*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την αναβολή του διαγωνισμού?

Ναί
61 (46.6%)
Όχι
52 (39.7%)
Δεν είμαι σίγουρος/σίγουρη
18 (13.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 129

Αποστολέας Θέμα: Οριστική Αναβολή 2Π/20008  (Αναγνώστηκε 43792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 06:33:51 μμ »
Ωραίο είναι να κάνω μια κατηγορία μόνος μου.

Βέβαια, σφάλεις όταν λες ότι δεν θέλω τον ΑΣΕΠ. Μόνο τους ανεγκέφαλους δεν θέλω, είτε είναι από ΑΣΕΠ είτε από κάθε άλλη κατηγορία.

Επίσης, όταν με το καλό μονιμοποιηθώ, θα πάω και για επιτηρητής. Προς το παρόν, δεν πάω.

Αυτά.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:48 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 06:39:08 μμ »
Μόνος ναι!
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 06:46:23 μμ »
Νομίζω η ερώτηση δεν έχει νόημα. Ο καθένας θα απαντήσει με βάση το πόσο καλά ήταν προετοιμασμένος. Αν είχε διαβάσει δεν τον συμφέρει διότι θα δοθεί η ευκαιρία και στους άλλους να καλύψουν κενά τους, οπότε θα βρίζει Θεούς και δαίμονες. Αν δεν είχε διαβάσει.... οι προσευχές του εισακούστηκαν.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 06:47:04 μμ »
Στο ALTER θα πεί σε λίγο για το διαγωνισμό..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:36:48 »

Αποσυνδεδεμένος prf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 07:10:46 μμ »
Πίστευα ότι αυτο το forum είχε να κάνει με τους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ και τις διεκδικήσεις τους. Μάλλον έκανα λάθος. Γιατί, με ελάχιστες εξαιρέσεις, οι απόψεις που ακούγονται έχουν να κάνουν με τον διορισμό στο δημόσιο, με όποιον τρόπο μπορεί ο καθένας. Άλλοι θέλουν κατάργηση του ΑΣΕΠ, προφανώς επειδή είναι "ψηλά" σε άλλους πίνακες, άλλοι ΑΣΕΠ όποτε και αν γίνει, αδιαφορώντας για τον εξευτελισμό της οντότητας μας σαν εκπαιδευτικοί, άλλοι για να μάθουν πληροφορίες για πλάγιους τρόπους απόκτησης προϋπηρεσίας, Σιβιτανειδιος, Εκκλησιαστικά κτλ. Πόσοι από εμάς άραγε έχουν ασχοληθεί με την πραγματική ουσία της δουλείας μας ? Για καλύτερες εκπαιδευτικές μεθόδους ? Για τρόπους  αντιμετώπισης παιδιών με μαθησιακές δυσκόλιες ? Για επιθετικές συμπεριφορές εφήβων ? Θεωρούμε όλοι μας ότι είμαστε οι καλύτεροι και αδικούμαστε από το σύστημα που δεν μας δίνει το δικαίωμα να το αποδείξουμε!!!!
Μπράβο μας!!!!
Συγνώμη προκαταβολικά για το επιθετικό μου ήφος και για όσους έθιξα με τα λεγομένα μου.
Η διδασκαλία είναι σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Ο ρόλος μας, όμως, είναι περισσότερο σύνθετος.

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 07:19:22 μμ »
Πόσοι από εμάς άραγε έχουν ασχοληθεί με την πραγματική ουσία της δουλείας μας ? Για καλύτερες εκπαιδευτικές μεθόδους ? Για τρόπους  αντιμετώπισης παιδιών με μαθησιακές δυσκόλιες ? Για επιθετικές συμπεριφορές εφήβων ? Θεωρούμε όλοι μας ότι είμαστε οι καλύτεροι και αδικούμαστε από το σύστημα που δεν μας δίνει το δικαίωμα να το αποδείξουμε!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!! αυτά μήπως θα έπρεπε να συζητάμε;

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 08:43:02 μμ »
Απο τότε που καθιερώθηκε αυτός ο διαγωνισμός τα ίδια γίνονται..αναβολές επι αναβολών, αλλαγές στα ποσοστά, διορισμοί απο τα παράθυρα..οι καινουργιοι ίσως δεν τα θυμάστε..

