*

Αποστολέας Θέμα: Κρατικό Πιστοποιητικό  (Αναγνώστηκε 47075 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 20, 2012, 12:32:02 μμ »
Θεωρώ κι εγώ απαράδεκτο να ανακοινώνουν την αναβολή των εξετάσεων αλλά όχι και τη νέα ημερομηνία διεξαγωγής τους. Πάνε οι υποψήφιοι κι οικογένειες τους στα τυφλά λες κι έχουν λίγο άγχος ως τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:29 »

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #85 στις: Απρίλιος 20, 2012, 03:10:33 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι για την ταλαιπωρία που υφίστανται οι μαθητές αυτή τη στιγμή, πρωτίστως ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί που τους κατεύθυναν προς αυτή την παρωδία εξετάσεων. Με δεδομένη την ανεπάρκεια του φορέα εξέτασης, η οποία ήρθε στα φώτα της δημοσιότητας με αφορμή τις εκλογές, αλλά επηρεάζει και την επιλογή των θεμάτων, και την προετοιμασία των εξεταστών, και τη διόρθωση των γραπτών κ.α., το να επιτρέψει κανείς σε μαθητή να δηλώσει συμμετοχή στο ΚΠγ αποτελεί κραυγαλέα ανευθυνότητα.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #86 στις: Απρίλιος 20, 2012, 03:28:26 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι για την ταλαιπωρία που υφίστανται οι μαθητές αυτή τη στιγμή, πρωτίστως ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί που τους κατεύθυναν προς αυτή την παρωδία εξετάσεων. Με δεδομένη την ανεπάρκεια του φορέα εξέτασης, η οποία ήρθε στα φώτα της δημοσιότητας με αφορμή τις εκλογές, αλλά επηρεάζει και την επιλογή των θεμάτων, και την προετοιμασία των εξεταστών, και τη διόρθωση των γραπτών κ.α., το να επιτρέψει κανείς σε μαθητή να δηλώσει συμμετοχή στο ΚΠγ αποτελεί κραυγαλέα ανευθυνότητα.
Θα διαφωνήσω ως προς το ότι για την ταλαιπωρία των μαθητών ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί. Πολλές φορές οι ίδιοι οι μαθητές (που μπορεί να ναι και ενήλικες) και οι οικογένειές τους επιλέγουν το είδος της εξέτασης. Και πέρα από αυτό, πρόκειται για ένα πτυχίο του κράτους. Δε φταίνε ούτε οι μαθητές ούτε οι καθηγητές αν ο εξεταστικός φορέας δε δίνει όπως θα έπρεπε εξ' αρχής τη νέα ημερομηνία των εξετάσεων. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι!

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #87 στις: Απρίλιος 20, 2012, 05:32:06 μμ »
Σε καμία περίπτωση δε φταίνε οι μαθητές και οι γονείς, διότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν λεπτομέρειες σχετικά με την εξέταση. Η ευθύνη για την ενημέρωσή τους βαρύνει τον εκπαιδευτικό, για τους ίδιους λόγους που τον βαρύνει η ευθύνη για την επιλογή του βιβλίου, την κατανομή της ύλης κ.α. Συμφωνείς, ελπίζω, πως δε μπορούμε στο τέλος της χρονιάς γυρίσουμε και να πούμε στο γονέα ότι το παιδί σας δεν έμαθε Αγγλικά, γιατί οι κυρίες Dooley και Evans έγραψαν απαράδεκτο βιβλίο. Αντίστοιχα, δε μπορούμε τώρα να αναζητήσουμε τώρα ευθύνες στο υπουργείο, λες κι έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά στα οποία μας είχε μάθει. Όσο για τους μαθητές/γονείς που (θέλουν να) συναποφασίζουν σε θέματα curriculum, όταν προετοίμαζα μαθητές και μου έλεγαν ότι τους ενδιαφέρει το ΚΠγ (ή διάφορα ποικιλώνυμα πιστοποιητικά που είχαν αρχίσει να πρωτο-αναδύονται τότε στην αγορά), η απάντησή μου ήταν σταθερά πως δε θα μπορέσουμε να συνεργαστούμε.

