*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη  (Αναγνώστηκε 4800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:21:02 μμ »
Παιδια με πηραν αναπληρωτρια σε ενα χωριο. Τα παιδια δεν εχουν κανει αγγλικα καθολου φετος και θα αρχισω τα βιβλία απο το μηδεν.
δεν εχω ξαναδουλέψει τεταρτη-πεμπτη - εκτη, παρα μονο σε ιδιαιτερα και αυτα βεβαια οχι με τα σχολικα βιβλία.
Αν τα εχετε δουλεψει μπορειτε να με ενημερωσετε για πρακτικα πραγματα, οπως ποσα τετραδια ζητατε απο τα παιδια...με τι ρυθμο κινηστε....που φθασατε περυσι στην υλη σας...κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος renaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:35:43 μμ »
κατ'αρχην τα βιβλια δεν ειναι και ο,τι καλυτερο αλλα ας πουμε οτι ειναι καλη η προσπαθεια που εχουν κανει.εγω περυσι ειχα ξεκινησει τελη οκτωβρη και τα τελειωσα τα βιβλια,μονο στην στ' αφησα 1 κεφαλαιο.στην ε' βεβαια πρεπει να σου πω οτι ειχα αφησει πολλα projects τα οποια και βαρετα ηταν και λιγο δυσκολα για την ηλικια τους,εχει και αλλα που ηταν πολυ ωραια.it's up to you... 

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 06, 2010, 07:54:37 μμ »
Εγώ πέρυσι ξεκίνησα αρχές Οκτωβρίου σε πέμπτη κ έκτη κ με το ζόρι κατάφερα να ολοκληρώσω τα 7 από τα 10 κεφάλαια του βιβλίου. Οτιδήποτε γινόταν στο σχολείο(πρόβες κλπ) χάνονταν οι δικές μου ώρες  με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες! Σε κάποια τμήματα μάλιστα οι δάσκαλοι απαιτούσαν να παίρνουν την ώρα μου ή 1 τέταρτο από την ώρα μου για να ολοκληρώσουν τη δική τους ύλη. Κάποιες δραστηριότητες τις παρέλειπα κ σε κάποιες άλλες έδινα περισσότερη έμφαση, δεν ακολούθησα κατά γράμμα το βιβλίο. Κατέβασα απ'το Π.Ι. το βιβλίο του δασκάλου κ τα CD ήρθαν κατά το Νοέμβριο (κ δε μου άρεσαν καθόλου). Τετράδια τους είχα πει να πάρουν ορθογραφίας, αντιγραφής κ ένα πρόχειρο όπου σημείωναν διάφορα πράγματα που τους έλεγα κ γραπτές ασκησούλες που κάναμε. Τα βιβλία είναι αρκετά πυκνογραμμένα κ περίπλοκα για τα παιδιά. Έχουν αρκετά δύσκολο λεξιλόγιο. Κυκλοφορεί στο εμπόριο κ κάποιο Companion για την έκτη, του Σαββάλα νομίζω είναι, το οποίο είναι αρκετά καλό. Να το αγοράσουν όλοι αποκλείεται αλλά μπορείς να το πάρεις εσύ για να φωτοτυπείς κάποια πράγματα ή να ζητήσεις από το διευθυντή (λέω εγώ τώρα) να σου πάρει μερικά αντίτυπα για να τα χρησιμοποιείς στις τάξεις κ να μείνουν στο σχολείο.Της τετάρτης δεν τα δούλεψα αλλά η συνάδελφος που τα είχε μου είπε πως είναι τα χειρότερα απ' όλα.  

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 07:22:21 μμ »
μπορω να ζητησω companion να αγορασει το σχολειο και να βγαζω φωτοτυπιες> ειναι νομιμο?
αντιγραφη βαζετε και Δ και Ε δημοτικου?
τα βιβλία δασκαλου  δεν κυκλοφορουν στο εμπορειο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:06 »

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2010, 10:34:34 μμ »
Απ'όσο ξέρω τα βιβλία του δασκάλου δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Επίσης δε στάλθηκαν ποτέ στο δικό μου σχολείο. Γι'αυτό τα κατεβάσαμε κ τα αντέγραψα σ ένα CD να μου μείνουν κιόλας. Όσο για το Companion δεν ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμο αλλά ξέρω 1 συνάδελφο που το έκανε κ ο διευθυντής δεν είχε αντίρρηση. Αλλά ακόμα κ αν πρέπει να το αγοράσεις μόνη σου, αξίζει τον κόπο γιατί δεν πιστεύω να κοστίζει πολύ κ θα διευκολύνει τους μαθητές κ εσένα. Εγώ δυστυχώς έτυχε να μάθω στα τέλη της χρονιάς ότι κυκλοφορεί κάτι τέτοιο κ δεν πρόλαβα να το χρησιμοποιήσω. Προσωπικά δεν είμαι κ πολύ υπέρ της αντιγραφής αλλά τους έβαζα γιατί είδα ότι οι περισσσότεροι μαθητές μου δεν μπορούσαν να μάθουν τις λέξεις διαφορετικά.     

