*

Ψηφοφορία

Κάνετε σεμινάρια ειδικής αγωγής 400 ωρών και μέχρι το Ιούνιο του 2009 θα τα έχετε ολοκληρώσει. Τι ειδικότητα είστε;

ΠΕΟ1
0 (0%)
ΠΕ02
12 (34.3%)
ΠΕ03
3 (8.6%)
ΠΕ04
1 (2.9%)
ΠΕ05
0 (0%)
ΠΕ06
0 (0%)
ΠΕ07
0 (0%)
ΠΕ08
0 (0%)
ΠΕ09
1 (2.9%)
ΠΕ10
0 (0%)
ΠΕ11
0 (0%)
ΠΕ12
0 (0%)
ΠΕ13
0 (0%)
ΠΕ14
2 (5.7%)
ΠΕ15
0 (0%)
ΠΕ16
1 (2.9%)
ΠΕ17
1 (2.9%)
ΠΕ18
1 (2.9%)
ΠΕ19
4 (11.4%)
ΠΕ20
1 (2.9%)
ΠΕ60
6 (17.1%)
ΠΕ70
2 (5.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 34

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια ειδικής αγωγής  (Αναγνώστηκε 97276 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 07, 2009, 08:53:06 μμ »
Ωραία!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:36 »

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 08, 2009, 09:51:54 μμ »
αν έχει ξεχαστεί και καμία άλλη ειδικότητα ας ειπωθεί...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 10, 2009, 01:23:24 μμ »
όπως είναι λογικό οι περισσότεροι είναι φιλόλογοι...
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 06:56:55 μμ »
έχω 3 χρόνια το πτυχίο μου κ κάθε φορά που σκαλίζω το θέμα του διορισμού ανακαλύπτω κ κάτι καινούριο...πριν ένα χρόνο είχα μάθει τυχαία για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής τα οποία σου ανοίγουν την πόρτα σε τμήματα ένταξης, μόνο με μια απλή κατάθεση της βεβαίωσης σου (την οποία κ χρυσοπληρώνεις!!!) !!
σήμερα άκουσα για κάτι σεμινάρια ειδικής αγωγής 450 ωρών απο το Πανεπιστημίο Δυτικής Μακεδονίας. παράλληλα ετοιμάζομαι και για τις εξετάσεις ασεπ
pwpwww θα χρειαστώ ένα κάρο λεφτά για όλα αυτά...αλλά πέρα απο αυτό που είναι κ βασικό
αξίζει τον κόπο?? μπόρώ να τα κάνω κ τα 2 ταυτόχρονα??
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:36 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 08:01:36 μμ »
Αρχικά, κανείς δεν ξέρει αν τα σεμινάρια θα ισχύουν και του χρόνου. Αυτό ακόμα είναι άγνωστο.
Δεύτερον, νηπιαγωγοί υπάρχουν πολλοί και από το τμ΄μα του Βόλου, και με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.
Μπες στις προσλήψεις αναπληρωτών και δες αν και πόσους πήραν φέτος με σεμινάρια για να έχεις μαι ιδέα.
Και τέλος, και το βασικότερο για μένα, η ειδική αγωγή δεν είναι εύκολο πράγμα. Θέλει επιμονή και υπομονή. Η φθορά είναι μεγάλη. Δεν μπορούν να το κάνουν όλοι. Και δεν πρέπει να το κάνουν όλοι, γιατί τα παιδιά δεν είναι πειραματόζωα. Δεν μπορούν αν έχουν εναν δάσκαλο που δεν τον ενδιαφέρει το αντικέιμενο, αλλά απλά το βλέπει ως ένα σκαλοπάτι που θα του εξασφαλίσει διορισμό. Και, επειδή είμαι του κλάδου, η ειδική αγωγή στο νηπιαγωγείο είναι από τις πιο δύσκολες δομές. Φαντάσου παιδάκια 4 και 5 χρονών, που πρώτη φορά αφήνουν το σπίτι, που πρώτη φορά αφήνουν μια υπερπροστατευτική (συνήθως) μαμά, που συχνά δεν έχουν εκπαιδευτεί ούτε για τπουαλέτα....Δεν μιλα΄με για άλλες δεξιότητες....

