*

Αποστολέας Θέμα: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 300546 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1092 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 01:07:02 μμ »
Ερώτηση : Συνήθως τι χρονικό περιθώριο δίνετε μέχρι να κάνετε νύξη για τα δεδουλευμένα σας. Π.χ. εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι θέλω να πληρώνομαι πρώτη βδομάδα του μηνός για τον προηγούμενο, δηλαδή μέχρι τις 7/11. Δεν έχω πληρωθεί ακόμα και με την μεσολάβηση του Σ/Κ θα πάμε 14/11. Πιστεύω μια βδομάδα περιθώριο είναι οκ, αν δεν πληρωθώ και αρχές αυτής θα πάρω τηλέφωνο(δεν κάνω μάθημα στο χώρο του παιδιού, για να έχω άμεση επαφή με την μητέρα). Έχω καεί από χρωστούμενα σε άλλη περίπτωση μαθητή, γι'αυτό θέλω να μην αφήνω τέτοια θέματα χωρίς συζήτηση, αλλά δεν θέλω να φανώ και υπερβολική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1093 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 04:52:39 μμ »
χμ, και εγώ 2 φορές 250 την μία, 680 την άλλη (ιδιαίτερο/φροντιστήριο αντίστοιχα).
Το καλύτερο είναι να λες ότι επειδή δεν έχω άλλη πηγή εισοδήματος πληρώνομαι με την επίσκεψη. ???

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1094 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 07:05:47 μμ »
Ερώτηση : Συνήθως τι χρονικό περιθώριο δίνετε μέχρι να κάνετε νύξη για τα δεδουλευμένα σας. Π.χ. εγώ έχω ξεκαθαρίσει ότι θέλω να πληρώνομαι πρώτη βδομάδα του μηνός για τον προηγούμενο, δηλαδή μέχρι τις 7/11. θέλω να μην αφήνω τέτοια θέματα χωρίς συζήτηση, αλλά δεν θέλω να φανώ και υπερβολική.
Δεν πρέπει να αφήνουμε να μαζεύεται μεγάλο ποσό, υπάρχει η αντίληψη πως οι εκπαιδευτικοί κάνουν ιδιαίτερα για έξτρα εισόδημα .
Για να πληρώσουν τα ιδιαίτερα θα πρέπει να μπαίνει και ο μισθός στο κάθε σπίτι .
Στον ιδιωτικό τομέα δεν πληρώνονται όλοι οι εργαζόμενοι στην ώρα τους , ούτε το κράτος εξοφλεί τους λογαριασμούς και τα επιδόματα σε καθορισμένες ημερομηνίες.

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μου συνέβη το εξής περιστατικό.2 φορές πήρα κ δε το σήκωσε. Ξαναπαίρνω την επόμενη μέρα μου λέει θα σε πάρω εγώ τη Κυριακή. Λέω οκ πάρε με ειτε ξεκινήσουμε είτε όχι γιατί θέλω να κανονίσω τις ώρες μου. Ήρθε και η Κυριακή κ ακόμα με παίρνει! Φυσικά δεν ξαναπήρα. Τώρα ή εγώ είμαι η τρελή ή όλος ο υπόλοιπος κόσμος είναι τρελός!
Προϊόντα προς πώληση είμαστε και οι εκπαιδευτικοί , όπως συμβαίνει σε εκατοντάδες καταστήματα που ο πελάτης  ενδιαφέρεται να αγοράζει εμπόρευμα   δίνει παραγγελία με ή χωρίς προκαταβολή και στο τέλος μπορεί να εξαφανιστεί χωρίς να το αγοράσει ή να το επιστρέψει χωρίς δικαιολογία. Υπάρχει και η περίπτωση να θελήσει να πληρώσει τα μισά από όσα συμφωνήσατε ή να μην του φτάσουν τα χρήματα για να επεξεργαστεί το προϊόν και να στο επιστρέψει μεταχειρισμένο.

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1095 στις: Νοέμβριος 12, 2016, 08:52:07 μμ »
Συμφωνώ, καλό είναι να παρεις τηλέφωνο, αν δεν πληρωθείς στην αρχή της εβδομάδας. Μπορεί να είναι άβολο το θέμα, αλλά πρεπει να πάρεις τα χρήματά σου ή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να ενημερωθείς γι αυτο ωστε να δείξεις κατανόηση. Πάντως το καλύτερο είναι να πληρωνόμαστε κάθε βδομάδα κατα τη γνώμη μου γιατί χάνεται λίγο η μπάλα με τα μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα. Βέβαια, δε συμφωνούν όλοι σε αυτό κι είναι δύσκολοι καιροί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:07:20 »

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1096 στις: Νοέμβριος 13, 2016, 06:58:55 μμ »
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Είναι όντως πολύ άβολο το θέμα! 

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1097 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 01:33:21 μμ »
Παιδια μου αλλαξανε την ώρα στο φροστήριο κ είμαι αναγκασμένος να αφήσω ένα ιδιαιτερο αναγκαστικα ,δε μπορω να αλλαξω την ώρα του ιδιαιτερου γιατι συμπίπτει με άλλο ,δε ξερω τη την αντίδραση του γονιού τωρα??? >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος virgi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1098 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 02:54:56 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Μου συμβαίνει το εξής τον τελευταίο καιρό. Ένα ιδιαίτερό μου ψάχνει αφορμές να μου το ακυρώνει συνεχώς. Με αποκορύφωμα σήμερα που με ένα μήνυμα απλώς μου είπε ότι θα φύγει κάπου κ το ακύρωσε, προφανώς βαριέται λόγω της ημέρας. Πήρα τηλ κ δε το σήκωσε, πήρα κ στο σπίτι κανείς δε το σήκωσε. Επίσης μια άλλη φορά μου το ακύρωσε επειδή δήθεν ήθελα να πάει κάπου με τη μητέρα της να τη βοηθήσει κ από λάθος συνεννόηση πήγα στο μάθημα κ τις βρήκα αραχτές στο καναπέ να βλέπουν τούρκικο!! Υπόψιν πως είναι πολύ συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις , οπότε δε νομίζω να είναι θέμα οικονομικό. Επίσης η μικρή είναι αρκετά συνεπής ως προς το διάβασμά της. Πως αντιδράτε σε τέτοιες περιπτώσεις που προφανώς είναι συνένοχος κ η μαμα?

