*

Ψηφοφορία

Με ποιο τρόπο επιθυμείτε να γίνεται η πρόσληψή σας σαν αναπληρωτές,ωρομίσθιοι, μόνιμοι;

Κατάργηση του πίνακα με προϋπηρεσία και πρόσληψη αποκλειστικά και μόνο μέσω ΑΣΕΠ;
26 (19.5%)
Το Υπάρχον Σύστημα;
5 (3.8%)
50% από ΑΣΕΠ και 50% από τον πίνακα (με προϋπηρεσία);
21 (15.8%)
Eπαναφορά της επετηρίδας με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;
30 (22.6%)
Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα αποκλειστικά με αποκλειστικά και μόνο την προϋπηρεσία
9 (6.8%)
50% ΑΣΕΠ και 50% από πίνακα με βάση την ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;
18 (13.5%)
Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα με βάση τα τυπικά προσόντα (διδακτορικό,μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία και άλλες γνώσεις);
19 (14.3%)
ΑΛΛΟ
5 (3.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 100

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 25, 2009, 01:07:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Με ποιο τρόπο επιθυμείτε να γίνεται η πρόσληψή σας(αναπληρωτές-ωρομίσθιοι-μόνιμ)  (Αναγνώστηκε 9031 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους
Είμαι άλλο ένα καινούριο μέλος που παρακινήθηκε  στην εγγραφή από το αστείρευτο θράσος και την αδικία που αναγκαζόμαστε να υπομένουμε όσοι δουλεύουμε στην εκπαίδευση στηριζόμενοι στην αξιοπρέπεια και τις ικανότητές μας.Απορώ τί έχουν να δώσουν αναξιοπρεπή άτομα στους μαθητές.Πώς να κοιτάς το βόλεμά σου χωρίς να σε νοιάξει ποτέ αν το άξιζες ή όχι;Τέλος πάντων...Προσωπικά ψήφισα αποκλειστικά μέσω ΑΣΕΠ για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι.
Υ.Γ.Απευθύνθηκα σε δικηγόρο και με ενημέρωσε ότι όποια ένσταση προτίθεμαι να ασκήσω,αυτή πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ανακοίνωση του πίνακα των αναπληρωτών και ωρομισθίων και σε σύντομο χρονικό διάστημα,καθώς τότε θα έχω έννομο συμφέρον,αφού θα έχω χάσει τη θέση μου από κάποιον ¨συνάδελφο¨(αλήθεια τέτοιος ευφημισμός τους ταιριάζει;  ).Επομένως ενημερώνω τους θιγόμενους του κλάδου μου(ΠΕ01) ότι τέρμα η ανοχή με τους αλεξιπτωτιστές της Σιβιτανιδείου,των δυσπρόσιτων εκκλησιαστικών και τώρα των νέων βυσμάτων.Αφού δεν έχουν τίποτα να ντρέπονται τότε δε θα τους πειράξει η δημοσίευση του ονόματός τους σε ξεχωριστό συγκεντρωτικό πίνακα κατά τα τέλη του καλοκαιριού...

Ευχαριστώ και συγνώμη εκ των προτέρων για τα τυχόν λάθη.

Έχω ήδη δώσει το όνομά μου για οποιαδήποτε ένσταση. Μπορείτε όλοι όσοι οι υποτιθέμενοι χιλιάδες να κινηθείτε εναντίον μου, να μου κάνετε φύλλο και φτερό την προϋπηρεσία μου, τον τρόπο πρόσληψής μου, την μοριοδότησή μου, την προϋπηρεσία μου.Επειδή όμως εγώ δεν έχω χρήματα για δικηγόρους, ρωτήστε τους τι γίνεται στις περιπτώσεις συκοφαντικής δυσφήμησης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Στειλε της πμ και γραψτης ο,τι θελεις.Ετσι εκανα κι εγω ;D
Συναδελφοι, λέω ότι το καλύτερο είναι να μην ασχοληθούμε άλλο μαζί της (ας στέλνει ότι θέλει) και να κανουμε κάτι οργανωμένα, ώστε να μετριαστεί η τροπολογία που ψηφίστηκε. Υπάρχει πάντοτε η ευχέρεια για συμπληρωματικές τροπολογίες. Είμαστε πολύ περισσότεροι από αυτούς (πολλοί περισσότεροι ψήφοι) και έχουμε και δίκιο. Απλώς θέλει να ασχοληθούμε οργανωμένα με συγκεκριμένους ρόλους. Ήδη το θέμα το έθεσα στο συντονιστικό των ωρομισθίων και το δέχτηκαν πολύ θετικά. Απλώς οι ίδιοι δεν το γνώριζαν το θέμα, επειδή οι ειδικότητες τους δεν θίγονται προς το παρόν, αλλά μου φαίνεται έρχεται και η σειρά τους. Δεν ξέρω εαν μεταξύ μας μπορούμε να κάνουμε κάτι, αλλά πρέπει να συμμετέχουμε πιο ενεργά μέσα από ομάδες που μπορούν να ασκήσουν πίεση. Έχουμε απίστευτη δύναμη αλλά δεν την εστιάζουμε...Την  αφήνουμε να διαχέεται        

Ο λόγος που διέγραψα την δημόσια απάντησή μου στην καταγγελία κατά συναδέλφου και σου την έστειλα μέσω pm είναι γιατί ακολούθησα τη συμβουλή του συντονιστή.

