*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 395775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:11:35 μμ »
Έχεις δίκιο rozy, μάλλον το Σεπτέμβριο θα τα βλέπουμε πιο αισιόδοξα τα πράγματα.
Αυτή τη στιγμή βγαίνει η κούραση κι η απογοήτευση.
Το καθημερινό 2-4, η μεταφορά κάποιων μαθητών στα σπίτια τους γιατί για ταξί ήταν 1,32 το άτομο (!)
το κυνήγημα των μαθητών να μείνουν γιατί νυστάζουν και λιμοκτονούν, τα άπειρα χαρτιά κάθε μήνα η οδύσσεια για να δώσουν 100€ στο σχολείο (που δεν θα δώσουν αλλά λέμε τώρα) ... Άσε τα χρήματα που μας χρωστάνε, τελευταίο αλλά όχι αμελητέο το βάζω.
Τώρα τα λέω, το Σεπτέμβρη δεν ξέρω ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:05 »

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:21:39 μμ »

... και στο κεντρο αθηνας, ....
[/quote]
Ναι, αυτό είναι αλήθεια για τα κέντρα.
Εδώ στην επαρχία δεν έχει πολλή κίνηση, είμαστε στα όρια του νόμιμου και παρακάτω.
Έχει να κάνει και με τη μεγάααλη καθυστέρηση στο να αρχίσει το πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:37:26 μμ »
Χορτάσατε ψωμί φαίνεται και τα παρατήσατε................
Αυτό είναι το ενδαφέρον που δείχνεις για τους μαθητές του σχολείου που δεν έχουν την οικονομική άνεση να πληρώσουν φροντιστήρια?
"Δεν είμαιστε πρόθυμοι" θα πεις στα παιδιά που θα έρθουν και θα σου ζητήσουν να κάνουν ΠΔΣ?
Προφανώς τα καβατζόσατε όλα για ιδιαίτερα και πλέον δε θα έμειναν και πολλά παιδιά για ΠΔΣ.

Καλά τα λες όσον αφορά τα παιδιά που δεν έχουν οικονομική άνεση, αλλά εσένα σου αρέσει που δουλεύεις και δίνεις κάθε φορά την ψυχή σου για να μάθουν αυτά τα παιδιά, χωρίς να πληρώνεσαι έστω και ψίχουλα για αυτό που προσφέρεις; μέχρι πότε θα αντέχεις να το κάνεις αυτό;;;;   :-[
ε ναι λοιπον εγω φετος κι ας μην πηρα 1 δραχμη το καταφχαριστηθηκα το μαθημα μου! δεν θα  μαραζωνω επειδη το κρατος ειναι διεφθαρμενο και ανικανο. ειχα παιδια αξια και καποια με πολλα οικογενειακα προβληματα και επειδη ενιωθα οτι με ηθελαν, με ειχαν αναγκη (το μαθημα) τους προσφερα ο,τι καλυτερο μπορουσα και γνωσιολογικα και ψυχολογικα. και ακομη νιωθω αστειρευτη χαρα οταν με παιρνουν τηλεφωνο. ναι με παιρνουν ακομη τηλεφωνο! και αντεχω ακομα και θα το ξανακανω με την ιδια χαρα προς τα παιδια. ετσι τους αποδεικνυω εμπρακτως οτι ο ιδιος ο ανθρωπος κανει τη διαφορα και κανενα συστημα ή κρατος.δεν θα μαραζωσω επειδη δεν με εκτιμα και δεν με σεβεται το κρατος, με αγαπουν ,με σεβονται και με εκτιμουν οι μαθητες μου! :) 8)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 30, 2008, 02:54:34 μμ »
Rozy.............η Εβίτα είναι διορισμένη.............ένα έξτρα χαρτζιλίκι έβγαζε από την ΠΔΣ για αυτό και τώρα την αντιμετωπίζει σαν αγγαρεία.
Αν δεν ήταν διορισμένη και περίμενε πως και πως να τη φωνάξουν σε κανα σχολείο,λαχταρώντας να μπει στην τάξη για να προσφέρει τον καλύτερο εαυτό της
και να βγάλει και κανα φράγκο,να μαζέψει και κανα μοριάκι θα έβλεπες πόσο διαφορετικά θα μιλούσε τώρα..............
αγαπη, οι καθηγητες δεν διακρινονται σε αδιοριστους -καλους και διορισμενους -κακους.
αυριο που με το καλο θα διοριστεις δεν θα περασεις καμια ταφρο. ουτε θα σου λυθουν ολα τα προβληματα.