Το πρόβλημα, εν προκειμένω, δεν είναι ότι ο εξεταστικός φορέας δεν ανακοινώνει την ημερομηνία των εξετάσεων. Αν μπορούσε, θα την ανακοίνωνε. Το πρόβλημα είναι πως η Διεύθυνση Πιστοποίησης Γλωσσομάθειας είναι εξεταστικός φορέας μόνο κατ' επίφαση, ή τέλος πάντων υστερεί τόσο σε θέματα οργάνωσης που δεν προσφέρει εχέγγυα σοβαρότητας. Το πρόβλημα είναι ακόμη ότι η "επιστημονική υπεύθυνη" του εγχειρήματος δεν είναι επιστήμονας και δεν είναι υπεύθυνη. Αυτά ήταν γνωστά, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι προκηρύχθηκαν εκλογές. Οι εκλογές απλώς ήταν μια από τις αφορμές που ανέδειξαν (εκ νέου) το πρόβλημα. Αν ο εκπαιδευτικός γνωρίζει ότι το ΚΠγ είναι μπάχαλο (και πρέπει να το γνωρίζει), και παρ' όλα αυτά διευκολύνει το μαθητή να συμμετέχει στις εξετάσεις αυτές επενδύοντας το χρόνο, τα χρήματα, και τις ελπίδες του, τότε είναι (συν)υπεύθυνος για την εξαπάτηση του τελευταίου.

Εξάλλου το έγραψες κι εσύ: "πρόκειται για ένα πτυχίο του κράτους".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:29 »

Αποσυνδεδεμένος pat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 20, 2012, 05:52:33 μμ »
Ας έκαναν και οι άλλοι φορεις πιο προσιτά τα εξέταστρα και δεν θα το συζητούσαμε. Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που οι γονείς μας το ζητούν.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #89 στις: Απρίλιος 20, 2012, 11:37:30 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ ότι για την ταλαιπωρία που υφίστανται οι μαθητές αυτή τη στιγμή, πρωτίστως ευθύνονται οι εκπαιδευτικοί που τους κατεύθυναν προς αυτή την παρωδία εξετάσεων. Με δεδομένη την ανεπάρκεια του φορέα εξέτασης, η οποία ήρθε στα φώτα της δημοσιότητας με αφορμή τις εκλογές, αλλά επηρεάζει και την επιλογή των θεμάτων, και την προετοιμασία των εξεταστών, και τη διόρθωση των γραπτών κ.α., το να επιτρέψει κανείς σε μαθητή να δηλώσει συμμετοχή στο ΚΠγ αποτελεί κραυγαλέα ανευθυνότητα.

αν και δεν είμαι φιλόλογος, συμφωνώ απόλυτα. Άκουγα παλιά από την καθηγητρία μου ότι είναι ότι να ναι το ΚΠΓ και από πλευράς θεμάτων και από πλευράς οργάνωσης. Με απέστρεψε με χίλια να πάω

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 21, 2012, 12:07:21 πμ »
Σε καμία περίπτωση δε φταίνε οι μαθητές και οι γονείς, διότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν λεπτομέρειες σχετικά με την εξέταση. Η ευθύνη για την ενημέρωσή τους βαρύνει τον εκπαιδευτικό, για τους ίδιους λόγους που τον βαρύνει η ευθύνη για την επιλογή του βιβλίου, την κατανομή της ύλης κ.α. Συμφωνείς, ελπίζω, πως δε μπορούμε στο τέλος της χρονιάς γυρίσουμε και να πούμε στο γονέα ότι το παιδί σας δεν έμαθε Αγγλικά, γιατί οι κυρίες Dooley και Evans έγραψαν απαράδεκτο βιβλίο. Αντίστοιχα, δε μπορούμε τώρα να αναζητήσουμε τώρα ευθύνες στο υπουργείο, λες κι έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά στα οποία μας είχε μάθει. Όσο για τους μαθητές/γονείς που (θέλουν να) συναποφασίζουν σε θέματα curriculum, όταν προετοίμαζα μαθητές και μου έλεγαν ότι τους ενδιαφέρει το ΚΠγ (ή διάφορα ποικιλώνυμα πιστοποιητικά που είχαν αρχίσει να πρωτο-αναδύονται τότε στην αγορά), η απάντησή μου ήταν σταθερά πως δε θα μπορέσουμε να συνεργαστούμε.

