*

Αποστολέας Θέμα: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 102280 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος souldivin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 12, 2008, 04:20:11 μμ »
Οχι Αύγουστο, Ιούλιο που γίνονται οι αιτήσεις για διορισμό.

Εγω απολυθηκα 7 Αυγουστου, οι αιτησεις για διορισμο εγιναν τελη Ιουλη, ομως δεν προεκυψε καποιο προβλημα...Απλα μου ζητησαν να καταθεσω το πιστοποιητικο τυπου Α στην δευτεροβαθμια της περιοχης που παρουσιαζομαι (Α Κυκλαδων)...Εκανα απλα μια υπευθυνη δηλωση οτι τις επομενες μερες απολυομαι απο τον στρατο...Δεν θα εχεις προβλημα λοιπον.. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:56 »

Αποσυνδεδεμένος glazar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 12, 2008, 08:15:03 μμ »
παιδια ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 13, 2008, 09:31:38 μμ »
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΕΞΗΣ
ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΩΡΑ ΑΣΕΠ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΡΑΤΟ.
ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟΣ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΩ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΕΙΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ? ΠΩΣ?
ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.  ΑΝ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ? ΤΙ ΚΑΝΩ?
ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΖΑΜΠΑ.........!!!!!!!
τράβα πρώτα στρατό να ξεμπερδεύεις γιατί αμα σε πάρουνε πότε θα πας? :-\ Θα πας μετα από ένα χρόνο ;)

Αποσυνδεδεμένος glazar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 13, 2008, 11:54:54 μμ »
θα πηγαινα και τωρα αν μπορουσα αλλα καποιες υποχρεωσεις (σοβαρές)  δεν το επιτρέπουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:49:56 »

Αποσυνδεδεμένος Ko@22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 01:00:17 μμ »
Γεια χαρά παίδες!!!
Έχω πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις σχετικά με αυτό το αγγούρι που λέγεται στρατός... και όχι μόνο
Προσέλθετε και δεήσατε να με βοηθήσετε. Αμήν.
ΛΟιπόν,

α) θέλω να δώσω στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ του Φλεβάρη (?) με σοβαρό διάβασμα να έχει προηγηθεί.
β) θέλω να κυνηγήσω ένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού (πολύ) του χρόνου, το Σεπτέμβρη δηλαδή του 2009.

Πολλά θέλω, αλλά έστω μία ιδανική περίπτωση , ας πιάσουμε τα άκρα, που θα με βοηθήσει να βγάλω πλάνο.

Έστω λοιπόν ότι κατεβαίνω στο διαγωνισμό...

1/ Με παίρνει να κόψω την αναβολή για να μπω Φλεβάρη? Συνήθως μπαίνουν οι σειρές στις 12-14. Ξέρουμε
πότε θα δοθούν και αν κυρίως αν μπορούμε να βασιστούμε σε αυτό??

2/ Τώρα το καλό... έστω ότι πετυχαίνω.
Προφανώς δεν μπορώ να διοριστώ τον πρώτο χρόνο, είτε μπώ Φλεβάρη είτε μπω Αύγουστο. Βγαίνοντας λοιπόν τον επόμενο
χρόνο, σαν να λέμε Φλεβάρης ή Αύγουστος του 2010, μπορώ να διοριστώ αν καταλαβαίνω καλά το Σεπτέμβρη του 2010,
σωστά?

3/ Περαιτέρω μπορώ να κρατήσω την (πιθανή) επιτυχία μου? δηλαδή να διοριστώ το Σεπτέμβρη του 2011? Αυτό το λέω για να κυνηγήσω το μεταπτυχιακό που είπα. Δηλαδή κρατάω την επιτυχία του ΑΣΕΠ για δύο (και μιση) χρόνια ή για δύο

διορισμούς?

Και τώρα τα δύσκολα... αλλά εδώ θέλω κάποιον που να βοηθήσει πραγματικά...

4/Εστω ότι πετυχαίνω στον ΑΣΕΠ και δεν διορίζομαι. Το βαθμό/την κατάταξη μου αυτή μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να κάνω αίτηση σαν αναπληρωτής έτσι? Με το ίδιο σενάριο (στρατός,μεταπτυχιακό) μπορώ να διαπραγματευτώ την προσπάθεια μου αυτή για το Σεπτέμβρη του 2009, του 2010 ή και μετά? Δηλαδή μπορώ να πάω το Σεπτέμβρη του 2011 (αφού έχω ολοκληρώσει και το μεταπτυχιακό μου) και να τους πω, ξέρετε πέτυχα κάποτε το Φλεβάρη του 2009 στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών και τώρα θέλω να κάνω αίτηση για αναπληρωτής?? Και αν όχι τι μπορώ να κάνω με το χαρτί της επιτυχίας μου? Για πόσο κρατάει?

