*

Αποστολέας Θέμα: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό  (Αναγνώστηκε 2683 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« στις: Μάιος 09, 2009, 12:40:27 μμ »
Τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των μαθητών από την Πέμπτη Τάξη του Δημοτικού προαναγγέλλει μέσω του ΕΤ ο υπουργός Παιδείας κ. Αρης Σπηλιωτόπουλος. «Είναι καλό να ξεκινά από πολύ νωρίς, από τις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού», αναφέρει στη δήλωσή του. Οπως αποκαλύπτει, η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση των μαθητών υπάρχει στην ατζέντα του Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με επικεφαλής τον κ. Γ. Μπαμπινιώτη, το οποίο την ερχόμενη Δευτέρα θα πραγματοποιήσει μια από τις κρισιμότερες συνεδριάσεις του ανοίγοντας τη συζήτηση για το περιεχόμενο των αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών. Η δήλωση του υπουργού αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να διαμορφωθεί νέο εκπαιδευτικό υλικό, ενώ εστιάζει στην ανάγκη να είναι ειδικά επιμορφωμένοι οι εκπαιδευτικοί που θα το διαχειριστούν. «Ενα τέτοιο υλικό θα ήταν επικίνδυνο στα χέρια μη επιμορφωμένων εκπαιδευτικών. Ούτως ή άλλως το θέμα απαιτεί ιδιαίτερα λεπτό χειρισμό σε συνεργασία και με το δάσκαλο της τάξης», επισήμανε ο πρόεδρος του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου κ. Σωτ. Γκλαβάς.

Η δήλωση του υπουργού Παιδείας στον ΕΤ έχει ως εξής:
«Το θέμα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης είναι αλήθεια ότι απουσιάζει από τα ελληνικά σχολεία και πρέπει να φροντίσουμε για την προώθησή του. Και είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να προσεγγίσουμε με σοβαρότητα και χωρίς προκαταλήψεις γιατί αφορά σε μια σειρά από σοβαρές καταστάσεις, που σχετίζονται με τη σωματική και ψυχική υγεία. Πρόκειται για ένα καίριο θέμα και για τους μαθητές και για τους γονείς τους.

Ερωτήματα για τη σεξουαλικότητα από τους μαθητές μπορεί να προκύψουν σε μια σειρά μαθημάτων. Είναι λοιπόν σημαντικό η εκπαίδευση των παιδιών σε αυτό το θέμα να περνάει από διάφορα μαθήματα και ειδικότητες. Για αυτό απαιτείται όλοι οι εκπαιδευτικοί να είναι επιμορφωμένοι και να στηρίζονται σε συγκεκριμένο εκπαιδευτικό υλικό, που να συμφωνεί στην παιδαγωγική κατεύθυνση.

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση καλύπτει όλο το φάσμα των ηλικιών της εκπαίδευσης και είναι καλό να ξεκινά από πολύ νωρίς, από τις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού.

Ολες οι παραπάνω παράμετροι συνυπολογίζονται και βρίσκονται σε ευρύ διάλογο στο Συμβούλιο Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στο πλαίσιο της αναμόρφωσης των προγραμμάτων σπουδών. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση είναι ένα από τα θέματα που συζητούνται. Γιατί η εισαγωγή της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης δεν μπορεί να εισαχθεί στο ελληνικό σχολείο ούτε πρόχειρα ούτε αποσπασματικά. Χρειάζεται ένα ολοκληρωμένο επιστημονικό πλαίσιο, που θα διασφαλίζει την ορθή προσέγγιση του ζητήματος».

Επί του θέματος
Μέχρι τα 12 έτη η επεξήγηση

Οι οκτώ τόμοι που γράψαμε είναι δύο ταχυτήτων. Τα τετράδια για τους μαθητές Πρώτης έως Τρίτης Δημοτικού περιέχουν σκίτσα και κάθε μάθημα είναι μια μικρή ιστορία. Για τα παιδιά Τετάρτης έως Εκτης δημοτικού το περιεχόμενο γίνεται πιο θετικό. Παράλληλα υπάρχει και ένα βιβλίο-εγχειρίδιο για το δάσκαλο, που περιέχει την ύλη του μαθητικού τετραδίου, με επεξηγηματικές εικόνες. Η σεξουαλική αγωγή πρέπει να ολοκληρώνεται στα δώδεκα, αν επιχειρήσεις να τη διδάξεις σε 16χρονο θα γελάσει μαζί σου. Ο στόχος είναι να γνωρίσει το παιδί τη φυσιολογία της σεξουαλικής λειτουργίας. Αργότερα στο γυμνάσιο μπορεί να προστεθεί ένα μάθημα για τους κινδύνους και την παθολογία του σεξ, αλλά είναι λάθος να μαθαίνουμε το υγιές μέσα από το άρρωστο και κάτω από το πρίσμα του φόβου.

