*

Ψηφοφορία

Διοριστήκατε μέσω του πίνακα Β; Αν ναι, πόσες χρονιές ήσασταν ωρομίσθιος;

Μία χρονιά μόνο
5 (71.4%)
Δύο χρονιές
1 (14.3%)
Τρεις
0 (0%)
Παραπάνω από τρεις χρονιές
1 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο  (Αναγνώστηκε 53639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 19, 2007, 04:52:45 μμ »
          Πρώτο και κύριο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Η ζωή του καθηγητή δεν παίζεται!!! Δεν νομίζω να παρουσιάστηκες ακόμη οπότε προλαβαίνω να σου πω τη δική μου εμπειρία! Ήμουνα κι εγώ διορισμένη (σε υπηρεσία του Υπουργείου Δικαιοσύνης). Με το που ορκίστηκα έστειλα αντίγραφο του πρωτοκόλλου ορκωμοσίας στο Υπουργείο και έγινε μια διαπιστωτική πράξη (κάπως έτσι την είπαν, πάντως το πρωτόκολλο χρειάστηκε, τίποτα άλλο). Τη  μέρα που έφυγα από την παλιά δουλειά για να πάω να ορκιστώ στην καινούρια έκανα και μια αίτηση παραίτησης στην οποία δήλωνα ότι παραιτούμαι λόγω διορισμού μου στη Δ/νση Δευτεροβάθμιας κλπ.
          Ένα πράγμα να προσέξεις για να μην την πάθεις όπως εγώ κι ένα άλλο παιδί. Μόλις αναλάβεις υπηρεσία να κοιτάξεις να μη σου κάνουν ξανά τις κρατήσεις του νεοδιόριστου. Κυνήγησέ το και μάθε τι χαρτιά πρέπει να τους πας γιατί εγώ το άφησα λίγο στην αρχή, μετά έστειλα κάτι χαρτιά αλλά δεν τα δέχτηκαν, (η παλιά μου υπηρεσία μισά κι ανέσωτα τα έκανε κι αυτή) και τώρα πρέπει να κάνω διαδικασίες με τεράστια χαρτούρα για να τα πάρω πίσω! 
          Anyway, ελπίζω να βοήθησα! Καλά να περάσεις όπου πας!  :) ;) :D
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:03 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2007, 05:08:11 μμ »
          Ξέχασα πριν να πω ότι κανονικά, εφόσον διορίζεσαι σε άλλη θέση του Δημοσίου, επέρχεται αυτοδίκαιη παραίτηση από την προηγούμενη θέση σου και δεν χρειάζεται καν αίτηση παραίτησης. Εγώ την έκανα γιατί η υπεύθυνη για τα θέματα αυτά στο Υπουργείο όπου υπαγόμουν  δεν το είχε πιάσει και πολύ το θέμα (αλλά τι να έκανα; Την έκανα κι ησύχασα!).
           Bye-bye
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος skiouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι μας δένει στα παλιά είναι οι κακές συνήθειες
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 23, 2007, 06:13:44 μμ »
          Πρώτο και κύριο ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! Η ζωή του καθηγητή δεν παίζεται!!! Δεν νομίζω να παρουσιάστηκες ακόμη οπότε προλαβαίνω να σου πω τη δική μου εμπειρία! Ήμουνα κι εγώ διορισμένη (σε υπηρεσία του Υπουργείου Δικαιοσύνης). Με το που ορκίστηκα έστειλα αντίγραφο του πρωτοκόλλου ορκωμοσίας στο Υπουργείο και έγινε μια διαπιστωτική πράξη (κάπως έτσι την είπαν, πάντως το πρωτόκολλο χρειάστηκε, τίποτα άλλο). Τη  μέρα που έφυγα από την παλιά δουλειά για να πάω να ορκιστώ στην καινούρια έκανα και μια αίτηση παραίτησης στην οποία δήλωνα ότι παραιτούμαι λόγω διορισμού μου στη Δ/νση Δευτεροβάθμιας κλπ.
          Ένα πράγμα να προσέξεις για να μην την πάθεις όπως εγώ κι ένα άλλο παιδί. Μόλις αναλάβεις υπηρεσία να κοιτάξεις να μη σου κάνουν ξανά τις κρατήσεις του νεοδιόριστου. Κυνήγησέ το και μάθε τι χαρτιά πρέπει να τους πας γιατί εγώ το άφησα λίγο στην αρχή, μετά έστειλα κάτι χαρτιά αλλά δεν τα δέχτηκαν, (η παλιά μου υπηρεσία μισά κι ανέσωτα τα έκανε κι αυτή) και τώρα πρέπει να κάνω διαδικασίες με τεράστια χαρτούρα για να τα πάρω πίσω! 
          Anyway, ελπίζω να βοήθησα! Καλά να περάσεις όπου πας!  :) ;) :D
City

αν έχεις την όρεξη και το κουράγιο γράψε εδώ ή στείλε μου ένα pm για το τι χαρτιά περίπου σου ζήτησαν ή χρησιμοποίησες για να μην σου κανουν αυτές τις κρατήσεις. Είμαι κι εγώ στην ίδια κατάσταση και θέλω να το ψάξω.

