*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 395793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 07:09:57 μμ »
Υπάρχουν νεότερα για ΠΔΣ!!
Μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας αναμένεται να έχουν αποσταλεί τα χρήματα από το ΥΠΕΠΘ για την εκκαθάριση της ΠΔΣ. Μετά κάθε δευτεροβάθμια θα κάνει τις αντίστοιχες καταθέσεις στην εθνική τράπεζα. Ο υπάλληλος μου είπε πως το πολύ μέχρι 15 Οκτ. θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Ας ελπίσουμε να έχει δίκιο.

Ποιος υπάλληλος ? 'Εχεις μηπως το τηλ του υπευθύνου του ΥΠΕΠΘ ? Αν έχεις την καλοσύνη μου το δίνεις και εμένα ? ;)
Πάντως ο υπευθυνος στην Δ/νση που άνηκα τότε, μου είπε οτι θα αργήσουν ακόμη. Αυτή τη στιγμή κάνουν έλεγχο για πιθανά λάθη των σχεδιαστών !


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:02 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 07:18:12 μμ »
Μόλις πήρα τηλ στον σχεδιαστή που είχα το 2004-05 και δεν γνωρίζει τίποτε, αν και αυτό το βλέπω φυσιολογικό, πότε να ειδοποιηθούν αν αποφασίστηκε σήμερα
Ομως για ποιά λάθη λένε/αφου όλα είναι βάση ενός προγράμματος και όταν πήραμε την προϋπηρεσία και την βεβαίωση εργοδότη -οσοι πήραμε, θα τα βλέπαμε και οι ίδιοι

Το μόνο λάθος που μπορά να σκεφτώ είναι ότι μέχρι 31/12/2004 μας γινότανε κράτηση του 20% απο τις εισφορές ενω μετα οχι . Εκει έγινε κάποιο μπέρδεμα γιατι θυμάμαι οταν πήρα βεβαίωση αποδοχών για εφορία
μου την ζήτησαν πίσω γιατι έγινε αυτό το λάθος

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 07:42:11 μμ »

Το μόνο λάθος που μπορά να σκεφτώ είναι ότι μέχρι 31/12/2004 μας γινότανε κράτηση του 20% απο τις εισφορές ενω μετα οχι . Εκει έγινε κάποιο μπέρδεμα γιατι θυμάμαι οταν πήρα βεβαίωση αποδοχών για εφορία
μου την ζήτησαν πίσω γιατι έγινε αυτό το λάθος

Στο δικό μας σχολείο δεν δώθηκε βεβαίωση αποδοχών! Θα μας δωθεί με την εκκαθάριση! Οσο για την κράτηση 20% που γινόταν στους ωρομισθίους (και δεν ξέρω αν άλλαξε), το μόνο που γνωρίζω είναι οτι δεν ήταν παρακράτηση φόρου ! Τι ήταν? Δεν ξέρω ! Ισως ΙΚΑ !

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 08:56:50 μμ »
Μου το είπε ο υπευθυνος της Δευτεροβαθμιας Εκπαιδευσης Ανατολικής Αττικής για την ΠΔΣ. Όλοι οι έλεγχοι έχουν ολοκληρωθεί από τους σχεδιαστές. Το μόνο που περιμένουν είναι την διάθεση των χρημάτων από το Υπουργείο. Μάλιστα μου τόνισε πως είναι θέμα ημερών. Και μου φάνηκε αρκετά σοβαρός και αξιόπιστος. Τι να πω; Υπομονή.. ::)
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:28:02 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 10:51:01 πμ »
Στο δικό μας σχολείο δεν δώθηκε βεβαίωση αποδοχών! Θα μας δωθεί με την εκκαθάριση! Οσο για την κράτηση 20% που γινόταν στους ωρομισθίους (και δεν ξέρω αν άλλαξε), το μόνο που γνωρίζω είναι οτι δεν ήταν παρακράτηση φόρου ! Τι ήταν? Δεν ξέρω ! Ισως ΙΚΑ !