Το πρόβλημα, εν προκειμένω, δεν είναι ότι ο εξεταστικός φορέας δεν ανακοινώνει την ημερομηνία των εξετάσεων. Αν μπορούσε, θα την ανακοίνωνε. Το πρόβλημα είναι πως η Διεύθυνση Πιστοποίησης Γλωσσομάθειας είναι εξεταστικός φορέας μόνο κατ' επίφαση, ή τέλος πάντων υστερεί τόσο σε θέματα οργάνωσης που δεν προσφέρει εχέγγυα σοβαρότητας. Το πρόβλημα είναι ακόμη ότι η "επιστημονική υπεύθυνη" του εγχειρήματος δεν είναι επιστήμονας και δεν είναι υπεύθυνη. Αυτά ήταν γνωστά, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι προκηρύχθηκαν εκλογές. Οι εκλογές απλώς ήταν μια από τις αφορμές που ανέδειξαν (εκ νέου) το πρόβλημα. Αν ο εκπαιδευτικός γνωρίζει ότι το ΚΠγ είναι μπάχαλο (και πρέπει να το γνωρίζει), και παρ' όλα αυτά διευκολύνει το μαθητή να συμμετέχει στις εξετάσεις αυτές επενδύοντας το χρόνο, τα χρήματα, και τις ελπίδες του, τότε είναι (συν)υπεύθυνος για την εξαπάτηση του τελευταίου.

Εξάλλου το έγραψες κι εσύ: "πρόκειται για ένα πτυχίο του κράτους".

μμμμ, ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες, μπάχαλο κανονικό. Για αυτό η καθηγητριά μου ήταν τόσο κατηγορηματική μάλλον. Της είχα προτείνει να δώσω του ΚΠΓ στα γαλλικά,  διότι αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο νωρίτερα και μου είπε ότι δεν πρόκειται να με διδάξει αν είναι να πάω για ΚΠΓ, εκτός και αν αναλάβω αποκλειστικά εγώ τη ευθύνη για ενδεχόμενη αποτυχία μου. Γενικά μετά που είδα τα θέματα τυχαία στο ΚΠΓ συστήνω και εγώ μακριά από αυτό το έκτρωμα, χωρίς να το παίζω φιλόλογος, αλλά απλά εξαταζόμενος
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2012, 12:09:27 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 21, 2012, 11:35:16 πμ »
Σε καμία περίπτωση δε φταίνε οι μαθητές και οι γονείς, διότι δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν λεπτομέρειες σχετικά με την εξέταση. Η ευθύνη για την ενημέρωσή τους βαρύνει τον εκπαιδευτικό, για τους ίδιους λόγους που τον βαρύνει η ευθύνη για την επιλογή του βιβλίου, την κατανομή της ύλης κ.α. Συμφωνείς, ελπίζω, πως δε μπορούμε στο τέλος της χρονιάς γυρίσουμε και να πούμε στο γονέα ότι το παιδί σας δεν έμαθε Αγγλικά, γιατί οι κυρίες Dooley και Evans έγραψαν απαράδεκτο βιβλίο. Αντίστοιχα, δε μπορούμε τώρα να αναζητήσουμε τώρα ευθύνες στο υπουργείο, λες κι έκανε κάτι διαφορετικό από αυτά στα οποία μας είχε μάθει. Όσο για τους μαθητές/γονείς που (θέλουν να) συναποφασίζουν σε θέματα curriculum, όταν προετοίμαζα μαθητές και μου έλεγαν ότι τους ενδιαφέρει το ΚΠγ (ή διάφορα ποικιλώνυμα πιστοποιητικά που είχαν αρχίσει να πρωτο-αναδύονται τότε στην αγορά), η απάντησή μου ήταν σταθερά πως δε θα μπορέσουμε να συνεργαστούμε.