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:59:15 μμ »
Εγώ πέρσυ ανέλαβα πρωινό ως ωρομίσθια στις ίδιες τάξεις κ μην έχοντας επίσης παρόμοια πείρα συζήτησα με την άλλη συνάδελφο,η οποία με συμβούλεψε το αυτονόητο:να κινούμαι με βάση το curriculum χωρίς όμως να είναι απαραίτητο να βγουν όλες οι σελίδες των βιβλίων.Με άλλα λόγια,από το Υπουργείο έχει δοθεί το τυπικό με την ύλη που θεωρητικά θα πρέπει να βγει μέσα στη χρονιά.Τα βιβλία είναι τα επίσης προτεινόμενα από το Υπουργείο που θεωρητικά ανταποκρίνονται στην ύλη αυτή.Στην πράξη όμως,όπως είπαν κ οι άλλοι συνάδελφοι κ είναι κ εύκολο να το διαπιστώσει κανείς,δεν είναι δυνατόν να βγουν όλες οι σελίδες κ οι ασκήσεις,πόσο μάλλον τα projects των βιβλιων.Ανάλογα με τον τρόπο διδασκαλίας σου,κρίνε τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ τι να παραλέιψεις από τα σχολικά βιβλία κ μετά συμπληρώνεις από διάφορες πηγές ( άλλα βιβλία σε φωτοτυπίες,internet,δικά σου projects,θεατρικά,μουσική κλπ ). Ας μην ξεχνάμε ότι σύμφωνα με το Υπουργείο ο σκοπός είναι κυρίως η επικοινωνία κ όχι η αποστήθιση ή ο φόρτος εργασιών για το σπίτι ...  ;)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2010, 11:00:53 πμ »
παιδια το σχολειο κατα παραξενο τροπο τα ειχε τα βιβλία του δασκαλου και ευτυχως και τα 3 CD . Για την Γδημοτικου η προηγουμενη Αγγλικος εχει διαλεξει το WhizzKids Hillside Press . Το εχει δουλεψει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:43:14 μμ »
Γράφω εδώ για να μην ανοίξω ένα ακόμη θέμα. Με κάλεσαν αναπληρώτρια πρωτοβάθμια μέσα Οκτώβρη (πρώτη φάση ΕΣΠΑ). Σε ποιο σημείο της ύλης βρίσκεστε όσοι ξεκινήσατε τότε; Γενικά θα μου άρεσε να κάνω όλες τις δραστηριότητες του βιβλίου (ή τουλάχιστον όσες ανταποκρίνονται στο επίπεδο των παιδιών) αλλά το βρίσκω πολύ δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 09:49:08 μμ »
μπορω να ζητησω companion να αγορασει το σχολειο και να βγαζω φωτοτυπιες> ειναι νομιμο?
αντιγραφη βαζετε και Δ και Ε δημοτικου?
τα βιβλία δασκαλου  δεν κυκλοφορουν στο εμπορειο?
Καλησπέρα! Εγώ προσωπικά αντιγραφή και ορθογραφία βάζω και στις 4 τάξεις ,καλό τους κάνει και έστω και τα μισά να κρατήσουν κέρδος θα έχουν.Για το λεξιλόγιο,βγάζω στον υπολογιστή τις άγνωστες λέξεις ανά κεφάλαιο με τη σημασία τους και τις φωτοτυπώ στο σχολειο και τις μοιράζω στα παιδιά,επειδή είδα πως το να τις γράφουμε στον πίνακα και στα πρόχειρα έτρωγε πολύ ώρα.Βέβαια είναι ζόρι για'μένα,αλλά γίνεται ένα καλό αρχείο χρήσιμο και για τα επόμενα χρόνια...
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:04:38 μμ »
ναι καλο μου ακουγεται αυτο

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:13:27 μμ »
Εμένα στη Δ΄ Τάξη με έχει βολέψει το παράρτημα με τις λέξεις που έχει στο τέλος του βιβλίου. Πάμε εκεί και συμπληρώνουμε τις σημασίες των λέξεων. Και όποιες άλλες άγνωστες βρούμε τις σημειώνουμε στο βιβλίο. Αποφεύγω κάπως να δίνω φωτοτυπίες με το λεξιλόγιο, γιατί έχω παρατηρήσει ότι τα παιδιά τις χάνουν και/ή το προβάλλουν ως δικαιολογία που δεν έμαθαν την ορθογραφία.

Όσο για την αντιγραφή, κι εγώ βάζω σε όλες τις τάξεις. Στις δύο μεγαλύτερες όμως όχι τόσο συχνά όσο στις άλλες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Δημοτικού Μέσα Νοέμβρη
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 20, 2010, 10:22:40 μμ »
thanks

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 376

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.