*

Αποστολέας Θέμα: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας  (Αναγνώστηκε 15957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 11, 2008, 12:11:07 μμ »
Από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν οι προσλήψεις των ωρομισθίων εφέτος


'Ερανος για τους μακροχρόνια αδιόριστους ,εν ενεργεία (με επιτυχίες ΑΣΕΠ,ξεφτιλοπληρωμένες προϋπηρεσίες), εκπαιδευτικούς
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2008, 12:20:45 μμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:47 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 11, 2008, 01:26:35 μμ »
Α...........παιδιά..............δε σας είπα...........
πήρα τηλέφωνο σε μια ΔΔΕ για να μάθω πόσαμόρια είχε ο τελευταίος ωρομίσιος που κάεσαν πέρσι,έτσι για να έχω μια εκτίμηση της κατάσταση και η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:
"δε μπορούμε να σας πούμε,γιατί δεν έχει νόημα"

γιατι νιώθω ότι ακόμη και η ωρομισθία μαγειρεύεται?
είναι κάτι παλιό?
ή εγώ το ανακάλυψα τώρα?
τι θα πει "δε μπορούμε να σας πούμε"?
Ντροπή είναι?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 11, 2008, 02:03:58 μμ »
Δε νομίζω οτι δε μπορούν να σου πούν . Αφού άλλοι συνάδελφοι που ρώτησαν πήραν απάντηση...ίσως είναι καλύτερο να πας από κοντα να ρωτήσεις και να τους πεις οτι έχεις δικάιωμα να ξέρεις και είναι υποχρεωμένοι να σου πουν. Δε νομίζω οτι είναι τόσο εύκολο να μαγειρευτούν τα πράγματα στην ωρομισθία , γιατί υπάρχουν πίνακες... τουλάχιστον δε μπορεί να γίνει αυτό που γίνεται στην ΠΔΣ.
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 11, 2008, 04:48:18 μμ »
Το μαγείρεμα στην ωρομισθία μπορεί να γίνει πολύ εύκολα στα μαθήματα με πολλαπλή ανάθεση. Για παράδειγμα το μάθημα της τεχνολίας που το κάνουν διάφορες ειδικότητες, είναι στο χέρι του προϊσταμένου τι ειδικότητα θα ζητήσει. Αν έχει κάποιον που θέλει να βολέψει, θα ζητήσει ωρομίσθιο για την συγκεκριμένη ειδικότητα που είναι ο βυσματούχος.
Επίσης, αφού η πρόσληψη του ωρομισθίου δεν ανακοινώνεται πουθενά παραμόνο στον ενδιαφερόμενο, πρέπει να το πάρεις είδηση ότι κάλεσαν κάποιον με λιγότερα μόρια από σένα. Δεν μπορείς να ξέρεις τι προσλήψεις γίνονται και που. Οι προϊστάμενοι μπορούν να κάνουν τέτοιου είδους παρατυπίες προκειμένου να ικανοποιήσουν το γλυφτράκι τους.
Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:47 »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 11, 2008, 06:00:01 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι παρατυπίες στην πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος είναι πολύ δύσκολο να γίνουν από τη στιγμή οι πίνακες είναι προσβάσιμοι σε όλους.
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Beth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 11, 2008, 06:09:17 μμ »
