*

Αποστολέας Θέμα: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής  (Αναγνώστηκε 22322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2010, 06:29:08 μμ »
Οδοιπορικά δικαιούνται τα μέλη της Λυκειακής Επιτροπής;

Είμαι διορισμένος οργανικά σε σχολείο Α περιφέρειας, και με έβαλαν σε Λυκειακή επιτροπή σχολείου Β περιφέρειας.

Δικαιούμαι οδοιπορικά; Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να το δηλώσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:32 »

Αποσυνδεδεμένος chemist2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • ¨Τα μεγάλα πάθη είναι για τις μεγάλες ψυχές ¨
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 24, 2010, 06:40:52 μμ »
Φυσικά και δικαιούσε οδοιπορικά , (0,15 Ε / Km ) τα οποία και θα πάρεις από το σχολείο που ηπηρετείς .
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα πρέπει να τα στείλει το σχολείο της λυκ επιτροπής στο σχολείο σου .
Η αποζημίωση όμως θα σου δοθεί από το σχολείο της λυκ επιτροπής .

Αποσυνδεδεμένος MVERTIGO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:03:13 πμ »
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς αν ένα αναπληρωματικό μέλος λυκειακής επιτροπής μπαίνει και επιτηρητής στις πανελλήνιες;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 25, 2010, 10:46:23 πμ »
Φυσικά και δικαιούσε οδοιπορικά , (0,15 Ε / Km ) τα οποία και θα πάρεις από το σχολείο που ηπηρετείς .
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα πρέπει να τα στείλει το σχολείο της λυκ επιτροπής στο σχολείο σου .
Η αποζημίωση όμως θα σου δοθεί από το σχολείο της λυκ επιτροπής .

Ποιά δικαιολογητικά χρειάζονται; Έχεις να μου παραθέσεις κάπου σχετική εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:32 »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 25, 2010, 11:05:10 πμ »
Οδοιπορικά δικαιούνται τα μέλη της Λυκειακής Επιτροπής;

Είμαι διορισμένος οργανικά σε σχολείο Α περιφέρειας, και με έβαλαν σε Λυκειακή επιτροπή σχολείου Β περιφέρειας.

Δικαιούμαι οδοιπορικά; Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να το δηλώσω;

Δικαιούσαι οδοιπορικά εφόσον :
1. η έδρα του σχολείου σου απέχει χιλιομετρικά από την έδρα της λυκειακής επιτροπής
2. η κατοικία σου δεν βρίσκεται στην έδρα της λυκειακής επιτροπής

τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι απλώς μία υπεύθυνη δήλωση όπου αναφέρεις:
1.τον τόπο κατοικίας σου
2. ότι είσαι κάτοχος και χρήστης του υπ.αριθμόν τάδε αυτοκινήτου
3. ότι μετάβηκες από ... προς... με επιστροφή τις τάδε συγκεκριμένες μέρες για εκτέλεση υπηρεσίας στις πανελλ.εξετάσεις

εφόσον χρησιμοποιήσεις δημόσιο μεταφορικό μέσο απαλείφεται το 2 και προσκομίζεις τα εισιτήρια

μπόρω να σου στείλω υπόδειγμα υπ.δήλωσης με pm αν το θές.

Οδοιπορικά δικαιούνται και οι επιτηρητές εφόσον καλύπτουν τις προϋποθέσεις
επίσης δικαιούσαι έξοδα διαμονής και διατροφής εφόσον δεν είναι δυνατή η επιστροφή σου αυθημερόν στον τόπο κατοικίας σου (π.χ. από άλλο νησί). Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται βεβαίωση από την υπευθ.αρχή (πχΛιμεναρχείο) ότι δεν υπάρχουν δρομολόγια το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και απόδειξη ξενοδοχείου (για διανυκτέρευση δικαιολογεί ποσό μόνο έως 35 ευρώ)

Ελπίζω να σε βοήθησα. αν γίνεις πιο συκεκριμένος μπορώ να σου πω αναλυτικά

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:51:37 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες. Στείλε μου και το υπόδειγμα εφόσον το έχεις εύκαιρο!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2010, 02:41:54 μμ »
Να ρωτήσω κάτι.... "μεταξύ μας" τώρα, με το συμπάθειο δηλαδή, και χωρίς παρεξήγηση...

