*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής  (Αναγνώστηκε 5572 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:55:24 μμ »
"
Δεν είναι καθόλου ανοησία. Το δ δεν είναι σωστό γιατί δεν είναι δυνατό να γνωρίζει κάθε παράγοντα που μπορεί να πάει στραβά, ενώ αν είναι σωστά προετοιμασμένος και κάνει καλά το μάθημά του τότε οι επιθετικές συμπεριφορές μειώνονται
"

Μισο λεπτο.Δηλαδη προετοιμαζομαστε για να αντιμετωπιζουμε επιθετικους μαθητες????Ειναι ποτε δυνατον?
Το μονο που κατα την αποψη μου δεν ειναι σωστο ειναι το γ.Αν ειναι σωστο το γ τοτε ειναι και το β που αναφερει το ιδιο πραγμα πιο γενικευμενο.Κατα την αποψη μου απολυτα σωστο σε αυτη την ερωτηση δεν υπαρχει.Αλλα τα πιο σωστα απο τα 4 ειναι το β που γενικευει το γ και το δ.

Κι εγώ συμφωνώ ότι 100% σωστό δεν υπάρχει. Εγώ διάλεξα το δ) λόγω του ρήματος "συντελεί" που κάνει την απάντηση λιγότερο απόλυτη. Ήμουν κι εγώ μεταξύ β) και δ).
Πριν από λίγο όμως βρήκα στο βιβλίο του Χατζηδήμου "Προετοιμασία και Σχέδιο Μαθήματος" (σελ. 20) την εξής φράση:

Πολλές φορές προκύπτουν απρόοπτα γεγονότα ή καταστάσεις που δεν μπορεί να τα έχει προβλέψει ο δάσκαλος.

 Για την αιτιολόγηση αυτής της πρότασης παραθέτει επιστημονική δημοσίευση. Δεδομένου ότι ο Χατζηδήμου έχει ασχοληθεί όσο λίγοι στην Ελλάδα με θέματα που αφορούν τον προγραμματισμό της διδασκαλίας η απάντηση β) απορρίπτεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 05:57:43 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nastytweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:11:37 μμ »
Παράθεση
Εγώ διάλεξα το δ) λόγω του ρήματος "συντελεί" που κάνει την απάντηση λιγότερο απόλυτη. Ήμουν κι εγώ μεταξύ β) και δ).
Πριν από λίγο όμως βρήκα στο βιβλίο του Χατζηδήμου "Προετοιμασία και Σχέδιο Μαθήματος" (σελ. 20) την εξής φράση:

Πολλές φορές προκύπτουν απρόοπτα γεγονότα ή καταστάσεις που δεν μπορεί να τα έχει προβλέψει ο δάσκαλος.

Δεν ειναι λαθος αλλα το δ) αναφερει ομως μονο το "συντελει στο να γνωριζει τους παραγοντες".Και λεω εγω ε και τι εγινε?Δηλαδη αμα γνωριζεις τους παραγοντες επιτυχιας θα κανεις επιτυχημενο μαθημα?Εννοω οτι οχι μονο πρεπει να γνωριζει τους παραγοντες αλλα να εχει σχεδιασει και στρατηγικες αντιμετωπισης.Το β απο την αλλη ειναι υπερσυνολο του γ) και κανει λογο οχι μονο για ολα τα απροοπτα που ενδεχομενως να συμβουν αλλα και για το οτι εχουμε στρατηγικες αντιμετωπισης.Δηλαδη το β) ειναι ο ορισμος της προετοιμασιας.Αυτο ακριβως κανουμε οταν προετοιμαζομαστε.Ξερουμε ας πουμε οτι ειναι πιθανο να μην δουλευει το διαδικτυο και σχεδιαζουμε ενναλακτικα το μαθημα μας. 

Για την 4 τι προβλημα εχεις?Γιατι μαλλον εχουμε το ιδιο προβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:13:20 μμ από nastytweety »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:25:52 μμ »
Παράθεση
Εγώ διάλεξα το δ) λόγω του ρήματος "συντελεί" που κάνει την απάντηση λιγότερο απόλυτη. Ήμουν κι εγώ μεταξύ β) και δ).
Πριν από λίγο όμως βρήκα στο βιβλίο του Χατζηδήμου "Προετοιμασία και Σχέδιο Μαθήματος" (σελ. 20) την εξής φράση:

Πολλές φορές προκύπτουν απρόοπτα γεγονότα ή καταστάσεις που δεν μπορεί να τα έχει προβλέψει ο δάσκαλος.

