*

Αποστολέας Θέμα: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!  (Αναγνώστηκε 8901 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ptolemeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 10:23:30 μμ »
Αντιδράσεις για προχειρότητα στις επίσημες ορθές απαντήσεις..
.
Email από εφημερίδα"Τα Νέα":
.
Οκτώ ημέρες χρειάστηκε το ΑΣΕΠ για να δώσει τις επίσημες απαντήσεις στα εξεταζόμενα θέματα του διαγωνισμού των εκπαιδευτικών. Και έπειτα από οκτώ ημέρες «διαβουλεύσεων» κατόρθωσε να ανακοινώσει τις απαντήσεις μόνο στη μία από τις δύο ομάδες των εκπαιδευτικών που διαγωνίστηκαν, αφήνοντας την άλλη στα... κρύα του λουτρού! Ωστόσο, όπως φαίνεται, οι οκτώ ημέρες δεν ήταν αρκετές, έτσι ώστε, τουλάχιστον, να δώσει τις σωστές απαντήσεις.

Στον Κλάδο Φυσικών ΠΕ0401 στα θέματα των φυσικών, στην ερώτηση 72 (αφορά το συνεξεταζόμενο μάθημα της Βιολογίας) το ΑΣΕΠ έδωσε ως σωστή απάντηση το δ) «τροφική αλυσίδα», ενώ στην αντίστοιχη ερώτηση 7 στα θέματα των βιολόγων (ΠΕ0404) το ΑΣΕΠ έδωσε ως σωστή απάντηση το δ) «οικοσύστημα».

Προφανώς το λάθος οφείλεται στο ότι η σειρά των απαντήσεων στους δυο κλάδους είναι διαφορετική, ενώ η ερώτηση είναι η ίδια! Ωστόσο, η προχειρότητα αυτή έχει σηκώσει θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά των υποψηφίων, οι οποίοι... επισημαίνουν ότι το ΑΣΕΠ, μία εβδομάδα μετά το τέλος των εξετάσεων, δεν μπορεί να απαντήσει σωστά τα θέματα που το ίδιο έθεσε στους υποψηφίους, από τους οποίους απαίτησε να τα απαντήσουν μέσα σε τρεις ώρες!

Παράλληλα, ενστάσεις υπάρχουν και σε άλλο σημείο των επίσημων απαντήσεων του ΑΣΕΠ. Σύμφωνα με την Ευγενία Μπολανάκη, βιολόγο- ΡhD, «η απάντηση “δ” στην ερώτηση 48 του γνωστικού αντικειμένου της Βιολογίας του κλάδου ΠΕ0404 (ΒΙΟΛΟΓΩΝ) είναι λανθασμένη, καθώς εξ ορισμού η βιοποικιλότητα αναφέρεται αποκλειστικά στην ποικιλία των έμβιων όντων ενός οικοσυστήματος, και συνεπώς στον αριθμό, στην πυκνότητα κτλ. των ειδών ενός οικοσυστήματος και όχι στην ποικιλία των οικοσυστημάτων (στην οποία συμπεριλαμβάνονται αβιοτικοί παράγοντες) ούτε στη γενετική ποικιλότητα, η οποία μπορεί να είναι και ενδοειδικού τύπου. Ως εκ τούτου, και στηριζόμενη σε αντίστοιχη βιβλιογραφία (ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ, Σήφης Λυκάκης, Πανεπιστήμιο Πατρών, 3η έκδοση, σελ 281 - βιβλίο Βιολογίας Γ΄ Λυκείου Γενικής Παιδείας- Οργανισμού εγκεκριμένο από το υπουργείο Παιδείας, σελ 72) παρακαλώ για την άμεση επέμβασή σας για τη διόρθωση της απάντησης από “δ” σε “α”».