Για ποιό λόγο πληρωνόμαστε επιπλέον χρήματα για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε στις Πανελλήνιες (Λυκειακή επιτροπή ή Επιτηρητές);

Θέλω να πω, αφού παίρνουμε κανονικά τον μισθό μας τον Μαίο και τον Ιούνιο, και τις ημέρες των πανελληνίων, αντί να δουλέψουμε στο σχολείο όπου είμαστε τοποθετημένοι, δουλεύουμε απλά σε ένα άλλο. Δεν είναι ότι κάνουμε κατι έξτρα, πέρα από το προβλεπόμενο ωράριο εργασίας μας και πρέπει να πληρωθούμε επιπλέον για αυτό! Αυτές τις μέρες αφού πληρωνόμαστε που πληρωνόμαστε απο τον μισθό μας, γιατί πρέπει να πληρωθούμε διπλά? δουλεύουμε διπλά; δουλεύουμε παραπάνω ώρες; (θα μου πείτε ναι! αφού κανονικά αυτές τις μέρες παμε για 1-2 ώρες σχολείο και μας κακοφαίνεται κιόλας και το κάνουμε θέμα αφού τα μαθήματα έχουν τελειώσει)
Εκτός φυσικά αν διατεθείς να επιτηρήσεις μακρυά από το σχολείο όπου υπηρετείς. Εκεί η αποζημίωση έχει κάποια λογική βάση

ΥΓ. Ελπίζω να μην τα διαβάζει αυτά η Διαμαντοπούλου και της βάλω ιδέες!!!

ΥΓ2. Το παραπάνω μήνυμα το δημοσιεύω ύστερα από έντονο διαπληκτισμό (κόντεψε να πέσει και ξύλο) στο σχολείο μεταξύ συναδέλφων για το ποιός θα μπει και ποιός όχι στην Λυκειακή επιτροπή. Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ..


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2010, 03:09:25 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2010, 11:28:29 μμ »
Να ρωτήσω κάτι.... "μεταξύ μας" τώρα, με το συμπάθειο δηλαδή, και χωρίς παρεξήγηση...

Για ποιό λόγο πληρωνόμαστε επιπλέον χρήματα για τις υπηρεσίες που προσφέρουμε στις Πανελλήνιες (Λυκειακή επιτροπή ή Επιτηρητές);

Θέλω να πω, αφού παίρνουμε κανονικά τον μισθό μας τον Μαίο και τον Ιούνιο, και τις ημέρες των πανελληνίων, αντί να δουλέψουμε στο σχολείο όπου είμαστε τοποθετημένοι, δουλεύουμε απλά σε ένα άλλο. Δεν είναι ότι κάνουμε κατι έξτρα, πέρα από το προβλεπόμενο ωράριο εργασίας μας και πρέπει να πληρωθούμε επιπλέον για αυτό! Αυτές τις μέρες αφού πληρωνόμαστε που πληρωνόμαστε απο τον μισθό μας, γιατί πρέπει να πληρωθούμε διπλά? δουλεύουμε διπλά; δουλεύουμε παραπάνω ώρες; (θα μου πείτε ναι! αφού κανονικά αυτές τις μέρες παμε για 1-2 ώρες σχολείο και μας κακοφαίνεται κιόλας και το κάνουμε θέμα αφού τα μαθήματα έχουν τελειώσει)
Εκτός φυσικά αν διατεθείς να επιτηρήσεις μακρυά από το σχολείο όπου υπηρετείς. Εκεί η αποζημίωση έχει κάποια λογική βάση

ΥΓ. Ελπίζω να μην τα διαβάζει αυτά η Διαμαντοπούλου και της βάλω ιδέες!!!

