*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία...Γενικώς  (Αναγνώστηκε 117458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος INDI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 03, 2011, 10:55:45 μμ »
καλησπερα. ευτες τις ημερες διαβαζω -Αθηνα,ετυχως που δεν γεννηθηκα ομορφη.Μου το ειχαν προτεινει ως καλο αλλα δεν ξετρελλαθηκα,μου φανηκε πολυ κουραστικη η περιγραφη του.γι αυτο ας προτεινετε κανα καλο βιβλιο ν αγορασω μολις το τελειωσω...να τα εχει ολα αγωνια,συναισθημα κ οτι πληροφοριες θελετε για βιβλια που εχω διαβασει-καθοτι βιβλιοφαγος-να σας τις δωσω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 04, 2011, 12:04:41 μμ »
Ο μπρούτζινος καβαλάρης Πωλίνα Σιμόνς το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει
Είχα καιρό να βουρκώσω διαβάζοντας βιβλίο! μόλις το τελείωσα. Συγκλονιστικό. Αναμφισβήτητα το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Ξεκίνησα και το 2ο της τριλογίας. Δεν θυμάμαι άλλη φορά στη ζωή μου να διαβάζω με τέτοια μανία και τέτοια όρεξη.  Απλά Τέλειο!

Είδα ότι έχει γυριστεί και σε ταινία, και θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες το 2012. Αναμενόμενο ήταν με τόσο συγκλονιστικό σενάριο
http://www.youtube.com/watch?v=CHH9THJPYWQ&feature=grec_index
http://www.youtube.com/watch?v=dDxH-8inyAM


Για εμένα πάλι αυτό το βιβλίο ήταν μεγάλη απογοήτευση. Ενώ στην αρχή μου άρεσε πολύ γιατί έχει πραγματικά κινηματογραφική αφήγηση (δεν είναι τυχαίο ότι έγινε ταινία), όσο προχωρούσε, μου θύμιζε όλο και περισσότερο άρλεκιν της σειράς και το παράτησα.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5739
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 04, 2011, 12:10:34 μμ »
Ένα βιβλίο που βασίζεται σε ιστορικά γεγονότα είναι το παρακάτω, που καταγράφει τη ζωή της οικογένειας Δανιηλόπουλου από τη Μαύρη Θάλασσα. Καταπληκτική δουλειά από τη Μαριάννα Κορομηλά βασισμένη στη βιογραφία του Γιάγκου Δανιηλόπουλου.

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=34523



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2011, 12:13:43 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #339 στις: Ιούνιος 10, 2011, 01:50:29 μμ »
Δωρεάν ebook: Φ. Πεσσόα – Ο Αναρχικός Τραπεζίτης

Περιγραφή: Πώς μπορεί κανείς να είναι βαθύπλουτος τραπεζίτης, κερδοσκόπος και μαζί αναρχικός, απόλυτα συνεπής προς τη θεωρία αλλά και την πράξη του αναρχισμού, αυτό μόνο ο Πεσσόα μπορεί να μας το πει! Το βιβλίο, με τον οξύμωρο τίτλο, γράφτηκε γύρω στα 1922 κι ενώ η πολιτική κατάσταση στην Πορτογαλία ήταν ιδιαίτερα έκρυθμη.

http://www.24grammata.com/?p=13645

http://www.24grammata.com/wp-content/uploads/2011/05/F.-Pessoa-O-Anarxikos-Trapezitis.pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #340 στις: Ιούνιος 21, 2011, 07:13:56 μμ »
Δωρεάν βιβλία στο Ίντερνετ!

http://www.sport-fm.gr/article/483260

Όπως έγινε γνωστό την Τρίτη η Βρετανική Βιβλιοθήκη πρόκειται να ψηφιοποιήσει και να διαθέσει δωρεάν στο Ίντερνετ περίπου 250.000 βιβλία που πρωτοδημοσιεύτηκαν μεταξύ 1700-1870, στο πλαίσιο της συνεργασίας της με την κορυφαία μηχανή αναζήτησης Google.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #341 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:10:09 πμ »
έχει κανείς υπόψη του τα παρακάτω βιβλία;