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2007, 06:16:12 μμ από skiouras »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 30, 2007, 11:24:16 μμ »
     Hello!

     Πάω να παρουσιαστώ στη Σκόπελο τη Δευτέρα, και μόλις τακτοποιηθώ θα αρχίσω τις διαδικασίες και το ψάξιμο. Αμέσως μόλις τα ξεκαθαρίσω κι εγώ θα σου στείλω αναλυτικά. Δεν θα τα χάσεις πάντως τα χρήματα! Τα λέμε soon!  ;)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:49:03 »

Αποσυνδεδεμένος gfg_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Γιωτόπουλος Φ. Γεώργιος
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2007, 06:59:54 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... Τη Δευτέρα 3/09 θα πάω να διοριστώ οπότε θα συμπληρώσω και με τη δική μου εμπειρία τη στήλη που άνοιξα για όποιον θέλει βοήθεια...
Ευχαριστώ πολύ...
L'importante non è quello che trovi alla fine di una corsa... L'importante è quello che provi mentre corri.

Αποσυνδεδεμένος gfg_gr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Γιωτόπουλος Φ. Γεώργιος
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 05:40:13 μμ »
Καταρχήν ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πήγα σήμερα (03/09) στο Μεσολόγγι (Β' Βαθμια Αιτ/νίας), έκανα τα χαρτιά μου και μου είπαν για να μη χάσω ούτε μία μέρα, να κάνω την ορκωμοσία σήμερα στο Μεσολόγγι και να παραιτηθώ πάλι σήμερα από το Πανεπιστήμιο. Κι έτσι θα κάνω. Επειδή είμαι ήδη στο Μ.Κ. 16 θα πρέπει να πάω στην Αμφιλοχία (Δ' Αιτ/νίας) απ' όπου και θα πληρώνομαι, και να τους πω ότι είμαι ήδη δημόσιος υπάλληλος και ενδεχομένως να τους καταθέσω και ένα πιστοποιητικό υπηρεσιακών μεταβολών από την παλιά υπηρεσία όπου αναλυτικά αναφέρεται το Μ.Κ και όλες οι μεταβολές που έχουν επέλθει...
Αν παρόλα αυτά αλλάξει κάτι θα επανέλθω. Ευχαριστώ πολύ!
L'importante non è quello che trovi alla fine di una corsa... L'importante è quello che provi mentre corri.

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 07:46:33 μμ »
Επειδή και εγω είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά θα διορίσθώ του χρόνου, οπότε θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από τον εκπαιδευτικό χώρο σε σχέση με την υπηρεσία που δουλεύατε πριν. Να το κάνω και γω το βήμα  ή να κατσω στα αυγά μου? Ο μόνος μου δισταγμός είναι ότι θα ταλαιπωρήσω παιδιά και σύζυγο για το δικό μου το καπρίτσιο.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 10:59:37 πμ »
Επειδή και εγω είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά θα διορίσθώ του χρόνου, οπότε θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από τον εκπαιδευτικό χώρο σε σχέση με την υπηρεσία που δουλεύατε πριν. Να το κάνω και γω το βήμα  ή να κατσω στα αυγά μου? Ο μόνος μου δισταγμός είναι ότι θα ταλαιπωρήσω παιδιά και σύζυγο για το δικό μου το καπρίτσιο.

          Hello μελλοντικέ συνάδελφε!