Κι εγώ θέλω να πιστεύω οτι είναι δύσκολο να γίνουν παρατυπίες στις προσλήψεις ωρομισθίων για το κανονικό πρόγραμμα. Εκεί πιστεύω οτι αν γίνει κάτι θα αφορά την τοποθέτηση. Αν καλή ώρα έχουν πολλά κενά και θα δουλεψουν πολλοί ίσως να κρατήσουν μια πιο καλή τοποθέτηση για κάποιον δικό τους.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:53:32 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι παρατυπίες στην πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος είναι πολύ δύσκολο να γίνουν από τη στιγμή οι πίνακες είναι προσβάσιμοι σε όλους.
οι πίνακες είναι προσβάσιμοι,αλλά δε φαίνεται πουθενά ποιος είναι ο τελευταίος προσληφθείς και που έχει τοποθετηθεί!!!Ξέρω μια περίπτωση φέτος στον πίνακα ωρομίσθιων πελοποννήσου που τοποθέτησαν άτομο με πολύ χαμηλή σειρά χωρίς καν να ρωτηθούν οι προηγούμενοι!!!Κάποιος ενδιοφερόμενος το έμαθε και έτρεχε με το δικηγόρο του μετά στη δδε.Το θέμα αποκαταστάθηκε(βασικά δεν τους έπαιρνε).Αν δεν ήξερα από πρώτο χέρι την περίπτωση αυτή θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη ότι οι προσλήψεις για το πρωινό πρόγραμμα γίνονται σωστά!!Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας!!!θεωρώ ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.Συμβαίνει όμως!!!Εγώ προτείνω κατά τη διάρκεια της χρονιάς να παίρνετε συχνά τηλέφωνα στις δδε που σας ενδιαφέρουν και να ρωτάτε μέχρι ποιο νούμερο έχουν φτάσει οι προσλήψεις!Αν αρνούνται να σας πουν,η λύση είναι μία:περνάτε απο εκεί καταθέτετε 1 αίτηση στην οποία ρωτάτε αυτό και αφου βέβαιωθείτε ότι η αίτηση πρωτοκολλήθηκε,η απάντηση που δυσκολεύονται να σας πουν στο τηλ,έρχεται ταχυδρομικώς στο σπίτι σας!!! 8)
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 11, 2008, 08:09:43 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι παρατυπίες στην πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος είναι πολύ δύσκολο να γίνουν από τη στιγμή οι πίνακες είναι προσβάσιμοι σε όλους.
οι πίνακες είναι προσβάσιμοι,αλλά δε φαίνεται πουθενά ποιος είναι ο τελευταίος προσληφθείς και που έχει τοποθετηθεί!!!Ξέρω μια περίπτωση φέτος στον πίνακα ωρομίσθιων πελοποννήσου που τοποθέτησαν άτομο με πολύ χαμηλή σειρά χωρίς καν να ρωτηθούν οι προηγούμενοι!!!Κάποιος ενδιοφερόμενος το έμαθε και έτρεχε με το δικηγόρο του μετά στη δδε.Το θέμα αποκαταστάθηκε(βασικά δεν τους έπαιρνε).Αν δεν ήξερα από πρώτο χέρι την περίπτωση αυτή θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη ότι οι προσλήψεις για το πρωινό πρόγραμμα γίνονται σωστά!!Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας!!!θεωρώ ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.Συμβαίνει όμως!!!Εγώ προτείνω κατά τη διάρκεια της χρονιάς να παίρνετε συχνά τηλέφωνα στις δδε που σας ενδιαφέρουν και να ρωτάτε μέχρι ποιο νούμερο έχουν φτάσει οι προσλήψεις!Αν αρνούνται να σας πουν,η λύση είναι μία:περνάτε απο εκεί καταθέτετε 1 αίτηση στην οποία ρωτάτε αυτό και αφου βέβαιωθείτε ότι η αίτηση πρωτοκολλήθηκε,η απάντηση που δυσκολεύονται να σας πουν στο τηλ,έρχεται ταχυδρομικώς στο σπίτι σας!!! 8)