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1099 στις: Ιανουάριος 30, 2017, 04:24:21 μμ »
Αν σε ακυρώνει τελευταία στιγμή να της εξηγήσεις πως αυτό έχει ως συνέπεια να σε εμποδίζει να εργασθείς με κάποιο άλλο μαθητή ... και πως αν ο χρόνος ενημέρωσης υπερβαίνει ένα όριο (που θα θέσεις εσύ) θα πρέπει να χρεώνονται το μάθημα. Αν σου φαίνεται ακραίο ή αντιδράσουν να διακόψεις τη συνεργασία.
Στο τέλος θα βγουν και παραπονούμενοι αν συνεχίσεις έτσι.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1100 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 03:32:13 μμ »
To είδα και αυτό. Γονιός μαθητή έστειλε ΣΜΣ (μαζικά μάλλον) σε αρκετούς καθηγητές, και γράφει επικοινωνήστε μαζί μου.
ΕΛΕΟΣ ένα τηλέφωνο είναι τόσο κοστίζει όταν στο ΙΒ πληρώνουν 30,000 per year?? Στα παιδιά τους να τα κάνουν αυτά. >:(

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1101 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:29:36 μμ »
Συνάδελφοι να σας ρωτήσω, γιατί θα τρελαθώ! Εσείς βάζετε δεκάλεπτα τεστάκια επανάληψης (δηλαδή όχι σε συχνή βάση, τύπου κάθε μέρα/βδομάδα) στους μαθητές στην αρχή του μαθήματος, για να τα γράψουν μόνοι τους ενώ εσείς θα περιμένετε να τελειώσει? Κι αν θεωρείτε ότι κακώς πληρώνεστε γι' αυτά τα δέκα λεπτά? Θα έπρεπε να υπολογιστούν εκτός μαθήματος??

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1102 στις: Μάρτιος 02, 2017, 09:54:15 πμ »
εντός και πολύ καλά κάνεις
( μήπως -πες τους- να ζητήσουμε να μην πληρωνόμαστε για τις "παύσεις" και τις ανάσες που κάνουμε;)
κάποιοι τα χουν "παίξει"!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1103 στις: Μάρτιος 02, 2017, 07:10:35 μμ »
Συνάδελφοι να σας ρωτήσω, γιατί θα τρελαθώ! Εσείς βάζετε δεκάλεπτα τεστάκια επανάληψης (δηλαδή όχι σε συχνή βάση, τύπου κάθε μέρα/βδομάδα) στους μαθητές στην αρχή του μαθήματος, για να τα γράψουν μόνοι τους ενώ εσείς θα περιμένετε να τελειώσει? Κι αν θεωρείτε ότι κακώς πληρώνεστε γι' αυτά τα δέκα λεπτά? Θα έπρεπε να υπολογιστούν εκτός μαθήματος??
Υπάρχει λύση, να το δίνεις όταν φεύγεις και να το λύνει μόνος του , ας τον επιβλέπουν οι γονείς, εναλλακτικά μπορείς να το βάζεις στο τέλος του μαθήματος, χωρίς να το γνωρίζει, θα επιλεγείς τις ασκήσεις που σου χρειάζονται και θα κάνεις τις ερωτήσεις που πρέπει να σου απαντήσει  προφορικά ενώ ταυτόχρονα θα λύνει γραπτά τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1104 στις: Μάρτιος 02, 2017, 09:00:35 μμ »
Συνάδελφοι να σας ρωτήσω, γιατί θα τρελαθώ! Εσείς βάζετε δεκάλεπτα τεστάκια επανάληψης (δηλαδή όχι σε συχνή βάση, τύπου κάθε μέρα/βδομάδα) στους μαθητές στην αρχή του μαθήματος, για να τα γράψουν μόνοι τους ενώ εσείς θα περιμένετε να τελειώσει? Κι αν θεωρείτε ότι κακώς πληρώνεστε γι' αυτά τα δέκα λεπτά? Θα έπρεπε να υπολογιστούν εκτός μαθήματος??

Σε λίγο θα βιντεοσκοπούν το μάθημα και ο καθηγητής θα πληρώνεται με "τη λέξη" ...

Αποσυνδεδεμένος valia87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Στάση/Συμπεριφορά/Προβλήματα στα ιδιαίτερα
« Απάντηση #1105 στις: Μάρτιος 02, 2017, 09:01:03 μμ »
Μάρκο ευχαριστώ για την απάντηση! ;D Κώστα το πρώτο είναι ανέφικτο,γιατί δεν κάνω μάθημα στον χώρο του μαθητή και το δεύτερο που προτείνεις δεν το έχω δοκιμάσει. Ταυτόχρονα δεν μπερδεύεται ο μαθητής να λέει την θεωρία/ απαντάει στην όποια ερώτηση του έχεις κάνει και να λύνει και την άσκηση? Και αυτό που ωφελεί στο ότι δεν κάθομαι απλά να σε κοιτάω-ελέγχω όσο γράφεις? Γιατί αλλιώς δεν είναι τεστ με την σημασία ότι πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι τον χρόνο σου και την άσκηση χωρίς την παρέμβασή μου. Έτσι νομίζω εγώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.