*

Αποστολέας Θέμα: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!  (Αναγνώστηκε 3602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 08:55:33 μμ »
Δεν ειναι αυτος ο νομος, δεν τη βρισκω πουθενα αυτη τη φραση. Μηπως ειναι καποια εγκυκλιος? Θα τρελαθω,  θα χασω την αναπληρωση μεσα απο τα χερια μου!!!
Συγνώμη, ποια ειδικότητα είσαι, αν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 08:59:53 μμ »
σήμερα σε σχολείο που δουλεύω έφυγε συνάδελφος πε04 από την πδσ γιατί τον κάλεσαν για πρωινή ωρομισθία.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 09:12:46 πμ »
αυτό που γράφει ο 1566 είναι ότι για να δικαιολογηθεί θέση αναπληρωτή πρέπει να συμπληρώνονται (για τη δ/βαθμια) τουλάχιστον 11 ώρες κενό.
τότε μπορεί να ζητηθεί αναπληρωτής.
τώρα αν μια δ/βαθμια ζητήσει συνολικά κενά ωρών αντί θέσεων τις στέλνουν ωρομισθίους οπότε το κενό του αναπληρωτή σπάει στα δύο.

H δ/βαθμια ειχε ζητησει αναπληρωτη το Δεκεμβριο, ετσι ωστε να ειναι στη θεση του με το που θα ανοιγαν τα σχολεια, αλλά οπως ολοι ξερουμε το Υπουργειο εχει να κανει προσληψεις απο τελος Νοεμβριου. Ετσι τωρα που τα σχολεια ανοιξαν, το ΠΥΣΔΕ εσπασε το κενο. Εκτος απο αντιδεοντολογικο (και παρανομο?), το σπασιμο της θεσης ειναι υπερβολικα γρηγορο, μιας και τα παιδια δεν προλαβαν καν να μεινουν χωρις καθηγητη! Μπορουν να περιμενουν μια-δυο βδομαδες, μηπως το ΥΠΕΠΘ στειλει!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 11:21:20 πμ »
τελικά βρήκες σε ποιον μπορείς να απευθυνθείς και αν μπορείς να κάνεις κάτι, έστω και με τη μορφή καταγραφής του περιστατικού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:35 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 01:32:03 μμ »
Πηρα τηλ την ΟΛΜΕ για συμβουλη στη διατυπωση της ενστασης, μου ειπαν μια γενικη διατυπωση που με βοηθησε και με συμβουλεψαν ν'αποτανθω στην ΕΛΜΕ της περιοχης (δεν τους βρηκα ομως στο τηλ). Εγραψα λοιπον την ενσταση, την εστειλα στο ΠΥΣΔΕ και μια ωρα μετα με ενημερωσαν... οτι θα μπει στο αρχειο και θα προσλαβουν τους ωρομισθιους!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 04:57:53 μμ »
Πηρα τηλ την ΟΛΜΕ για συμβουλη στη διατυπωση της ενστασης, μου ειπαν μια γενικη διατυπωση που με βοηθησε και με συμβουλεψαν ν'αποτανθω στην ΕΛΜΕ της περιοχης (δεν τους βρηκα ομως στο τηλ). Εγραψα λοιπον την ενσταση, την εστειλα στο ΠΥΣΔΕ και μια ωρα μετα με ενημερωσαν... οτι θα μπει στο αρχειο και θα προσλαβουν τους ωρομισθιους!

Εξαιρετικά. Το καινούργιο σχολικό έτος θα μας βρει μόνο με μονίμους και ωρομισθίους. Οι αναπληρωτές επιτέλους θα εκλείψουν. Ένα πάγιο αίτημα της εκπαιδευτικής κοινότητας τώρα ικανοποιείται!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 06:57:33 μμ »
Πηρα τηλ την ΟΛΜΕ για συμβουλη στη διατυπωση της ενστασης, μου ειπαν μια γενικη διατυπωση που με βοηθησε και με συμβουλεψαν ν'αποτανθω στην ΕΛΜΕ της περιοχης (δεν τους βρηκα ομως στο τηλ). Εγραψα λοιπον την ενσταση, την εστειλα στο ΠΥΣΔΕ και μια ωρα μετα με ενημερωσαν... οτι θα μπει στο αρχειο και θα προσλαβουν τους ωρομισθιους!
utenar εάν έκανες "επίσημη" ένσταση, δηλαδή πήρες αριθμό πρωτοκόλλου, τότε δεν έχουν το δικαίωμα να την βάλουν απλά στο αρχείο. η ένστασή σου πρέπει να εξεταστεί στην επόμενη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ και έχεις δικαίωμα να ζητήσεις έγγραφη και πρωτοκολλημένη απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:02:01 πμ »
utenar εάν έκανες "επίσημη" ένσταση, δηλαδή πήρες αριθμό πρωτοκόλλου, τότε δεν έχουν το δικαίωμα να την βάλουν απλά στο αρχείο. η ένστασή σου πρέπει να εξεταστεί στην επόμενη συνεδρίαση του ΠΥΣΔΕ και έχεις δικαίωμα να ζητήσεις έγγραφη και πρωτοκολλημένη απάντηση.