για ολα τα υπολοιπα... χαλαρωσε και κατι καλο θα σου τυχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:05 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:00:59 μμ »
Είπα εγώ ότι οι διορισμενοι είναι κακοί?
Που το είπα αυτό? Μπορείς να παραθέσεις το μήνυμα μου όπου αναφέρω αυτά που σχολάζεις?
Δεν καταλαβαίνω το ύφος σου..........

Κακοί είναι οι διορισμένοι που παίρνουν ώρες της ΠΔΣ και δε δίνουν την ευκαιρία σε νέα παιδιά να μπουν στην τάξη του σχολείου,έστω και για ένα 2ωρο.
Ο νέος που θα μπει στην τάξη και θα σταθεί στον πίνακα να λύσει άσκηση......μόνο κερδος θα έχει.

Άμα μια μέρα διοριστώ..........θα πάρω τις ώρες από τα δικά τους τα παιδιά..........να δω τότε τι θα λένε όλοι αυτοι που μου το παίζουν υπέρ άνω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:05:37 μμ »
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΑΓΑΠΗ !!!!!!!!!!!!
ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ Π.Δ.Σ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΑΣ ΒΡΟΥΝ 2 ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.
ΟΧΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΔΙΟΡΙΣΤΟΥΣ.........
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος elenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 30, 2008, 04:46:39 μμ »
καλησπέρα σε όλους...δηλαδή για να καταλάβω...η εγκυκλιος της ΠΔΣ 2008-2009 θα βγει γυρω στον αυγουστο, παρόλο που συνήθως βγαίνει με αυτή για τους ωρομίσθιους? παντως σίγουρα θα γίνει και τη νέα χρονιά το πρόγραμμα, σωστά? όσο για τα χρήματα η τελευταία φορα που μπήκαν λεφτά στον λογαριασμό μου ήταν τον νοέμβρη του 2006!!! πραγμα που σημαίνει ότι δεν έχει πληρωθεί όλο το 2007 και το 2008 που μόλις τελείωσε! από ότι διάβασα σε κάποια posts που έστειλαν συνάδελφοι προκειται να πληρωθούμε γυρω στον αύγουστο? και μιλάμε για όλα τα χρήματα με τη μία? μου φαίνεται ακατόρθωτο γα αυτό ρωτάω. Παντως είναι εντελώς  ανοργάνωτοι όλοι τους σε βαθμό να σε πιάνει απελπισία...περιμένω τις απαντήσεις σας μηπως και βγάλουμε καμια ακρη εδω μεσα τουλάχιστον...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:38:52 μμ »
Τίποτα από αυτά που ανέφερες δεν είναι βέβαιο.
1ον άμα δε βγει εγκύκλιος για να κάνουμε αιτήσεις...........τι να τις κάνω τις φήμες?
2ον άμα δε δω λεφτά στο λογαριασμόμου...........ότι και να μου πουν τ'ακούω βερεσέ.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος pe03freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:52:42 μμ »
 Για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
 1) Άλλη η ευχαρίστηση και η δέσμευση του να κάνεις μάθημα και αλλή του να καθεσαι σε ένα γραφείο και να τρέχεις όλες τις υπηρεσίες.
 2) Αν θέλαμε μονο να προσφέρουμε θα δουλευαμε στην Αιθιοπία αφιλοκερδως. Οκαθένας περιμένει έστω και λίγο να πληρωθεί απο αυτη την ιστορία (τωρα σε ευρω ή σε μόρια δε ξέρω, αλλα με κάπιο τρόπο).
3) Κατά τη διάρκεια της χρονιάς δένεσαι με τα παιδιά και ίσως να κανείς και μάθημα extra χωρίς καμ΄΄ιας μορφης πληρωμη αλλα σίγουρα δε ξεκινάς με τις ίδιες προθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος pe03freak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:03:28 μμ »