Αυτό είναι ένα απο τα κουφά της υπόθεσης.Παίρναμε βεβαίωση αποδοχών για χρήματα που δεν είχαμε πάρει ποτέ
Για το 20%: είναι το ΦΜΥ=φόρος μισθωτών υπηρεσιών το οποίο μας το κρατούσαν αλλά το παίρναμε πίσω με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης .Σαν να μας φορολογούσαν αυτόματα
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με αυτούς που έχουν ΤΕΒΕ στα Φροντιστήρια.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:07:55 πμ »

Για το 20%: είναι το ΦΜΥ=φόρος μισθωτών υπηρεσιών το οποίο μας το κρατούσαν αλλά το παίρναμε πίσω με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης .Σαν να μας φορολογούσαν αυτόματα
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με αυτούς που έχουν ΤΕΒΕ στα Φροντιστήρια.


Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές, διότι πρίν διοριστώ δούλεψα ΠΔΣ σε δύο διαφορετικά σχολεία (αρα διαφορετικούς σχεδιαστές) και στην βεβαίωση αποδοχών για την εφορία στο κουτί ''φορος που παρακρατήθηκε'' είχε το ''0'' . Μου κάναν φυσικά κράτηση 20%, αλλά ήταν και η μοναδική κράτηση! Αν αυτή ήταν φόρος (και αρα μου δώσαν λάθος βεβαίωση) τότε για το ΙΚΑ και τα ένσημα ποιές κρατήσεις είχαμε?

Τώρα δεν κάνουν 20% κράτηση?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 01:55:23 μμ »
Αυτό γινόταν μέχρι 31/12/2004.Και είμαι 1000% σίγουρη γιατι την πρώτη χρονιά που ήμουνα ΠΔΣ είχα σχεδιαστή που είχε πρόβλημα με τις πράξεις και με είχε βάλει να τα βγάλω εγω
Δυστυχως αυτή την στιγμή δεν έχω μπροστά μου κάποιο αντίγραφο απο βεβαίωση για εφορία αλλά αν θυμάμαι καλά στην βεβαίωση δεν αναγράφονται οι κρατήσεις ΙΚΑ.Γράφανε το καθαρ'ο ποσ'ο και το 20% που είχε παρακρατηθεί για να μας επιστραφεί.
Αυτή την στιγμή έχω αντίγραφα απο πληρωμές 2002-2003 και το βλέπω καθαρά
Πως υπολογιζόταν:
 ( Δικαιούμενο ποσό-ΙΚΑ ασφ )*20%=ΦΜΥ
Το ΙΚΑ που μας κρατάνε είναι το 15,90% απο το δικαιούμενο ποσό όπου :ώρες*12,03=δικαιούμενο ποσό
Τελικό ποσο που παίρναμε:δικαιούμενο-ΙΚΑ Ασφ-ΦΜΥ
Αν είσαι πριν απο 31/12/04 και στην βεβαίωση αποδοχών σου έχουν 0 στον φόρο μάλλον τα έχασες.Κοίταξε το καλά γιατι είναι σοβαρό το θέμα.Θα ψάξω για αντίγραφα βεβαιώσεων και θα σου ξανααπαντήσω
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2007, 02:13:06 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:36:06 πμ »
Μόλις πληροφορήθηκα από κάποιο Λύκειο πως αύριο το πολύ μεθαύριο πληρωνόμαστε το υπόλοιπο της Π.Δ.Σ. της χρονιάς 2004-2005.
Πηγή εγκυρώτατη.
Και σύντομα τα υπόλοιπα της περσινής χρονιάς.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 11:40:23 πμ »
Ναι αλλα σε ποια περιοχη. δεν πληρωνομαστε ολοι την ιδια ημερα σε ολες τις  περιοχες.

