*

Αποστολέας Θέμα: Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών  (Αναγνώστηκε 306682 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Ένσταση κατά ΟΑΕΔιτών
« στις: Μάιος 31, 2009, 01:09:59 πμ »
O rublev ειπε:

Καλησπέρα σε όλους
Είμαι άλλο ένα καινούριο μέλος που παρακινήθηκε  στην εγγραφή από το αστείρευτο θράσος και την αδικία που αναγκαζόμαστε να υπομένουμε όσοι δουλεύουμε στην εκπαίδευση στηριζόμενοι στην αξιοπρέπεια και τις ικανότητές μας.Απορώ τί έχουν να δώσουν αναξιοπρεπή άτομα στους μαθητές.Πώς να κοιτάς το βόλεμά σου χωρίς να σε νοιάξει ποτέ αν το άξιζες ή όχι;Τέλος πάντων...Προσωπικά ψήφισα αποκλειστικά μέσω ΑΣΕΠ για να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι.
Υ.Γ.Απευθύνθηκα σε δικηγόρο και με ενημέρωσε ότι όποια ένσταση προτίθεμαι να ασκήσω,αυτή πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ανακοίνωση του πίνακα των αναπληρωτών και ωρομισθίων και σε σύντομο χρονικό διάστημα,καθώς τότε θα έχω έννομο συμφέρον,αφού θα έχω χάσει τη θέση μου από κάποιον ¨συνάδελφο¨(αλήθεια τέτοιος ευφημισμός τους ταιριάζει;  ).Επομένως ενημερώνω τους θιγόμενους του κλάδου μου(ΠΕ01) ότι τέρμα η ανοχή με τους αλεξιπτωτιστές της Σιβιτανιδείου,των δυσπρόσιτων εκκλησιαστικών και τώρα των νέων βυσμάτων.Αφού δεν έχουν τίποτα να ντρέπονται τότε δε θα τους πειράξει η δημοσίευση του ονόματός τους σε ξεχωριστό συγκεντρωτικό πίνακα κατά τα τέλη του καλοκαιριού...

Ευχαριστώ και συγνώμη εκ των προτέρων για τα τυχόν λάθη.

και προσθεσε:
Ωστόσο η υποβολή ενστάσεων υπαγορεύει την αναφορά ονομάτων από τον πίνακα,τα οποία ευνοήθηκαν από μία ρύθμιση εις βάρος κάποιων άλλων.Μια νομοθετική ρύθμιση δεν σημαίνει απολύτως τίποτα ως προς το δικαίωμα προσφυγής για την κατάρριψή της από όσους αισθάνονται ότι θίγονται.Ίσα ίσα που την ενθαρρύνει κιόλας.Αρκεί να τεκμηριώνεται η προσβολή του έννομου συμφέροντος από την πλευρά του προσφυγόντος.Επομένως χρειάζεται οργανωμένη και έγκαιρη αντίδραση με την υποβολή ομαδικών προσφυγών ανά κλάδο.Προτείνω τη σύσταση ομάδων ανά ειδικότητα πριν από την ανακοίνωση των πινάκων έτσι ώστε η αντίδραση να εκδηλωθεί εντός του διαστήματος που ορίζει ο νομοθέτης.Πληροφορώ δε ότι το κόστος δεν είναι καθόλου υψηλό,ειδικά αν συγκεντρωθούν ομάδες 70 περίπου ατόμων η κάθε μια.Βλέπουμε όλοι τα αποτελέσματα της αδράνειας από την τελευταία ρύθμιση 30μηνου και 24μηνου και καταλαβαίνουμε τι θα επακολουθήσει αν εκχωρήσουμε και πάλι τα αναφαίρετα δικαιώματά μας σε εργατοπατέρες της εκπαίδευσης.Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
Ευχαριστώ