5/Τελειώνω... Άμα βγω από το στρατό πριν το Σεπτέμβρη του 2010 και διοριστώ κάπου σαν μόνιμος ή αναπληρωτής και πάω να τους πω, ξέρετε έχω γίνει δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό, μπορείτε να μου δώσετε άδεια για ένα χρόνο, αυτό μπορεί να γίνει? Αν δεν μπορεί να γίνει άμεσα, ξέρετε τι παίζει με άδειες για μεταπτυχιακά? Έστω αν είναι πιθανό σε λιγότερο από πολλά χρόνια.

Παίδες ευχαριστώ! Εδώ μέσα έχω βρει πολλές απαντήσεις και τώρα θέλω μία στα μέτρα μου. Μάλλον πιάνω πολλαπλά θέματα, συγχωρήστε με παίζει και το άγχος των εξετάσεων παιζει και αυτό του να κόψω την αναβολή μέχρι μέσα Οκτωβρίου, όποτε θα εκτιμούσα τις απαντήσεις σας!

Καλή συνέχεια και καλή δύναμη παιδιά!


Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 25, 2008, 01:08:19 μμ »
Όπα φίλε,σαν πολύ φόρα δεν πήρες? ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Μακάρι να σου έρθουν όπως θέλεις,αλλά μου φαίνεται δύσκολο να γίνουν όπως τα περιέγραψες.

Το κακό είναι ότι τα μόρια από την επιτυχία στον ΑΣΕΠ υποδιπλασιάζονται μετά το τέλος της 2ετίας.
Οπότε αν είσαι στους διοριστέους του 2009,θα μπορείς να διοριστείς μόνο τα σχολικά έτη 2009 και 2010.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 15, 2008, 05:58:37 μμ »
για τον ΑΣΕΠ που έρχεται ισχύει αυτό με την 2ετία από τη μέρα ανακοίνωσης του διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 08:54:53 μμ »
Σε απάντηση του από 01.11.2008 e-mail που μας αποστείλατε, έχομε τη τιμή να σας γνωρίσουμε τα εξής :

Για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών δύναται ο υποψήφιος να μην έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις έως την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων, αλλά θα πρέπει έως και το διορισμό μου να έχει εκπληρώσει τις υποχρεώσεις του αυτές.

Για το πότε μπορείτε ή όχι να αποδεχθείτε διορισμό θα πρέπει να απευθυνθείτε στον αντίστοιχο Φορέα (Υπουργείο Παιδείας), μια που είναι θέματα που δεν άπτονται στις δικές μας αρμοδιότητες.

θα προσπαθήσω να βρω κάποιον στο ΥΠΕΠΘ να γνωρίζει, αλλά αν γνωρίζει κάποιος εδώ ας μου πει. Ισχύει η 2ετία για αποδοχή θέσης; (ώστε αν έχω θέση να πάω στρατό 12μηνο και μετά να αποδεχτώ;)

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:42:13 μμ »
σειρα ξεκολλα!!
πανε φανταρος και μετα με την ησυχια σου πας και στο τοπο διορισμου σου-η θεση σου ειναι καπαρωμενη για 2 χρονια-το ιδιο εκανα και εγω-
σιγουρα πραματα,και ασε τα τηλεφωνα στα υπουργεια
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος f_efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #79 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 03:43:31 μμ »
Παράθεση
σειρα ξεκολλα!!
πανε φανταρος και μετα με την ησυχια σου πας και στο τοπο διορισμου σου-η θεση σου ειναι καπαρωμενη για 2 χρονια-το ιδιο εκανα και εγω-
σιγουρα πραματα,και ασε τα τηλεφωνα στα υπουργεια

Καλησπέρα φίλε, θα ήθελα να σε ρωτήσω λίγα παραπάνω:

Όταν λες τόπο διορισμού τι εννοείς; Εγώ αν είμαι στους πρώτους 70 (τόσες είναι οι θέσεις..) και θέλω Αθήνα και δεν βγαίνει Αθήνα για 2 χρόνια χάνω τον διορισμό; Αν δηλώσω ένα νησί και με πάρουν αμέσως τότε θα τους πω ότι δεν μπορώ επειδή είμαι στρατό και μετά από 12μηνες θα πάω να αποδεχτώ τη θέση;