Πηγή: http://www.alfavita.gr/typos/t9_5_9_1044.php

Υ.Γ: Μάρκο, θυμάσαι;;;...  ;D  ;D
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:19 »

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 09, 2009, 01:30:53 μμ »
+++++++++++++  Μια πολύ καλή κ αναγκαία  πρωτοβουλία.Εύχομαι, βέβαια,  δάσκαλοι,γονείς κ φορείς που σχετίζονται με την εκπαίδευση να προλαμβάνουμε καταστάσεις κ οχι να μας προλαβαίνουν αυτές..Επισης ,το μάθημα της σεξουλικής αγωγής να διδάσκεται με τρόπο που να είναι χρήσιμο κ λειτουργικό ,να προκαλεί το ενδιαφέρον των μαθητών κ να μην γίνει αντικείμενο χλευασμού ,απαξίωσης κ αδιαφορίας.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 09, 2009, 02:45:37 μμ »
Συμφωνώ και εγώ απόλυτα....

Καιρός ήτανε...
 Δύο πράγματα θυμάμαι όταν η ίδια ήμουν Πέμπτη Δημοτικού (να σημειώσω ότι  ζούσαμε στη Γερμανία και πήγαινα σε γερμανικό σχολείο με κάποιες ώρες τα απογεύματα ελληνικά).

Ειχαμε κάθε εβδομάδα μία ώρα ελεύθερη ,κάτι σαν την ευέλικτη ζώνη που έχουμε τώρα στα Δημοτικά.(Φανταστείτε ότι πήγαινα πέμπτη το έτος 1984-85.)
Λοιπόν μόλις τότε είχε πρωτοεμφανιστεί το Aids ...
Την ώρα της ευέλικτης ζώνης μας παρουσίασε ο δάσκαλος προφυλακτικά ,μιλήσαμε για το AIDS και το κορυφάιο μας έμαθε πως να χρησιμοποιούμε το προφυλακιτικο πάνω σε "μπανάνα".

Το δεύτερο που θέλω να σας πω ,πάλι στην πέμπτη δημοτικού...μάθημα αναπαραγωγή....μας πήγαν στην αίθουσα βίντεο και μας έδειξαν βιντεάκι κια σλάιτς για την αναπαραγωγή του ανθρώπου ...με λεπτομέρειες..
Μόλις τελείωσε η επίδειξη των βίντεο μας ρωτάει ο δάσκαλος για τυχόν απορίες.Αυτό που θυμάμαι ακόμα είναι ότι τα γερμανάκια σήκωναν το χέρι και ρωτούσαν και συζυτούσαν και εμείς τα ελληνάκια χασκογελούσαμε και αλλάζαμε πονηρές ματιές .
Για να δείτε διαφορά....
Εγώ με τη σειρά μου όταν πήγα σπίτι τα έβαλα με τη μάνα μου που δε μου είπε ,όταν τη ρώτησα πώς γίνονται τα παιδιά ,την αλήθεια .Μου είχε πει ότι τα κορίτσια γίνονται με ροζ χαπάκια και τα αγοράκια με μπλε..........

Τα συμπεράσματα δικά σας......

Υ.Γ.Αν έχω φλυαρίσει συγνώμμη... ???
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 09, 2009, 03:05:52 μμ »
μου θύμισες όταν πήγαινα έκτη δημοτικού και κάναμε το μάθημα της αναπαραγωγής....
αφού τελείωσε ο δάσκαλος - μεγάλος σε ηλικία - σηκώνει μία μαθήτρια το χέρι της και ρωτάει
- κύριε τα κατάλαβα όλα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το σπερματοζωάριο θα μπεί μέσα στο ωάριο μπορείτε να μου πείτε.
όντως παιδιά δεν είχε καταλάβει, δεν έκανε αστεία
ο δάσκαλος με κρυφά γελάκια της λέει ε θα καταλάβεις κάποτε...
δεν είπε τίποτα . το έκλεισε τελείως το θέμα.
και εμένα κανείς δεν μου είχε εξηγήσει τίποτα ούτε και τολμούσα βέβαια να ρωτήσω, θυμάμαι το είχα καταλάβει μόνη μου μια φορά πολύ μικρή που παρατηρούσα τα τζιτζίκια σε ένα δένδρο..... χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:27:19 »