«Οι μόνες ορθές»
Είναι χαρακτηριστικό ότι το ΑΣΕΠ σε δελτίο Τύπου τονίζει ότι «οι απαντήσεις» που δίνει «είναι οι μόνες που αναγνωρίζονται ως ορθές από το ΑΣΕΠ και αυτές με βάση τις οποίες θα γίνει η βαθμολόγηση των διαγωνισθέντων». Ωστόσο, η προχειρότητα με την οποία το ΑΣΕΠ αντιμετώπισε χιλιάδες υποψήφιους εκπαιδευτικούς φαίνεται και από το γεγονός ότι στην ερώτηση 41 (Α΄ θεματική ενότητα) του κλάδου ΠΕ 70 Δασκάλων ως ορθές αναγνωρίζονται δύο απαντήσεις: η απάντηση (β) με βάση την εξεταστέα ύλη για τον συγκεκριμένο κλάδο, αλλά και η απάντηση (δ) σύμφωνα με τις σύγχρονες θεωρίες της κβαντικής φυσικής.
πηγη
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2009, 10:27:40 μμ από Ptolemeos »
Έδωσα εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.....όχι για μένα,
αλλά για την φουκαριάρα την μάνα μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:21:26 μμ »
δεν μπορω να καταλαβω κι απορω πως εδωσαν την ΠΡΟΒΛΕΨΗ γνωστικη στρατηγικη και οχι μεταγνωστικη.υπαρχει καποιος να μου απαντησει, να το τεκμηριωσει ομως.εχω εξοργιστει.ειναι απιστευτο

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:35:22 μμ »
   Πριν από λίγο βγήκαν οι απαντήσεις στην 3Π. Έχουν δώσει δύο απίστευτες απαντήσεις στις ερωτήσεις 4 και 6.

Στην ερώτηση 6 έχουν δώσει σαν σωστή απάντηση το γ). Ότι δηλαδή ο εκπαιδευτικός προετοιμάζει τα μαθήματα του για να αντιμετωπίσει επιθετικές συμπεριφορές των μαθητών!!!!!! Έχω δει τουλάχιστον σε δύο βιβλία παρόμοιες ερωτήσεις και δίνεται ως σωστή απάντηση το δ) ότι δηλαδή η προετοιμασία αυξάνει τις πιθανότητες για μια επιτυχημένη διδασκαλία.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Ένας καλά προετοιμασμένος για τα μαθήματα της επόμενης ημέρας εκπαιδευτικός έχει τις περισσότερες φορές επιτυχία στη διδασκαλία του:
α)
επειδή με τον τρόπο αυτό επιλύει όλα τα προβλήματα που συναντά στη διδασκαλία του, δεδομένου ότι έχει ήδη προετοιμαστεί γι’ αυτά από το σπίτι.
β)
επειδή με τον τρόπο αυτό αντιμετωπίζει αποτελεσματικά κάθε απρόοπτο γεγονός που ενδέχεται ναπροκύψει κατά τη διδασκαλία του, δεδομένου ότι με την κατάλληλη προετοιμασία μπορεί να το έχει ήδη προβλέψει και να έχει σκεφτεί τρόπους αντιμετώπισης.
γ)
επειδή με τον τρόπο αυτό είναι σε θέση να αντιμετωπίζει με επιτυχία επιθετικές μορφές συμπεριφοράς των μαθητών, οι οποίες μπορεί να προκύψουν κατά τη διδασκαλία, δεδομένου ότι, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ποιοι μαθητές είναι πιθανότερο να εκδηλώσουν επιθετικές μορφές συμπεριφοράς, προετοιμάζεται γι’ αυτές και για την αντιμετώπισή τους.
δ)
επειδή με τον τρόπο αυτό γνωρίζει κάθε παράγοντα που συντελεί στην επιτυχία ή αποτυχία της ιδασκαλίας του, δεδομένου ότι είναι πολύ καλά ενημερωμένος από την προηγούμενη ημέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2009, 10:08:49 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 03:40:36 μμ »
ειπαμε, πρεπει εκτος απο τους τονους παιδαγωγικων βιβλιων που βγαζουμε τα ματακια μας να διαβαζουμε,πρεπει να βγαλει και ο  ΑΣΕΠ ενα εγχειριδιο παιδαγωγικων δικο του...γιατι εκτος απο την επιστημη των παιδαγωγικων υπαρχει και η επιστημη του ασεπ.νεος κλαδος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:41 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:01:16 μμ »
γιατι η 4 ερωτηση σε καλυπτει η απαντηση του Ασεπ? γελεια απαντηση

Έγραψα και για την 4 παραπάνω...