(τα αντεγραψα απο το κλειδωμενο θεμα http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12064.msg166506#new  )
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2009, 03:31:44 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 31, 2009, 05:34:34 μμ »
Nομίζω οτι εκτός της δικαστικής προσφυγής (νομίζω οτι είναι χρέος όλων μας να υπάρξει μια τετοια κίνηση και επιτέλους να δείξουμε με τον τρόπο αυτό οτι δεν είμαστε  μια αγέλη η οποια μόνο φώναζει-σε αυτο ποντάρει η zagorakis to oti είμαστε ακέφαλοι και χωρις συνοχή-), το πρώτο βήμα και το πιο απλό ειναι η κατάθεση μαζικών ενστάσεων κατά των "αλεξιπτωτιστών" όταν θα ανακοινωθούν οι νέοι πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων!Δεν ξέρω, μάλλον είδατε οτι η βεβαίωση προυπηρεσίας χορηγείται απο τους διευθυντές το κατα τόπους παραρτημάτων του οαεδ σε ένα απλό χαρτί.....Νομίζω ότι θα πρέπει καταρχήν να βάλουμε το υπεπθ στην κουραστική διαδικασία εξακρίβωσης έστω και αν αυτή έχει γίνει δίνοντας ένα δείγμα των προθέσεων μας να το κυνηγήσουμε όσο πάει ενόψει και της δικαστικής προσφυγής που πρέπει να ακολουθήσει. Θα πρέπει να παρθούν κάποιες πρωτοβουλίες επιτέλους. θα ήμουν πρόθυμος αλλά το γεγονός ότι δεν ζω στην Αθήνα αυτό δεν βοηθάει, γιατί κακά τα ψεμματα όλα από εκει ξεκινούν και εκεί τελειώνουν. Κατα τα άλλα είμαι πρόθυμος να συμμετάσχω οικονομικά σε οποιαδήποτε κίνηση προσφυγής ακόμη και αν έχει πολύ λίγες ελπίδες δικαίωσης.Το πρώτο λοιπόν ερώτημα υπάρχουν εθελοντές;

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 31, 2009, 05:55:31 μμ »
ν αποκτησουμε συνοχη. Μεσα!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 31, 2009, 06:33:04 μμ »
Κατ΄αρχήν πιστεύω ότι κανείς μας γενικά δεν έχει διάθεση να τρέχει στα δικαστήρια.
Όμως ακόμα και αν η κατάληξη δεν είναι ευτυχής, οφείλουμε στο χρόνο που έχουμε χάσει από τη ζωή μας προετοιμαζόμενοι τόσες φορές για τον ΑΣΕΠ και τρέχοντας μακριά από τα σπίτια μας να αποδείξουμε ότι δεν μπορεί μια ομάδα κάθε φορά να μας υποθηκεύει το μέλλον με μοναδικό προσόν της τον ενοχλητικό θόρυβο σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς.

Όσοι είναι λίγο παλαιότεροι θεωρώ ότι συμμερίζονται τη βεβαιότητά μου ότι δεν πρόκειται για την τελευταία ξεδιάντροπη καταστρατήγηση της αρχικής πρόβλεψης για διορισμούς σταδιακά 100% μέσω ΑΣΕΠ.Για τους νεότερους να αναφέρω ότι εγώ ο ίδιος  έτυχε να ακούσω άτομο που είχε εργαστεί σε σχολή του υπουργείου Υγείας να αναρωτιέται μήπως και εκείνοι δικαιούνται παρόμοια ρύθμιση...

Όσο για το επιχείρημα ¨και εσύ αν μπορούσες το ίδιο θα έκανες¨,εκτός της απέχθειας που προσωπικά μου προκαλεί να θυμίσω ότι το ζήτημα δεν είναι ηθικολογικό,αλλά αφορά τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας.Πρέπει να καταλάβουμε ότι όσο επιτρέπουμε να ανοίγουν παράθυρα μικραίνει η πόρτα...χρειάζεται να τεθεί ένα τέρμα.

Εν τω μεταξύ η ΠΕΑ μόλις και κατόρθωσε να εκδώσει μια ανακοίνωση για να είναι η ίδια καλυμμένη,ενώ η στάση της ΠΕΑΕ(;) προσωπικά με εξόργισε,γιατί κουράστηκα με τα μίζερα παζαρέματα.Στη ρύθμιση 30-24 μηνιτών οι αντιδράσεις τους ήταν αντίστροφες και άντε μετά απ΄την αρχή αντεγκλίσεις και στάχτη στα μάτια.Ωραίες είναι οι προτάσεις για κατάργηση της ωρομισθίας,για λήξη της  εισβολής στο Ιρακ,για μείωση της τρύπας του όζοντος και άλλα τέτοια συγκεκριμένα μέτρα....