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 09, 2009, 03:06:07 μμ »
+++++++++++++  Μια πολύ καλή κ αναγκαία  πρωτοβουλία.Εύχομαι, βέβαια,  δάσκαλοι,γονείς κ φορείς που σχετίζονται με την εκπαίδευση να προλαμβάνουμε καταστάσεις κ οχι να μας προλαβαίνουν αυτές..Επισης ,το μάθημα της σεξουλικής αγωγής να διδάσκεται με τρόπο που να είναι χρήσιμο κ λειτουργικό ,να προκαλεί το ενδιαφέρον των μαθητών κ να μην γίνει αντικείμενο χλευασμού ,απαξίωσης κ αδιαφορίας.

Συμφωνώ απολύτως. Μόνο έτσι έχει νόημα!!!
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2009, 03:26:26 μμ »
Καλή πρωτοβουλία. Απλώς θα ήθελα να επισημάνω ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να συνοδεύεται από το να διδάσκουμε τα παιδιά πως να προστατεύονται από όσους επιχειρούν να τα εκμεταλευτούν. Αυτό επίγει περισσότερο από το να μάθουν πως γίνονται τα παιδιά.Και κάποια πράγματα χρειάζεται να τα μαθαίνουν από τον παιδικό σταθμό ακόμη γιατί όταν θα φτάσουν στην τρίτη και τετάρτη θα έχουμε κάτι φοβερές εκπλήξεις στη διάρκεια των μαθημάτων... εκπλήξεις που θα απαιτούν εισαγγελική παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2009, 05:22:13 μμ »
Επιτέλους το Υπουργείο βρίσκεται προς τη σωστή κατεύθυνση. Αν και καθυστερημένα, καιρός ήταν πλέον να εισαχθεί το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής στα ελληνικά σχολεία. Νομίζω, και η εμπειρία που μοιράστηκε μαζί μας η προηγούμενη συνάδελφος είναι ενδεικτική της αναγκαιότητας εισαγωγής του συγκεκριμένου μαθήματος ήδη από το Δημοτικό. Πολύ καλή λοιπόν η πρωτοβουλία του υπουργού πράγματι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2009, 06:08:52 μμ »


  Αρκούσε η ενδυνάμωση του μαθήματος της "Ανθρωπολογίας" στην Α' Γυμνασίου , με διδάσκοντες τους Βιολόγους, κι όχι η εισαγωγή της σεξουαλικής αγωγής στα Δημοτικά. Για δείτε τι συμβαίνει στις χώρες που έχουν δοκιμάσει το παράδειγμα της εισαγωγής ενός τέτοιου μαθήματος, σε προηγμένες χώρες όπως η Βρετανία!!!
  Ανεμομαζώματα διαολοσκορπίσματα του ΥΠΕΠΘ, για άλλη μια φορά αποδεικνύουν την διαχρονική έλλειψη στρατηγικής...
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2009, 06:15:06 μμ »
Καλή πρωτοβουλία. Απλώς θα ήθελα να επισημάνω ότι κάτι τέτοιο θα πρέπει να συνοδεύεται από το να διδάσκουμε τα παιδιά πως να προστατεύονται από όσους επιχειρούν να τα εκμεταλευτούν. Αυτό επίγει περισσότερο από το να μάθουν πως γίνονται τα παιδιά.Και κάποια πράγματα χρειάζεται να τα μαθαίνουν από τον παιδικό σταθμό ακόμη γιατί όταν θα φτάσουν στην τρίτη και τετάρτη θα έχουμε κάτι φοβερές εκπλήξεις στη διάρκεια των μαθημάτων... εκπλήξεις που θα απαιτούν εισαγγελική παρέμβαση.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2009, 07:00:41 μμ »


  Αρκούσε η ενδυνάμωση του μαθήματος της "Ανθρωπολογίας" στην Α' Γυμνασίου , με διδάσκοντες τους Βιολόγους, κι όχι η εισαγωγή της σεξουαλικής αγωγής στα Δημοτικά. Για δείτε τι συμβαίνει στις χώρες που έχουν δοκιμάσει το παράδειγμα της εισαγωγής ενός τέτοιου μαθήματος, σε προηγμένες χώρες όπως η Βρετανία!!!
  Ανεμομαζώματα διαολοσκορπίσματα του ΥΠΕΠΘ, για άλλη μια φορά αποδεικνύουν την διαχρονική έλλειψη στρατηγικής...

