*

Αποστολέας Θέμα: Μετράει η προϋπηρεσία μου;  (Αναγνώστηκε 69078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 01:34:16 μμ »
Μία απορία.
Με τηλεφώνησαν από τα σχολεία που με είχαν καλέσει (πριν το πάγωμα της πρόσθετης) για να τους δώσω κάποια στοιχεία που δεν είχα προλάβει ώστε να πληρωθώ για τις 2-3 ώρες μαθήματος που είχαν γίνει.

Η απορία μου είναι η εξής: Αφού θα πληρωθώ τις ώρες, σημαίνει ότι θα αναγνωριστούν ως προυπηρεσία;
Και αν ναι, τι πρέπει να κάνω για να έχω το πολυπόθητο χαρτί της προυπηρεσίας αυτής;  ;D

Οχι τίποτα άλλο, αλλα πέρυσι δεν μπορούσα να μπω στους πίνακες διοριστέων, παρόλα τα μόρια του ΑΣΕΠ. :-\

Φετος θα υπάρξουν αυτοί οι πίνακες; Θα τροφοδοτηθούν;
Που ενημερώνομαι για την τρομερή πληρωμή των 2 ωρών;;; :P
Εάν πληρωθείς θα μετρήσει και η προϋπηρεσία σου.
Επίσημα η έναρξη του προγράμματος, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση της Διαμαντοπούλου, είναι από 19/10/09.
Παρ`όλα αυτά και οι προηγούμενες ώρες έγιναν με βάση την προηγούμενη υπουργική απόφαση οπότε κάποιοι συνάδελφοι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη για να τους αναγνωριστεί αυτό το διάστημα και όχι μόνο. Η υπόθεση, απ`ότι ξέρω δεν έχει εκδικαστεί ακόμα.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 03, 2010, 03:45:45 μμ »
Εάν πληρωθείς θα μετρήσει και η προϋπηρεσία σου.
Επίσημα η έναρξη του προγράμματος, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση της Διαμαντοπούλου, είναι από 19/10/09.
Παρ`όλα αυτά και οι προηγούμενες ώρες έγιναν με βάση την προηγούμενη υπουργική απόφαση οπότε κάποιοι συνάδελφοι προσέφυγαν στη δικαιοσύνη για να τους αναγνωριστεί αυτό το διάστημα και όχι μόνο. Η υπόθεση, απ`ότι ξέρω δεν έχει εκδικαστεί ακόμα.

Με προβληματίζει το γεγονός ότι με κάλεσαν μόνο σε ένα απο τα 3 σχολεία. Ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι γίνεται στην υπόλοιπη Ελλάδα.
Πήγα λοιπόν, όπως καταλαβαίνετε δεν πήρα λεφτα... παρα μόνο την δήλωση για την εφορία.
Αφου θα τα δηλώσω στην εφορία λογικό δεν είναι κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον να τα πάρω;
Δεν έχω ιδέα για τα δικαστήρια. Η πρόσληψη μου φαίνεται να έγινε στις 31/09/2009 πριν το αίτημα μου προς την δευτεροβάθμια (5/10/2009), αλλα έχω άπειρους μαρτύρες που είδαν πότε υπέγραψα.... (πριν μία εβδομάδα δηλαδη).
Εντωμεταξύ κοντός ψαλμός... στα τέλη του μήνα θα βγει το νομοσχέδιο προς ψήφιση. Αν πάψουν να ανατροφοδοτούνται οι πίνακες διοριστέων (καιρός ήταν να σταματήσουν να αποκλείουν όσους δεν είχαν προυπηρεσία) δεν μου κάνει τίποτα το ένα χιλιοστό του μορίου.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 03, 2010, 04:11:51 μμ »

Ίσως να καλέσεις εσύ τα άλλα δύο σχολεία για να δεις τι γίνεται.
Πάντως, αν στη βεβαίωση για την εφορία φαίνονται κάποια χρήματα τότε σημαίνει ότι έχουν περαστεί οι ώρες, άρα κάποια στιγμή θα τα πάρεις.
Όταν λες το αίτημα σου τι εννοείς; Μετράει η πράξη ανάληψης που κάνεις στο σχολείο και η σύμβαση που υπογράφεις στη δευτεροβάθμια.