Τώρα επί του πρακτέου,επειδή διαβάζω ότι αρκετοί συνάδελφοι έχουν κινητοποιηθεί και έχουν ήδη απευθυνθεί σε δικηγόρους,σκέφτομαι μήπως θα ήταν πιο αποτελεσματικός ένας συντονισμός των ενεργειών μας,ώστε με την ανακοίνωση του πίνακα και τον ακριβή αριθμό των ευνοημένων(θεωρώ ότι μια δυσπιστία ως προς τον επίσημο αριθμό είναι δικαιολογημένη),να μπορέσουμε να οργανωθούμε ως ομάδα,η οποία να είναι έτοιμη να αποδώσει τον προφανή μη διορισμό της στην εν λόγω ρύθμιση(έννομο συμφέρον).Η Σιβιτανίδειος(βασικό επιχείρημά τους) και η γνωμοδότηση του Συνηγόρου του πολίτη δεν ειναι δεσμευτικές ως προς την παρούσα διεκδίκηση.

Τέλος θα πρότεινα αυτή τη φορά να μην επιτρέψουμε το κλείσιμο του θέματος από προβοκατόρικες και προκλητικές παρεμβάσεις.Οφείλουμε να αφήσουμε ανοικτό ένα δίαυλο επικοινωνίας αλλά και ενημέρωσης όλων των συναδέλφων.  
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:20 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 31, 2009, 06:37:35 μμ »
Nομίζω οτι εκτός της δικαστικής προσφυγής (νομίζω οτι είναι χρέος όλων μας να υπάρξει μια τετοια κίνηση και επιτέλους να δείξουμε με τον τρόπο αυτό οτι δεν είμαστε  μια αγέλη η οποια μόνο φώναζει-σε αυτο ποντάρει η zagorakis to oti είμαστε ακέφαλοι και χωρις συνοχή-), το πρώτο βήμα και το πιο απλό ειναι η κατάθεση μαζικών ενστάσεων κατά των "αλεξιπτωτιστών" όταν θα ανακοινωθούν οι νέοι πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων!Δεν ξέρω, μάλλον είδατε οτι η βεβαίωση προυπηρεσίας χορηγείται απο τους διευθυντές το κατα τόπους παραρτημάτων του οαεδ σε ένα απλό χαρτί.....Νομίζω ότι θα πρέπει καταρχήν να βάλουμε το υπεπθ στην κουραστική διαδικασία εξακρίβωσης έστω και αν αυτή έχει γίνει δίνοντας ένα δείγμα των προθέσεων μας να το κυνηγήσουμε όσο πάει ενόψει και της δικαστικής προσφυγής που πρέπει να ακολουθήσει. Θα πρέπει να παρθούν κάποιες πρωτοβουλίες επιτέλους. θα ήμουν πρόθυμος αλλά το γεγονός ότι δεν ζω στην Αθήνα αυτό δεν βοηθάει, γιατί κακά τα ψεμματα όλα από εκει ξεκινούν και εκεί τελειώνουν. Κατα τα άλλα είμαι πρόθυμος να συμμετάσχω οικονομικά σε οποιαδήποτε κίνηση προσφυγής ακόμη και αν έχει πολύ λίγες ελπίδες δικαίωσης.Το πρώτο λοιπόν ερώτημα υπάρχουν εθελοντές;

Μετρήστε άλλο ένα άτομο.  ::)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 31, 2009, 06:39:42 μμ »
Κατ΄αρχήν πιστεύω ότι κανείς μας γενικά δεν έχει διάθεση να τρέχει στα δικαστήρια.
Όμως ακόμα και αν η κατάληξη δεν είναι ευτυχής, οφείλουμε στο χρόνο που έχουμε χάσει από τη ζωή μας προετοιμαζόμενοι τόσες φορές για τον ΑΣΕΠ και τρέχοντας μακριά από τα σπίτια μας να αποδείξουμε ότι δεν μπορεί μια ομάδα κάθε φορά να μας υποθηκεύει το μέλλον με μοναδικό προσόν της τον ενοχλητικό θόρυβο σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς.