Η ερώτηση είναι η εξής:

4.    Μία από τις κυριότερες κοινωνικές λειτουργίες του σχολείου είναι:    
    α)    η ομαλή μετάβαση των μαθητών από μία σχολική βαθμίδα σε άλλη.   
    β)    η φύλαξη και η προστασία των μαθητών.    
    γ)    η ομαλή μετάβαση των μαθητών από μία σχολική τάξη σε άλλη.    
   δ)    μετάδοση και η απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων.    

     Ως σωστή απάντηση δίνεται η β)  αντί για τη δ). Η δ) μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα σωστή αφού το σχολείο καλλιεργεί και κοινωνικές δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα κτλ... Έχω την εντύπωση πως όλα τα φροντιστήρια έχουν δώσει τη δ) ως σωστή.
    

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2009, 10:09:29 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:04:55 μμ »
βρε παιδια για την προβλεψη εχω γραψει στο φορουμ το αποσπασμα απο βιβλιο.την μεταγνωση την ειχα κανει φυλλο και φτερο,γιατι αφορα και δεξιοτητα στην ειδικη μας.ποτε εγινε γνωστικη στρατηγικη και δεν το καταλαβα;;μηπως επειδη εχουμε αποκριες αλλαξε;;

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:06:45 μμ »
βρε παιδια για την προβλεψη εχω γραψει στο φορουμ το αποσπασμα απο βιβλιο.την μεταγνωση την ειχα κανει φυλλο και φτερο,γιατι αφορα και δεξιοτητα στην ειδικη μας.ποτε εγινε γνωστικη στρατηγικη και δεν το καταλαβα;;μηπως επειδη εχουμε αποκριες αλλαξε;;

Είναι σίγουρα μεταγνωστική στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:08:50 μμ »
          

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

 

Λαρεντζάκη-Γκόγκα Κατερίνα , Παύλου Βέρα
Ερωτήματα του Σύγχρονου Εκπαιδευτικού (Τα) "Διαγωνισμός ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών

όλη η θεωρία ψυχοπαιδαγωγικών-διδακτικής με ασκήσεις"

εκδόσεις Gutenberg

 

Elliott S, Kratochwill T,

Littlefield-Cook J, Travers J
Εκπαιδευτική Ψυχολογία
Αποτελεσματική διδασκαλία

Αποτελεσματική μάθηση

εκδόσεις Gutenberg

 

 

ΕΚΑΝΕ ΘΡΑΥΣΗ

ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ

ΠΛΗΘΥΣΜΟ

ΣΕ ΟΛΟ

ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

 

 

 
 

 
   

Τι πρέπει να κάνετε αν πιστεύετε ότι οι απαντήσεις που έδωσε το ΑΣΕΠ είναι λάθος

 

Επειδή δεν πιστεύω ότι το ΑΣΕΠ έχει το αλάθητο του πάπα και εμείς είμαστε άβουλα όντα από τα οποία ίσως κάποτε διοριστεί κάποιος τυχερός, παρακάτω παραθέτω μια ενδεδειγμένη σειρά ενεργειών που μπορεί να κάνει κάποιος ο οποίος είναι σίγουρος ότι κάποια από τις απαντήσεις που έδωσε ο ΑΣΕΠ είναι λάθος.

1) Σύνταξη απλού διαβιβαστικού εγγράφου (προσωπικά στοιχεία από αριστερά , ημερομηνία δεξιά και από κάτω ΠΡΟΣ ΑΣΕΠ: Διεύθυνση Γραπτών Διαγωνισμών). Στο έγγραφο καλό είναι να αναφέρεται η ερώτηση και η αιτιολόγηση της σωστής απάντησης, με αποδεικτικά στοιχεία π.χ. αποσπάσματα από πανεπιστημιακά βιβλία
2) Αποστολή με φαξ στο 213-1319187
3) Επικύρωση της λήψης του εγγράφου και αναζήτηση του αριθμού πρωτοκόλλου που πήρε το έγγραφο στο τηλ. 213-1319148

Σημειωτέον, ότι εφόσον το έγγραφο πάρει αριθμό πρωτοκόλλου είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να σας απαντήσουν και να αιτιολογήσουν για ποιό λόγο δεν τεκμιριώνεται επιστημονικά η δική σας απάντηση. Είναι μια απλή διαδικασία που μπορούν να κάνουν όλοι και όχι μόνο για ...την τιμή των όπλων.....