Αυτό το τελευταίο που είπες δεν το ήξερα..Καλόοοοοο!Να το έχουμε υπόψην..Πάντως στα προηγούμενα που είπες συμφωνώ κι εγώ...Χώρις να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει ως τώρα από τη 2χρονη εμπειρία μου πιστεύω κι εγώ ότι παρατυπίες γίνονται..Όχι εύκολα μεν αλλά γίνονται..

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 11, 2008, 08:44:14 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι παρατυπίες στην πρόσληψη ωρομισθίων του κανονικού προγράμματος είναι πολύ δύσκολο να γίνουν από τη στιγμή οι πίνακες είναι προσβάσιμοι σε όλους.
οι πίνακες είναι προσβάσιμοι,αλλά δε φαίνεται πουθενά ποιος είναι ο τελευταίος προσληφθείς και που έχει τοποθετηθεί!!!Ξέρω μια περίπτωση φέτος στον πίνακα ωρομίσθιων πελοποννήσου που τοποθέτησαν άτομο με πολύ χαμηλή σειρά χωρίς καν να ρωτηθούν οι προηγούμενοι!!!Κάποιος ενδιοφερόμενος το έμαθε και έτρεχε με το δικηγόρο του μετά στη δδε.Το θέμα αποκαταστάθηκε(βασικά δεν τους έπαιρνε).Αν δεν ήξερα από πρώτο χέρι την περίπτωση αυτή θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη ότι οι προσλήψεις για το πρωινό πρόγραμμα γίνονται σωστά!!Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση πως κάτι τέτοιο είναι ο κανόνας!!!θεωρώ ότι είναι κάτι που συμβαίνει σπάνια.Συμβαίνει όμως!!!Εγώ προτείνω κατά τη διάρκεια της χρονιάς να παίρνετε συχνά τηλέφωνα στις δδε που σας ενδιαφέρουν και να ρωτάτε μέχρι ποιο νούμερο έχουν φτάσει οι προσλήψεις!Αν αρνούνται να σας πουν,η λύση είναι μία:περνάτε απο εκεί καταθέτετε 1 αίτηση στην οποία ρωτάτε αυτό και αφου βέβαιωθείτε ότι η αίτηση πρωτοκολλήθηκε,η απάντηση που δυσκολεύονται να σας πουν στο τηλ,έρχεται ταχυδρομικώς στο σπίτι σας!!! 8)

Αυτό το τελευταίο που είπες δεν το ήξερα..Καλόοοοοο!Να το έχουμε υπόψην..Πάντως στα προηγούμενα που είπες συμφωνώ κι εγώ...Χώρις να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει ως τώρα από τη 2χρονη εμπειρία μου πιστεύω κι εγώ ότι παρατυπίες γίνονται..Όχι εύκολα μεν αλλά γίνονται..
Γι'αυτό υπάρχει αυτό το forum,για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον μοιραζόμενοι τις εμπειρίες και τις γνώσεις μας!!! :)
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 11, 2008, 09:04:04 μμ »
Μήπως έχει κανείς πρόχειρο κανένα πίνακα με τα έρμα τα δυσπρόσιτα σχολεία της δευτεροβάθμιας? Να ξέρουμε δηλαδή αν μας πάρουν τηλέφωνο να μην αρνηθούμε, στο υπουργείο υπάρχει μια λίστα με τα μόρια σε κάθε σχολείο, αλλά ποια από αυτά είναι δυσπρόσιτα? Παίδες ...για άλλη μια φορά ζητώ τα φώτα σας!!!!!!!!!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:23:00 μμ »
Όσα σχολεία έχουν από 9 μόρια και πάνω είναι δυσπρόσιτα. Δες κι εδώ:
http://adioristos.wordpress.com/2007/11/17/disprosita/
http://users.att.sch.gr/ymalliaros
(με κόκκινο χρώμα τα δυσπρόσιτα)

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:30:36 μμ »
γιατι νιώθω ότι ακόμη και η ωρομισθία μαγειρεύεται?

ειδα στους πινακες γνωστους μου με μηδενικη προυπηρεσια στους περσινους πινακες να εχουν φετος 2.498 και 2.14 μορια.
εγω φετος μαζεψα λιγοτερα απο αυτους, 2 μορια ακριβως... (κ ειχα ηδη 1.6 κ ημασταν στην ιδια περιφερεια κ ηταν πολυυυυ πιο κατω απο μενα)
ακομα κ απο ΠΔΣ να ειναι δεν ειναι πολλα τα μορια? Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα κ οι δυο ειναι κατοικοι του ιδιου νομου (δεν ξερω ομως που δουλεψαν).

οποτε μαλλον αρχιζω κ πιστευω οτι μαγειρευεται. εμενα εχει αρχισει να μου μυριζει "βυσματοσουπα"...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:36:01 μμ »
Άμα χτύπαγαν 8ωρα στην πδσ και λίγα είναι.
Για ποια ειδικότητα μιλάμε?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος tagiw634

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 11, 2008, 10:41:27 μμ »
για πληροφορικη Αγαπη.
στεναχωρεθηκα λιγο, αν αυτοι, κ ποιος ξερει ποσοι ακομα, συνεχισουν ετσι... θα φαω τη σκονη τους!!! (θα με αφησουν πολυ πισω στον πινακα, βασικα!)
προφανως ομως δεν μπορω να το αποτρεψω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 680
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 650
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.