*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορικά...κουτσομπολιά  (Αναγνώστηκε 25789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:40:44 μμ »
Aπ'οτι μου ειπε και μια φιλη μου Θεολογος, ο Μεταλληνος αναφερει αποσπασματα ενος συγχρονου συγγραφεα της εποχης της Υπατιας που αποδεικνυουν οτι ο Κυριλλος δεν ειχε καμια σχεση με το θανατο της και οτι επεσε θυμα συνομωσιας λόγω αριστοκρατικής καταγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:50:05 μμ »
Το γνωρίζατε ότι ο σφουγγοκωλάριος ήταν τίτλος βυζαντινού αξιωματούχου;  ::)
Ήταν ο αξιωματούχος που είχε ως καθήκον του το σκούπισμα (σφούγγισμα) του "επίμαχου" σημείου του αυτοκράτορα! Κι όχι μόνο μετά το μπάνιο του, αλλά κι όταν έκανε άλλα πράγματα στην τουαλέτα  ;)
Θεωρούνταν αξίωμα αξιοζήλευτο, μόνο για έμπιστα πρόσωπα, μια και ήταν από τους λίγους αξιωματούχους που ήταν τόσο κοντά στον αυτοκράτορα σε στιγμή που αυτός ήταν γυμνός (και άοπλος φυσικά).

Αργότερα, λόγω της σιχασιάς της συγκεκριμένης "εργασίας", πήρε την αρνητική σημασία που έχει σήμερα
σφουγγοκωλάριος = Ο αχρείος, ο τιποτένιος, ο γλείφτης που προσπαθεί με κάθε τρόπο να ανέβει επαγγελματικά. Αντικείμενο αντιπάθειας από τους υπόλοιπους συναδέλφους του.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 04:51:35 μμ »
 ;D ;D ;D Καταπληκτικό!!! Και έχω και κάποιον υπόψιν που του ταιριάζει γάντι. Μόλις έδωσες τρελή τροφή για γέλια στην παρέα μου!!!  ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 05:00:12 μμ »
Το γνωρίζατε ότι ο σφουγγοκωλάριος ήταν τίτλος βυζαντινού αξιωματούχου;  ::)
Ήταν ο αξιωματούχος που είχε ως καθήκον του το σκούπισμα (σφούγγισμα) του "επίμαχου" σημείου του αυτοκράτορα! Κι όχι μόνο μετά το μπάνιο του, αλλά κι όταν έκανε άλλα πράγματα στην τουαλέτα  ;)
Θεωρούνταν αξίωμα αξιοζήλευτο, μόνο για έμπιστα πρόσωπα, μια και ήταν από τους λίγους αξιωματούχους που ήταν τόσο κοντά στον αυτοκράτορα σε στιγμή που αυτός ήταν γυμνός (και άοπλος φυσικά).

Αργότερα, λόγω της σιχασιάς της συγκεκριμένης "εργασίας", πήρε την αρνητική σημασία που έχει σήμερα
σφουγγοκωλάριος = Ο αχρείος, ο τιποτένιος, ο γλείφτης που προσπαθεί με κάθε τρόπο να ανέβει επαγγελματικά. Αντικείμενο αντιπάθειας από τους υπόλοιπους συναδέλφους του.
ωχ χριστε κ παναγία μου τί μαθαίνω η γυναίκα στα γεράματα!!!  ;D  ;D
πάντα το σιχαινόμουν το βυζάντιο, τώρα έχω έναν επιπλέον λόγο!!
πάντως η λέξη πολύ ενδιαφέρουσα!!! άσε που μπορείς να αποκαλέσεις έτσι τον άλλο κ χαμπάρι να μην πάρει τί εννοείς!! το μόνο κακό είναι οτι το β συνθετικό θα τον υποψιάσει πως για κοπλιμέντο δεν προκειται!! :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:39:51 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 05:05:52 μμ »
Το γνωρίζατε ότι ο σφουγγοκωλάριος ήταν τίτλος βυζαντινού αξιωματούχου;  ::)
Ήταν ο αξιωματούχος που είχε ως καθήκον του το σκούπισμα (σφούγγισμα) του "επίμαχου" σημείου του αυτοκράτορα! Κι όχι μόνο μετά το μπάνιο του, αλλά κι όταν έκανε άλλα πράγματα στην τουαλέτα  ;)
Θεωρούνταν αξίωμα αξιοζήλευτο, μόνο για έμπιστα πρόσωπα, μια και ήταν από τους λίγους αξιωματούχους που ήταν τόσο κοντά στον αυτοκράτορα σε στιγμή που αυτός ήταν γυμνός (και άοπλος φυσικά).