Τι ακριβώς εννοείς, όταν μιλάς για ενδυνάμωση του ήδη υπάρχοντος μαθήματος; Επίσης, για το τι συμβαίνει σε προηγμένες χώρες, όπως στην Αγγλία ή στις ΗΠΑ δεν μπορώ να πιστέψω σε καμία περίπτωση ότι ευθύνεται γι' αυτό η διδασκαλία ενός μαθήματος, το οποίο εξακολουθεί να αντιμετωπίζεται δυστυχώς ως ταμπού από μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, η οποία συνεχίζει να εθελοτυφλεί. Ίσως, κάποιες ακραίες καταστάσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί, να είναι και αποτέλεσμα της έλλειψης ισχυρών οικογενειακών δεσμών και γενικότερης αποσάρθρωσης αξιών και θεσμών. Γιατί να μην πάρουμε ως παράδειγμα τη Φινλανδία και γενικότερα τις σκανδιναβικές χώρες, που αποτελούν υγειείς κοινωνίες ως επί το πλείστον;

Έπειτα, για το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποιος ορισμένος σχεδιασμός από το Υπουργείο, ώστε αυτό και να διδάσκεται από ειδικούς και επίσης στο να μην αναλώνεται απλώς και μόνο στον τρόπο με τον οποίο γεννιούνται τα παιδιά, αλλά στο πως θα αποκτήσουν σεξουαλική υπευθυνότητα και στο πως θα προφυλαχθούν από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες, αλλά και κάθε είδους νοσήματα. Δηλ. το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής έγκειται ως επί το πλείστον στο πως θα αποκτήσουν οι μαθητές μας σεξουαλική συνειδητότητα και υπευθυνότητα.
 
Ιδιαίτερα στις μέρες μας, που ο αριθμός των εκτρώσεων αυξάνει καθημερινώς, και όπως δείχνουν σχετικές έρευνες οι περισσότερες αμβλώσεις  στην Ελλάδα προέρχονται από έφηβες κοπέλες δυστυχώς, η σεξουαλική αγωγή είναι αναγκαία.   
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2009, 10:33:53 μμ »
Με συγχωρείς marion, δεν μπορώ να δεχθώ τον όρο "υγιείς" κοινωνίες. Οι Σκανδιναβικές κοινωνίες έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά κατάθλιψης διεθνώς, είναι προηγμένες σε κάθε περίπτωση δεν αντιλέγω, αλλά από την άλλη η άκριτη αντιγραφή ξενόφερτων μοντέλων στην χώρα μας, το θεωρώ αν μη τι άλλο προχειρότητα. Ο μεσογειακός τρόπος ζωής είναι προτιμότερος πιστεύω από άλλους...
Και μια ερώτηση, δηλαδή η δική μας κοινωνία είναι άρρωστη;;; Να την πούμε οπισθοδρομική, κλειστή, συντηρητική, εθελοτυφλούσα, μονομερή, της υπερβολής... ναι να το δεχθώ. Όχι όμως και άρρωστη!
Έχει να κάνει πιστεύω με αυτό που λέμε "φυσιολογικός".
"Σεξουαλική συνειδητότητα των μαθητών";;;
Δεν μπορώ να το παρακαλουθήσω... αισθάνομαι Μανώλης Καψής ώρες ώρες εδώ μέσα χαχαχα!
Όσο για τους σχεδιασμούς του ΥΠΕΠΘ, τους έχουμε νιώσει καλά στο πετσί μας, η ανοργανωσιά, τα ψεύδη και άλλα παρόμοια τρικ σε όλο τους το μεγαλείο!!!