Όσοι είναι λίγο παλαιότεροι θεωρώ ότι συμμερίζονται τη βεβαιότητά μου ότι δεν πρόκειται για την τελευταία ξεδιάντροπη καταστρατήγηση της αρχικής πρόβλεψης για διορισμούς σταδιακά 100% μέσω ΑΣΕΠ.Για τους νεότερους να αναφέρω ότι εγώ ο ίδιος  έτυχε να ακούσω άτομο που είχε εργαστεί σε σχολή του υπουργείου Υγείας να αναρωτιέται μήπως και εκείνοι δικαιούνται παρόμοια ρύθμιση...

Όσο για το επιχείρημα ¨και εσύ αν μπορούσες το ίδιο θα έκανες¨,εκτός της απέχθειας που προσωπικά μου προκαλεί να θυμίσω ότι το ζήτημα δεν είναι ηθικολογικό,αλλά αφορά τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας.Πρέπει να καταλάβουμε ότι όσο επιτρέπουμε να ανοίγουν παράθυρα μικραίνει η πόρτα...χρειάζεται να τεθεί ένα τέρμα.

Εν τω μεταξύ η ΠΕΑ μόλις και κατόρθωσε να εκδώσει μια ανακοίνωση για να είναι η ίδια καλυμμένη,ενώ η στάση της ΠΕΑΕ(;) προσωπικά με εξόργισε,γιατί κουράστηκα με τα μίζερα παζαρέματα.Στη ρύθμιση 30-24 μηνιτών οι αντιδράσεις τους ήταν αντίστροφες και άντε μετά απ΄την αρχή αντεγκλίσεις και στάχτη στα μάτια.Ωραίες είναι οι προτάσεις για κατάργηση της ωρομισθίας,για λήξη της  εισβολής στο Ιρακ,για μείωση της τρύπας του όζοντος και άλλα τέτοια συγκεκριμένα μέτρα....

Τώρα επί του πρακτέου,επειδή διαβάζω ότι αρκετοί συνάδελφοι έχουν κινητοποιηθεί και έχουν ήδη απευθυνθεί σε δικηγόρους,σκέφτομαι μήπως θα ήταν πιο αποτελεσματικός ένας συντονισμός των ενεργειών μας,ώστε με την ανακοίνωση του πίνακα και τον ακριβή αριθμό των ευνοημένων(θεωρώ ότι μια δυσπιστία ως προς τον επίσημο αριθμό είναι δικαιολογημένη),να μπορέσουμε να οργανωθούμε ως ομάδα,η οποία να είναι έτοιμη να αποδώσει τον προφανή μη διορισμό της στην εν λόγω ρύθμιση(έννομο συμφέρον).Η Σιβιτανίδειος(βασικό επιχείρημά τους) και η γνωμοδότηση του Συνηγόρου του πολίτη δεν ειναι δεσμευτικές ως προς την παρούσα διεκδίκηση.

Τέλος θα πρότεινα αυτή τη φορά να μην επιτρέψουμε το κλείσιμο του θέματος από προβοκατόρικες και προκλητικές παρεμβάσεις.Οφείλουμε να αφήσουμε ανοικτό ένα δίαυλο επικοινωνίας αλλά και ενημέρωσης όλων των συναδέλφων.  
 

++++++++++++++++++++++++++

Όσο για το κλέιδωμα των θεμάτων...  :-X  :-X  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 31, 2009, 06:45:21 μμ »
Και εγώ συμφωνώ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 31, 2009, 08:11:08 μμ »
Συμφωνω οτι επισης σημαντικο ειναι να μην κλειδωθει το θεμα γιατι  καποιοι θα εμφανιστουν και θα προσπαθησουν  να κλειδωθει

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 31, 2009, 08:15:23 μμ »
Και εγώ....Συμφωνώ σε όλα....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 31, 2009, 09:18:58 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση ξανθιάς; Τώρα που η προϋπηρεσία τους μετράει στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών (κατά το ήμισυ, νομίζω), η πρόσληψη αναπληρωτών-ωρομισθίων στις σχολές του ΟΑΕΔ γίνεται από τον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών ή ισχύουν δικά τους κριτήρια και ποια είναι αυτά  ??? ???