ΥΓ2. Το παραπάνω μήνυμα το δημοσιεύω ύστερα από έντονο διαπληκτισμό (κόντεψε να πέσει και ξύλο) στο σχολείο μεταξύ συναδέλφων για το ποιός θα μπει και ποιός όχι στην Λυκειακή επιτροπή. Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ..

Έτσι δυστυχώς είναι η πλειοψηφία των συναδέλφων. Και μας φταίνε οι πολιτικοί που κλέβουν, ο Κόκκαλης, ο Βγενόπουλος, ο γιατρός του Κολωνακίου κλπ...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 04, 2010, 03:46:22 μμ »

ΥΓ2. Το παραπάνω μήνυμα το δημοσιεύω ύστερα από έντονο διαπληκτισμό (κόντεψε να πέσει και ξύλο) στο σχολείο μεταξύ συναδέλφων για το ποιός θα μπει και ποιός όχι στην Λυκειακή επιτροπή. Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ..

;D ;D ;D
ρε killbill πες μας σε ποιο σχολείο είσαι! κάθε φορά που αναφέρεις τους συναδέλφους σου είναι άλλη μία "ευχάριστη" έκπληξη. πρέπει να είναι πραγματικά διαμάντια.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 04, 2010, 10:39:49 μμ »

ΥΓ2. Το παραπάνω μήνυμα το δημοσιεύω ύστερα από έντονο διαπληκτισμό (κόντεψε να πέσει και ξύλο) στο σχολείο μεταξύ συναδέλφων για το ποιός θα μπει και ποιός όχι στην Λυκειακή επιτροπή. Δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ..

;D ;D ;D
ρε killbill πες μας σε ποιο σχολείο είσαι! κάθε φορά που αναφέρεις τους συναδέλφους σου είναι άλλη μία "ευχάριστη" έκπληξη. πρέπει να είναι πραγματικά διαμάντια.

Την απάντησή μου happiness στην δίνει ο greekfrixos:
Έτσι δυστυχώς είναι η πλειοψηφία των συναδέλφων. Και μας φταίνε οι πολιτικοί που κλέβουν, ο Κόκκαλης, ο Βγενόπουλος, ο γιατρός του Κολωνακίου κλπ...

Μάλλον happiness πες μας εσύ σε ποιό σχολείο είσαι που ΔΕΝ γίνονται αυτά και όλα κυλάνε ρολόι, για να ζητήσω μετάθεση και να έρθω και να γνωριστούμε κιόλας! Σε ιδιωτικό κολλέγιο είσαι;  :P


Πάντως δεν μου έχει δώσει κανείς μια εξήγηση, με ποιά λογική πληρωνόμαστε έξτρα για τις ώρες που προσφέρουμε υπηρεσία τις ημέρες των πανελλαδικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2010, 10:43:25 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος vorios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 05, 2010, 10:21:28 μμ »
Πληρωνόμαστε έξτρα γιατί προφανώς δεν είναι η δουλειά μας η διεξαγωγή των πανελληνίων εξετάσεων. Οι λυκιακές επιτροπές εκτός του ότι μπορεί να εργαστούν εκτός ωραρίου (πχ πρέπει να παραμείνει κάποιος μέχρι να παραληφθούν τα γραπτά από το βαθμ. κέντρο) μόλις τελειώσουν οι εργασίες των εξετάσεων συνεχίζουν την υπόλοιπη δουλειά που έχουν στο σχολείο και πίστεψε με αυτές τις μέρες έχει αρκετή δουλειά ιδιαίτερα για τη διέυθυνση του σχολείου. Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να είσαι πληροφορικάριος. Δε νομίζω ότι πολλοί συνάδελφοι σου θα δέχονταν να πάνε στο σχολείο από τις 5:30 χωρίς πρόσθετη αμοιβή.
Κυρίως όμως πληρωνόμαστε έξτρα (ιδιαίτερα οι επιτηρητές, αν και η αποζημίωση τους είναι γελοία) ώστε να διενεργηθούν οι εξετάσεις με αίσθημα ευθύνης. και η αλήθεια είναι ότι για ενέργεια τέτοιου μεγέθους (περ. 80.000 κατα Μ.Ο. το χρόνο) έχει διατηρήσει την αξιοπιστία και τη διαφάνεια του το σύστημα με τα λιγότερα δυνατά παρατράγουδα..

