*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 397396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1162 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 01:01:45 μμ »
Εγώ που πέρασα από το σχολείο που δούλεψα πέρσι (Αθήνα), μου είπε ο υπεύθυνος ότι οι καταστάσεις δεν έχουν φύγει ακόμα από το σχολείο. Παίρνει συνέχεια στη δευτεροβάθμια και του λένε ότι δεν έχει βρεθεί από που θα τα δώσουν. Ψάχνουν ακόμα τα κονδύλια... Δεν βλέπω να πέφτει χρήμα ούτε μέχρι τα Χριστούγεννα.

Οι πληρωμές θα γίνονται όπως ακριβώς και με τους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος. Δε νομίζω να υπάρχει κανένα σχολείο που να μη ξέρει τις διαδικασίες.
Τι περιμένει δηλαδή να στείλει τις καταστάσεις στο γραφείο;
Δυστυχώς η καθυστέρηση (τουλάχιστον για το πρώτο τρίμηνο) δεν οφείλεται στο ψάξιμο των κονδυλίων!


Πάντως απο άλλο σχολείο που δούλευε ένας φίλος μου, του είπαν ότι σήμερα η δευτεροβάθμια αποδέχθηκε να στείλουν το πρώτο τρίμηνο και του είπε ότι θα πληρωθούμε περίπου χριστούγεννα (α δόση). Στα σχολεία μια χαρά τις ξέρουν τις διαδικασίες... Αλλού κολλάει το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:15 »

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1163 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 01:06:57 μμ »
Εγώ που πέρασα από το σχολείο που δούλεψα πέρσι (Αθήνα), μου είπε ο υπεύθυνος ότι οι καταστάσεις δεν έχουν φύγει ακόμα από το σχολείο. Παίρνει συνέχεια στη δευτεροβάθμια και του λένε ότι δεν έχει βρεθεί από που θα τα δώσουν. Ψάχνουν ακόμα τα κονδύλια... Δεν βλέπω να πέφτει χρήμα ούτε μέχρι τα Χριστούγεννα.


Αυτό που λες είναι ΨΕΜΑ.
Είναι δυνατόν να μην έφυγαν οι καταστάσεις από τα σχολεία?
Είναι δυνατόν?
Η ΑΠΔ ?
Το ικα επιβάλει πρόστιμα στις καθυστερήσεις.
Αυτό που κάνεις είναι ανήθικο.
Είναι φανερό ότι άλλοι είναι οι λόγοι για τους οποίους έγραψες αυτό το μήνυμα και όχι η πρόθεσή σου να ενημερώσεις έγκυρα τους συναδέλφους σου.
Ελπιζω να μη σε πήρε κανένας στα σοβαρά.

Τι λόγους θα μπορούσα να έχω??????????????
 Στο σχολείο μου έδειξαν τις καταστάσεις και δεν το πίστευα! Ακόμα εδώ? Όσο για τα ενσημα μου που πέρασα από το ΙΚΑ πήρα κανονικά ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1164 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:14:06 μμ »
Εγώ που πέρασα από το σχολείο που δούλεψα πέρσι (Αθήνα), μου είπε ο υπεύθυνος ότι οι καταστάσεις δεν έχουν φύγει ακόμα από το σχολείο. Παίρνει συνέχεια στη δευτεροβάθμια και του λένε ότι δεν έχει βρεθεί από που θα τα δώσουν. Ψάχνουν ακόμα τα κονδύλια... Δεν βλέπω να πέφτει χρήμα ούτε μέχρι τα Χριστούγεννα.

Οι πληρωμές θα γίνονται όπως ακριβώς και με τους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος. Δε νομίζω να υπάρχει κανένα σχολείο που να μη ξέρει τις διαδικασίες.
Τι περιμένει δηλαδή να στείλει τις καταστάσεις στο γραφείο;
Δυστυχώς η καθυστέρηση (τουλάχιστον για το πρώτο τρίμηνο) δεν οφείλεται στο ψάξιμο των κονδυλίων!


Πάντως απο άλλο σχολείο που δούλευε ένας φίλος μου, του είπαν ότι σήμερα η δευτεροβάθμια αποδέχθηκε να στείλουν το πρώτο τρίμηνο και του είπε ότι θα πληρωθούμε περίπου χριστούγεννα (α δόση). Στα σχολεία μια χαρά τις ξέρουν τις διαδικασίες... Αλλού κολλάει το σύστημα.

