*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009  (Αναγνώστηκε 93415 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #420 στις: Ιούνιος 07, 2009, 03:30:18 μμ »
Η λύση είναι μία διορισμοί σύμφωνα με τον χρόνο κτήσης πτυχίου , βαθμό, μετπτυχιακά, διδακτορικά, κλπ
 
ΑΣΕΠ και τα λοπά είναι για αυτούς που έχουν χρήμα για τα φροντηστήρια.

ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Kαι αυτά που προτείνεις δεν είναι αξιοκρατικά κριτήρια, γιατί, ως προς το χρόνο κτήσης πτυχίου, είμαστε άνθρωποι και μας τυχαίνουν απρόοπτα. Ας πούμε ότι εγώ εργαζόμουν παράλληλα και άργησα κάπως να πάρω το πτυχίο μου, γιατί να τιμωρηθώ; Βαθμό πτυχίου δε το συζητώ. Ξέρουμε ότι δεν είναι αντικειμενικά τα πράγματα και υπάρχουν μεγάλες διαβαθμίσεις ανάλογα με το τμήμα. Μεταπτυχιακά και διδακτορικά, πάλι δεν είναι λύση, γιατί (τουλάχιστον στο τμήμα μου) έπρεπε να έχεις γνωριμίες για να κάνεις ή χρήματα να πας στο εξωτερικό. Επομένως, ούτε ο ΑΣΕΠ είναι πανάκεια, αλλά ούτε αυτά τα μέτρα!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #421 στις: Ιούνιος 07, 2009, 03:33:30 μμ »
Επειδή, θα με ρωτήσεις ποια λύση προτείνω εγώ, η απάντηση είναι "δεν ξέρω". Πάντως, η αναγνώριση προϋπηρεσίας που δεν αποκτάται με αξιοκρατικά κριτήρια, σίγουρα δεν είναι λύση!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #422 στις: Ιούνιος 07, 2009, 04:35:51 μμ »
Μια και τόσο έχετε θεοποιήσει τον ΑΣΕΠ καλό είναι να θυμηθείται και όλους αυτούς που ο ΑΣΕΠ έθαψε. Αυτούς που περιμέναν χρόνια στην επετηρίδα και τελικά ο ΑΣΕΠ τους πέταξε στα σκουπίδια.
Η λύση είναι μία διορισμοί σύμφωνα με τον χρόνο κτήσης πτυχίου , βαθμό, μετπτυχιακά, διδακτορικά, κλπ

 
ΑΣΕΠ και τα λοπά είναι για αυτούς που έχουν χρήμα για τα φροντηστήρια.

ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
1.Χρόνος κτήσης;Αυτό μου θυμίζει την κληρονομική βασιλεία,χωρίς να υπολογίσουμε αν κάποιος είναι και ικανός,αρκούν βιολογικοί λόγοι
2.Πρέπει να ξέρεις ότι τώρα πια ένα πτυχίο δε σημαίνει απολύτως τίποτα από τη στιγμή που άνοιξαν οι θέσεις στα πανεπιστήμια.
3.Βαθμοί,μτπχκά κτλ.προσμετρώνται στον ΑΣΕΠ


Ο ΑΣΕΠ είναι γι'αυτούς που παρακολουθούν τις εξελίξεις στην επιστήμη τους,θεωρούν ότι η εκπαίδευση είναι τρόπος ζωής και όχι ένα απλό επάγγελμα στο οποίο θα έχω την ασφάλεια του δημοσίου(υπάρχουν και άλλες προκηρύξεις σε άλλα υπουργεία για το σκοπό,αλλά τί λέω,αυτό κάτι μου θυμίζει....).Αν είσαι ερωτευμένος με την επιστήμη σου δε θα φοβηθείς κανένα διαγωνισμό...

Επίσης λήξη της κατοχής στο Ιράκ,μείωση της μόλυνσης του περιβάλλοντος,πάταξη της φτώχειας,καταπολέμηση της αδικίας κ.ο.κ.

Τέλος,συγχώρεσέ με αν σε ζάλισα(καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου),αλλά αν έχεις την καλωσύνη δεν μας λές τί έκανες εσύ όταν κάποιοι από εμάς τα βράδια της 29 και 30 Ιανουαρίου ήμασταν όχι μόνο ζαλισμένοι αλλά και εξουθενωμένοι από το διάβασμα και το άγχος;Είχε πολύ κόσμο έξω στα νυχτερινά μαγαζιά;Νομίζω ότι αξίζει να ζαλιστείς και εσύ λίγο.....

