγματικά είναι αστέρι σε παιδαγωγικά, γνωστικό, και διδακτικό στυλ?
Απεναντίας συνάδελφε.
Εγώ θέλω να γίνει ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Σε κάτι κλάδους από ό,τι είδα δεν ήταν ούτε 1:22. Ήταν χειρότερη αναλογία.

Σημείωσε πως μόνο η μειοψηφία των διορισμών γινόταν μέσω ΑΣΕΠ.
Αν όλοι οι διορισμοί γίνονταν μέσω ΑΣΕΠ, αυτή η "φρικτή" αναλογία θα ήταν περίπου 1: 7 για μόνιμο διορισμό και 1: 3 για αναπλήρωση...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημείωσε πως μόνο η μειοψηφία των διορισμών γινόταν μέσω ΑΣΕΠ.
Αν όλοι οι διορισμοί γίνονταν μέσω ΑΣΕΠ, αυτή η "φρικτή" αναλογία θα ήταν περίπου 1: 7 για μόνιμο διορισμό και 1: 3 για αναπλήρωση...

+++++ ακριβώς, το 60-40 υπέρ ΑΣΕΠ είχε γίνει 20-80 υπέρ πινάκων για διορισμούς, γιατί να μην πήγαιναν και να πηγαίνουν από εδώ και στο εξής 100% μεσω ΑΣΕΠ????

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
+++++ ακριβώς, το 60-40 υπέρ ΑΣΕΠ είχε γίνει 20-80 υπέρ πινάκων για διορισμούς, γιατί να μην πήγαιναν και να πηγαίνουν από εδώ και στο εξής 100% μεσω ΑΣΕΠ????
Και τώρα τα θυμηθήκατε όλα αυτά για διορισμούς που γίνονταν τόσα χρόνια από πίνακες προυπηρεσίας χωρίς ΑΣΕΠ (ΠΔΣ, ενισχυτική, θεατρική αγωγή, προυπηρεσία σε χώρες της ΕΕ, ολυμπιακή παιδεία ...), πολύτεκνους, άλλες ειδικές κατηγορίες, και δε συμμαζεύεται; Τόσα χρόνια πού είσασταν; Θέλετε τώρα να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ, για να μην αποκλειστούν οι νεότεροι συνάδελφοι που είναι "αστέρια". Κι εγώ θέλω, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, για να δοθεί η ευκαιρία στους νεότερους να δοκιμάσουν και για να μη βρίσκουν οι παλιότεροι άλλες δικαιολογίες για τη μη επιτυχία τους σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ! Δε μου λέτε, όμως, όσοι έχουν διοριστεί μέχρι σήμερα είναι "αστέρια" και "φωστήρες" και κάνουν τέλειο μάθημα στους μαθητές, ενώ όσοι είναι αναπληρωτές είναι μετριότητες; Τώρα σας έπιασε ο πόνος για αξιοκρατία και ποιοτικούς εκπαιδευτικούς, τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί και οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο; Πολύ ετεροχρονισμένο και υποκριτικό! Κανείς απ' τους διορισμένους (πολλοί εκ των οποίων είναι κι άσχετοι εντελώς) δε θα απολυθεί, αντιθέτως μένουν εκτός σχολείων οι έχοντες τίτλους, δεύτερα πτυχία και μεταπτυχιακά, επειδή, όταν έπρεπε να φωνάξετε για τα αυτονόητα, μένατε άπραγοι και θεωρούσατε πως αργά ή γρήγορα θα τακτοποιηθείτε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τώρα τα θυμηθήκατε όλα αυτά για διορισμούς που γίνονταν τόσα χρόνια από πίνακες προυπηρεσίας χωρίς ΑΣΕΠ (ΠΔΣ, ενισχυτική, θεατρική αγωγή, προυπηρεσία σε χώρες της ΕΕ, ολυμπιακή παιδεία ...), πολύτεκνους, άλλες ειδικές κατηγορίες, και δε συμμαζεύεται; Τόσα χρόνια πού είσασταν; Θέλετε τώρα να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ, για να μην αποκλειστούν οι νεότεροι συνάδελφοι που είναι "αστέρια". Κι εγώ θέλω, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, για να δοθεί η ευκαιρία στους νεότερους να δοκιμάσουν και για να μη βρίσκουν οι παλιότεροι άλλες δικαιολογίες για τη μη επιτυχία τους σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ! Δε μου λέτε, όμως, όσοι έχουν διοριστεί μέχρι σήμερα είναι "αστέρια" και "φωστήρες" και κάνουν τέλειο μάθημα στους μαθητές, ενώ όσοι είναι αναπληρωτές είναι μετριότητες; Τώρα σας έπιασε ο πόνος για αξιοκρατία και ποιοτικούς εκπαιδευτικούς, τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί και οι προσλήψεις γίνονται με το σταγονόμετρο; Πολύ ετεροχρονισμένο και υποκριτικό! Κανείς απ' τους διορισμένους (πολλοί εκ των οποίων είναι κι άσχετοι εντελώς) δε θα απολυθεί, αντιθέτως μένουν εκτός σχολείων οι έχοντες τίτλους, δεύτερα πτυχία και μεταπτυχιακά, επειδή, όταν έπρεπε να φωνάξετε για τα αυτονόητα, μένατε άπραγοι και θεωρούσατε πως αργά ή γρήγορα θα τακτοποιηθείτε!