"Ίσως, κάποιες ακραίες καταστάσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί, να είναι και αποτέλεσμα της έλλειψης ισχυρών οικογενειακών δεσμών και γενικότερης αποσάρθρωσης αξιών και θεσμών." 
Αυτήν την αποσάθρωση πάντως το μάθημα της σεξουαλικής αγωγής δεν μπορεί να την αποτρέψει...
Η ηθική είναι αναγκαία για την αποτροπή των φαινομένων με τα οποία κλείνεις την τοποθέτηση σου.
Σκοπός είναι να θεραπεύεται το αίτιο και όχι το σύμπτωμα.   
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2009, 12:04:03 μμ »
Theologius, συνφωνώ αλλά και διαφωνώ μαζί σου. Συμφωνώ ότι το πρόβλημα πρέπει να χτυπιέται στη ρίζα και όχι στα αποτελέσματα του. Αλλά διαφωνώ ως προς το ποιο είναι το πρόβλημα. Δεν πιστεύω ότι η σεξουαλικές σχέσεις είναι κάτι ανήθικο. Ανήθικο είναι η κλεψιά, το ψέμα, η αδικία κλπ. ό,τι μπορεί να βλάψει κάποιον άλλο. Η σεξουαλικές σχέσεις γιατί να είναι ανήθικες; Ποιόν βλάπτουν; Η καλή σχέση με το σώμα, η φροντίδα του, η γνώσεις (γιατί το πώς γίνοτανι τα παιδιά είναι γνώση, καθώς ακόμα πολλοί γονέις μιλανε για μελισσούλες και πελαργούς), όλα αυτά μόνο καλό κάνουν.
Και βέβαια, στο νηπιαγωγείο η σεξουαλική αγωγή είνα βασικό κομμάτι του προγράμματος. Το παιδιί πρέπει από μικρή ηλικία να κατανοήσει το σώμα του και το τι επιτρέπει αυτό να γι΄νεται με το σώμα του. Π.χ. δεν επιτρέπω σε κανέναν να με πιάσει, να μου βγάλει τα ρούχα κλπ. Όπως επίσης, στο νηπιαγωγείο με απλά λόγια (δεν χρειάζονται) μαθαίνουν πώς γίνονται τα παιδιά, γιατί το τι ακούγεται είναι φοβερό. Αυτό νομίζω ότι φυσικά και πρέπει να συνεχιστεί στο δημοτικό, όπου προκύπτουν και άλλα πράγματα (εφηβεία, περίοδος στα κορίτσια...) και άλλες εμπειρίες (τηλεόραση, ίσως κατάλάθος να είδαν τη μαμά και το μπαμπά*....). Δεν μπορεί στα πλαίσια της αναζήτησης της ηθικής να κλέινουμε τα μάτια σε αυτά που βλέπουμε μπροστά μας να συμβαίνουν. Και αν το μάθημα γίνει σωστά, καί όχι ως αγκαρεία από το δάσκαλο τότε, ναι, πιστεύω ότι κάποια φαινόμενα θα μειωθούν σημαντικά, όπως οι εφηβικές εγκυμοσύνες ή ακόμα και η τόσο νωρίς έναρξη της σεξουαλικής ζωής (γιατί πλέον δεν θα είναι το άγνωστο και το απαγορευμένο)


*Μου έχει τύχει και γι' αυτό το αναφέρω. Την επόμενη μέρα το παιδάκι ήταν τρομοκρατημένο και για πολύ καιρό μετά δεν ήθελε να πλησιάζει το μπαμπά του και επιζητούσε συνεχώς την παρουσία της μαμάς δίπλα του.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2009, 02:53:00 μμ »
Μα εγώ δεν αφόρησα την σεξουαλική αγωγή στο σύνολο της...
Εννοείται ότι θα πρέπει και οι μικροί μαθητές να γνωρίζουν το σώμα τους, την διαδικασία της αναπαραγωγής, και όλα όσα περιλαμβάνει η Ανθρωπολογία, γι' αυτό υποστηρίζω πως οι Βιολόγοι θα πρέπει να είναι αυτοί που θα πρέπει να κληθούν να την διδάξουν.
Για το ζήτημα των ηθικών αξίών, αναφερόμουν στις ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες με το οποίο κλείνει την τοποθέτηση της η συναδέλφισα η marion, ότι δηλαδή για το ζήτημα αυτό, θα πρέπει να υπάρξει διαθεματική προσέγγιση και με την ηθική, άρα και με τον Θεολόγο του σχολείου διότι η σεξουαλική αγωγή από μόνη της δεν φτάνει.
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεξουαλική αγωγή στο Δημοτικό
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2009, 04:37:40 μμ »

Η ηθική είναι αναγκαία για την αποτροπή των φαινομένων με τα οποία κλείνεις την τοποθέτηση σου.
Σκοπός είναι να θεραπεύεται το αίτιο και όχι το σύμπτωμα.   