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #423 στις: Ιούνιος 07, 2009, 04:38:49 μμ »
Μια είναι η λύση : Μαζικοί διορισμοί τώρα και άμεση απορρόφηση των χιλιάδων καθηγητών και δασκάλων, κτίσιμο σχολείων , μείωση του αριθμού των μαθητών σε μια αίθουσα και παράλληλη αύξηση των τμημάτων.
Πού θα βρεθούν τα λεφτά ; Από τη φορολόγηση των Τραπεζών και των Βιομηχανιών που κερδίζουν δισεκατομμύρια ευρώ ,χωρίς να φορολογούνται. Από τη μείωση της σπατάλης για γελοίες εκδηλώσεις τύπου Γιουροβίζιον. Από τη μείωση των εξοπλισμών (ένα πολεμικό αεροπλάνο= δέκα σχολεία τουλάχιστον).
Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:54 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #424 στις: Ιούνιος 07, 2009, 04:52:58 μμ »
Μια είναι η λύση : Μαζικοί διορισμοί τώρα και άμεση απορρόφηση των χιλιάδων καθηγητών και δασκάλων, κτίσιμο σχολείων , μείωση του αριθμού των μαθητών σε μια αίθουσα και παράλληλη αύξηση των τμημάτων.
Πού θα βρεθούν τα λεφτά ; Από τη φορολόγηση των Τραπεζών και των Βιομηχανιών που κερδίζουν δισεκατομμύρια ευρώ ,χωρίς να φορολογούνται. Από τη μείωση της σπατάλης για γελοίες εκδηλώσεις τύπου Γιουροβίζιον. Από τη μείωση των εξοπλισμών (ένα πολεμικό αεροπλάνο= δέκα σχολεία τουλάχιστον).
Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα.
Όταν αναφέρουμε ως αιτήματα κάποια ζητήματα στα οποία όλοι συμφωνούμε,αλλά είναι μακροπρόθεσμα και δυσεπίλυτα,είμαστε όλοι πρώτοι στα λόγια,καλοί και μονιασμένοι.Όταν όμως είναι να επιδείξουμε πραγματική συναδελφική συμπεριφορά και να σεβαστούμε τον κόπο του άλλου,τότε θα κοιτάξουμε ο καθένας την πάρτη του και το πώς θα τον υποσκελίσουμε από το παράθυρο;Ας μην στέλνουμε την μπάλα στην κερκίδα αποπροσανατολίζοντας τους νεότερους που περιμένουν τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ.Ας τους πούμε επιτέλους ότι κάποιοι που θα είναι επιτυχόντες εφέτος δεν θα δουλέψουν ούτε ως ωρομίσθιοι,γιατί κάποιοι ¨συνάδελφοι¨βαριούνται να ανοίξουν τα βιβλία και φοβούνται να εξεταστούν ισότιμα με αυτούς!

Αποσυνδεδεμένος irini1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #425 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:00:35 μμ »
Τέλος,συγχώρεσέ με αν σε ζάλισα(καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου),αλλά αν έχεις την καλωσύνη δεν μας λές τί έκανες εσύ όταν κάποιοι από εμάς τα βράδια της 29 και 30 Ιανουαρίου ήμασταν όχι μόνο ζαλισμένοι αλλά και εξουθενωμένοι από το διάβασμα και το άγχος;Είχε πολύ κόσμο έξω στα νυχτερινά μαγαζιά;Νομίζω ότι αξίζει να ζαλιστείς και εσύ λίγο.....

Κράτα την ειρωνία για τον εαυτό σου.
Μου φαίνεται ότι δεν διάβαζες οταν έπρεπε , όταν ήσουν φοιτητής, και προσπαθείς να εξιλεωθείς τώρα με τον ΑΣΕΠ. Είσαι άξιος της τύχης σου.

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΚΤΟΝΟΥ ΑΣΕΠ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #426 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:12:57 μμ »
Τέλος,συγχώρεσέ με αν σε ζάλισα(καλύτερα να μιλάς για τον εαυτό σου),αλλά αν έχεις την καλωσύνη δεν μας λές τί έκανες εσύ όταν κάποιοι από εμάς τα βράδια της 29 και 30 Ιανουαρίου ήμασταν όχι μόνο ζαλισμένοι αλλά και εξουθενωμένοι από το διάβασμα και το άγχος;Είχε πολύ κόσμο έξω στα νυχτερινά μαγαζιά;Νομίζω ότι αξίζει να ζαλιστείς και εσύ λίγο.....

Κράτα την ειρωνία για τον εαυτό σου.
Μου φαίνεται ότι δεν διάβαζες οταν έπρεπε , όταν ήσουν φοιτητής, και προσπαθείς να εξιλεωθείς τώρα με τον ΑΣΕΠ. Είσαι άξιος της τύχης σου.

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΚΤΟΝΟΥ ΑΣΕΠ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
Προς πληροφόρησή σου ακόμα συνεχίζω να σπουδάζω και θα συνεχίζω σε όλη μου τη ζωή.Εκεί βρίσκεται το πρόβλημα με όσους νομίζουν ότι πήραν ένα πτυχίο και δικαιούνται αυτόχρημα να μπαίνουν σε τάξη με 20 παιδιά...Οι συνάδελφοι που αντλούν ζωή από την επιστήμη τους πιστεύω ότι με καταλαβαίνουν.Δυστυχώς πολλοί από αυτούς σήμερα συμπληρώνουν άδικα τις αιτήσεις τους για ωρομίσθιοι...