Υγ. Αποκλείεται 31/09/2009 να έχεις κάνει πρόσληψη γιατί ο Σεπτέμβρης παίρνει 30.  ;)


Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος eikon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 08, 2010, 07:18:34 μμ »
Καλησπέρα, επειδή δεν βρίσκω πιο σχετικό θέμα,
γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την προυπηρεσία ωρομισθίου σε ήμερα γενικής συνέλευσης των καθηγητών;
Προσμετράται κανονικά; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:17:55 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 08, 2010, 07:37:52 μμ »
μετράει κανονικά

Αποσυνδεδεμένος eikon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 09, 2010, 07:08:46 μμ »
μετράει κανονικά
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος el yon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:29:21 πμ »
 Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση. Τι γίνεται με τις ημέρες που τα μέσα μεταφοράς έχουν απεργία;  Είμαι εντός Αττικής σε ολοήμερο αλλά μακρυά από το σχολείο. Σε ένα από τα σχολεία που πηγαίνω, επειδή δεν μπόρεσα να είμαι εκεί λόγω απεργίας 2 φορές, και μου βάλανε τις ώρες, τώρα το χρησιμοποιούν εναντίον μου και απαιτούν να πάω παραπάνω ώρες από το 12άωρο που έχω (να πάω δηλαδή στο πρωινό) για να βοηθήσω στη σχολική γιορτή. Όταν ρώτησα τι θα γίνει με τις επιπλέον ώρες, αν θα τις πληρωθώ ή θα τις αφαιρέσουμε από το ολοήμερο, μου είπαν πως τους κακοφάνηκε, και ότι όλοι οι "συνάδελφοι" κάνουν παραχωρήσεις, δεν έπρεπε να το πω, "ε, θα υπάρξει πρόβλημα στο ολοήμερο,αλλά τι να κάνουμε", ας πλήρωνες ταξί να έρθεις, εγώ σου έβαλα τις ώρες......Πείτε μου σας παρακαλώ τι γίνεται με τις ημέρες των απεργιών των μέσων, έχουν δικαίωμα να με εκβιάζουν έτσι; Χρειάζομαι βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος ks10

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Γυναίκα
  • VIVA LA VIDA
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 27, 2010, 11:55:40 πμ »
Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση. Τι γίνεται με τις ημέρες που τα μέσα μεταφοράς έχουν απεργία;  Είμαι εντός Αττικής σε ολοήμερο αλλά μακρυά από το σχολείο. Σε ένα από τα σχολεία που πηγαίνω, επειδή δεν μπόρεσα να είμαι εκεί λόγω απεργίας 2 φορές, και μου βάλανε τις ώρες, τώρα το χρησιμοποιούν εναντίον μου και απαιτούν να πάω παραπάνω ώρες από το 12άωρο που έχω (να πάω δηλαδή στο πρωινό) για να βοηθήσω στη σχολική γιορτή. Όταν ρώτησα τι θα γίνει με τις επιπλέον ώρες, αν θα τις πληρωθώ ή θα τις αφαιρέσουμε από το ολοήμερο, μου είπαν πως τους κακοφάνηκε, και ότι όλοι οι "συνάδελφοι" κάνουν παραχωρήσεις, δεν έπρεπε να το πω, "ε, θα υπάρξει πρόβλημα στο ολοήμερο,αλλά τι να κάνουμε", ας πλήρωνες ταξί να έρθεις, εγώ σου έβαλα τις ώρες......Πείτε μου σας παρακαλώ τι γίνεται με τις ημέρες των απεργιών των μέσων, έχουν δικαίωμα να με εκβιάζουν έτσι; Χρειάζομαι βοήθεια.

Δυστυχώς, θα σου πούνε ότι δεν φταίμε εμείς που απεργούν τα μεταφορικά μέσα, και θα σου πουν ξανά να πάρεις ταξί... Σε περίεργους έχεις πέσει από ότι κατάλαβα... Κι εγώ σήμερα δεν θα πάω ολοήμερο για τον ίδιο λόγο... Τι να κάνουμε δηλαδή να πετάξουμε για να πάμε? με την κίνηση που έχει στους δρόμους αν πάρουμε ταξί θα το χρυσοπληρώσουμε...
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος el yon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 27, 2010, 12:12:46 μμ »
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τουλάχιστον να ξέρω πού πατάω, πού με πατάνε και πού θα τους πατήσω εγώ. Η αλήθεια είναι πως αδιαφορώ για την προϋπηρεσία τους, αφού προφανώς  είναι η τελευταία φορά που θα δουλέψω και πολλοί άλλοι μαζί με μένα, αλλά αυτή η μίρλα..... μπουρ, μπουρ μπουρ μπουρ μπουρ, τη στιγμή που είμαστε απλήρωτοι να έχουν και τέτοιες αξιώσεις....Δεν πρόκειται να ξαναπατήσω ούτε σε απεργίες μέσων, ούτε ούτε στις απεργίες των εκπαιδευτικών και να κόψουν το λαιμό τους." Φταίω" που δεν πηγαίνω επειδή αυτοί έχουν κενό 2ου δασκάλου,(σε ένα σχολείο που έχουν αφήσει να κάνουν κουμάντο οι γονείς). Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος maryfil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 27, 2010, 10:22:43 μμ »
Καλησπερα! Μπορεί κανεις να βρει λύση στην περιπτωσή μου;    Είμαι  φιλόλογος, δουλευω σε ιδιωτικό σχολείο και εχω απο εκει 31 μήνες προυπηρεσία. Ειμαί επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ και ταυτόχρονα δουλευω και ως ωρομίσθια  και στο δημόσιο σχολείο και από εκεί έχω 2 μηνες προυπηρεσία.  Μπορώ να χρησιμοποιήσω την προυπηρεσία του ιδιωτικού σχολείου (31 μήνες ) για να μπω στον πίνακα των 30μηνητών  ή στον πίνακα των 24μηνητών;