Αποσυνδεδεμένος argy77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 06, 2010, 04:40:30 μμ »
Και μένα η γνώμη μου ως Πληροφορικός και νεοδιόριστος είναι ότι ξεκινάμε να δουλεύουμε από πολύ νωρίς το πρωι και επί προσθέτως, έχουμε μια μείζονα ευθύνη για να κυλήσουν όλα ομαλά και με αδιάβλητες διαδικασίες. Οποιοδήποτε σφάλμα σε επίπεδο σχολικής μονάδας, θα εκθέσει όλο το σύστημα, σε Πανελλαδικό επίπεδο (δε νομίζω ότι προσλήφθηκες για να είσαι υπόλογος στο Πανελλήνιο για ενδεχόμενο λάθος σου, ούτε ο μισθός σου ανταποκρίνεται σε τέτοια ευθύνη).
Άρα, είναι φυσιολογικό για τις αυξημένες ευθύνες που επωμιζόμαστε να μας παρέχεται κάποιο υλικό κίνητρο.
Δεν αναφέρω ότι ως υπεύθυνος VBI, επί 3 εβδομάδες καθημερινά πρέπει να εκτελώ το μάθημα μου και παράλληλα να βρίσκομαι στον υπολογιστή για τα δοκιμαστικά (ή εγώ ή ο άλλος συνάδελφος).

Πάντως προσωπικά, αλήθεια σου χαρίζω τα χρήματα των επιτροπών αρκεί να φροντίσεις να πληρώνομαι όντως με βάση την αξία των πτυχίων μου.

Η ένσταση σου με ξενίζει κάπώς και μου φαίνεται λίγο σαν τη φράση "Μας χρώστανε, (έχουν και ενστάσεις ότι δε) μας πήραν και το γάιδαρο"

Αποσυνδεδεμένος virna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 06, 2010, 05:26:49 μμ »
τελικά γνωρίζει κανείς πόσα χρήματα θα πάρουμε από την επιτροπή?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση Λυκειακής Επιτροπής
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 06, 2010, 08:15:16 μμ »
Πληρωνόμαστε έξτρα γιατί προφανώς δεν είναι η δουλειά μας η διεξαγωγή των πανελληνίων εξετάσεων.
Και ποιανού δουλειά είναι; Εξωσχολικών; ή θα πληρώσει το κράτος άλλο έξτρα προσωπικό; γιαυτό οδηγηθήκαμε εδώ που οδηγηθήκαμε. Από κάτι τέτοιες σπατάλες...

Αν έχω καταλάβει σωστά πρέπει να είσαι πληροφορικάριος. Δε νομίζω ότι πολλοί συνάδελφοι σου θα δέχονταν να πάνε στο σχολείο από τις 5:30 χωρίς πρόσθετη αμοιβή.
Όχι δεν είμαι πληροφορικάριος. Μέχρι σήμερα, πηγαίνω απλά επιτηρητής στις πανελλήνιες και δεν βρίσκω κάποια λογική εξήγηση γιατί να πρέπει να πληρωθώ, αφού απλά αντί να πάω στο σχολείο μου πάω σε ένα άλλο σχολείο και δουλεύω μάλιστα και λιγότερο. (3 ωρίτσες επιτήρηση και άντε γειά μετά).
Όπως και δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση γιατί πρέπει να πληρωθούν και τα 2 μέλη της Λυκειακής επιτροπής (και μάλιστα 300 ευρώ) που κάθε χρόνο έρχονται με εφημερίδες και περιοδικά για να περάσει η ώρα, και φεύγουν χωρίς να κάνουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα (γιαυτό έπεσε και ξύλο στο σχολείο μου όπως ανέφερα παραπάνω για το ποιός θα μπει Λυκειακή επιτροπή).
Όπως και δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση γιατί πρέπει να πληρωθεί με 300 ο σύνδεσμος με την νομαρχία, που κάθεται πάνω από το τηλέφωνο μήπως και χρειαστεί κατι, και αν χρειαστεί, ούτε ποιόν αριθμό τηλεφώνου δεν ξέρει να πάρει!!