Δε καταλαβαίνω προς τι η επίθεση? Τα ίδια υποστηρίζουμε και οι δυο νομίζω

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και 1:1000 να είναι,τι σημαίνει?ότι δεν πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ?πρέπει να διοριστούν στοχευμενα  μονό οι έχοντες μπόλικη προϋπηρεσία? Να αποκλησουμε από διορισμό έναν τελειόφοιτο που πραγματικά είναι αστέρι σε παιδαγωγικά, γνωστικό, και διδακτικό στυλ?
Κι ότι είναι αστέρι στα παιδαγωγικά και στο γνωστικό τα διαγιγνώσκει ο ασεπ σε 8 ώρες; Μπράβο ο ασεπ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2015, 11:18:06 πμ από mathstavros »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δε καταλαβαίνω προς τι η επίθεση? Τα ίδια υποστηρίζουμε και οι δυο νομίζω
Δεν κάνω καμία επίθεση σε κανέναν, τη γνώμη μου λέω, έτσι όπως βλέπω και κρίνω τα πράγματα και χωρίς να ωραιοποιώ τις καταστάσεις! Πιστεύω, λοιπόν, πως είναι περίεργο και υποκριτικό να θυμούνται κάποιοι τώρα που οι διορισμοί είναι μηδενικοί,  οι προσλήψεις αναπληρωτών ελάχιστες (σε σχέση με τις πραγματικές ανάγκες) και η ανεργία των εκπαιδευτικών καλπάζει, τα λάθη, τις αδικίες και τις αυθαιρεσίες των περασμένων ετών, διότι μ' αυτό τον τρόπο δε λύνεται κανένα πρόβλημα, ούτε διορθώνετα τίποτε! Και να γίνει ΑΣΕΠ άμεσα (που αποκλείεται λόγω συνθηκών), τί παραπάνω θα αποδειχτεί από το ότι θα προσέλθουν 100.000+ υποψήφιοι και με αναλογία 1: 40 ή 1:50 στους περισσότερους κλάδους, πολλοί άξιοι και ικανοί και μεταδοτικοί συνάδελφοι, δε θα διοριστούν; Έτσι, δεν κερδίζει κανείς τίποτε! Ή πρέπει να γίνει του χρόνου (2016) ΑΣΕΠ προκηρύσσοντας χιλιάδες θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών ή ας μείνουν τα πράγματα ως έχουν κι ας βρουν μια φόρμουλα έστω λιγότερων διορισμών, αλλά σταθερών κάθε χρόνο, κάνοντας μια αρχή από τους επιτυχόντες προηγούμενων ΑΣΕΠ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κι ότι είναι αστέρι στα παιδαγωγικά και στο γνωστικό τα διαγιγνώσκει ο ασεπ σε 8 ώρες; Μπράβο ο ασεπ!!!