1. Οι πιγκουίνοι δεν πεθαίνουν απ το κρύο
2. Ο φίλος του μακαρίτη

είναι του ιδίου συγγραφέα (kurkow)
λένε τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος kyriakh

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #342 στις: Ιούλιος 06, 2011, 08:34:02 πμ »
Δεν  πληρώνω  ,δεν  πληρώνω- Ντάριο  Φο(θεατρικό,  επίκαιρο  όσο  κανένα  άλλο)
Τα  ψιλά  γράμματα  της  Ιστορίας-Θ.Δ. Παναγόπουλος (SOS για  όσους  διδάσκουν  αλλά  δε  διδάχτηκαν  τίποτα  από  την  Ιστορία  και  το  παίζουν  ...Φαναριώτες)

Αποσυνδεδεμένος συννεφούλα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Γυναίκα
  • φωτο: σύννεφα στο Βόσπορο
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #343 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:17:03 μμ »
H ομορφιά θα σώσει τον κόσμο, Φ.Ντοστογιέφσκι

"Καθένας μας κρύβει μέσα του μιαν αναπάντεχη άνοιξη" Α.Κ.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #344 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:27:56 μμ »
ενα απο τα βιβλια που διαβασα τελευταια κ μου αρεσε πολυ ειναι κ αυτο

Απόψε δεν έχουμε φίλους, Σ.Νικολαιδου. λιγο βεβαια με κουρασε το μπρος πισω χρονικα αλλα απο τα πιο επικαιρα βιβλια που κυκλοφορουν.

http://bestseller.gr/main.php?id=11&book_id=5263

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #345 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 03:00:55 μμ »
"Η Αναζήτηση" του Ν. Θέμελη, με 6 πρόσωπα να διηγούνται ιστορίες, οι οποίες αφορούν στην περιπέτεια ζωής του κεντρικού ήρωα και στις σχέσεις τους με αυτόν. Ένα μυθιστόρημα που σε αφήνει σε αγωνία καθώς διαβάζεις τις σελίδες του και θες να πας παρακάτω για να δεις αυτό που συμβαίνει στη συνέχεια. Το τέλος είναι η αλήθεια ότι το περίμενα λιγάκι διαφορετικό, ίσως αισθάνθηκα ότι έμειναν και κάποια αναπάντητα ερωτήματα. Παρόλα αυτά προτείνω το βιβλίο χωρίς δεύτερη σκέψη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος philyra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #346 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 09:10:01 μμ »
Βασίλης Αλεξάκης "Η πρώτη λέξη", μυθιστόρημα.

Έλληνας καθηγητής συγκριτικής φιλολογίας, στο Παρίσι, θέλει να ανακαλύψει, πριν πεθάνει, το μυστήριο της ανθρώπινης επικοινωνίας. Πιο συγκεκριμένα, θέλει να μάθει ποια είναι η πρώτη λέξη που είπε ο άνθρωπος.
Δεν προλαβαίνει και αναλαμβάνει να λύσει το αίνιγμα η αδερφή του.
Γίνονται αναφορές για τον ανθρώπινο εγκέφαλο, τη γλώσσα των βρεφών, Δαρβίνο, homo sapiens, Freud, χιμπατζήδες.

Κατά τη γνώμη μου, κυλάει άνετα μόνο που αυτός πεθαίνει αργότερα απ'όσο περίμενα (!) -στη μέση του βιβλίου- και άρα καθυστερεί να ξεκινήσει η αναζήτηση (ανυπόμονη  :) )
Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι...γιατί χανόμαστε...

Αποσυνδεδεμένος sweden

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 0
  • ΦΠΨ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #347 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 02:59:33 μμ »
ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΚΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ
Εισαγωγή στη θεωρία και στην πράξη