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #427 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:14:41 μμ »
Μια και τόσο έχετε θεοποιήσει τον ΑΣΕΠ καλό είναι να θυμηθείται και όλους αυτούς που ο ΑΣΕΠ έθαψε. Αυτούς που περιμέναν χρόνια στην επετηρίδα και τελικά ο ΑΣΕΠ τους πέταξε στα σκουπίδια.
Η λύση είναι μία διορισμοί σύμφωνα με τον χρόνο κτήσης πτυχίου , βαθμό, μετπτυχιακά, διδακτορικά, κλπ
 
ΑΣΕΠ και τα λοπά είναι για αυτούς που έχουν χρήμα για τα φροντηστήρια.

ΜΑΖΙΚΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Πιστεύουμε σε 2 Θεούς, τον Κύριο και τον Εαυτό μας. Και με την δύναμη αυτών των 2 αγωνιζόμαστε.
Εξάλλου, αυτός είναι ο δρόμος για τον διορισμό μας, ο εντελώς διαφανής, και με αυτόν προσπαθούμε να μπούμε στα σχολεία.


Η κατάργηση της επετηρίδας δεν έγινε από τη μια στιγμή στην άλλη.
Υπήρξε το λεγόμενο "μεταβατικό στάδιο".


ΑΣΕΠ και τα λοιπά είναι για αυτούς που έχουν τα κότσια και έχουν μάθει να διεκδικούν με τιμιότητα τον διορισμό.

Η λύση είναι μία: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.0
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #428 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:19:10 μμ »
Συνάδελφοι, θα πρότεινα, μετά και τη δική μου εκτός θέματος απάντηση, να επανέλθουμε στο θέμα μας, πριν "δεχτούμε" και την παρέμβαση των διαχειριστών...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος irini1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #429 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:28:40 μμ »
Το μόνο ππου μπορώ να σου πω rublev είναι ότι με το διάβασμα μόνο δεν γίνεσαι εκπαιδευτικός. Και εσύ κατά τα φαινόμενα δεν έχεις μπεί σε τάξη να διδάξεις.

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #430 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:35:10 μμ »
καλησπέρα!
να ρωτήσω κάτι:12 του μηνός λήγει η διορία κατάθεσης των αιτήσεων.σε πόσο καιρό λέτε να αλλάξουν τους πίνακες?μη μου πείτε μετά τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ,γιατι γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι υπάρχουν οι καημένοι οι φιλόλογοι που θα τους σκάσει  μέχρι να τους ανακοινώσει τα αποτελέσματά τους!

Αποσυνδεδεμένος nebula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουφ...
    • Προφίλ
    • Φωτεινή Παντογνώστρα
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #431 στις: Ιούνιος 07, 2009, 05:40:48 μμ »
Το μόνο ππου μπορώ να σου πω rublev είναι ότι με το διάβασμα μόνο δεν γίνεσαι εκπαιδευτικός. Και εσύ κατά τα φαινόμενα δεν έχεις μπεί σε τάξη να διδάξεις.

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΣΕΠ

Αγαπητή Ειρήνη,
συγγνώμη κιόλας για την παρέμβαση, αλλά το θέμα μας εδώ έχει να κάνει με τις αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων. Οι προσωπικές αντεγκλήσεις και οι αξιολογικές κρίσεις και υποθέσεις περί του ποιος είναι καλός εκπαιδευτικός, κατά τη γνώμη σου, δεν μας αφορά. Και στην τελική, ας μας βάλει κάποιος σε τάξη και να του (σου) αποδείξουμε ότι έχουμε τα κότσια να θεωρούμε τον εαυτό μας καλό εκπαιδευτικό. Το ότι κάποιος όμως ψάχνεται και σπουδάζει ακόμα την επιστήμη του δε σημαίνει ότι δεν είναι ικανός να διδάξει. Μην τρελαθούμε κιόλας!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #432 στις: Ιούνιος 07, 2009, 08:25:01 μμ »
καλησπέρα!
να ρωτήσω κάτι:12 του μηνός λήγει η διορία κατάθεσης των αιτήσεων.σε πόσο καιρό λέτε να αλλάξουν τους πίνακες?μη μου πείτε μετά τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ,γιατι γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι υπάρχουν οι καημένοι οι φιλόλογοι που θα τους σκάσει  μέχρι να τους ανακοινώσει τα αποτελέσματά τους!

To 2007 - αν θυμάμαι καλά - είχαν αλλάξει κατόπιν της ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις Αναπληρωτών-Ωρομισθίων 2009
« Απάντηση #433 στις: Ιούνιος 07, 2009, 09:40:37 μμ »
καλησπέρα!
να ρωτήσω κάτι:12 του μηνός λήγει η διορία κατάθεσης των αιτήσεων.σε πόσο καιρό λέτε να αλλάξουν τους πίνακες?μη μου πείτε μετά τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ,γιατι γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι υπάρχουν οι καημένοι οι φιλόλογοι που θα τους σκάσει  μέχρι να τους ανακοινώσει τα αποτελέσματά τους!

Ίσως να τους ανακοινώσει με το πέρασμα της φετινής προϋπηρεσίας και ξανά να ανανεωθούν με τα αποτελέσματα.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 719

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.