Και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Ποιός δεν έχει ακούσει την φράση "βρε μην είσαι χαζός. Δήλωσε να πάς Λυκειακή επιτροπή. Είναι καλά λεφτα και δεν κάνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα!"

Ο πληροφορικάριος ναι μιας και το ανέφερες έχει λόγο να παίρνει κάποιο επίδομα αφού όντως κάνει εργασία πέρα από το ωράριο του (ξεκινάει από τις 5:30). Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν κάποιος εργαστεί παραπάνω τότε ναι βρίσκω λογική στο να παίρνει επίδομα. Εγώ αναφέρθηκα για όσους δεν δουλέψουν παραπάνω από το ωράριό τους, με ποιά λογική πληρώνονται;

Κυρίως όμως πληρωνόμαστε έξτρα (ιδιαίτερα οι επιτηρητές, αν και η αποζημίωση τους είναι γελοία) ώστε να διενεργηθούν οι εξετάσεις με αίσθημα ευθύνης.
Δεν με πείθεις. Τότε να πληρωθώ και για τις επιτηρήσεις των ενδοσχολικών εξετάσεων για να τις κάνω και αυτές με αίσθημα ευθύνης, να πληρωθώ και για την εφημερία στην αυλή για να το κάνω και αυτό με αίσθημα ευθύνης, να πληρωθώ έξτρα και για την καλοκαιρινή εφημερία μέσα στον Αύγουστο που θα πάω, για να έχω κίνητρο και για αυτό! να πληρωθώ έξτρα για τα καρτελάκια των μαθητών που θα βγάλω για τις πανελλήνιες, να πληρωθώ έξτρα αν οριστώ υπεύθυνος τμήματος ώστε να έχω αίσθημα ευθύνης κλπ κλπ

Δεν είναι έτσι συνάδελφοι. Αν είναι να πρέπει να πέσει χρήμα για να κάνουμε κάτι με αίσθημα ευθύνης, εγώ ως λειτουργός της εκπαίδευσης δεν το δέχομαι. Το επάγγελμά μας είναι λειτούργημα. Τουλάχιστον οι πανελλήνιες εξετάσεις των παιδιών πρέπει να είναι μέσα στα καθήκοντά μας. Επίδομα να παίρνουν μόνο όσοι θα δουλέψουν εκτός του προβλεπόμενου ωραρίου (πχ πληροφορικός), ή θα μετακινηθούν πχ σε σχολείο άλλης περιφέρειας.

Εγώ μόνο μια εξήγηση δίνω που πληρωνόμαστε για τις πανελλήνιες: υπάρχει τόσο σαπίλα, τόση βαρεμάρα στον κλάδο μας, που σιγά μην πάει ο άλλος τσάμπα να επιτηρήσει μέσα στην ζέστη, ενώ του δίνεται η ευκαιρία να κάτσει σπίτι του και φυσικά να πληρωθεί για την ημέρα που ΔΕΝ δούλεψε!
Έχω βαρεθεί την γκρίνια στο σχολείο κάθε χρόνο όταν τελειώνουν τα μαθήματα, που αρχίζουμε και λέμε "γιατί πάμε σχολειο, γαμώτο δεν μας δίνει ρεπό, τι μας θέλει και μας κουβαλάει ο διευθυντής όλους κάθε μέρα εδώ " κλπ κλπ.

Αυτή είναι η πραγματικότητα.... απλά είναι δύσκολο να την αποδεχθούμε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.