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω κ να πω απο τα μην που διάβασα σήμερα ( πολλά απο τα οποία διαγράφτηκαν απο τους διαχειριστές ) είναι οτι οι Ελληνες έχουμε ασθενή μνήμη..κάθε φορά που γίνεται κάτι στραβό τα βάζουμε με τους εκάστοτε κυβερνωντες προσωποποιώντας τα προβλήματα, οργιζόμενοι κ ξεχνώντας πως δυστυχώς η ιστορία στον τοπο μας επαναλαμβάνεται ανα τακτά χρονικά διαστήματα..όσο δεν αντιλαμβανόμαστε τις βαθύτερες αιτίες που καθιστούν την εκάστοτε εξουσία να ασελγεί εις βάρος των πολιτών, όσο οι αγώνες για καλυτερο αύριο κομματικοποιούνται - ήδη απο το πανεπιστήμιο-, όσο κάθε κόμμα κ οπαδός κάνει χωριστή πορεία ακόμα κ για πένθος, όσο καθένας μας ερμηνεύει τα γεγονότα όπως τον βολεύει κάθε φορά, όσο οι περισσότεροι απο μας όταν ζοριστούμε πουλάμε την ψήφο μας, όσο κυριαρχεί η άποψη πως πάντα οι προηγούμενοι ήταν καλύτεροι, όσο ξεχνάμε πως η εξουσία φθείρει κ διαφθείρει ασχέτως χρώματος αν οι πολίτες δεν είναι ξάγρυπνοι κ ενεργοι...τόσο οι ιστορίες κ οι αναβολές  του ασεπ, οι ξυλοδαρμοι πότε των μαθητών πότε των συνταξιούχων, οι δολοφονίες παιδιών  κ φοιτητών  και όλα τα υπολοιπα θα επαναλαμβάνονται κ πάντα θα μας βρίσκουν έκπληκτους κ με την εύκολη λύση: οι εκλογές θα λύσουν τα προβλήματά μας!!

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2Π/2008 - Οριστική Αναβολή ;
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 09:39:54 μμ »
Από Αθηναϊκή εφημερίδα



«Μάθημα 1ον για τον υπουργό Παιδείας ως πρώην μαθητή μου»

 

Παραμύθι ο χρόνος

μισός παιδί, μισός άντρας

παίζει κρυφτό στα σκοτεινά

Στ. Πολύζος, Ο χρόνος και η λίμνη

 

Το να σου αρέσουν τα λαϊκά άσματα (είτε ως παιδί του λαού είτε ως νεογιάπι) είναι καλό σημάδι. Το να πηγαίνεις όμως στα μπουζούκια σε ματωμένο Σαββατόβραδο είναι κακός οιωνός.

Το να 'χεις γεννηθεί και μεγαλώσει στη Θράκη είναι ευλογία θεού. Το να πηγαίνεις όμως στο γήπεδο για να δεις τον Πανθρακικό εν μέσω πραγματικών κοινωνικών εκρήξεων σηματοδοτεί απώλεια του μέτρου στάθμισης.

Το να είσαι νέος και νεαρός πολιτικός είναι ευτύχημα για την απο-γεροντοποίηση της χώρας. Το να μην επιδεικνύεις όμως την προσήκουσα ευαισθησία και ευθύνη (δηλώνοντας έστω «έκανα λάθος εκτίμηση») δεν τιμάει ούτε τη γενιά σου ούτε την πολιτική.

Και να θυμάσαι πάντοτε ότι στις ύβρεις των αντιπάλων μας δεν απαντάμε την Υβριν της αλαζονικής εξουσίας μας.

ΥΓ.1: Δεν φοβάστε, κύριε υπουργέ, μήπως ο ιστότοπος που καθιερώσατε ως χώρο διαλόγου των νέων fonimathiton@ypepth.gr διαβαστεί -λόγω και των λατινικών χαρακτήρων- αντί για «Φωνή μαθητών» ως «Φόνοι μαθητών»;

ΥΓ.2: Αν χρειαστεί και δεύτερο μάθημα, θα επανέλθω.

Ο πρώην δάσκαλός σου

Γ. ΠΑΝΟΥΣΗΣ

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 10:39:09 μμ »
Νομίζω η ερώτηση δεν έχει νόημα. Ο καθένας θα απαντήσει με βάση το πόσο καλά ήταν προετοιμασμένος. Αν είχε διαβάσει δεν τον συμφέρει διότι θα  δοθεί η ευκαιρία και στους άλλους να καλύψουν κενά τους, οπότε θα βρίζει Θεούς και δαίμονες. Αν δεν είχε διαβάσει.... οι προσευχές του εισακούστηκαν.
Το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό ούτε τόσο στενό. Ένα παιδί σκοτώθηκε, ο κόσμος ξεσηκώθηκε, οι αγρότες κλείνουν δρόμους κι εμείς χτενιζόμαστε. Κι εγώ που διάβαζα από τον Ιούνιο χάρηκα που αναβλήθηκε.Έπρεπε να το κάνουν, αν μη τι άλλο για να δείξουν ότι αντιλαμβάνονται τι γίνεται έξω απ' το καβούκι τους. Καιρός να βγούμε κι εμείς απ' το δικό μας.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Οριστική Αναβολή 2Π/20008
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:31:26 μμ »
Απογοήτευση-Θλίψη-Θυμός-Αγανάκτηση . Πώς θα εκτονωθεί ,δεν ξέρω.
Εκείνο που ξέρω είναι ότι η γενιά των 35άρηδων και βάλε είναι η πιο αδικημένη στο χώρο της εκπαίδευσης.
Τί να πρωτοθυμηθούμε ;
Την κατάργηση της επετηρίδας ;
Την επιβολή του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ ;
Την ομηρία της ωρομισθίας και της αναπλήρωσης ;
Τις αλλεπάλληλες προσπάθειες για μονιμοποίηση μέσω ...αστείων διαγωνισμών ;
Την ατέλειωτη και εναγώνια προσπάθεια να αποδείξουμε ότι αξίζουμε να είμαστε δάσκαλοι και καθηγητές ;
Τη σημερινή αναβολή ;
Όλες αυτές οι δυσκολίες δε μας δυναμώνουν πια.
Μας κάνουν χειρότερους πολίτες. Χειρότερους γονείς . Χειρότερους δασκάλους. Εκδικητικούς ,εσωστρεφείς και σκληρούς.
Συγχαρητήρια λοιπόν ! Τα καταφέρατε...
Σπείρατε όμως ανέμους και θα θερίσετε -επιτέλους -θύελλες...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:33:32 μμ από Sun »