Οχι βέβαια. ..το καταδεικνύει το γραφείο του βουλευτή, οι πελατειακές σχέσεις, οι κλειστές ομάδες, οι κλειστοί σε συμφέροντα σύλλογοι, η πδσ, η σιβιτανιδειος σχολή, η πλαγιά εππαικ, και το σύστημα επιλογής προσώπων για διορισμό και αναπλήρωση που επιλεγεί ότι του προσφέρεις με έντεχνο τρόπο.
Ευχαριστώ για την πασά που μου έκανες  8) φιλικά πάντα

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οχι βέβαια. ..το καταδεικνύει το γραφείο του βουλευτή, οι πελατειακές σχέσεις, οι κλειστές ομάδες, οι κλειστοί σε συμφέροντα σύλλογοι, η πδσ, η σιβιτανιδειος σχολή, η πλαγιά εππαικ, και το σύστημα επιλογής προσώπων για διορισμό και αναπλήρωση που επιλεγεί ότι του προσφέρεις με έντεχνο τρόπο.
Ευχαριστώ για την πασά που μου έκανες  8) φιλικά πάντα
Η γνωστή καραμέλα για την προυπηρεσία.Μόνο στπ ερώτημα δεν απαντάς....

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η γνωστή καραμέλα για την προυπηρεσία.Μόνο στπ ερώτημα δεν απαντάς....

Νομίζω πως σου απάντησα ποιος καταδεικνύει στο ποιος είναι αστέρι, αφού δε το κάνει ο ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω πως σου απάντησα ποιος καταδεικνύει στο ποιος είναι αστέρι, αφού δε το κάνει ο ΑΣΕΠ
Δεν θα εμπλακώ άλλη μια φορά σε άγονη και ατέρμονη αντιπαράθεση για ένα θέμα που έχει αναλυθεί χιλιάδες φορές.Μερικοί επιμένουν να είναι δογματικοί και απόλυτοι. Άνοιξα αυτή τη κουβέντα γιατί ισχυρίζεσαι πως ο ασεπ επιλέγει τα "αστέρια" και αναρωτήθηκα πως αυτό γίνεται σε μια γραπτή εξέταση 8 ωρών; 8 ώρες και μετά είναι ικανοί να διδάσκουν στο σχολείο για μια ζωή. Και πως δηλαδή κρίνουμε αυτούς που διδάσκουν αυτούς που 8,9,10 χρόνια τώρα; είναι βύσματα όλοι, απέντησαν απο βουλευτικά γραφεία την προυπηρεσία από το παράθυρο κτλπ. Αν αυτός δεν είναι παραλογισμός, τότε ποιος είναι;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και πως δηλαδή κρίνουμε αυτούς που διδάσκουν αυτούς που 8,9,10 χρόνια τώρα; είναι βύσματα όλοι, απέντησαν απο βουλευτικά γραφεία την προυπηρεσία από το παράθυρο κτλπ. Αν αυτός δεν είναι παραλογισμός, τότε ποιος είναι;
Οπ, εδώ συμφωνώ μαζί σου, αυτοί πρέπει να διοριστούν και ας μη με πιστεύετε αρκετοί

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Η απάντηση έρχεται από άλλο χώρο. Ολιγολεκτικά λέει 'φράγκα γιοκ' και δεν έχει σημασία αν το ασεπ είναι καλυτερο η αν η προϋπηρεσία είναι καλύτερη κλπ. Φυσικά θα αργήσουν πολλοί να αποκολληθούν απ'το όνειρο του δημοσίου και γι'αυτούς θα υπάρξουν τα ανάλογα..χμμ..εφόδια (εσύ που μιλήσαμε προσφάτως, καταλαβαίνεις πώς το εννοώ). Και να το θέσω και λίγο διαφορετικά, ο αναπληρωτής συμφέρει περισσότερο. Οι νοούντες νοηθήτωσαν..

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πλέον δεν θεωρείται όνειρο, γιατί πολύ απλά στον ιδιωτικό δε κουνιέται φύλλο, και για αυτό πολλοί θέλουν να εμπλακούν στην εκπαίδευση, γιατί δεν υπάρχει κάτι άλλο
Τι είναι όνειρο να παίρνεις 700 ευρώ για 7-8 μήνες στην καλύτερη περίπτωση το χρόνο?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.