*

Αποστολέας Θέμα: Χημικοί - ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 1794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Χημικοί - ΑΣΕΠ
« στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 04:16:35 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με την προετοιμασία των χημικών για τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ. Γνωρίζω ότι τα μαθήματα στα οποία εξεταζόμαστε είναι Χημεία, Φυσική, Βιολογία και Γεωλογία, αν δεν κάνω λάθος. Οι απορίες μου είναι εξής:
- από πού διαβάζουμε για την προετοιμασία της εξέτασης? Ποια βιβλία προτείνετε για το καθένα από αυτά τα μαθήματα?
- από που τα αγοράζουμε αυτά τα βιβλία? εννοώ από οποιοδήποτε βιβλιοπωλείο ή είναι συγκεκριμένα τα βιβλιοπωλεία που τα πουλάνε και αν ναι ποια είναι αυτά?
-τα θέματα πολλαπλής επιλογής περιέχουν ανακατεμένες ερωτήσεις και από τα 4 αυτά μαθήματα?(λίγο χαζή η ερώτηση το ξερω αλλά ασχολούμαι πρώτη φορά με τον ΑΣΕΠ..)
- πόσο καιρό πριν την εξέταση είναι καλό να αρχίσουμε το διάβασμα?
-τι χαρτιά χρειάζονται για να δηλώσουμε συμμετοχή στις εξετάσεις?
-είναι υποχρεωτικό να διοριστείς εκτός της περιοχή σου? για πόσο καιρο? (αν περάσουμε και είμαστε τόσο τυχεροί και διοριστούμε αμέσως...υπό ιδανικές συνθήκες δηλαδή!!)

Αυτά προς το παρόν, συγγνώμα αν σας κούρασα αλλά δεν ξέρω σχεδόν τίποτα και ψάχνω πληροφορίες για να ξεκινήσω σιγά σιγά την προετοιμασία..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2009, 05:12:16 μμ από claire_t »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Χημικοί - ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:16 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Χημικοί - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2009, 05:57:55 μμ »
Για το αν θα δώσουμε 4 μαθήματα ή 2 ή όσα αποφασίσουν και για το πόσες ερωτήσεις θα είναι από το κάθε μάθημα θα πρέπει να περιμένεις τη προκήρυξη γιατί κάθε φορά ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Την τελευταία φορά ήταν 50-10-10-10 ερωτήσεις πολλάπλής επιλογής.Αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με την εκπαίδευση για αρχή αγόρασε όλα τα σχολικά από το γυμνάσιο και το λύκειο και διάβασε τα πάντα ακόμα κι αυτά που είναι εκτός διδακτέας ύλης.Επίσης κυκλοφορούν στα βιβλιοπωλεία αρκετά βιβλία με ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών και τις απαντήσεις τους, μερικά απο αυτά είναι ωραία για εξάσκηση.Μη ξεχάσεις να αγοράσεις και τους σχολικούς εργαστηριακούς οδηγούς, θα σου χρειαστούν για την ειδική διδακτική.Απο εκεί και πέρα ότι πανεπιστημιακό από τα πρώτα 2 έτη προλαβαίνεις να ανοίξεις χρήσιμο είναι. Φυσική και Βιολογία εγώ διάβασα τα σχολικά και γεωλογία από ένα του εμπορίου αλλά περίμενε γι αυτά για να βγεί η προκήρυξη πρώτα. Παιδαγωγικά εγώ διάβασα μόνο παλιά θέματα.
Το πότε θα αρχίσεις να διαβάζεις έχει σχέση με το πόσο χρόνο ελεύθερο έχεις.Από χαρτιά απότι θυμάμαι στέλναμε πτυχίο, βεβαίωση προυπηρεσίας και αίτηση.Συνήθως οι διοριστέοι διορίζονται σε απομακρυσμένα μέρη, εξάλλου διαλέγουν περιοχές τελευταίοι.Διευκρινίζω ότι δεν  είμαι διορισμένη ,αυτά που σου προτείνω είναι αυτά που κάνω εγώ με αποτέλεσμα να είμαι απλώς επιτυχούσα .Οσον αφορά την ειδική διδακτική δεν ξέρω ακριβώς τι να σου προτείνω ,θα ήθελα πολύ να μάθω τη γνώμη καποιου που έχει γράψει  πάνω από 80 είμαι πολύ περίεργη πώς ακριβώς πρεπει να αναπτύξεις τα θέματα για να παρεις πάνω από 80.

Αποσυνδεδεμένος lionile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Χημικοί - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 10:09:53 πμ »
Εγω σκέφτομαι να διαβάσω για την ειδική διδακτική το βιβλίο του καθηγητή που το έχω "κατεβάσει" από την ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου..
Ευτυχώς που είμαι στην ΠΔΣ τώρα και κάνω επανάληψη και θα με βοηθήσει για τον ΑΣΕΠ(ελπίζω)

Αποσυνδεδεμένος ΦΩΤΩ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
    • Προφίλ
Απ: Χημικοί - ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2010, 01:36:28 μμ »
Ανοιχτή πρόσκληση ενδιαφέροντος για την στελέχωση της συντακτικής επιτροπής των Χημικών Χρονικών
Πέμπτη, 14-01-2010
Ενόψει της λήξης της θητείας της Συντακτικής Επιτροπής των Χημικών Χρονικών , η Δ.Ε. της Ε.Ε.Χ. προκηρύσσει ανοικτή πρόσκληση ενδιαφέροντος για τις θέσεις Αρχισυντάκτη, Αναπληρωτή Αρχισυντάκτη και Μελών της Σ.Ε. των Χ.Χ. Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι συνάδελφοι να αποστείλουν βιογραφικό στo e-mail: info@eex.gr ή στο fax 2103833597. Ημερομηνία λήξεως προθεσμίας υποβολής βογραφικών 20 Φεβρουαρίου 2010.
 
Η Διοικούσα Επιτροπή
 
 
 

Όροι Χρήσης | Προσωπικά Δεδομένα ©2008 ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.