Όσο για τα τηλέφωνα, το είχες δοκιμάσει και σου λεγε ο ένας Α και ο άλλος Β; Που είχες πάρει γιατί από τον προηγούμενο ΑΣΕΠ ίσως να έχουν αλλάξει κάτι (μάλλον προς το χειρότερο θα είναι Ελλάδαρα γαρ)

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Skoll

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 01:19:52 μμ »
Ρε μαγκες, δινω και γω με τον ερχομενο διαγωνισμο, αλλα στρατιωτικο δεν εχω εκπληρωσει. Αν μπω με τη σειρα του Αυγουστου 2009, οποτε απολυθω Αυγουστο του 2010, υπαρχει περιπτωση να παιξει προβλημα με τον πιθανο διορισμο?? Προφανως ειναι καλυτερα να παρουσιαστω Μαιο του 2009 , αλλα υπαρχει μια πιθανοτητα να μην μπορεσω τοτε οποτε αναγκαστικα το μεταθετω για Αυγουστο.


edit : απο οτι προσεξα φετος οι αιτησεις διορισμου πραγματοποιηθηκαν τελη Ιουλιου. Οποτε βασει μιας τετοιας πιθανης καταστασης πρεπει να μπω Μαιο....

edit No 2: τελικα προκυπτει οτι μαλλον Αυγουστο θα μπορω να μπω στρατο, αρα θα βγω αυγουστο το 2010. Σε μια τετοια περιπτωση απο οτι καταλαβαινω δε θα μπορω να διοριστω, καθως ειναι πιθανο οι καταληκτικη ημερομηνια αιτησης διορισμου θα ειναι λιγο πριν απολυθω. Τι να πω....ελληνικη γραφειοκρατια....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2008, 02:48:33 μμ από Skoll »

Αποσυνδεδεμένος Skoll

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 03:45:45 μμ »
Λοιπον το εψαξα στο δικτυο αρκετα και βρηκα τα ακολουθα :

Στην εγκυκλιο διορισμου εκπαιδευτικων απο τους πινακες για το  ετος 2007-2008, οσον αφορα το θεμα του στρατιωτικου, εγραφε το εξης :
Παράθεση
Αντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄ από το οποίο να προκύπτει ότι έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή ότι έχει οριστικά νόμιμα απαλλαγεί από αυτές, κατά το χρόνο λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων.

Στην αντιστοιχη εγκυκλιο για το σχολικο ετος 2008-2009 εγραφε τα εξης :
Παράθεση
Αντίγραφο του πιστοποιητικού στρατολογίας τύπου Α΄, από το οποίο να προκύπτει ότι έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή ότι έχει οριστικά νόμιμα απαλλαγεί από αυτές, κατά το χρόνο λήξης της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, για όσους έχουν ήδη εκπληρώσει ή απαλλαγεί, με την επιφύλαξη της παρ. 8 του κεφ. Α της παρούσης.

Η παραγραφος 8 του κεφαλαιου Α της εγκυκλιου 2008-2009 αναφερει τα εξης :
Παράθεση
Στις διατάξεις του άρθρου 6 του σχεδίου νόμου που ψηφίστηκε στη Βουλή και προωθείται για δημοσίευση, οι οποίες θα ισχύουν από το σχολ. έτος 2008-2009, ορίζεται ότι  οι εκπαιδευτικοί, που περιλαμβάνονται στους εκάστοτε ισχύοντες πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ, χωρίς να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, διορίζονται με τους τελευταίους, πριν από τη λήξη ισχύος των πινάκων, διορισμούς και αναλαμβάνουν υπηρεσία αμέσως μετά την ολοκλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, με την προϋπόθεση ότι αυτή πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια ισχύος των πινάκων και τουλάχιστον τέσσερις (4) μήνες πριν από τη λήξη του διδακτικού έτους διορισμού τους, άλλως η ανάληψη υπηρεσίας   πραγματοποιείται με την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους. Σε περίπτωση μη ανάληψης υπηρεσίας, ο διορισμός ανακαλείται.