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 12:16:11 μμ »
:
 ( Δικαιούμενο ποσό-ΙΚΑ ασφ )*20%=ΦΜΥ
Το ΙΚΑ που μας κρατάνε είναι το 15,90% απο το δικαιούμενο ποσό όπου :ώρες*12,03=δικαιούμενο ποσό
Τελικό ποσο που παίρναμε:δικαιούμενο-ΙΚΑ Ασφ-ΦΜΥ

ένσημα δηλαδή απίρνουμε από την ΠΔΣ; και αν τα περυσινά ένσημα που θα τα αναζητήσουμε;

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 12:50:49 μμ »
rozy4 μην τα μπερδεύεις.Εγραψα:Τελικό ποσο που παίρναμε πριν απο το 2004

ΤΩΡΑ μας κρατάνε το ΙΚΑ και για τα ένσημα τα οποία παίρνουμε κανονικά και στην περίπτωση της ΠΔΣ έρχονται στην Β/θμια που απασχολήθηκες οπότε και να πας να ρωτήσεις εκει τι έχει έρθει

rozy4

  • Επισκέπτης
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 01:09:01 μμ »
rozy4 μην τα μπερδεύεις.Εγραψα:Τελικό ποσο που παίρναμε πριν απο το 2004

ΤΩΡΑ μας κρατάνε το ΙΚΑ και για τα ένσημα τα οποία παίρνουμε κανονικά και στην περίπτωση της ΠΔΣ έρχονται στην Β/θμια που απασχολήθηκες οπότε και να πας να ρωτήσεις εκει τι έχει έρθει

ok. πάντως σε ευχαριστώ. ειμαι νέα στο forum.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 08:28:00 μμ »
βρε παιδια ξερετε να μου πειτε _ αν και εχει ξανασυζητηθει στο forum- το εξης... Αν εργαστω στο ΣΔΕ 14 ώρες και με καλεσουν και σε ολοημερο σχολείο παιρνω τα μορια που αναλογουν και στα δύο σχολεία ή τα μορια που παίρνει κανιες ως ωρομισθιος ειναι συγκεκριμενα ειτε δουλευεις 14 ειτε 24 ώρες?

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία ΠΔΣ
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 08:33:20 μμ »
Αυτό γινόταν μέχρι 31/12/2004.Και είμαι 1000% σίγουρη γιατι την πρώτη χρονιά που ήμουνα ΠΔΣ είχα σχεδιαστή που είχε πρόβλημα με τις πράξεις και με είχε βάλει να τα βγάλω εγω
Δυστυχως αυτή την στιγμή δεν έχω μπροστά μου κάποιο αντίγραφο απο βεβαίωση για εφορία αλλά αν θυμάμαι καλά στην βεβαίωση δεν αναγράφονται οι κρατήσεις ΙΚΑ.Γράφανε το καθαρ'ο ποσ'ο και το 20% που είχε παρακρατηθεί για να μας επιστραφεί.
Αυτή την στιγμή έχω αντίγραφα απο πληρωμές 2002-2003 και το βλέπω καθαρά
Πως υπολογιζόταν:
 ( Δικαιούμενο ποσό-ΙΚΑ ασφ )*20%=ΦΜΥ
Το ΙΚΑ που μας κρατάνε είναι το 15,90% απο το δικαιούμενο ποσό όπου :ώρες*12,03=δικαιούμενο ποσό
Τελικό ποσο που παίρναμε:δικαιούμενο-ΙΚΑ Ασφ-ΦΜΥ
Αν είσαι πριν απο 31/12/04 και στην βεβαίωση αποδοχών σου έχουν 0 στον φόρο μάλλον τα έχασες.Κοίταξε το καλά γιατι είναι σοβαρό το θέμα.Θα ψάξω για αντίγραφα βεβαιώσεων και θα σου ξανααπαντήσω

Δεν έχω πλέον τις βεβαιώσεις αποδοχών, αλλά απο τα εκκαθαριστικά της εφορίας φαίνεται οτι δεν αναγραφόταν φόρος . Πρίν το 2004 δούλεψα ! Ενδεχομένως να μου κάναν μόνο κράτηση για το ΙΚΑ ! Δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.