Δεν ειναι λαθος αλλα το δ) αναφερει ομως μονο το "συντελει στο να γνωριζει τους παραγοντες".Και λεω εγω ε και τι εγινε?Δηλαδη αμα γνωριζεις τους παραγοντες επιτυχιας θα κανεις επιτυχημενο μαθημα?Εννοω οτι οχι μονο πρεπει να γνωριζει τους παραγοντες αλλα να εχει σχεδιασει και στρατηγικες αντιμετωπισης.Το β απο την αλλη ειναι υπερσυνολο του γ) και κανει λογο οχι μονο για ολα τα απροοπτα που ενδεχομενως να συμβουν αλλα και για το οτι εχουμε στρατηγικες αντιμετωπισης.Δηλαδη το β) ειναι ο ορισμος της προετοιμασιας.Αυτο ακριβως κανουμε οταν προετοιμαζομαστε.Ξερουμε ας πουμε οτι ειναι πιθανο να μην δουλευει το διαδικτυο και σχεδιαζουμε ενναλακτικα το μαθημα μας. 

Για την 4 τι προβλημα εχεις?Γιατι μαλλον εχουμε το ιδιο προβλημα.

   Υποτίθεται ότι όταν γνωρίζεις ποιοι παράγοντες συντελούν ή όχι στην επιτυχία του μαθήματος θα τους λάβεις και υπόψη σου κατά την προετοιμασία. Το β είναι περισσότερο απόλυτο καθώς λέει ότι θα αντιμετωπίσεις με επιτυχία κάθε απρόοπτο γεγονός επειδή θα το έχεις προβλέψει. Δεν μπορείς να έχεις προβλέψει κάθε απρόοπτο γεγονός. Τέλος πάντων είναι θέμα ερμηνείας. Τη β) σαν απάντηση θα μπορούσα και να τη δεχτώ παρόλο που διαφωνώ. Τη γ) με τίποτα...

Στην 4 η δ) μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα σωστή αφού το σχολείο καλλιεργεί και κοινωνικές δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα κτλ... Έχω την εντύπωση πως όλα τα φροντιστήρια έχουν δώσει τη δ) ως σωστή.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:33:00 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος nastytweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:40:59 μμ »
Παράθεση
Το β είναι περισσότερο απόλυτο καθώς λέει ότι θα αντιμετωπίσεις με επιτυχία κάθε απρόοπτο γεγονός επειδή θα το έχεις προβλέψει. Δεν μπορείς να έχεις προβλέψει κάθε απρόοπτο γεγονός.

σωστα αλλα αν δεις και το δ)

Παράθεση
γνωριζει καθε παραγοντα

Δεν ειναι εφικτο να γνωριζεις καθε παραγοντα που μπορει να διαμορφωσει την επιτυχια η την αποτυχια σου.Το θεμα ομως ειναι οτι οταν προετοιμαζεσαι αυτο προσπαθεις να κανεις.

Παράθεση
Υποτίθεται ότι όταν γνωρίζεις ποιοι παράγοντες συντελούν ή όχι στην επιτυχία του μαθήματος θα τους λάβεις και υπόψη σου κατά την προετοιμασία.

Συμφωνω μαζι σου στο υποτιθεται αλλα οταν φτανουμε στο σημειο να αναλυουμε μεμονομενες λεξεις για να βγαλουμε συμερασμα ως προς το ποιο ειναι το πιο σωστο μια παραληψη τοσο σημαντικη κανει διαφορα.Οπως ειπα δεν λεω οτι το δ) δεν ειναι σωστο αυτο που λεω ειναι οτι το γ) ΔΕΝ  ειναι με τιποτα σωστο κατ εμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nastytweety

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 06:46:05 μμ »

Παράθεση
Στην 4 η δ) μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα σωστή αφού το σχολείο καλλιεργεί και κοινωνικές δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα κτλ... Έχω την εντύπωση πως όλα τα φροντιστήρια έχουν δώσει τη δ) ως σωστή.



Στην 4 εγω εβαλα το α γιατι το χα διαβασει σε κατι σημειωσεις που ειχα.Αλλα τελικα μαλλον δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο το β.Παντως και αυτο μου φαινεται λιγο κουφο.Δηλαδη ο πιο σημαντικος κοινωνικος ρολος του σχολειου ειναι να κανει baby sitting???Δεν ειναι η κοινονικοποιηση του μαθητη?