     Σίγουρα δεν θα βρεθεί άνθρωπος που δούλεψε σε άλλη δουλειά και τώρα είναι εκπαιδευτικός να σου πει ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό! Αν βρεθεί θέλω να τον γνωρίσω!
    Έχεις να κάνεις με παιδιά, που δεν είναι δύσκολο να βρεις το κουμπί τους (ακόμη και τα πιο "δύσκολα" παιδιά έχουν!) και σου φτιάχνουν τη μέρα, είναι δημιουργικό, μπορείς να κάνεις πολλές δραστηριότητες με τα παιδιά, κάθε χρονιά έχεις εναλλαγή προσώπων (και παιδιών και συναδέλφων) οπότε δεν βαριέσαι, το ωράριο είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να έχει κανείς, και φυσικά οι διακοπές είναι κάτι πολύ σημαντικό. Σίγουρα έχεις ευθύνη για τα παιδιά όσο είναι στο σχολείο, αλλά ένα υπεύθυνο άτομο δεν έχει να φοβηθεί τίποτα! Τώρα μπορεί να σου τύχει κανένας στριμμένος διευθυντής που να μη θες να τον βλέπεις μπροστά σου. Ε τότε φροντίζεις να  κάνεις απλώς τη δουλειά σου χωρίς να του δίνεις δικαιώματα να σε πρήζει! Ο στριμμένος είναι έτσι με όλους οπότε δεν το θεωρώ τόσο συγκλονιστικό! Μέσα στην τάξη εσύ οργανώνεις το μάθημα και καθοδηγείς τη διαδικασία της μάθησης (αυτό ήταν καλό έτσι! ;)  )
     Πάντως αν μου έλεγαν να πάω στην παλιά μου δουλειά με 2.000 ή 3.000 € καθαρά ή να μείνω καθηγήτρια και να παίρνω τον ίδιο μισθό με περισσότερες ώρες δουλειάς (π.χ. κανονικό ωράριο δημοσίου), ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ θα έμενα καθηγήτρια.
     Δεν έχει άγχος αυτή η δουλειά, με την έννοια ότι θα πρέπει μεν να διαβάζεις και να βγάζεις την ύλη κλπ, αλλά και κάτι να ξεχάσεις να πεις στα παιδιά τη μια μέρα, θα το πεις την άλλη, δεν χάλασε ο κόσμος, όπως αν παραλείψεις να κάνεις κάποια ενέργεια σε άλλη υπηρεσία.
     Εγώ έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Δεν έχω κάνει ακόμη οικογένεια, αλλά νομίζω ότι και παιδί να είχα, πάλι το ίδιο θα έκανα. Πέρσι υπήρχαν συνάδελφοι που είχαν πάρει μαζί τα παιδιά στο νησί (για μια χρονιά βέβαια), αλλά και φέτος ένας νεοδιόριστος συνάδελφος ήρθε μόνος του στο νησί και η οικογένεια είναι στην Αθήνα, αλλά αφού κάνει την οργανική του θα προσπαθήσει να παίρνει απόσπαση για κοντά στο σπίτι του. Άλλα παιδιά ήρθαν μαζί με την οικογένειά τους γιατί μπορούσαν να ακολουθήσουν οι γυναίκες τους με τα παιδιά.
     Αν η τωρινή σου δουλειά δεν σε ευχαριστεί και δεν είναι μεγάλο το κόστος για την οικογένειά σου, καν'το. Προφανώς για να δώσεις εξετάσεις, θες να φύγεις.
     Εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση!    :) ;) :D

Υ.Γ. Αν διοριστείς σε δυσπρόσιτο, θα πρέπει να μείνεις δύο χρόνια οπωσδήποτε, οπότε σκέψου και αυτό.  :) ;) :D
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 12:39:16 πμ »
City, σε ευχαριστω για την απάντηση. Πιστεύω οτι θα το κάνω το "άλμα". Τα παιδιά δε με φοβίζουν. Σου δίνουν μεγάλη χαρά. Αυτο που φοβάμαι και το έχω ζήσει 16 χρόνια στην υπηρεσία μου είναι οι συνάδελφοι. Αλλά επειδη κάθε χρόνο θα αλλάζουμε σχολείο (αποσπάσεις- μεταθέσεις) δε θα προλαβαίνουμε να παραγνωριστούμε. :)

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 01:44:15 πμ »

Η City τα λέει πολύ σωστά.. Συμφωνώ και επαυξάνω!!!.. ;)  8)
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος zorba_the_freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 06:44:35 μμ »
Μου ήρθαν τα χαρτιά με τα οποία μου αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία που είχα ως ωρομίσθιος. Και τώρα τι; Σε τι βοηθάει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 06:51:46 μμ »
Θα αλλάξεις πιο γρήγορα ΜΚ (ανάλογα με το πόση είναι η προϋπηρεσία) και θα μετρήσει και για τη μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος zorba_the_freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 09:38:46 μμ »
Ευχαριστώ Ιωάννα. Άρα από τη στιγμή που μου ήρθε το χαρτί, απλά δεν το καταθέτω κάπου...αλλά περιμένω να γίνουν υπηρεσιακώς αυτά που λες, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι και προϋπηρεσία στο δημόσιο
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 11:21:12 μμ »
Ναι. Νομίζω ότι απλά το κρατάς και ίσως το καταθέτεις σε κάθε νέα περιοχή/σχολείο που θα πηγαίνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 291
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.