Επαναλαμβάνω ότι η διαδικασία αυτή γίνεται πολλά χρόνια με τους ωρομίσθιους. Αν κάποιος σχεδιαστής είναι νέος μπορεί να ρωτήσει και να μάθει.
Οι καταστάσεις αυτές πάνε στα γραφεία και από εκεί στα εντελλόμενα για έλεγχο. Επομένως, οι δευτεροβάθμιες δεν εμπλέκονται και δεν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος σου.
Θα ξανακάνω όμως την ερώτηση, γιατί δεν πήρα απάντηση. Τώρα που μιλάμε, το σχολείο γιατί δεν στέλλει τις καταστάσεις; Ειδικά όταν επιμένεις ότι ξέρουν τις διαδικασίες.
Τα σχολεία που ξέρουν τις διαδικασίες τις έχουν ήδη στείλει από καιρό.
Απλά οι περισσότεροι δεν λένε ό,τι θέλουν για να αποποιηθούν από τις ευθύνες τους. Το λυπηρό είναι ότι κάποιοι τους πιστεύουν και βγάζουν και αυθαίρετα συμπεράσματα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1165 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:24:50 μμ »
Εγω πρώτη φορά δούλεψα ΠΔΣ το 2008-2009. Δεν ξέρω τι γινόταν άλλες χρονιές. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουμε πάρει χρήματα. Αυτό που είπα ότι είδα τις καταστάσεις στο σχολείο έγινε λίγο πριν τις 11 Σεπτεμβρίου που άνοιξαν τα σχολεία. Και άντε να δεχθώ ότι εγώ έπεσα σε λάθος σχολείο. Έχει πληρωθεί κανένας άλλος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:15 »

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1166 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:26:29 μμ »
το ΙΚΑ και η ΑΠΔ δεν έχουν σχέση με την προώθηση των μισθοδοτικών καταστάσεων στα αντίστοιχα γραφεία. Από περσινό μου σχολείο γνωρίζω ότι μέχρι που έκλεισαν για διακοπές δεν είχαν προωθήσει τις καταστάσεις στο γραφείο γιατί δεν ήξεραν (?) στο γραφείο να τους απαντήσουν για την διαδικασία που έπρεπε να ακολουθηθεί. Αν ο συνάδελφος μιλά για την Α Αθήνας δεν μου ακούγεται και τελείως παράλογο.
Ναι για Α Αθήνας λέω

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1167 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:27:34 μμ »
κανείς δεν έχει πληρωθεί...από όλα όσα είπατε να κρατήσουμε την ενημέρωση οτι θα πληρωθούμε Χριστούγεννα;Ας ελπίσουμε και νωρίτερα...
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1168 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 02:39:23 μμ »
Λογικά, αφού τα χρήματα εγκρίθηκαν , δεν έπρεπε η κυβέρνηση να φροντίσει να τα δώσει πριν τις εκλογές -για ευνόητους λόγους;
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1169 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 03:00:36 μμ »
Εγω πρώτη φορά δούλεψα ΠΔΣ το 2008-2009. Δεν ξέρω τι γινόταν άλλες χρονιές. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουμε πάρει χρήματα. Αυτό που είπα ότι είδα τις καταστάσεις στο σχολείο έγινε λίγο πριν τις 11 Σεπτεμβρίου που άνοιξαν τα σχολεία. Και άντε να δεχθώ ότι εγώ έπεσα σε λάθος σχολείο. Έχει πληρωθεί κανένας άλλος?

Προφανώς, δεν είναι το μοναδικό σχολείο. Όμως αυτά τα σχολεία θα καθυστερήσουν περισσότερο από άλλα σχολεία που τα έχουν στείλει έγκαιρα.
Το ότι δεν έχει πληρωθεί κανείς δεν σημαίνει ότι όλα τα σχολεία κρατάνε ακόμα τις καταστάσεις. Όπως εξήγησα και πριν, θα πρέπει να γίνουν έλεγχοι από τα εντελλόμενα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1170 στις: Σεπτέμβριος 18, 2009, 09:56:38 μμ »
Εγώ που πέρασα από το σχολείο που δούλεψα πέρσι (Αθήνα), μου είπε ο υπεύθυνος ότι οι καταστάσεις δεν έχουν φύγει ακόμα από το σχολείο. Παίρνει συνέχεια στη δευτεροβάθμια και του λένε ότι δεν έχει βρεθεί από που θα τα δώσουν. Ψάχνουν ακόμα τα κονδύλια... Δεν βλέπω να πέφτει χρήμα ούτε μέχρι τα Χριστούγεννα.


Αυτό που λες είναι ΨΕΜΑ.
Είναι δυνατόν να μην έφυγαν οι καταστάσεις από τα σχολεία?
Είναι δυνατόν?
Η ΑΠΔ ?
Το ικα επιβάλει πρόστιμα στις καθυστερήσεις.
Αυτό που κάνεις είναι ανήθικο.
Είναι φανερό ότι άλλοι είναι οι λόγοι για τους οποίους έγραψες αυτό το μήνυμα και όχι η πρόθεσή σου να ενημερώσεις έγκυρα τους συναδέλφους σου.
Ελπιζω να μη σε πήρε κανένας στα σοβαρά.