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:35:00 μμ »

Παράθεση
Στην 4 η δ) μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα σωστή αφού το σχολείο καλλιεργεί και κοινωνικές δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα κτλ... Έχω την εντύπωση πως όλα τα φροντιστήρια έχουν δώσει τη δ) ως σωστή.



Στην 4 εγω εβαλα το α γιατι το χα διαβασει σε κατι σημειωσεις που ειχα.Αλλα τελικα μαλλον δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο το β.Παντως και αυτο μου φαινεται λιγο κουφο.Δηλαδη ο πιο σημαντικος κοινωνικος ρολος του σχολειου ειναι να κανει baby sitting???Δεν ειναι η κοινονικοποιηση του μαθητη?

Ακριβώς όπως το είπες ... κουφό :)

Αποσυνδεδεμένος nobody

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 08:34:07 μμ »

Παράθεση
Στην 4 η δ) μπορεί να θεωρηθεί κάλλιστα σωστή αφού το σχολείο καλλιεργεί και κοινωνικές δεξιότητες όπως η συνεργατικότητα κτλ... Έχω την εντύπωση πως όλα τα φροντιστήρια έχουν δώσει τη δ) ως σωστή.



Στην 4 εγω εβαλα το α γιατι το χα διαβασει σε κατι σημειωσεις που ειχα.Αλλα τελικα μαλλον δεν ειναι τοσο σημαντικο οσο το β.Παντως και αυτο μου φαινεται λιγο κουφο.Δηλαδη ο πιο σημαντικος κοινωνικος ρολος του σχολειου ειναι να κανει baby sitting???Δεν ειναι η κοινονικοποιηση του μαθητη?

Ακριβώς όπως το είπες ... κουφό :)

Πάντως σε όσους καθηγητές μόνιμους  και ειδικά παλιούς, έκανα τη συγκεκριμένη ερώτηση, όλοι έδωσαν ως απάντηση το β. Μάλλον οι μόνιμοι κάτι παραπάνω ξέρουν ;).

Αποσυνδεδεμένος Ptolemeos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:18:02 μμ »
Πάντως 2-3 απαντησεις είανι πολύ κουλές!

Στην 4, το δ είναι η πιο σωστή απάντηση πιστευω. Είναι σωστή επειδή δεν είναι λάθος!! Ελεος...
Και στην 22 η γ πρέπει να είναι η σωστή για τους λογους που ειπε καποια ότι αμα περιμενουμε να σταματησουν δεν θα αρχίσουμε ποτε....ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ντεμεκ! Οταν εγώ πηγαινα στο δημοτικο και μιλουσαμε, επεφτε χαρακιά!!! Τώρα ερχεται μια σύγχρονη διδακτικη και "επιβαλλει" τους μαθητες να σταματησουν να μιλανε για να αρχισει το μαθημα?? Ε και παλι ελεος...Μια φάσκει μια αντιφασκει αυτή η συχρονη διδακτικη..
Δλδ άμα έχασα και αυτές τις 2, ε τότε τί να πώ ας μην γίνω καθηγητής!! Σας παραχωρώ την θέση μου!  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 10:21:47 μμ από Ptolemeos »
Έδωσα εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.....όχι για μένα,
αλλά για την φουκαριάρα την μάνα μου...

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:30:28 μμ »
Επανέρχομαι στην 6. Αν δείτε καλά το α) έχει τη λέξη όλα. Τα β) και δ) έχει τη λέξη κάθε. Όπου βλέπω τέτοιες λέξεις σε μια ερώτηση την αποφεύγω, λέξεις τόσο απόλυτες. Είναι δυνατόν να γνωρίζει κάθε παράγοντα; Άρα μένει η γ) η οποία είναι σωστή, έτσι όπως το βλέπω εγώ. Αν λάβεις υπόψη σου τις επιθετικές συμπεριφορές στο σχεδιασμό μιας διδασκαλίας, θα ξέρεις ποιες διδακτικές τεχνικές να χρησιμοποιήσεις ώστε να κερδίσεις το μαθητή που τις εκδηλώνει κι έτσι να προβείς προς την εξάλειψή τους.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ19-Απαντήσεις στα θέματα 2009 της Γενικής Διδακτικής
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 04:19:54 μμ »
 Η λέξη κάθε δεν μου άρεσε ούτε εμένα αλλά η γ) έχει πολύ σοβαρότερα λάθη. Η δ) έχει τουλάχιστον το ρήμα συντελεί που την κάνει λιγότερο απόλυτη.

Το θέμα συζητείται κι εδώ... http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10894.15

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159824
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.