Αποσυνδεδεμένος aziuol

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VENCEREMOS !!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΣΕΠ
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:33:56 μμ »
Νομίζω η ερώτηση δεν έχει νόημα. Ο καθένας θα απαντήσει με βάση το πόσο καλά ήταν προετοιμασμένος. Αν είχε διαβάσει δεν τον συμφέρει διότι θα  δοθεί η ευκαιρία και στους άλλους να καλύψουν κενά τους, οπότε θα βρίζει Θεούς και δαίμονες. Αν δεν είχε διαβάσει.... οι προσευχές του εισακούστηκαν.
Το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό ούτε τόσο στενό. Ένα παιδί σκοτώθηκε, ο κόσμος ξεσηκώθηκε, οι αγρότες κλείνουν δρόμους κι εμείς χτενιζόμαστε. Κι εγώ που διάβαζα από τον Ιούνιο χάρηκα που αναβλήθηκε.Έπρεπε να το κάνουν, αν μη τι άλλο για να δείξουν ότι αντιλαμβάνονται τι γίνεται έξω απ' το καβούκι τους. Καιρός να βγούμε κι εμείς απ' το δικό μας.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
The revolution will not be televised, the revolution will be live...

Αποσυνδεδεμένος aziuol

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VENCEREMOS !!!
    • Προφίλ
Απ: Οριστική Αναβολή 2Π/20008
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:50:34 μμ »
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι...επειδη έλειπα και δεν ειδα τι εγινε.. Γιατι κλειδώθηκαν τα άλλα topic; Βγηκανε μαχαιρια μεταξυ υποστηρικτων και μη της αναβολής;
The revolution will not be televised, the revolution will be live...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναβολή διαγωνισμού 2Π
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:56:00 μμ »
Δεν συμφωνώ με την αναβολή του διαγωνισμού, όπως δεν είχα συμφωνήσει και τρεις εβδομάδες πριν, όταν τους είχε πιάσει η πρεμούρα να δώσουμε το συντομότερο δυνατό, ακυρώνοντας το αρχικό χρονοδιάγραμμα του Ασέπ περί διεξαγωγής του διαγωνισμού το Φεβρουάριο. Προχειρότητα, έλλειψη οργάνωσης, επιπόλαιες και βεβιασμένες κινήσεις χαρακτηρίζουν τον τρέχοντα διαγωνισμό. Η αρχή έγινε με τη διαρροή της ύλης, συνεχίστηκε με την κατάθεση των αιτήσεων στις 2βάθμιες δήθεν για επίσπευση διαδικασιών, συνεχίστηκε με αθέτηση και παράκαμψη του αρχικού σχεδιασμού και ολοκληρώθηκε με την οριστική αναβολή αυτού 3 ημέρες πριν τη διεξαγωγή του. Ελπίζω, τουλάχιστον να μην ενημερωθούμε και πάλι 3 ημέρες πριν κληθούμε να δώσουμε. Και εν πάσει περιπτώσει, δε νομίζω ότι τώρα τους πήρε ο πόνος για τον άδικο χαμό του παιδιού, διαφορετικά θα έπρεπε να είχαν σπεύσει εδώ και μέρες να έχουν αποφασίσει να αναβληθεί! Πολύ απλά, δεν τους βγήκε ο κακός σχεδιασμός που απ' την αρχή υιοθέτησαν!

" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αναβολή διαγωνισμού 2Π
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 16, 2008, 11:59:41 μμ »
δε νομίζω ότι τώρα τους πήρε ο πόνος για τον άδικο χαμό του παιδιού, διαφορετικά θα έπρεπε να είχαν σπεύσει εδώ και μέρες να έχουν αποφασίσει να αναβληθεί! Πολύ απλά, δεν τους βγήκε ο κακός σχεδιασμός που απ' την αρχή υιοθέτησαν!

Αυτό ακριβώς.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 686
Σύνολο: 693

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.