ΝΤΑΝ ΜΠΡΑΟΥΝ

Η διαλεκτική συμβουλευτική  ως διαδικασία παροχής βοήθειας έχει προκαλέσει τα τελευταία χρόνια το αυξημένο ενδιαφέρον όλων των επαγγελματιών της ψυχικής υγείας. Στο  βιβλίο παρουσιάζονται οι βασικότερες θεωρητικές προσεγγίσεις και τα κυριότερα μοντέλα διαλεκτικής συμβουλευτικής, γίνεται αναλυτική αναφορά σε θέματα που αφορούν τα στάδια, τη διαδικασία, τις τεχνικές και τις δεξιότητες συμβουλευτικής, καθώς και σε ζητήματα που αφορούν την αξιολόγηση, την αντιμετώπιση της αντίστασης, τα χαρακτηριστικά του συμβούλου και του συμβουλευόμενου και τη σχέση μεταξύ τους, σύμφωνα με τις νεότερες εξελίξεις και τα σύγχρονα ερευνητικά δεδομένα. Ιδιαίτερα σημαντική είναι η ειδική αναφορά που γίνεται στη διαλεκτική συμβουλευτική σε εκπαιδευτικούς και γονείς .



Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #348 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 09:45:25 πμ »
μηπως διαβασε καποιος η γυναικα με το νουμερο 13 του ιπανου σομοθα; το βρηκα κουραστικο και ανουσιο αν και απο τον ιανο μου το προτειναν ως πολυ καλο!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλία...Γενικώς
« Απάντηση #349 στις: Ιούνιος 10, 2012, 05:34:51 μμ »
Ως προς την επιλογή ενός βιβλίου, είμαι επιλεκτική με ένα περίεργο και δυσάρεστο τρόπο:δε διαβάζω ποτέ τα βιβλία που έχουν κάνει πάταγο, έχουν ακουστεί πολύ κι έχουν πάρει επαίνους αβέρτα.Δεν διάβασα λοιπόν τον Αλχημιστή, ακόμα, γιατί μου τη δίνει που οι άνθρωποι κοκορεύονται για το πνευματικό τους επίπεδο, το οποίο ταυτίζουν με την ανάγνωση συγκεκριμένων βιβλίων.
    Αντίθετα, αν δω διεθνείς επαίνους πολλαπλούς, μετά από πολύ καιρό, χρόνια, επιλέγω να διαβάσω κάποιο βιβλίο που άφησε το στίγμα του.Δεν υπάρχει κατ' εμέ μεγαλύτερη συγκίνηση, από το να ανακαλύπτω θησαυρούς λογοτεχνικούς, ολομόναχη, σε ένα σκονισμένο ράφι  Δημόσιας Βιβλιοθήκης.Ήδη από μικρή ηλικία είχα "ξεσκονίσει" λογοτεχνικά αριστουργήματα, που θεωρητικά απευθύνονταν σε ένα ανώτερο ηλικιακά κοινό αναγνωστών.Κορυφαία επιλογή μεταξύ των κατηγοριών βιβλίων που κυκλοφορούν παραμένουν για μένα η Φιλοσοφία και η Ποίηση.
   Όταν λοιπόν βρίσκω ένα βιβλίο που τα συνδυάζει μέσα από τον ιστό ενός μυθιστορήματος, γοητεύομαι ιδιαίτερα.Αυτή τη φορά, νομίζω ότι έπιασα λαβράκι και το μοιράζομαι μαζί σας: η λειτουργία της μνήμης- ανάμνησης- αμνησίας, με την διακειμενικότητα, την αναφορά σε πολλά έργα-βιβλία πάσης φύσεως, περιπεπλεγμένα με το μανδύα του έρωτα και του μυστηρίου, με μία εσωτερική ενδοσκόπηση.Ο ήρωας παρακολουθεί, καταγράφει αμνήμων, δημιουργεί αναμνήσεις από το μηδέν για να έχει λόγο ύπαρξης και ταυτόχρονα δίνει διάφορες ερμηνείες στα συμβάντα λες και παρακολουθώ τον εαυτό μου, όταν προσπαθώ να ερμηνεύσω πρόσωπα και καταστάσεις πολλαπλώς.Η αφήγηση ρέει ευχάριστα και για έναν βιβλιόφιλο είναι χαρά να αναγνωρίζει αποσπάσματα που παραθέτει ο συγγραφέας μέσα από άλλα έργα, αυτό είναι μία σπουδαία αφηγηματική τεχνική-αρετή του βιβλίου του κατά τη γνώμη μου.
   Το όνομα αυτού: "Η μυστηριώδης φλόγα της βασίλισσας Λοάνα", Ουμπέρτο Έκο(και, όχι, δεν έχω διαβάσει το όνομα του Ρόδου ;D)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161973
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 640
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.