Το πρόβλημα, εν προκειμένω, δεν είναι ότι ο εξεταστικός φορέας δεν ανακοινώνει την ημερομηνία των εξετάσεων. Αν μπορούσε, θα την ανακοίνωνε. Το πρόβλημα είναι πως η Διεύθυνση Πιστοποίησης Γλωσσομάθειας είναι εξεταστικός φορέας μόνο κατ' επίφαση, ή τέλος πάντων υστερεί τόσο σε θέματα οργάνωσης που δεν προσφέρει εχέγγυα σοβαρότητας. Το πρόβλημα είναι ακόμη ότι η "επιστημονική υπεύθυνη" του εγχειρήματος δεν είναι επιστήμονας και δεν είναι υπεύθυνη. Αυτά ήταν γνωστά, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι προκηρύχθηκαν εκλογές. Οι εκλογές απλώς ήταν μια από τις αφορμές που ανέδειξαν (εκ νέου) το πρόβλημα. Αν ο εκπαιδευτικός γνωρίζει ότι το ΚΠγ είναι μπάχαλο (και πρέπει να το γνωρίζει), και παρ' όλα αυτά διευκολύνει το μαθητή να συμμετέχει στις εξετάσεις αυτές επενδύοντας το χρόνο, τα χρήματα, και τις ελπίδες του, τότε είναι (συν)υπεύθυνος για την εξαπάτηση του τελευταίου.

Εξάλλου το έγραψες κι εσύ: "πρόκειται για ένα πτυχίο του κράτους".
Δεν είπα ποτέ πως την ευθύνη για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε τη φέρουν είτε οι γονείς είτε οι μαθητές. Θεωρώ όμως πως έχουν το δικαίωμα ειδικά οι ενήλικες να αποφασίζουν ποιο πιστοποιητικό θέλουν να δώσουν κι αυτό είναι αρκετά διαφορετικό από το να διαλέγουν π.χ. το βιβλίο ή τα μέσα διδασκαλίας όπως αρκετοί θέλουν. Αυτό είναι άλλη περίπτωση και φυσικά δε θα συνεργαζόμουνα μαζί τους αν επρόκειτο για κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν κατευθύνω κάποιον να δώσει το Κρατικό και για να μαι ειλικρινής, αναφέρω πάντα τα μειονεκτήματα του. Όπως όμως σωστά κάποια συνάδελφος ανέφερε, πολλοί το επιλέγουν για το χαμηλό κόστος των εξέταστρων. Κι όσο για την αποτυχία, θεωρώ πως ένας καλός μαθητής και πάλι δεν έχει πρόβλημα. Η εμπειρία μου αυτό μου έχει δείξει. Φυσικά αν στείλεις έναν μαθητή που από τα tests ακόμη φαίνεται ότι δυσκολεύεται να ανταποκριθεί, τότε, ναι, έχεις ευθύνη ως εκπαιδευτικός, αφού κι η επιλογή της κατάλληλης εξέτασης είναι πολύ σημαντική. Αν όμως βλέπω πως ένας μαθητής μπορεί να τα καταφέρει, τότε δε νομίζω πως φταίω σε κάτι αν αναλάβω την προετοιμασία του. Σε καμιά περίπτωση δεν τον εξαπατώ καθώς εγώ πληρώνομαι για να τον βοηθήσω να προετοιμαστεί κατάλληλα και να μπορέσει να ανταποκριθεί στις εξετάσεις (κάτι που συνήθως φαίνεται κι από το αποτέλεσμα). Φυσικά, καθένας μπορεί να πράττει όπως νομίζει αρκεί να είναι ήσυχος με τη συνείδησή του.

Αποσυνδεδεμένος sofiagexa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 07
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:02:01 μμ »
Ομάδα στο facebook:  https://www.facebook.com/groups/212484332104984/  ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Λάμπει μέσα μου κείνο που αγνοώ... Μα ωστόσο λάμπει...
(Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:18:44 μμ »
Όπως όμως σωστά κάποια συνάδελφος ανέφερε, πολλοί το επιλέγουν για το χαμηλό κόστος των εξέταστρων.
Γενόσημο-πιστοποιητικό λοιπόν. Ξέρουμε όλοι ότι είναι μούφα, αλλά αφού μοιάζει με τα σοβαρά πιστοποιητικά, και είναι και φτηνότερο...