Δημήτρης Π.
jpapamar@otenet.gr


http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank12_2_9_112.php

Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:10:38 μμ »
κι εσυ αυτο εβαλες;;θα τρελαθουμε εντελως.παμε σουπερ διαβασμενοι και μας τα βγαζουν λαθος.αισχος

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:45:53 μμ »
κι εσυ αυτο εβαλες;;θα τρελαθουμε εντελως.παμε σουπερ διαβασμενοι και μας τα βγαζουν λαθος.αισχος

Δεν είχα αυτήν την ερώτηση στη 3π αλλά είμαι σίγουρος από τα 3 βιβλία που έχω διαβάσει ότι  σωστή απάντηση είναι η μεταγνωστική.

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:04:35 μμ »
παιδιά εγω λέω οτι πρέπει οπωσδήποτε να στείλουμε ένσταση. δεν ξέρω αν γίνεται να στείλουμε και μέσω e-mail. πάντως εγώ οσες φορες έχω στείλει ερωτήσεις στο ασεπ, παντα μου απαντάνε μέσω e-mail και υπάρχει ένας αριθμός σαν αυτόν: "Α/Α e-mail : 1483" Δεν ξέρω αν αυτός ισοδυναμεί με αριθμό πρωτοκόλλου.
Το πρόβλημα με μένα είναι ότι δεν έχω πανεπιστημιακά παιδαγωγικά βιβλία, γιατι δε διδαχτηκα παιδαγωγικά(κλάδος οικονομολόγων). έχω μόνο βιβλία εμπορίου και δε νομίζω οτι είναι ορθό να στείλω ένσταση στηρίζοντας τα επιχειρήματα μου σ'αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:13:14 μμ »
παιδιά εγω λέω οτι πρέπει οπωσδήποτε να στείλουμε ένσταση. δεν ξέρω αν γίνεται να στείλουμε και μέσω e-mail. πάντως εγώ οσες φορες έχω στείλει ερωτήσεις στο ασεπ, παντα μου απαντάνε μέσω e-mail και υπάρχει ένας αριθμός σαν αυτόν: "Α/Α e-mail : 1483" Δεν ξέρω αν αυτός ισοδυναμεί με αριθμό πρωτοκόλλου.
Το πρόβλημα με μένα είναι ότι δεν έχω πανεπιστημιακά παιδαγωγικά βιβλία, γιατι δε διδαχτηκα παιδαγωγικά(κλάδος οικονομολόγων). έχω μόνο βιβλία εμπορίου και δε νομίζω οτι είναι ορθό να στείλω ένσταση στηρίζοντας τα επιχειρήματα μου σ'αυτά.

Αναφέρεσαι κι εσύ στις ερωτήσεις 4 και 6?

Αποσυνδεδεμένος elen81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:24:42 μμ »
ναι για τις 4,6 λεω

όσον αφορά την 4
στο βιβλίο που έχω λεει οτι οι βασικές λειτουργίες του σχολίου είναι η διδασκαλία και η κοινωνικοποίηση. μήπως το δ δε θεωρείται κοινωνική αλλά άλλου είδους λειτουργία; εμένα το βιβλίο μου δεν είναι και το πλέον αξιόπιστο

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Καταγγέλουν λάθη στις απαντήσεις του ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:33:29 μμ »
παιδια μη τρελαθουμε...η απαντηση ειναι λαθος...διαβαζουμε,απανταμε σωστα και μας τα βγαζουν λαθος >:( >:(
εγω παντως την αλλη φορα θα παω αδιαβαστη για να παει το ματι μου στο λαθος απευθειας...δεν υπαρχει αλλη λυση... >:( >:( >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161202
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.