*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο  (Αναγνώστηκε 4241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diamonhead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:18:22 μμ »
Γεια σε όλη την παρέα του pde! Είναι το πρώτο μου post.
Βοηθήστε με!! Διορίστηκα πριν δύο χρόνια σε δυσπρόσιτο, ξέροντας ότι έχω και οργανική θέση. Ξαφνικά με απόφαση του ΠΥΣΔΕ χάνω την οργανική με το αιτιολογικό ότι υπάρχει ένας νόμος (που ενεργοποιηθήκε ξαφνικά!) που αίρει την οργανική. Μου είπαν ότι η οργανική των δυσπροσίτων είναι <<φάντασμα>> κι ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Το νόμο δεν μου τον έδειξαν. Τελικά τι ισχύει με την οργανική των δυσπροσίτων;;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:26:23 μμ »
Γεια σε όλη την παρέα του pde! Είναι το πρώτο μου post.
Βοηθήστε με!! Διορίστηκα πριν δύο χρόνια σε δυσπρόσιτο, ξέροντας ότι έχω και οργανική θέση. Ξαφνικά με απόφαση του ΠΥΣΔΕ χάνω την οργανική με το αιτιολογικό ότι υπάρχει ένας νόμος (που ενεργοποιηθήκε ξαφνικά!) που αίρει την οργανική. Μου είπαν ότι η οργανική των δυσπροσίτων είναι <<φάντασμα>> κι ότι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει. Το νόμο δεν μου τον έδειξαν. Τελικά τι ισχύει με την οργανική των δυσπροσίτων;;;;;

!!!!!!!!!!!!!!!! Καλό κι αυτό!!!!!Τι ειδικότητα έχεις??Σκέφτομαι μήπως σε πολύ μικρό σχολείο λείπουν ολοκληρωτικά κάποιες τάξεις και οι ώρες σου έγιναν ελάχιστες.Κάποτε είχα ακούσει ότι έτσι μπορεί να "αρθεί" η οργανική.Μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα βέβαια δεν ξέρω...Έχω κι εγώ 2 χρόνια τώρα οργανική σε δυσπρόσιτο που υπηρετώ και ποτέ δεν άκουσα κάτι τέτοιο!!!

Αποσυνδεδεμένος diamonhead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:32:23 μμ »
Είμαι φιλόλογος, έχω 19 ώρες, και δεν είμαι σε μικρό σχολείο! Δεν ξέρω πού να απευθυνθώ πια!!!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:35:00 μμ »
Εγώ έχω ακούσει για "άνοιγμα" οργανικών, όχι για "κλείσιμο"!
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:38:33 μμ »
Είμαι φιλόλογος, έχω 19 ώρες, και δεν είμαι σε μικρό σχολείο! Δεν ξέρω πού να απευθυνθώ πια!!!

Να απευθυνθείς στο ΥπΕΠΘ.
Κανείς δεν ξέρει καλύτερα από αυτό.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 13, 2009, 08:39:44 μμ »
Είμαι φιλόλογος, έχω 19 ώρες, και δεν είμαι σε μικρό σχολείο! Δεν ξέρω πού να απευθυνθώ πια!!!

Καλά και φοβάσαι για την οργανική??Δεν τη χάνεις με τίποτα, είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, δεν πήρα μετάθεση και θα έχω οργανική μέχρι που να μετατεθώ.Πήρα και τηλέφωνο τώρα γιατί μου έβαλες ψύλλους στα αυτιά!!!Δεν ισχύει, σίγουρα!!!
Κάτι τελευταίο...όταν διορίστηκες, στους διορισμούς ήταν ονομαστικά το σχολείο ??Με κεφαλαία???Πρόσεξε γιατί αν έχεις διοριστεί απλά στην περιοχή του δυσπρόσιτου π.χ.  Δ Δωδεκανήσου δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 13, 2009, 09:08:03 μμ »
Αυτά (για τα δυσπρόσιτα) τα ορίζει ο νόμος 1143 του 1981. Προσπάθησα να τον βρω να τον ανοίξω αλλά δεν τον βρήκα (σε Alfavita κ.λ.π).
Αν τον έχει κάποιος, ας βρει το συγκεκριμένο σημείο γιατί ενδιαφέρει πολλούς! ;)