Αργότερα, λόγω της σιχασιάς της συγκεκριμένης "εργασίας", πήρε την αρνητική σημασία που έχει σήμερα
σφουγγοκωλάριος = Ο αχρείος, ο τιποτένιος, ο γλείφτης που προσπαθεί με κάθε τρόπο να ανέβει επαγγελματικά. Αντικείμενο αντιπάθειας από τους υπόλοιπους συναδέλφους του.
Κυρία κυρία...το καθάρισμα ήταν επιφανειακό ή σε βάθος;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 07:35:41 μμ »

Κυρία κυρία...το καθάρισμα ήταν επιφανειακό ή σε βάθος;

 ;D ;D Αυτό ομολογώ δεν το ξέρω!
Μου το είπε μια γνωστή μου που της αρέσει η βυζαντινή εποχή και διαβάζει οτιδήποτε πέσει στην αντιληψή της για την εποχή αυτή.
Με αφορμή αυτό, ξεκινήσαμε μετά συζήτηση για το λούσιμο και πλύσιμο που έκαναν οι δούλες στην αρχαία εποχή ξέρετε -ειδικά οι φιλόλογοι- κατά την φιλοξενία στον ξένο και υποψιαζόμαστε ότι το πλύσιμο, σκούπισμα, άλειμμα με λάδι κτλ πρέπει να υποδήλωνε κι άλλα πράγματα που ενδεχομένως "πρόσφεραν" οι δούλες στον ξένο.
Φανταστείτε τη σκηνή: άντρας ολόγυμνος και 2-3 γυναίκες να τον πλένουν, να τον σκουπίζουν και να τον αλείφουν ολόκληρο με λάδι!!  ε,ε,ε.... κάτι δε σας κάνει η σκηνή;  ;) ;)
Και η άποψη αυτή ενισχύεται από το ότι ο Όμηρος λέει κάπου -δε θυμάμαι δυστυχώς που- ότι ο Νέστορας όταν φιλοξενήθηκε από κάποιον και πήγαν οι δούλες να τον πλύνουν κτλ, αρνήθηκε γιατί λέει ήταν πια πολύ γέρος!!!  Άρα;;;  :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2009, 07:40:14 μμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 07:51:32 μμ »
Πάντα με σοκάρει το γεγονός ότι μας σοκάρει το γεγονός ότι οι πρόγονοι μας, είτε 3000 χρόνια είτε 100 χρόνια πριν, είχαν ακριβώς τις ίδιες ανάγκες με εμάς. Δηλαδή, ρε παιδιά, πώς αναπαραχθήκαμε?? Δια της διχοτομήσεως ωσάν τις αμοιβάδες??  ;D

Για να συνεισφέρω κι εγώ το ...τουβλάκι μου στη συζήτηση, η σύγχρονη έρευνα θεωρεί ότι σε επίπεδο ... ερ... αναπαραγωγικής ηθικής, ο μεσαίωνας ήταν πολύ πιο μπροστά απ'οτι θεωρούσαμε τόσα χρόνια. Και κλασικό παράδειγμα γι'αυτο ήταν οι ζώνες αγνότητας. Ακόμα και στη βικτωριανή εποχή, που ήταν υπερβολικά σκληρά τα πράγματα, ένα τόσο σκληρό και βασανιστικό μέτρο, δεν υπήρξε ποτέ. Οπότε φανταστείτε τι καλά που περνούσαν τα παιδιά στο μεσαίωνα. Λείπανε κι οι ιππότες στον πόλεμο καιρό, DNA τεστ δεν είχαμε, τίνος είναι βρε γυναίκα τα παιδιάαααα....