Επειδή είσαι νέο μέλος, άρα δεν γνωρίζεις τι προήγηθηκε όλα αυτά τα χρόνια, σε παρακαλώ να μου επιτρέψεις να σε ενημερώσω πως από τότε που καταργήθηκε η επετηρίδα στην οποία το μοναδικό κριτήριο και προϋπόθεση για διορισμό ήταν η σειρά προτεραιότητας με βάση την ημερομηνία κτήσεως του βασικού πτυχίου, άρχισε παράλληλα με τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να μπαίνει και η προϋπόθεση με προϋπηρεσία. Από το νόμο 3027/2002 θα δεις συνάδελφε ποιες προϋπηρεσίες άρχισαν να αναγνωρίζονται. Σχετικά με την προϋπηρεσία που αναγνωρίζεται από τα πρώην ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ, στην πραγματικότητα δεν είναι αναγνώριση προϋπηρεσίας αλλά μια μια ρύθμιση για την άρση της αδικίας, βάσει της οποίας ρύθμισης η προϋπηρεσία από τα εν λόγω ΤΕΕ και για συγκεκριμένους κλάδους, προσμετράται εφάπαξ και για συγκεκριμενο λόγο. ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ! Σε αντίστοιχες με τις δικές μας περιπτώσεις των Ιδιωτικών σχολείων και άλλων κληροδοτημάτων, το 2003 έχουν γεμίσει τα σχολεία του ΥΠΕΠΘ με συναδέλφους που κάλυψαν κενές οργανικές ή προσωπαγείς θέσεις.
Το ΥΠΕΠΘ όσο δεν έμπαινε στη διαδικασία εξέτασης του θέματος και εύρεσης λύσης ήταν παράνομο.
Σε ενημερώνω σχετικά πως υπέρ της αναγνώρισης της προϋπηρεσίας από τα ΤΕΕ ΤΟΥ ΟΑΕΔ συνηγορούν:

1. Νομικό Συμβούλιο του Κράτους (2 γνωμοδοτήσεις)

2. Ανεξάρτητη Αρχή του Συνηγόρου του Πολίτη (2 προτάσεις).

Συνεπώς όταν το ΥΠΕΠΘ μπαίνει στη διαδικασία της πρόσληψης εκπαιδευτικών με προϋπηρεσία δεν μπορεί με βάση το Σύνταγμα να κάνει επιλογή για το ποιες θα αναγνωρίσει.

Θεωρώ όμως άδικη την επίθεσή σου εναντίον μας και κυρίως εναντίον του συναδέλφου και κυρίως μεροληπτική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2009, 04:56:06 μμ από zagorakis »

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση όταν θέτεις κάποιες προτάσεις σε ψηφοφορία πρέπει να καλυπτούν όλοι οι συνάδελφοι.Ψηφοφορία με 2 μόνο προτάσεις είναι ένα είδος δημοψηφίσματος, στο οποίο παίρνουν μέρος μόνο όσοι καλύπτονται από τις συγκεκριμένες προτάσεις.

Εξήγηση για τον λόγο  της επιλογής των προτάσεων της ψηφοφορίας:

1. Κατάργηση του πίνακα με προϋπηρεσία και πρόσληψη αποκλειστικά και μόνο μέσω ΑΣΕΠ;Η συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει σε πολλές ψηφοφορίες κυρίως στα κλαμπς επιτυχόντων του ΑΣΕΠ και εδώ.

2. Το Υπάρχον Σύστημα;

Σκεφτήκατε πως μπορεί να υπάρχει ένα ποσοστό εκπαιδευτικών που να συμφωνεί με αυτό;


3.  50% από ΑΣΕΠ και 50% από τον πίνακα (με προϋπηρεσία); 

Η συγκεκριμένη πρόταση συναντάται  σε διεκδικητικά πλαίσια αρκετών συλλόγων.Πως θα προσληφθούν οι συνάδελφοι των κλάδων ΤΕ για τους οποίους δεν γίνεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ;


4. Eπαναφορά της επετηρίδας με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;

Ίσως οι νεώτεροι συνάδελφοι να μην γνωρίζουν πως πριν το 2008 όλοι οι εκπαιδευτικοί "έμπαιναν" σε μια επετηρίδα με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.Κάποιοι από αυτούς μετά από αναμονή χρόνων και λίγο πριν το μόνιμο διορισμό τους βρέθηκαν εκτός σχολείων για πάντα.Επίσης υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν πως με τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ αχρηστεύονται τα πτυχία τους.

5. Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα  με αποκλειστικά και μόνο την προϋπηρεσία

Είναι και αυτή μια άποψη.
   
6. 50% ΑΣΕΠ και 50% από πίνακα με βάση την ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου; 

Με αυτόν τον τρόπο δίνεται η ευκαιρία στους νέους εκπαιδευτικούς μέσα από τη δοκιμασία του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ να έχουν πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση και κάποιοι που θεωρούν πως ο διαγωνισμός υποβαθμίζει και αχρηστεύει τα πτυχία τους.


7. Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα με βάση τα τυπικά προσόντα (διδακτορικό,μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία και άλλες γνώσεις); Μπορούμε  να παραγκωνίσουμε αυτούς που έχουν διαπρέψει στα Πανεπιστήμια και συνέχισαν τις σπουδές τους;

8. ΑΛΛΟ

Για όσους πιστεύουν πως η πρόσληψή μας στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να γίνεται με άλλο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ


8. ΑΛΛΟ

Για όσους πιστεύουν πως η πρόσληψή μας στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να γίνεται με άλλο τρόπο.


Ως χτες επετίθεντο κατά του ΥΠΕΠΘ.
Τα καλά και συμφέροντα...  :-X  :-X  :-X .-
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2009, 10:20:27 πμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση όταν θέτεις κάποιες προτάσεις σε ψηφοφορία πρέπει να καλυπτούν όλοι οι συνάδελφοι.Ψηφοφορία με 2 μόνο προτάσεις είναι ένα είδος δημοψηφίσματος, στο οποίο παίρνουν μέρος μόνο όσοι καλύπτονται από τις συγκεκριμένες προτάσεις.

Εξήγηση για τον λόγο  της επιλογής των προτάσεων της ψηφοφορίας:

1. Κατάργηση του πίνακα με προϋπηρεσία και πρόσληψη αποκλειστικά και μόνο μέσω ΑΣΕΠ;

Η συγκεκριμένη πρόταση υπάρχει σε πολλές ψηφοφορίες κυρίως στα κλαμπς επιτυχόντων του ΑΣΕΠ και εδώ.

2. Το Υπάρχον Σύστημα;

Σκεφτήκατε πως μπορεί να υπάρχει ένα ποσοστό εκπαιδευτικών που να συμφωνεί με αυτό;


3.  50% από ΑΣΕΠ και 50% από τον πίνακα (με προϋπηρεσία); 

Η συγκεκριμένη πρόταση συναντάται  σε διεκδικητικά πλαίσια αρκετών συλλόγων.Πως θα προσληφθούν οι συνάδελφοι των κλάδων ΤΕ για τους οποίους δεν γίνεται διαγωνισμός ΑΣΕΠ;


4. Eπαναφορά της επετηρίδας με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;

Ίσως οι νεώτεροι συνάδελφοι να μην γνωρίζουν πως πριν το 2008 όλοι οι εκπαιδευτικοί "έμπαιναν" σε μια επετηρίδα με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.Κάποιοι από αυτούς μετά από αναμονή χρόνων και λίγο πριν το μόνιμο διορισμό τους βρέθηκαν εκτός σχολείων για πάντα.Επίσης υπάρχουν αρκετοί που πιστεύουν πως με τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ αχρηστεύονται τα πτυχία τους.

5. Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα  με αποκλειστικά και μόνο την προϋπηρεσία

Είναι και αυτή μια άποψη.
   
6. 50% ΑΣΕΠ και 50% από πίνακα με βάση την ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου; 

Με αυτόν τον τρόπο δίνεται η ευκαιρία στους νέους εκπαιδευτικούς μέσα από τη δοκιμασία του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ να έχουν πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση και κάποιοι που θεωρούν πως ο διαγωνισμός υποβαθμίζει και αχρηστεύει τα πτυχία τους.


7. Κατάργηση ΑΣΕΠ και δημιουργία πίνακα με βάση τα τυπικά προσόντα (διδακτορικό,μεταπτυχιακό, προϋπηρεσία και άλλες γνώσεις);
Μπορούμε  να παραγκωνίσουμε αυτούς που έχουν διαπρέψει στα Πανεπιστήμια και συνέχισαν τις σπουδές τους;

8. ΑΛΛΟ

Για όσους πιστεύουν πως η πρόσληψή μας στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να γίνεται με άλλο τρόπο.

