*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 54242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κ76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 09:54:40 πμ »
καλημερα.οσον αφορα ληξη συμβασης ηταν 31 /5 για ολους.αν ειναι 4 η 5 μερες εξαρταται απο το σχολειο,εχουν συμβει και τα 2.τα ενσημα για 5 μερες ειναι απο 20μεχρι 23 τα ειδα και εκτυπωμενα στο ικα και ρωτησα γιατι οχι 25 και ειπαω γιατι ειναι μειωμενου και σε δεν παιρνουμε ολα τα σαββατα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:17 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 05:06:44 μμ »
Συνάδελφε, η λήξη της ενισχυτικής είναι 31/5 για όλους (μαθητές και εκπαιδευτικούς). Αυτό λέει η εγκύκλιος (τουλάχιστον η περσινή).
Μπορεί η ενισχυτική να γίνεται από 1 έως 5 ημέρες την εβδομάδα (θεωρητικά), αλλά πρακτικά αυτό δεν ακολουθείται. Συγκεκριμένα, κανένας μαθητής δεν θέλει να παραμένει τα μεσημέρια της Παρασκευής στο σχολείο και να κάνει μάθημα. Το έχω διαπιστώσει κι η ίδια είτε ως διδάσκουσα στην ενισχυτική, είτε ως ΑΚΩ στο πρωινό πρόγραμμα! Μαθήματα ενισχυτικής δεν γίνονταν τα μεσημέρια της Παρασκευής! Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται σε κάθε Γυμνάσιο της χώρας, αλλά νομίζω ότι στα περισσότερα γίνεται ό,τι περιέγραψα.
Επομένως, τα μεροκάματα θα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων 4 την εβδομάδα, δηλ. 16 τον μήνα για τον συνάδελφο που απασχολείται/που θα απασχοληθεί.

Η καταληκτική ημερομηνία που ορίζει η εγκύκλιος αφορά τη λήξη του προγράμματος της ενισχυτικής. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι συνάδελφοι κάνουν μάθημα εκείνη την ημερομηνία.
Η ενισχυτική γίνεται από 1 έως 5 ημέρες πρακτικά. Γνωρίζω προσωπικά αρκετές περιπτώσεις σχολείων που έκαναν μαθήματα Παρασκευή.
Επίσης, η εγκύκλιος (τουλάχιστον η περσινή) λέει και για μαθήματα τον Ιούνιο, για τους μετεξεταστέους.
Επομένως, πιθανολογώντας, είναι δύσκολο να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 06:31:14 μμ »
Η καταληκτική ημερομηνία που ορίζει η εγκύκλιος αφορά τη λήξη του προγράμματος της ενισχυτικής. Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι οι συνάδελφοι κάνουν μάθημα εκείνη την ημερομηνία.
Η ενισχυτική γίνεται από 1 έως 5 ημέρες πρακτικά. Γνωρίζω προσωπικά αρκετές περιπτώσεις σχολείων που έκαναν μαθήματα Παρασκευή.
Επίσης, η εγκύκλιος (τουλάχιστον η περσινή) λέει και για μαθήματα τον Ιούνιο, για τους μετεξεταστέους.
Επομένως, πιθανολογώντας, είναι δύσκολο να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.
Εν ολίγοις, η ενδιαφερομένη θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβε τι προβλέπει ο νόμος για την ανεργία και τι ορίζουν οι διατάξεις για την ενισχυτική (τουλάχιστον πέρυσι) και θα έχει ήδη κάνει τους υπολογισμούς της. Αν και αυτό είναι ακόμη ασαφές και απροσδιόριστο, μιας και η φετινή ενισχυτική δεν έχει καν αρχίσει, άρα πώς να υπολογίσει τα φετινά μεροκάματα;
Εγώ απλά έγραψα την προσωπική μου εμπειρία όσες φορές βρέθηκα στην ενισχυτική, ότι δηλ. υπήρχε απροθυμία και των μαθητών, αλλά και του συντονιστή/του διευθυντή ή υποδιευθυντή να γίνουν μαθήματα τα μεσημέρια της Παρασκευής!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 04:40:26 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την απόρριψη της αίτησης μου για επιδότηση ανεργίας.
Εργάστηκα στο πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας και συμπλήρωσα 117 ένσημα (20/12/2016 - 31/5/2017). Ειχα και 8 ένσημα από τον Αύγουστο του 2016, κατέθεσα την αίτηση μου η οποία όμως απορρίφτηκε με το σκεπτικό ότι αυτά τα 8 ένσημα δεν προέρχονταν από εργασία στο ίδιο επάγγελμα, δηλαδή στην εκπαίδευση, αλλά από εργασία ως σερβιτόρος. Η υπάλληλος του ΟΑΕΔ απέρριψε την αίτηση γιατί είπε ότι όλα τα ένσημα (και τα 125 δηλαδή) πρέπει να προέρχονται από εργασία στο ίδιο επάγγελμα.
Στέκει κάτι τέτοιο; Το έχετε ξανακουσει; Έψαξα κάποια σχετική διάταξη αλλά δε βρήκα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:17 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 06:19:27 μμ »
Δεν γνωρίζουμε καμιά διάταξη που να απαιτεί ένσημα μόνο από εργασία σε ίδιο επάγγελμα. Δε ζήτησες επίσημο έγγραφο στο οποίο να αναφέρεται αυτό; Η απόλυσή σου τι ημερομηνία είχε; Οι τελευταίοι δύο μήνες που αφαιρέθηκαν ποιοι είναι;