Τι λόγους θα μπορούσα να έχω??????????????
 Στο σχολείο μου έδειξαν τις καταστάσεις και δεν το πίστευα! Ακόμα εδώ? Όσο για τα ενσημα μου που πέρασα από το ΙΚΑ πήρα κανονικά ενημέρωση.


Δε ξέρω.
Προεκλογικούς λόγους ίσως....

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1171 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 08:48:20 πμ »
Εγώ που πέρασα από το σχολείο που δούλεψα πέρσι (Αθήνα), μου είπε ο υπεύθυνος ότι οι καταστάσεις δεν έχουν φύγει ακόμα από το σχολείο. Παίρνει συνέχεια στη δευτεροβάθμια και του λένε ότι δεν έχει βρεθεί από που θα τα δώσουν. Ψάχνουν ακόμα τα κονδύλια... Δεν βλέπω να πέφτει χρήμα ούτε μέχρι τα Χριστούγεννα.


Αυτό που λες είναι ΨΕΜΑ.
Είναι δυνατόν να μην έφυγαν οι καταστάσεις από τα σχολεία?
Είναι δυνατόν?
Η ΑΠΔ ?
Το ικα επιβάλει πρόστιμα στις καθυστερήσεις.
Αυτό που κάνεις είναι ανήθικο.
Είναι φανερό ότι άλλοι είναι οι λόγοι για τους οποίους έγραψες αυτό το μήνυμα και όχι η πρόθεσή σου να ενημερώσεις έγκυρα τους συναδέλφους σου.
Ελπιζω να μη σε πήρε κανένας στα σοβαρά.

Τι λόγους θα μπορούσα να έχω??????????????
 Στο σχολείο μου έδειξαν τις καταστάσεις και δεν το πίστευα! Ακόμα εδώ? Όσο για τα ενσημα μου που πέρασα από το ΙΚΑ πήρα κανονικά ενημέρωση.


Δε ξέρω.
Προεκλογικούς λόγους ίσως....
Μάλλον εσύ καίγεσαι για το ποιος θα βγει... Εμένα μου είναι παντελώς αδιάφορο.
Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να επιστρέψω αυτά που χρωστάω!

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:23:20 πμ »
Εμένα λες?
Μήπως καίγεσαι εσύ? (αν αυτό το τόσο τραβηγμένο σενάριο το έβγαλες από το μυαλό σου για να συκοφαντήσεις τη ΝΔ?)
Μήπως καίγεται ο σχεδιαστής και τα έκανε θάλασσα για τον ίδιο λόγο?

Αποσυνδεδεμένος ewatt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:37:00 πμ »
Εμένα λες?
Μήπως καίγεσαι εσύ? (αν αυτό το τόσο τραβηγμένο σενάριο το έβγαλες από το μυαλό σου για να συκοφαντήσεις τη ΝΔ?)
Μήπως καίγεται ο σχεδιαστής και τα έκανε θάλασσα για τον ίδιο λόγο?
Δεν νομίζω οτι μπορούμε να συννενοηθούμε. Αυτή η αντιπαράθεση δεν νομίζω οτι ενδιαφέρει κανέναν άλλο, ουτε καν εμένα. Το θέμα από εμένα κλείνει εδώ. Δεν με ενδιαφέρουν τα κόμματα και δυστυχώς δεν ελπίζω ότι θα αλλάξει κάτι σε αυτή τη χώρα για τα επόμενα χρόνια, αφού πρέπει να αλλάξει μυαλά ο κοσμάκης πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:40:29 πμ »
Αυτό που τους ενδιαφέρει όλους όμως είναι να κάνουν οι σχεδιαστές σωστά τη δουλειά τους και να πληροφορούνται σωστά.

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #1175 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 04:53:34 μμ »
Εμένα λες?
Μήπως καίγεσαι εσύ? (αν αυτό το τόσο τραβηγμένο σενάριο το έβγαλες από το μυαλό σου για να συκοφαντήσεις τη ΝΔ?)
Μήπως καίγεται ο σχεδιαστής και τα έκανε θάλασσα για τον ίδιο λόγο?

ναι έτσι είναι, και μετά τον σχεδιαστή συνομότησε ο curier για να μην βγει ο καραμανλής..είπαμε να είστε κολλημένοι μερικοί αλλα όχι κ έτσι...

δηλαδή εσύ ΤΕΜ εγκρίνεις το γεγονός οτι έχει πάει 20 Σεπτέμβρη και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα περσυνά χρήματα όταν πάλι επι ΝΔ πέρισυ μας είχαν εξοφλήσει αρχές Αυγούστου... και χαλάστηκες τώρα που σου θίξαμε τον Αρούλη???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.