 Εχω και μια σκέψη να μοιραστώ  μαζί σας.
  Λέμε για τους μόνιμους που κανουν  ΠΔΣ. Ως μαθηματικός΄σκέφτομαι το εξής: Καθε χρόνο το υπουργείο προσλαμβάνει σταθερο  αριθμο μονίμων και αναπληρωτών. Οι ΄μόνιμοι που κάνουν ΠΔΣ δε τρώνε τη θέση κάποιου απλα τα μορια κάποιων. Έχει σημασία αν θα προσληφθει ο Μάκης ή ο Νίκος ; Γιατί λοιπον να μη βγάλουν ενα σχετικά εύκολο χαρτζηλίκι (μη ξεχναμε οτι οι περισσότεροι τα ωγάζουν αρκετά δυσκολα περα) . Βάλτε και τη σκέψη << δηλαδή να πέινλάσω εγώ για να πάρει κάποιος βυσματούχος μορια και να φαει τη θέση του διππλανού του που μπορει να είναι και επιτυχων αλλα όχι διοριστέος ΑΣΕΠ;
   Ο αντίλογος της σκέψης μου είναι οτι τα παιδιά που κάνουμε ΠΔΣ εχουμε επενδύσει πολύ περισσότερο στην εκπαίδευση απο καποιον που πέρασε απλα ΑΣΕΠ.
   Να τονίσω οτι ολα αυτα τα λέω εχοντας πλήρη επίγνωση οτι όταν με το καλο διοριστώ ΠΔΣ δε θα κυνηγήσω μόνο και μόνο επειδή δεν ειμαι σίγουρος για το σωστό. Απλά κατηγορούνται αρκετα συχνα οι μόνιμοι επειδη κάποιοι απο εμας καιγόμαστε για μόρια.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:14:11 μμ »
καλησπέρα σε όλους...δηλαδή για να καταλάβω...η εγκυκλιος της ΠΔΣ 2008-2009 θα βγει γυρω στον αυγουστο, παρόλο που συνήθως βγαίνει με αυτή για τους ωρομίσθιους? παντως σίγουρα θα γίνει και τη νέα χρονιά το πρόγραμμα, σωστά? όσο για τα χρήματα η τελευταία φορα που μπήκαν λεφτά στον λογαριασμό μου ήταν τον νοέμβρη του 2006!!! πραγμα που σημαίνει ότι δεν έχει πληρωθεί όλο το 2007 και το 2008 που μόλις τελείωσε! από ότι διάβασα σε κάποια posts που έστειλαν συνάδελφοι προκειται να πληρωθούμε γυρω στον αύγουστο? και μιλάμε για όλα τα χρήματα με τη μία? μου φαίνεται ακατόρθωτο γα αυτό ρωτάω. Παντως είναι εντελώς  ανοργάνωτοι όλοι τους σε βαθμό να σε πιάνει απελπισία...περιμένω τις απαντήσεις σας μηπως και βγάλουμε καμια ακρη εδω μεσα τουλάχιστον...
απο το υπεπθ μου ειπαν οτι θα πληρωσουν το 2 τριμηνο του 2007 και ισως και το 3ο τριμηνο, δλδ μεχρι τελος δεκεμβριου 2007 (και μαλλον σταδιακα). για το 2008 ακομη δεν εχουν σαφη εικονα του ποτε θα πληρωθουμε. αυτα δεν ειναι εξαγγελιες αλλα απο υπαλληλο της διευθυνσης πδσ.
παρεπιπτοντως η τελευταια πληρωμη ηταν για το 3ο τριμηνο του 2006 και αν θυμαμαι καλα τα ειχαμε παρει περσι τον ιουνιο.

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:18:13 μμ »
rozy, η τελευταία πληρωμή ήταν για το 1ο τρίμηνο της σχολ. χρονιάς 2006-2007, δηλαδή ως το τέλος (ημερολογιακό) του 2006.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:27:34 μμ »
rozy, η τελευταία πληρωμή ήταν για το 1ο τρίμηνο της σχολ. χρονιάς 2006-2007, δηλαδή ως το τέλος (ημερολογιακό) του 2006.
εχεις δικιο, αυτο ηθελα να γραψω

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:36:28 μμ »
Rozy, το ότι γράφω το όνομά σου στην αρχή των post δεν είναι ότι κάνω επίπληξη η τονίζω κάτι άλλο , απλά θέλω να κάνω σαφές ότι απαντώ σε εσένα κι όχι αλλού. οκ ?
Άντε, πάμε τώρα καμιά βόλτα τώρα συνάδελφοι (οικονομική βόλτα) γιατί θα την πάθουμε την κατάθλιψη καλοκαιριάτικο.
Όταν και αν έρθουν τα χρωστούμενα, θα το καταλάβουμε απ΄τη βουή !
8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.