Επισης στην εγκυκλιο διορισμων αναγραφει και το εξης :
Παράθεση
Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986. Επειδή τα στοιχεία είναι ενσωματωμένα στο έντυπο της Αίτησης-Δήλωσης προτίμησης, δεν συμπληρώνεται ξεχωριστή Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986 αλλά εφιστάται η προσοχή στην ανάγνωση και συμπλήρωση των στοιχείων στην ίδια την Αίτηση-Δήλωση.  Επισημαίνεται η αναγκαιότητα συμπλήρωσης του πεδίου του χρόνου εκπλήρωσης των στρατιωτικών υποχρεώσεων (υπό στοιχείο 12) για την εφαρμογή του άρθρου 6 του νέου νόμου.

Το υπογραμμισμενο κομματι δεν αναφερεται στην εγκυκλιο διορισμων του προηγουμενου ετους 2007-2008.

Συγκρινωντας στη συνεχεια τις αιτησεις διορισμου των σχολικων ετων 2007-2008 και 2008-2009, υπαρχει η εξης διαφορα:
Στη φετινη αιτηση διορισμου εχεις προς συμπληρωση το εξης στοιχειο :
Παράθεση
Έχω εκπληρώσει τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις o / Θα εκπληρώσω τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις  στις …/…/……  (συμπληρώνεται μόνο από τους εγγεγραμμένους στον πίνακα διοριστέων του ΑΣΕΠ)
(η υπογραμμιση δικια μου)

Στην αντιστοιχη αιτησ του σχολικου ετους 2007-2008 το στοιχειο αυτο δεν υπαρχει.

Οποτε απο οτι μπορω να καταλαβω, και νομιζω οτι δεν κανω καποιο λαθος, τελικα δεν υπαρχει προβλημα για οσους θελησουν να μπουν φανταροι αυγουστο. Εκτος αν παλι αλλαξει κατι στη νομοθεσια που δε το νομιζω...


Αποσυνδεδεμένος mario

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 16, 2008, 02:26:49 πμ »
λοιπον σκολλ βρισκομαι και εγω στην ιδια ακριβως κατασταση με εσενα. η αναβλη μου ληγει στο τελος του ετους και δεν την εχω σπασει ακομη αρα μπαινω το μαιο. ομως σκεφτομαι να παρω μια αναβολη για την επομενη εσσο, δηλαδη αυτη του αυγουστου.
τωρα το θεμα με το μονιμο διορισμο, μεσω ασεπ, ηταν ενα αγκαθι για αυτους που δεν ειχαν ολοκληρωσει τις στρατιωτικες τους υποχρεωσεις εως τη ληξη προθεσμιας των δηλωσεων, αλλα ειχαν ολοκληρωσει κατα την εναρξη του σχολικου ετους. πραγματικα ηταν μια βλακεια και μιση τη στιγμη που αυτος που απολυοταν απο το στρατο τον αυγουστο, εχανε τις προθεσμιες, αλλα απο την αλλη ηταν ετοιμος για να αναλαβει απροσκοπτα την εκπαιδευτικη του θεση το σεπτεμβρη. πιστευω αυτη τη βλακεια την αναγνωρισαν και θελησαν να την φτιαξουν, βαζοντας απο φετος τη ρυθμιση που λεει οτι μπορεις να διοριστεις ακομη και εαν χασνεις την ημερομηνια των δηλωσεων. ετσι, περα απο την ολοκληρωση του στρ. υποχρεωσεων εβαλαν και μια ακομη φραση την: θα εχω ολοκληρωσει τις στρατιωτικες μου υποχρεωσεις, με την προυποθεση οτι αυτη λαμβανει χωρα τουλαχιστον 4 μηνες πριν τη ληξη του σχολικου ετους ή εναλλακτικα το πολυ εξι μηνες απο την εναρξη του.
ας μιλησουμε τωρα με συγκεκριμενου αριθμους:
δινω ασεπ τον δεκεμβρη ή τον ιανουαριο-φεβρουαριο του 2008-2009
μπαινω στρατο τον αυγουστο του 2009
τελη ιουνιου, αρχες ιουλιου του 2009 βγαινουν τα αποτελεσματα απο τον ασεπ
μαθαινω οτι ειμαι στους διοριστεους!!!!!!! (το διαβασμα απεδωσε) (εαν αποτυχεις σταματα την αναγνωση εδω)
τελη ιουλιου, αρχες αυγουστου 2009 βγαινει η εγκυκλιος για μονιμο διορισμο απο ασεπ. (τον αγνοω επιδεικτικα διοτι μπαινω στο στρατο (πικρα)
μεσολαβει ενας ηλιθιος χρονος και καποτε φτανουμε
στον αυγουστο του 2010 οποτε και απολυομαι
λιγε ημερες πριν εχει βγει η δευτερη εγκυκλιος για μονιμο διορισμο απο ασεπ και εχω κανει τα χαρτια μου (εως τωρα δεν μπορουσα να τα κανω και επαιρνα κανονικοτατα τον μπουλο με τον στρατο να αφηνει τα ιχνη του ακομη και οταν εχω απολυθει)
τωρα ομως συμπληρωνω ωραια στο αντιστιχο κουτακι οτι στις ταδε αυγουστου εχω ξεμπερδεψει.
λογικα απο εδω και περα περιμενω να με καλεσουν.
μια ερωτηση. εαν καποιος δεν απολυθει τον αυγουστο του 2010, αλλα τον μαιο του 2011 δηλαδη δεν πληρει την πρυποθεση: "τουλαχιστον τεσσερις μηνες πριν τη ληξη του σχολικου ετους". τοτε λογικα ο διορισμος του δεν ακυρωνεται, αλλα μετατιθεται για το επομενο ετος. ετσι δεν ειναι; οπως συμπεραινω απο την εγκυκλιο εαν η απολυση λαβει χωρα κατα τη διαρκεια ισχυος των πνακων, αλλα πολυ αργα το σχολικο ετος απο τον φεβρουαριο και μετα, τοτε η αναληψη υπηρεσιας γινεται το επομενο σχολικο ετος, ακομη λογικα και εαν η αναληψη υπηρεσιας λαβει χωρα περα απο το χρονο ισχυος των πινακων. οποιος εχει καποια πληροφορια ας απαντησει. ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Στρατός, Πιστοποιητικό τύπου Α και Εκπαίδευση
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 13, 2009, 12:55:20 μμ »
Γεια σας...