Theologious, κατ'αρχάς δεν απάντησες στο ερώτημα που σου έθεσα. Μίλησες για "ενδυνάμωση" του μαθήματος της ανθρωπολογίας. Έχεις προτάσεις συγκεκριμένες να καταθέσεις και επίσης να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς, γιατί στους γρήγορους και πρόχειρους αφορισμούς είμαστε όλοι πρώτοι.
Έπειτα, μάλλον δε διάβασες σωστά το μήνυμά μου. Ουδέποτε έγραψα ή εννόησα ότι η ελληνική κοινωνία είναι άρρωστη. Ανέφερα απλώς ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας μας εθελοτυφλεί και θεωρεί πράγματα απολύτως φυσιολογικά ως ταμπού. Η έφραση "υγειείς κοινωνίες  ως επί το πλείστον" και όχι σκέτο υγειείς κοινωνίες, αφορούσε στις Σκανδιναβικές χώρες σε σύγκριση πάντοτε με κοινωνίες, όπως η αγγλική ή η αμερικανική. Δε διαφωνώ ότι στις σκανδιναβικές χώρες αναφέρονται υψηλά ποσοστά κατάθλιψης, που είναι και αποτέλεσμα του καιρού και της μικρής διάρκειας της ημέρας την περίοδο του χειμώνα, αλλά μιλάμε για 0 δείκτη εγκληματικότητας, κοινωνική πρόνοια, αληθινή δημόσια εκπαίδευση κ.ο.κ. Συγκεκριμένα, έχω επισκεφθεί τη Φινλανδία και μπορώ να σου πω ότι κατάλαβα πραγματικά πως είναι να ζεις σε μια χώρα, όπου δε φοβάσαι να περπατήσεις στα κεντρικά σημεία του Ελσίνκι, σε αντίθεση για παράδειγμα με το κέντρο της Αθήνας, όπου παρεπιπτόντως, έχει τύχει να  πέσω και 2 φορές θύμα κλοπής.

Το φινλανδικό μοντέλο εκπαίδευσης αποτελεί πρότυπο, και ναι μεν δεν είμαι της άποψης να δεχόμαστε ο,τιδήποτε άκριτα, αλλά μια καλή προσαρμογή αυτού στις ειδκότερες ανάγκες τις ελληνικής κοινωνίας κι ένας σωστός προγραμματισμός και σχεδιασμός θα μπορούσαν νομίζω να φέρουν καλά αποτελέσματα.

Εξάλλου, το μάθημα της σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης θα πρέπει κατά την άποψή μου να θέσει ως στόχο και το να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές ότι η σχέση με το άλλο φύλλο είναι μια απολύτως φυσική διαδικασία, έτσι ώστε να πάψουμε ως ελληνική κοινωνία να προσεγγίζουμε το θέμα ενοχικά. Η άγνοια δεν μπορεί να μας κάνει περισσότερο ηθικούς. Η γνώση συνήθως προφυλάσσει. 

Επίσης Theologius, απ' τη μια λες ότι δεν αφορίζεις τη σεξουαλική αγωγή στο σύνολό της, απ' την άλλη, σε προηγούμενο μήνυμά σου, υποστηρίζεις ότι το εν λόγω μάθημα δεν πρέπει να εισαχθεί, καθώς αρκεί μια ενδυνάμωση του μαθήματος της Ανθρωπολογίας. Νομίζω ότι λανθασμένα ταυτίζεις τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση αποκλειστικά και μόνο με τη διδασκαλία του τρόπου αναπαραγωγής του είδους, ενώ το συγκεκριμένο μάθημα δεν αναλώνεται μόνον στη βιολογικό κομμάτι. Έχει να κάνει -τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στο εξωτερικό- με ειδκότερη εκπαίδευση  για επίδειξη σωστής σεξουαλικής συμπεριφοράς, ωρίμανσης και υπευθυνότητας, ώστε ν' αποτραπούν τα χειρότερα. Γι' αυτό και δεν αρκεί το μάθημα της ανθρωπολογίας και μόνον.
Πρόσφατα μια μητέρα μου εξέφρασε την αγωνία της και τη δύσκολη θέση στην οποία βρέθηκε μην ξέροντας τι να απαντήσει στο γιο της, όταν εκείνος, μαθητής στ' δημοτικού, τη ρώτησε σε ποια ηλικία θα μπορούσε να κάνει σεξ; Τα παιδιά γνωρίζουν πλέον τόσα πολλά μέσα από την τηλεόραση και κυρίως μέσα απ' το διαδίκτυο, ώστε εάν εμείς κλείνουμε τα μάτια μας απέναντι στην πραγματικότητα και αφήνουμε τους μαθητές μας στο έλεος της αποσπασματικής γνώσης, τότε σίγουρα θα αντιμετωπίζουμε όλο και πιο διογκωμένα προβλήματα στο μέλλον.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2009, 04:59:23 μμ από marion »
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.