*

Αποστολέας Θέμα: Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 32525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος renaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 05, 2011, 04:01:41 μμ »
καλως,ευχαριστω πολυ παιδια και ας ελπισουμε οτι θα τον δεχτουν γιατι ειναι λιγο περιεργοι στο ικα της περιοχης μου απ'οσο ξερω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος evephant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια τοκετού και λοχείας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 08, 2011, 11:20:37 μμ »
Γέννησα πέρυσι το Μάιο. Δεν έβαλα καθόλου αναρρωτικές και πήρα τις άδειες κύησης και λοχείας. Τα συμπεράσματα ήταν:
-Για τις 15 πρώτες μέρες: Τις πρώτες 3 μέρες παίρνουμε το 1/2 μεροκάματο από τον εργοδότη (ΥΠΕΠΘ) και τις άλλες 12 ολόκληρο. Συνολικά 13,5 μέρες μισθός και όλα τα ένσημα.
-Τις υπόλοιπες μέρες μας πληρώνει το ΙΚΑ με το βασικό μισθό και ο ΟΑΕΔ συμπληρώνει τον υπόλοιπο μισθό μας (μάλιστα και κάτι παραπάνω γιατί δεν γίνονται κάποιες κρατήσεις).
-Τις 63 συνολικά μέρες μετά το τοκετό τις παίρνουμε ακόμα και αν τύχουν μετά την ημ/νία απόλυσης (εμένα η λοχείας τελείωσε στις 10 Ιουλίου)
- Το εντυπωσιακό είναι ότι από τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι μπορούσα να κάνω χρήση του 6μηνου ΟΑΕΔ με 690€ το μήνα αν η άδεια λοχείας τελείωνε μέχρι 30 Ιουνίιου που είχα ενεργή σχέση εργασίας. Τώρα διαβάζω ότι αυτό δεν ισχύει και πραγματικά έχω μπερδευτεί...

Θέλω να ρωτήσω και κάτι γιατί ξαναείμαι έγκυος με ΠΗΤ 25 Σεπτέμβρη.
α) Τι γίνεται αν γεννήσω πριν συμπληρώσω τις 10 εργάσιμες (αν αργήσουν να καλέσουν ή αν γεννήσω νωρίτερα;); Τα χάνω όλα;
β) Αν γεννήσω και με καλέσουν αργότερα χάνω τη πρόσληψη ή παρουσιάζομαι όταν λήγουν οι 63 μέρες;
γ) Αν δηλώσω ότι εργάζομαι το καλοκαίρι σε φροντιστήριο και είμαι σε άδεια λοχείας μπορώ να αποδεχθώ πρόσληψη;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 643

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.