έχω μία απορία. Έχω δώσει στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ 2008, για την προκήρυξη 3Π (είμαι ΠΕ19). Πείτε πως κάτι πάει στραβά και είμαι διοριστέος :P. Δεν έχω όμως εκπληρώσει ακόμα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις. Στην προκήρυξη γράφει το εξής:


4. Οι άνδρες μέχρι το διορισμό τους να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν
απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.
Ειδικότερα, όσοι περιλαμβάνονται στους πίνακες διοριστέων και δεν έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους
υποχρεώσεις, διορίζονται με τους τελευταίους, πριν από τη λήξη ισχύος των πινάκων, διορισμούς και αναλαμ−
βάνουν υπηρεσία αμέσως μετά την ολοκλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, με την προϋπόθεση ότι
αυτή πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια ισχύος των πινάκων και τουλάχιστον τέσσερις (4) μήνες πριν από τη
λήξη του διδακτικού έτους διορισμού τους, άλλως η ανάληψη υπηρεσίας πραγματοποιείται με την έναρξη του
επόμενου σχολικού έτους. Σε περίπτωση μη ανάληψης υπηρεσίας, ο διορισμός ανακαλείται (άρθρο 6 ν. 3687/2008
– ΦΕΚ 159 Α΄).


  • Η απορία μου είναι αν προλαβαίνω να πάω στρατό (λογικά τον Νοέμβριο, γιατί τώρα χάθηκε η ευκαιρία) και να διοριστώ το επόμενο σχολικό έτος.  Είναι και το 9μηνο τώρα και τη χάσαμε τη μπάλα.
  • Αν είμαι στους πρώτους μισούς (λέεεεεμε τώρα) μπορώ να αφήσω το έτος που μας έρχεται και να κάνω αίτηση στο επόμενο;
  • Τι εννοεί "διορίζονται με τους τελευταίους, πριν από τη λήξη ισχύος των πινάκων, διορισμούς και αναλαμβάνουν υπηρεσία αμέσως μετά την ολοκλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων, με την προϋπόθεση ότι αυτή πραγματοποιείται κατά τη διάρκεια ισχύος των πινάκων και τουλάχιστον τέσσερις (4) μήνες πριν από τη λήξη του διδακτικού έτους διορισμού τους, άλλως η ανάληψη υπηρεσίας  πραγματοποιείται με την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους. "; Το ετος διορισμού είναι αυτό στο οποίο θα κάνω αίτηση; Και όταν λεει τελευταίους πριν τη λήξη των πινάκων, εννοεί το δεύτερο σχολικό έτος;


Καταλαβαίνω ότι ρωτάω πολλά, αλλά ξέρω ότι αν πάρω τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ δε θα βγάλω άκρη, οπότε...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159778
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 452
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.