"Επισημα" την εγραψα, μονο που ξεχασα να συμπληρωσω τα στοιχεια επικοινωνιας. :-[ Αριθμο πρωτοκολλου δε μου εδωσαν, αλλά προφανως αυτο οφειλεται στο οτι την εστειλα με φαξ. Κακως δε μου εδωσαν, παντως. Οπως και να τη στελνεις, πρεπει να της βαζουν αριθμο πρωτοκολλου.

Στο τηλ μου ειπαν "η αιτηση σας θα μπει στο αρχειο, δεν πιστευω να περιμενετε απαντηση", αλλά οταν απαντησα οτι ναι, θα ηθελα μια απαντηση, μου εξηγησαν οτι η αιτηση που ειχαν κανει στο Υπουργειο γι'αναπληρωτη (στις 28/11, ωστε ο νεος αναπληρωτης να ειναι στη θεση του με το που θα εφευγε ο προηγουμενος και θ'ανοιγαν τα σχολεια τον Ιανουαριο!) παραμενει στο Υπουργειο, οπότε το να προσλαβουν αυτοι τους ωρομισθιους προκειμενου τα παιδια να κανουν μαθηματα δεν αποκλειει το Υπουργειο να στειλει αναπληρωτη. Ειπα οτι μου φαινεται πολυ προωρη η κληση ωρομισθιων, διοτι τα σχολεια μολις ανοιξαν, συνεπως θα μπορουσαν να περιμενουν μια-δυο βδομαδες πριν αποφασισουν να καλεσουν ωρομισθιους, αλλά μου απαντησαν χαρακτηριστικα: "η τοπικη κοινωνια πιεζει!"

Φυσικα, ουτε εγω θελω τα παιδια να μην κανουν μαθηματα, κι αν η προσληψη ωρομισθιων δεν αποκλειει το Υπουργειο να στειλει αναπληρωτη, τοτε ενταξει. (μου ειπαν χαρακτηριστικα "το Υπουργειο δεν ξερει αν εμεις καλεσαμε ωρομισθιους ή οχι")

Απο την αλλη, προσθεσαν οτι δεν πιστευουν πλεον οτι το Υπουργειο θα στειλει αναπληρωτη. Κι οτι δεν προτιθενται ν'ανοιξουν νεα αλληλογραφια με το Υπουργειο γι'αυτο το θεμα. Λετε να ειμαι πολυ αφελης?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2009, 09:04:33 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αντι για 1 αναπληρωτη, 2 ωρομισθιους!
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 09:38:25 πμ »
...
Για την ουσία του θέματός σου δεν ξέρω, αλλά όσο αφορά τα διαδικαστικά, για να μάθεις τον αρ.πρ. της ένστασής σου απλά πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα. Εάν δεν την έχουν περάσει, τότε ΙΣΩΣ να έχεις πάτημα να μπλοκάρεις την διαδικασία πρόσληψης ωρομισθίων.
Επίσης δεν ξέρω με ποιόν μιλούσες στο τηλέφωνο, αλλά αυτά που σου λέει είναι αρλούμπες. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δικαιούσαι έγγραφη απάντηση την οποία συντάσει το ΠΥΣΔΕ στην συνεδρίαση που εξετάζει την ένσταση και όχι ο προϊστάμενος πχ από το μυαλό του. Τα στοιχεία επικοινωνίας φαντάζομαι ότι μπορείς να τους τα δώσεις τηλεφωνικά, ή ακόμα και να ζητήσεις να συνταχθεί η απάντηση, να πρωτοκολληθεί και να περάσεις να την πάρεις προσωπικά.
Βέβαια, έχε υπόψη σου ότι και απάντηση να σου στείλουν, το πιθανότερο θα είναι να γράφουν μέσα ακριβώς ότι σου είπαν στο τηλέφωνο. Δεν ξέρω εάν αυτά στηρίζονται νομικά ή όχι, αλλά άμα θέλεις να το παλέψεις κι άλλο το ζήτημα θα χρειαστείς έγγραφο και όχι συνομιλία δια τηλεφώνου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.