Σκέψου το ολύ πριν αποφασίσεις ειδική αγωγή. Είμαι 8 χρόνια στον κλάδο, ξέρω πόσο δύσκολα είναι αλλά και πόσο καλά (τα παραμικρά βηματάκια του παιδιού σε κάνουν πραγματικά περήφανη για τη δουλειά σου)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 08:29:14 μμ »
συμφωνώ σε αυτό που λες, είναι το πρώτο που έπρεπε να είχα σκεφτεί..θεωρώ ότι αυτό που κάνει ο εκπαιδευτικός είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα
αλλά οι συνθήκες είναι τόσο δύσκολες που ψάχνεις κάτι για να πιαστείς και να συνεχίσεις!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 01, 2010, 08:47:52 μμ »
Εγώ, λοιπόν, θα σου έλεγα αν ψάχνεις κάτι απλά για να πιαστείς και να συνεχίσεις, ότι η ιδική αγωγή δεν είναι για σένα!
Αν πάλι νομίζεις ότι θα τα καταφέρεις, θα σου έλεγα να πας να δουλέψεις εθελοντικά σε κάποιο σύλλοο για ΑΜΕΑ, να δεις, ως ένα βαθμό, τι πα να πει ειδική αγωγή.
Και γω στην αρχή άλλη ιδέα είχα. Τα θεωρητικά μαθήματα που έκανα στη σχολή ήταν πολύ ωραία! Παρουσίαζαν μια ιδανική κατάσταση.... Όταν όμως έκανα την πρακτική μου στο μεταπτυχιακό μου, και ακόμα περισσότερο όταν δούλεψα σε Ελληνικό ειδικό σχολείο, τότε κατάλαβα τι είναι η ειδική αγωγή! Τότε κατάλαβα τι θα πει να διδάσκεις παιδιά με ειδικές ανάγκες. Αυτά που τα θεωρείς αυτονόητα, δεν είναι! Ακόμα και η βοήθεια που θεωρείς αυτονόητη (π.χ. βοηθητικό προσωπικό) δεν υπάρχει!
Θα πρέπει να ταίσεις, να καθαρίσεις, να κουβαλήσεις παιδιά και μετά να τα διδάξεις (αυτά βέβαια στα ειδικά σχολέια). Στα Τμήματα Ένταξης, συνήθως, είναι καλύτερα τα πράγματα γιατί δεν υπάρχουν τόσο βαριά περιστατικά. Αλλά πάλι θα πρέπει να "υποβαθμίσεις" τόσο το μάθημα/δραστηριότητες...

Για μένα, καλύτερα διάβασε ΑΣΕΠ... (το "για μένα" μην το πα΄ρεις απ΄πο την άποψη ότι μπορεί να μου φας τη δουλειά και δεν θέλω να μπεις στο χώρο. Εγώ είμαι ήδη διορισμένη και έχω οργανική στην ΕΑ οπότε δεν παίζει κάτι τέτοιο) ;)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

ΕφηΤζ.

  • Επισκέπτης
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 07:22:12 μμ »
Afou den yparxoun organikes stin eidiki agwgi akomi...

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 07:30:34 μμ »
Υπάρχουν απλά είναι ελάχιστες.
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 07:31:36 μμ »
Afou den yparxoun organikes stin eidiki agwgi akomi...

Οργανικές υπάρχουν (εγώ έχω μία ;)) αλλά δεν γίνονται διορισμοί στην ειδική αγωγή. Μπορείς να πάρεις οργανική μόνο με μετάθεση, αδού πρώτα διοριστείς στη γενική αγωγή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΘΕ.ΔΙ.ΤΟΥ.Χ.Ο.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Μη σκοτώνετε τα κουνούπια. Αλλοι μας πίνουν το αίμα............

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 29, 2010, 06:46:21 μμ »
Ti να πω Αφου πλεον δεν μετρανε για να καταταγεις σε πινακα αναπληρωτων ειδικης αγωγης ποιος εκπαιδευτικος θα τα παρακολουθησει? Τα 2000 ειναι πολλα λεφτα μονο και μονο για την επιμορφωση μας χωρις καποιο αντικρυσμα

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 29, 2010, 08:16:34 μμ »
Ti να πω Αφου πλεον δεν μετρανε για να καταταγεις σε πινακα αναπληρωτων ειδικης αγωγης ποιος εκπαιδευτικος θα τα παρακολουθησει? Τα 2000 ειναι πολλα λεφτα μονο και μονο για την επιμορφωση μας χωρις καποιο αντικρυσμα


Μπα? Ποιος στο ειπε αυτο? Ειδικα για τη δευτεροβαθμια εχουν μεταβατικη περιοδο...

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια ειδικής αγωγής
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 04, 2010, 02:22:58 πμ »
τα σεμινάρια έχουν ισχύ τη μεταβατική περίοδο..εφόσον έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 31/08/2010
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160982
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.