Αν η απόλυσή σου έγινε 30 Ιουνίου 2017, κάνε ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 06:41:18 μμ »
Η απόλυση μου έγινε μετά το πέρας της ενισχυτικής, δηλαδή 1 Ιουνίου 2017  ήμουν απολυμενη. Και οι δύο τελευταιοι μήνες αφαιρέθηκαν κανονικά, γιατί τον Αύγουστο του 2017 ξανακολλησα κάποια ένσημα, τα οποία φυσικά δεν προσμετρώνται.
Το πρόβλημα της υπαλλήλου, όπως έγραψα και πριν, ήταν ότι τα 125 ένσημα πραγματοποιήθηκαν σε δύο διαφορετικά εργασιακά αντικείμενα.
Αύριο σκοπεύω να το ψάξω περαιτέρω, αν όντως δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να αποδεικνύει ότι η υπάλληλος έχει δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 06:43:14 μμ »
Ευχαριστώ Lasid. Κάποια άλλη γνώμη είναι επίσης ευπρόσδεκτη.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 11:08:00 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την απόρριψη της αίτησης μου για επιδότηση ανεργίας.
Εργάστηκα στο πρόγραμμα της ενισχυτικής διδασκαλίας και συμπλήρωσα 117 ένσημα (20/12/2016 - 31/5/2017). Ειχα και 8 ένσημα από τον Αύγουστο του 2016, κατέθεσα την αίτηση μου η οποία όμως απορρίφτηκε με το σκεπτικό ότι αυτά τα 8 ένσημα δεν προέρχονταν από εργασία στο ίδιο επάγγελμα, δηλαδή στην εκπαίδευση, αλλά από εργασία ως σερβιτόρος. Η υπάλληλος του ΟΑΕΔ απέρριψε την αίτηση γιατί είπε ότι όλα τα ένσημα (και τα 125 δηλαδή) πρέπει να προέρχονται από εργασία στο ίδιο επάγγελμα.
Στέκει κάτι τέτοιο; Το έχετε ξανακουσει; Έψαξα κάποια σχετική διάταξη αλλά δε βρήκα τίποτα.
Δεν είναι απαραίτητο να είχες τον ίδιο εργοδότη, αλλά να πληροίς τις προυποθέσεις.
Κοίταξέ το: https://apasxolisi.wordpress.com/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85/.
Να κάνεις ένσταση οπωσδήποτε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 07, 2017, 11:31:35 μμ »
Η υπαλληλος του ΟΑΕΔ δεν ειναι αρμόδια να απορρίψει την αίτηση

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:54:07 πμ »
Επειδή κατά 1000000% δικαίου σε ταμείο, αρκεί να έχεις πάρει ταμείο παλιότερα, μην είναι η πρώτη σου φορά
Κάνε ένα έγγραφο ερώτημα στα κεντρικά στο κπα που πήγες με κοινοποίηση στον οαεδ Αλίμου στο αρμόδιο τμήμα για να την βάλεις στη θέση της. Θα σε παρακαλανε μετά. Εγώ τους έχω κάνει αναφορά σε ανάλογη περίπτωση μου γιατί δε καταλαβαίνουν και έστρωσε η ανάλογη κυρία υπάλληλος

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 12:35:46 πμ »
Φυσικά και δεν είναι η πρώτη φορά που επιδοτουμαι. Γιατί κοινοποίηση στον ΟΑΕΔ Αλίμου;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 06:38:41 πμ »

Η προϋπόθεση για να κατοχυρώσει κάποιος δικαίωμα για επίδομα ανεργίας είναι να έχει 125 ημέρες εργασίας, ανεξαρτήτως αντικειμένου εργασίας. Εννοείται ότι θα κάνεις ένσταση.
Δεν κατάλαβα όμως αυτό που γράφεις ότι η υπάλληλος απέρριψε την αίτηση. Κανένας υπάλληλος δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 09:48:53 πμ »
Φυσικά και δεν είναι η πρώτη φορά που επιδοτουμαι. Γιατί κοινοποίηση στον ΟΑΕΔ Αλίμου;
  για να τους εκθέσεις ανεπανωρθοτα. Αυτοί οι υπάλληλοι πέρα από το γεγονός ότι δε ξέρουν τη δουλειά τους και ας έχουν 15 χρόνια υπηρεσίας, έχουν την εντύπωση ότι αν δε πάρεις ταμείο θα τους πουν μπράβο και θα κρατήσουν τις θέσεις τους. Κάνε κοινοποίηση στον Άλιμο και με το που το διαβάσουν το Email με το έγγραφο ερώτημα αμέσως θα τους πάρουν τηλέφωνο

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές και ταμείο ανεργίας
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 04:04:21 μμ »
Μήπως παίζει ρόλο το γεγονός ότι τον Ιούνιο του 2017 πήρα κάποια χρήματα ως συνέχιση επιδότησης (αυτό έγινε γιατί μετά από προτροπή υπαλλήλου στον ΟΑΕΔ έκανα αίτηση τον Ιούνιο του 17 για επιδότηση, που όμως απορρίφτηκε γιατί λέει δεν συμπλήρωνα τα 125 ένσημα, και έτσι αναγκαστικά μου έδωσαν τη συνέχιση); Κάτι τέτοιο διάβασα κάπου από τον Lasid ότι δεν επηρεάζει τη νέα επιδότηση, αν κατάλαβα καλά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159445
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 307

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.