Θεωρώ όμως πως έχουν το δικαίωμα ειδικά οι ενήλικες να αποφασίζουν ποιο πιστοποιητικό θέλουν να δώσουν κι αυτό είναι αρκετά διαφορετικό από το να διαλέγουν π.χ. το βιβλίο ή τα μέσα διδασκαλίας όπως αρκετοί θέλουν.
Τώρα νομίζω πως κοροϊδευόμαστε. Αν στην Ελλάδα κάναμε general English courses στο τέλος των οποίων απλώς δίνανε οι μαθητές εξετάσεις, και αν οι εξετάσεις αυτές ήταν αποκομμένες από τη διδακτική διαδικασία, θα είχε βάση αυτό σαν ισχυρισμός. Ξέρεις όμως καλά ότι κάνουμε προετοιμασία εξετάσεων ("η τάξη του Lower", "κάνω μαθήματα Proficiency"), και ότι τα βιβλία είναι στην πραγματικότητα εγχειρίδια προετοιμασίας εξετάσεων ή ακόμη και συλλογές practice papers. Επιλέγοντας εξέταση, καλώς ή κακώς, επιλέγεις και στόχους και τρόπο εργασίας.

Όσο για το 'ενήλικες είναι, ας πρόσεχαν", νομίζω αποκαλύπτει μια πολύ διαφορετική αντίληψη περί ευθύνης. Αν πάω στο γιατρό και ζητήσω να μου γράψει ένα φάρμακο που αντενδείκνυται για την κατάστασή μου, η ευθύνη του γιατρού δεν περιορίζεται στο να μου εξηγήσει γιατί δεν πρέπει να το πάρω: δεν πρέπει να το συνταγογραφήσει. Αντίστοιχα, εδώ η ευθύνη του εκπαιδευτικού σταματά μόνο όταν έχει κάνει τα πάντα να να αποτρέψει το μαθητή από τη λάθος επιλογή προς την οποία προσανατολίζεται: δηλαδή αν έχει αρνηθεί να προετοιμάσει το μαθητή. Τώρα βέβαια αν τα 15-20 ευρώ την ώρα αποτελούν τόσο ισχυρό δέλεαρ για να γινόμαστε συμμέτοχοι στην εξέταση-απάτη, τότε -ξαναλέω- αυτό αποκαλύπτει άλλη αίσθηση ευθύνης.


Κι όσο για την αποτυχία, θεωρώ πως ένας καλός μαθητής και πάλι δεν έχει πρόβλημα.
Νομίζω πως κάνεις λάθος, αλλά δε μπορώ να το αποδείξω γιατί το ΚΠγ (σε αντίθεση με άλλους φορείς πιστοποίησης) δε δημοσιεύει exam reports ώστε να αξιολογηθεί η αξιοπιστία του. Και επειδή δεν είχα ποτέ άμεση εμπλοκή, δε θέλω να παραθέσω όσα μου έχουν μεταφέρει για άθλιες ηχογραφήσεις, απροετοίμαστους εξεταστές, γραπτά που χάθηκαν, και βαθμολογητές που επιμορφώθηκαν μετά την εξέταση (για να μη χαθεί η επιδότηση). Θα σε ρωτήσω μόνο το εξής: ένας καλός μαθητής που δεν ξέρει ακόμη πότε θα δώσει εξετάσεις, έχει ή δεν έχει πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #94 στις: Απρίλιος 26, 2012, 10:45:40 πμ »
Yπάρχει αλλαγή στις ημερομηνίες του ΚΠΓ τώρα που ανακοινώθηκε η ημερομηνία των εκλογών ???

Το πιο πιθανό είναι να πάει 12-13 Μαΐου, αλλά δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα.

Επιτέλους, το υπουργείο ανακοίνωσε τις ημερομηνίες που ήταν περίπου αυτονόητες.

http://www.pde.gr/index.php?page=4492
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #95 στις: Απρίλιος 27, 2012, 01:06:13 μμ »
Έχει πληρωθεί κανείς για την περσινή επιτήρηση, των εξετάσεων δηλ. που διεξήχθησαν το Μάη του '11;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος cp06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 08, 2012, 10:27:54 πμ »
Καλημέρα! Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να έχουν μαζί τους οι εξεταζόμενοι τις ημέρες των εξετάσεων?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κρατικό Πιστοποιητικό
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 08, 2012, 11:19:47 πμ »
Καλημέρα! Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να έχουν μαζί τους οι εξεταζόμενοι τις ημέρες των εξετάσεων?

Το καρτελάκι και την ταυτότητα. Καλημέρα!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.