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 31, 2009, 10:25:16 μμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι οι πίνακες  Ν.3144/03

Βρήκα αυτό :Οι πίνακες αυτοί καταρτίστηκαν κατά το σχ. Έτος 2003-2004, και αναφέρουν την προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών από τα παλαιότερα σχολικά έτη, μέχρι και την ημερομηνία ψήφισης του Ν. 3144/03 ( 8 Μαΐου 2003) με πλαφόν μικρότερο πλαφόν ένταξης 1200 ώρες! Αφαιρέθηκαν  οι καθηγητές που διορίστηκαν στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ, του ΟΑΕΔ και στον ευρύτερο ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, και προστέθηκαν οι νέοι !

Αποσυνδεδεμένος bobo1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "La fille de l' artiste avec un bateau"
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 31, 2009, 10:29:07 μμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι οι πίνακες  Ν.3144/03

Βρήκα αυτό :Οι πίνακες αυτοί καταρτίστηκαν κατά το σχ. Έτος 2003-2004, και αναφέρουν την προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών από τα παλαιότερα σχολικά έτη, μέχρι και την ημερομηνία ψήφισης του Ν. 3144/03 ( 8 Μαΐου 2003) με πλαφόν μικρότερο πλαφόν ένταξης 1200 ώρες! Αφαιρέθηκαν  οι καθηγητές που διορίστηκαν στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ, του ΟΑΕΔ και στον ευρύτερο ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, και προστέθηκαν οι νέοι !

Tί ειναι αυτο βρε vikoulaki???

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2009, 10:45:37 μμ »
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι οι πίνακες  Ν.3144/03

Βρήκα αυτό :Οι πίνακες αυτοί καταρτίστηκαν κατά το σχ. Έτος 2003-2004, και αναφέρουν την προϋπηρεσία των εκπαιδευτικών από τα παλαιότερα σχολικά έτη, μέχρι και την ημερομηνία ψήφισης του Ν. 3144/03 ( 8 Μαΐου 2003) με πλαφόν μικρότερο πλαφόν ένταξης 1200 ώρες! Αφαιρέθηκαν  οι καθηγητές που διορίστηκαν στα σχολεία του ΥΠΕΠΘ, του ΟΑΕΔ και στον ευρύτερο ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ, και προστέθηκαν οι νέοι !


Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη;  ???
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενσταση κατα ΟΑΕΔιτων?
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2009, 11:06:17 μμ »
Ελα μου ντε!

Το βρήκα στο internet αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Ισως ολοι μαζί κάτι να κάνουμε
Λοιπόν:

Με βάση αυτό       http://clubs.pathfinder.gr/kathigites/914132

βρήκα τους πίνακες Ν.3144/03  .Εχει τα ονόματα ολων των εκπαιδευτικών του οαεδ. και παρατήρησα τουλάχιστον στον δικό μου κλάδο οτι υπάρχουν άτομα με >1200 ώρες που είναι ήδη και στον πίνακα αναπληρωτών e-aitisi

Με βάση τον νόμο Ν. 3144/03 ( 8 Μαΐου 2003) αν θυμάμαι καλά άρθρο 13, η προϋπηρεσία αυτών υπολογίζεται ως κλάσμα με αριθμητή τις ώρες ανάθεσης και παρονομαστή το υποχρεωτικό ωράριο νεοδιόριστου

Εγω καταλαβαίνω οτι υπάρχει πλαφόν στην προϋπηρεσία.Αν κάποιος είχε 11 ώρες θα πάρει προϋπηρεσία 11/21  και οχι για τις δεδουλευμένες
Ερώτηση:θα μετρήσει έτσι και στους δικούς μας πίνακες?
Βέβαια στην βεβαίωση ωρομισθίων οαεδ έχει ανά μήνα τις ώρες, αλλά ποιος μου εγγυάται οτι δεν θα γίνει κάποια λαδιά

Ερώτηση-διαπίστωση:οσοι δούλευαν εκει ήταν βάση πινάκων-μοριων οι οποίοι  και μετά την κατάργηση των ΤΕΕ υποθέτω οτι εργάσθηκαν εκει μέχρι την οριστική κατάργηση τους
Μήπως ολοι αυτοί είναι οι του πίνακα Ν.3144/03 ?

Επειδή ο γραπτός λόγος απέχει απο τον προφορικό ευελπιστώ οτι σας μετέφερα το σκεπτικό μου
Ας το κοιτάξει και κάποιος απο εσας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2009, 11:22:42 μμ από vikoulaki »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161622
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.