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 13, 2009, 10:45:30 μμ »
Καλησπέρα! από προσωπική εμπειρία, δε θέλω να μπερδεψω κανέναν. Στο δυσπρόσιτο που υπηρετώ εγώ, τα άτομα που τελείωσαν φέτος τη 2ετία και δεν πήραν μετάθεση, έχουν κανονικά οργανική στο σχολείο (το οποίο στους διορισμούς αναφέρεται με κεφαλαία και ονομαστικά), όμως αν διοριστεί κάποιος πολύτεκνος, καμμιά γυναίκα στρατιωτικού κλπ, αυτός που σίγουρα δεν κουνιέται από το σχολείο είναι ο δυσπρόσιτος, αυτός που δεν έχει συμπληρώσει 2ετία δηλ. Οι υπόλοιποι για τις ανάγκες της υπηρεσίας μπορούν να μετακινηθούν.
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος diamonhead

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 14, 2009, 02:48:02 πμ »
Είμαι φιλόλογος, έχω 19 ώρες, και δεν είμαι σε μικρό σχολείο! Δεν ξέρω πού να απευθυνθώ πια!!!

Καλά και φοβάσαι για την οργανική??Δεν τη χάνεις με τίποτα, είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση, δεν πήρα μετάθεση και θα έχω οργανική μέχρι που να μετατεθώ.Πήρα και τηλέφωνο τώρα γιατί μου έβαλες ψύλλους στα αυτιά!!!Δεν ισχύει, σίγουρα!!!
Κάτι τελευταίο...όταν διορίστηκες, στους διορισμούς ήταν ονομαστικά το σχολείο ??Με κεφαλαία???Πρόσεξε γιατί αν έχεις διοριστεί απλά στην περιοχή του δυσπρόσιτου π.χ.  Δ Δωδεκανήσου δεν ισχύει τίποτα από αυτά που λέμε.

Magda, το σχολείο ήταν ο-ν-ο-μ-α-σ-τ-ι-κ-ά και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 14, 2009, 03:33:42 πμ »
ΦΕΚ Α'78/14.03.2000 ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ.2817/2000
Εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που έχουν διορισθεί με τη διαδικασία του άρθρου 41 του ν. 1143/1981 (ΦΕΚ 80 Α'), εφόσον δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας τους μπορεί να διατίθενται μερικά ή ολικά σε άλλα δυσπρόσιτα σχολεία της ίδιας ή άλλης περιοχής διορισμού, με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του οικείου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου. Στις περιπτώσεις που είναι ιδιαιτέρως δυσχερής η παραπάνω διάθεση, οι εκπαιδευτικοί είναι υποχρεωμένοι να προσφέρουν υπηρεσία, μέχρι τη συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου, σε άλλες δραστηριότητες του σχολείου ή του γραφείου ή της διεύθυνσης εκπαίδευσης. Ο χρόνος διάθεσης θεωρείται για κάθε περίπτωση ότι έχει διανυθεί στην οργανική τους θέση.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 14, 2009, 03:44:28 πμ »
O Νόμος 1143/1981 (ΦΕΚ 80 Α'), αφορά τα δυσπρόσιτα. Στον νόμο 2817/2000 αναφέρεται ξεκάθαρα ότι έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΗ οργανική θέση οι δυσπρόσιτοι και ΠΟΥΘΕΝΑ ότι την χάνουν με την παρέλευση της διετίας. Μόνο ότι μπορούν να διατεθούν, εφόσον δεν συμπληρώνουν ωράριο. :D

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απορία για οργανική σε δυσπρόσιτο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 14, 2009, 01:07:53 μμ »
Magda, το σχολείο ήταν ο-ν-ο-μ-α-σ-τ-ι-κ-ά και με ΚΕΦΑΛΑΙΑ!

Άρα όλα είναι ο.κ. Μη φοβάσαι τίποτα. Άποψή μου είναι να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο και να διευθετήσεις την κατάσταση.
Όσο για αυτούς που σου πούλησαν το ...παραμύθι ας πούμε, τι να πω, ανεύθυνοι όσο δεν πάει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.