Ακαδημαϊκά πάντως, αυτά τα ζητήματα είναι πλέον καθιερωμένα στα προγράμματα σπουδών των ξένων πανεπιστημίων και σε κάποια από τα ελληνικά (γιατί ορισμένα από τα δικά μας είναι βαθιά νυχτωμένα). Για όποιον ενδιαφέρεται, πρότεινω το Κατασκευάζοντας το φύλο, του Thomas Laqueur, την πολυδιαβασμένη πλέον Ιστορία της σεξουαλικότητας του Μισέλ Φουκό, αλλά και Το καθαρό και το βρώμικο. Η σωματική υγιεινή από τον Μεσαίωνα ώς σήμερα του Ζορζ Βιγκαρελό. Αυτός ο βασιλιάς Ήλιος πολύ βρωμιάρης πάντως Άκου λέει άμα πλένεσαι συχνά, ανοίγουν οι πόροι του δέρματος και μπαίνουνε αρρώστιες...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 08:15:19 μμ »
Αλήθεια τα χρησιμοποιείτε αυτά στο μάθημά σας; Ακόμη θυμάμαι την ιστορία με τον Αλκιβιάδη και τη Σπαρτιάτισσα βασίλισσα και είναι το μόνο που έχω συγκρατήσει από τον Πελοποννησιακό. Με τέτοιες ανθρώπινες λεπτομέρειες της πραγματικής ζωής και όχι της αυστηρά ακαδημαϊκής προσέγγισης, ίσως να τραβήξετε περισσότερο την προσοχή τους.

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 08:45:07 μμ »
Αλήθεια τα χρησιμοποιείτε αυτά στο μάθημά σας; Ακόμη θυμάμαι την ιστορία με τον Αλκιβιάδη και τη Σπαρτιάτισσα βασίλισσα και είναι το μόνο που έχω συγκρατήσει από τον Πελοποννησιακό. Με τέτοιες ανθρώπινες λεπτομέρειες της πραγματικής ζωής και όχι της αυστηρά ακαδημαϊκής προσέγγισης, ίσως να τραβήξετε περισσότερο την προσοχή τους.




Πάντα το κους-κους τραβάει την προσοχή! Αλλά έτσι που τα λέτε ρε παιδιά εμείς γράφουμε ερωτική λογοτεχνία - ιστορία, λέτε να εκδώσουμε ένα βιβλίο;;

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 09:04:13 πμ »
Μπορείτε να καθιερώσετε τη γκρίζα ζώνη στην ιστόρία, βάζοντας τα παιδιά να βρουν αμφιλεγόμενες πληροφορίες για πρόσωπα και καταστάσεις. Ούτως ή άλλως το ίντερνετ στα δάχτυλα το παίζουν τα περισσότερα.

Mac ωραία ιδέα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορικά...κουτσομπολιά
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 02:48:51 μμ »
Αλήθεια τα χρησιμοποιείτε αυτά στο μάθημά σας; Ακόμη θυμάμαι την ιστορία με τον Αλκιβιάδη και τη Σπαρτιάτισσα βασίλισσα και είναι το μόνο που έχω συγκρατήσει από τον Πελοποννησιακό. Με τέτοιες ανθρώπινες λεπτομέρειες της πραγματικής ζωής και όχι της αυστηρά ακαδημαϊκής προσέγγισης, ίσως να τραβήξετε περισσότερο την προσοχή τους.

Έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ τα χρησιμοποιώ όσο μπορώ. Είναι φοβερό να βλέπεις πως αμέσως αλλάζει η στάση των παιδιών. Σταματάνε να βαριούνται, δείχνουν άμεσο ενδιαφέρον και με βομβαρδίζουν στις ερωτήσεις.
Γιατί ξαφνικά η μακρινή ιστορική προσωπικότητα γίνεται κανονικός άνθρωπος, με αληθινή ζωή. Να δείτε τότε πόσο προσεκτικά με ακούνε κι όταν ακόμη πάμε παρακάτω και μιλάμε γιατί έκαναν αυτά που έκαναν και τι συνέπειες είχαν οι πράξεις τους -όταν δηλ απομακρυνόμαστε πια από το "κουτσομπολιό" και μιλάμε για καθαρά ιστορικά ζητήματα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 778

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.