 

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Θα επιιθυμούσα να μην σχετίζονται τα κείμενά μου ως παραθέσεις με άτομα τα οποία στη ζωή και την εργασία μου δε θα υπήρχε περίπτωση να συναναστραφώ.Τώρα αν στο πλαίσιο του τόπικ είμαι αναγκασμένος να το υποστώ θα παρακαλούσα σε μια ελάχιστη ένδειξη αυτοσεβασμού...(αν και κατανοώ τις αντικειμενικές δυσκολίες που υφίστανται ως προς αυτό).Διαφορετικά αποχωρώ ευχαρίστως.Η απλή παρουσίαση καταστάσεων-παραθύρων στο νόμο δεν στοιχειοθετεί συκοφαντία και εγώ δεν πρόκειται να σχολιάσω κανέναν προσωπικά.
Ωστόσο η υποβολή ενστάσεων υπαγορεύει την αναφορά ονομάτων από τον πίνακα,τα οποία ευνοήθηκαν από μία ρύθμιση εις βάρος κάποιων άλλων.Μια νομοθετική ρύθμιση δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ως προς το δικαίωμα προσφυγής για την κατάρριψή της από όσους αισθάνονται ότι θίγονται.Ίσα ίσα που την ενθαρρύνει κιόλας.Αρκεί να τεκμηριώνεται η προσβολή του έννομου συμφέροντος από την πλευρά του προσφυγόντος.Επομένως χρειάζεται οργανωμένη και έγκαιρη αντίδραση με την υποβολή ομαδικών προσφυγών ανά κλάδο.Προτείνω τη σύσταση ομάδων ανά ειδικότητα πριν από την ανακοίνωση των πινάκων έτσι ώστε η αντίδραση να εκδηλωθεί εντός του διαστήματος που ορίζει ο νομοθέτης.Πληροφορώ δε ότι το κόστος δεν είναι καθόλου υψηλό,ειδικά αν συγκεντρωθούν ομάδες 70 περίπου ατόμων η κάθε μια.Βλέπουμε όλοι τα αποτελέσματα της αδράνειας από την τελευταία ρύθμιση 30μηνου και 24μηνου και καταλαβαίνουμε τι θα επακολουθήσει αν εκχωρήσουμε και πάλι τα αναφαίρετα δικαιώματά μας σε εργατοπατέρες της εκπαίδευσης.Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
rublev συμφωνώ απολύτως μαζί σου !

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
zagorakis,
"4. Eπαναφορά της επετηρίδας με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;
Ίσως οι νεώτεροι συνάδελφοι να μην γνωρίζουν πως πριν το 2008 όλοι οι εκπαιδευτικοί "έμπαιναν" σε μια επετηρίδα με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.Κάποιοι από αυτούς μετά από αναμονή χρόνων και ..."

Τι 10 πάνω, τι 10 κάτω ...

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
zagorakis,
"4. Eπαναφορά της επετηρίδας με ημερομηνία κτήσης βασικού πτυχίου;
Ίσως οι νεώτεροι συνάδελφοι να μην γνωρίζουν πως πριν το 2008 όλοι οι εκπαιδευτικοί "έμπαιναν" σε μια επετηρίδα με βάση την ημερομηνία κτήσεως βασικού πτυχίου.Κάποιοι από αυτούς μετά από αναμονή χρόνων και ..."

Τι 10 πάνω, τι 10 κάτω ...

Σωστά το θέτεις. Τι 30 τι 40 τι 50;

Επειδή όμως προβλέπω να μην έχει αίσια κατάληξη η ψηφοφορία, (εφόσον τα περισσότερα μηνύματα είναι εκτός θέματος, μπορείς σε παρακαλώ να ψηφίσεις να φτάσουμε τουλάχιστον τις 100 ψήφους;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
adm
Επειδή είμαι καινούριος και δε γνωρίζω τη διαδικασία,πώς μπορώ να αποφύγω ανεπιθύμητα πμ από μέλη με τα οποία διευκρίνισα ότι δεν επιθυμώ καμιά επαφή;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Άκυρο. Τη βρήκα τη ρύθμιση.

Αποσυνδεδεμένος zagorakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Επειδή τα περισσότερα μηνύματα των χρηστών είναι επιθετικά και υβριστικά (πχ ουστ ρε) και εκτός θέματος , με ελάχιστες εξαιρέσεις θα μου επιτρέψετε να κλειδώσω το θέμα και την ψηφοφορία για την οποία έχει κρατηθεί αντίγραφο στις 100 ψήφους!

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους που μπήκαν στη διαδικασία ψηφοφορίας πολλαπλών επιλογών και η οποία θέλω να πιστεύω πως καλύπτει όλες τις πιθανές επιλογές σας και δεν μοιάζει με αυτές που θυμίζουν ολοκληρωτικά καθεστώτα (δηλαδή ναι ή βέβαια ναι).

Ζητώ συγνώμη για το κλείδωμα του θέματος, αλλά  κάποιοι με ώθησαν σε αυτήν την επιλογή.

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 352
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.