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 09, 2010, 09:40:24 μμ »
Καλησπέρα.
Τα μόρια της φετινής μας προϋπηρεσίας πότε θα αναρτηθούν στους πίνακες;;;;Γνωρίζει κανείς;;;Δεν θα έπρεπε να έχουν καταχωρηθεί ήδη;;

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 09, 2010, 10:17:49 μμ »
οι περισσοτεροι τα εχουν περασει, ομως υπαρχουν και εκκρεμοτητες στο υπουργειο, θα περιμενουμε ακομα

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 10, 2010, 12:06:54 πμ »
Καλησπερα! Μπορεί κανεις να βρει λύση στην περιπτωσή μου;    Είμαι  φιλόλογος, δουλευω σε ιδιωτικό σχολείο και εχω απο εκει 31 μήνες προυπηρεσία. Ειμαί επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ και ταυτόχρονα δουλευω και ως ωρομίσθια  και στο δημόσιο σχολείο και από εκεί έχω 2 μηνες προυπηρεσία.  Μπορώ να χρησιμοποιήσω την προυπηρεσία του ιδιωτικού σχολείου (31 μήνες ) για να μπω στον πίνακα των 30μηνητών  ή στον πίνακα των 24μηνητών;
[/quote

Δυστυχώς αλλά η προυπήρεσία σου στο υπεπθ είναι μόνο 2 μήνες οπότε δεν εντάσσεσαι ούτε στο 24μηνο ούτε φυσικά στο 30μηνο που ίσχυε έως 30-6-2008.
Περιμένεις απλά αναπλήρωση. Καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Μετράει η προϋπηρεσία μου?
« Απάντηση #83 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 03:20:00 πμ »
Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση. Τι γίνεται με τις ημέρες που τα μέσα μεταφοράς έχουν απεργία;  Είμαι εντός Αττικής σε ολοήμερο αλλά μακρυά από το σχολείο. Σε ένα από τα σχολεία που πηγαίνω, επειδή δεν μπόρεσα να είμαι εκεί λόγω απεργίας 2 φορές, και μου βάλανε τις ώρες, τώρα το χρησιμοποιούν εναντίον μου και απαιτούν να πάω παραπάνω ώρες από το 12άωρο που έχω (να πάω δηλαδή στο πρωινό) για να βοηθήσω στη σχολική γιορτή. Όταν ρώτησα τι θα γίνει με τις επιπλέον ώρες, αν θα τις πληρωθώ ή θα τις αφαιρέσουμε από το ολοήμερο, μου είπαν πως τους κακοφάνηκε, και ότι όλοι οι "συνάδελφοι" κάνουν παραχωρήσεις, δεν έπρεπε να το πω, "ε, θα υπάρξει πρόβλημα στο ολοήμερο,αλλά τι να κάνουμε", ας πλήρωνες ταξί να έρθεις, εγώ σου έβαλα τις ώρες......Πείτε μου σας παρακαλώ τι γίνεται με τις ημέρες των απεργιών των μέσων, έχουν δικαίωμα να με εκβιάζουν έτσι; Χρειάζομαι βοήθεια.

Δεν σε εκβιάζουν ... αντιθέτως σου εξηγήθηκαν μια χαρά τις ημέρες των απεργιών.. θα μπορούσαν να μη σου βάλουν καθόλου τις ώρες.
Καθαρά θέμα ηθικό είναι και καθόλου εκβιασμός.
Είναι αχαριστία εκ μέρους σου να μην τους βοηθήσεις και εσύ.
Γι αυτό κοίταξε να μην επιβεβαιώσεις το ρητό "ουδείς αχάριστος εκ του ευεργετηθέντος".
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 283

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.