*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια  (Αναγνώστηκε 212302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xariklia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #784 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:04:10 μμ »
ΤΟΝΙΣΑ: xωρίς να θέλω να θίξω τον κ.Κριαρά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #785 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:05:36 μμ »
Συνάδελφοι,το θέμα μας είναι τα ολοήμερα γυμνάσια-λύκεια.Υπάρχει αλλού το θέμα που συζητάτε.Ας επικεντρωθούμε στα ολοήμερα.

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #786 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:11:54 μμ »
χωρις να θέλω να θίξω και να αμφισβητήσω τον κ.Κριαρα....ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ????την χασαμε την μπαλα...για να αδω τι θα διδασκουμε....δηλαδή θα καταργηθούν τα αρχαία γιατι υπάρχει γλωσσική συγχυση .....ωραία καλώς.....ε τότε θα καταργηθούν και τα λατινικά???θα διδασκονται λατινικά και όχι αρχαία....δεν μπορω θα τρελαθώ με αυτα που ακουω...α θα γινω και εγω επιτιμη καθηγητρια και θα καταργήσω λοιπόν τα νέα ελληνικά...ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ
συμφωνώ...
αν και μου έρχονται χαρακτηρισμοί όπως ξεμωραμένο γερόντιο... θου Κύριε..
ποιος τους είπε να βάλουν θουκυδίδη στο γυμνάσιο. Ας βάλουν της κοινής ελληνικής ''η Κοινή έγινε πολύ μάλλον ομοιοτέρα προς την νέαν ημών γλώσσα ή προς την αρχαίαν'' έλεγε ο Γ.Ν.Χατζιδάκης. Ας βάλλουν από Βυζαντινούς ιστοριογράφους και λογοτέχνες. μήπως φοβούνται γιατί θα αναγκαστούν να βάλουν και αποσπάσματα του ευαγγελίου και των αγίων πατέρων της εκκλησίας. άποψη μου... δεν είμαστε μουσουλμάνοι! στην αφρική κάνουν αγώνα να αναστήσουν τις μητρικές τους γλώσσες για να μη χαθεί η φυλετική τους υπόσταση....

Αποσυνδεδεμένος gatopardaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #787 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:21:51 μμ »
Παιδια αν η Διαμαντοπούλου ανέφερε πως ένα δις θα παει σε ολοημερα δημοτικά και νήπια τι καθομαστε και το λιβανίζουμε??Για να πανε φιλολογοι και μαθηματικοί καθώς επίσης και άλλες ειδικοτητες στα δημοτικά ξεχάστετο!!Είχε γινει παλιοτερα προταση και οι δάσκαλοι με νύχια και με δόντια το μπλοκάρισαν!!Κι αν μια στις χιλίοις ξανατεθεί το θέμα και παλι θα το μπλοκάρουν με τη φόρα που χουν παρει.
Οσον αφορά τον Κριαρά σέβομαι τα χρονια του και την ηλικία του-δε θέλω να πω τίποτα χειρότερο- αλλά παει να μας χαντακώσει κι αυτός!Μήπως να στέλναμε στον Μπαμπινιώτη μια επιστολή συλλογικά??Ο άνθρωπος παντως έχει κανει -τουλάχιστον για τον κλαδο μας -αγώνα και μετράει ο λογος του.Σκεφτείτετο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:45:20 »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #788 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:26:24 μμ »
έχετε δει κάποια γεροντάκια που μιλάνε για το ''να πάρωμεν την Πόλην''...
έχετε δει κάποιες μαδημένες γριές με κάτι χαϊμαλιά που προσπαθούν να αναστήσουν το κίνημα των χίπις;
λοιπόν το γεροντάκι μας μάλλον είχε όνειρο να μοιάσει στο Ψυχάρη και επαναφάρει το ξεπερασμένο και νεκρό πια ζήτημα του δημοτικισμού.
πιστεύω ότι πρέπει να μπει η μεσαιωνική μας φιλολογία στο γυμνάσιο για να είναι και πιο εύκολη η μετάβαση στα αρχαία του λυκείου.
και η ιστορία προκαλεί σύγχυση στους μαθητές του γυμνασίου μ' αυτά τα στριφνά βιβλία αλλά δε θα τη καταργήσουμε...
  

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #789 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:31:12 μμ »
Πάντως όταν είπα σε μαθητές χθες ότι μια από τις αγαπημένες τους τραγουδίστριες, η Σακίρα σε συνέντευξή της ανέφερε (στο πλαίσιο της συνομιλίας της με το δημοσιογράφο) αποσπάσματα από την "Απολογία" του Σωκράτη και διαβάσαμε το σχετικό κομμάτι ένιωσαν ευχάριστη έκπληξη.Κάναμε μια πολύ ζεστή κουβέντα για το μάθημα των αρχαίων,για τη θέση που έχει ο άνθρωπος στα κείμενα του Σωκράτη και τόσα άλλα.Πόσα πράγματα συνειδητοποιήσαμε για θέματα που μας αφορούν όλους και πήγαμε όλοι τη σκέψη μας πιο πέρα τελικά μέσα από τις ιδέες του μεγάλου φιλοσόφου.Η αύρα αυτών των κειμένων προσελκύει ακόμα τους μαθητές.Έχουν τόση ενέργεια και είναι πάντα τόσο επίκαιρα που δεν γίνεται να ξεθωριάσουν ποτέ.Δεν θέλουμε την καλλιέργεια του υψηλού και του αγαθού, το πνευματικό ύψος και το ψυχικό βάθος;Αν όχι πάνω σε τι θα καλλιεργηθεί  η κοινωνική υπόσταση των μαθητών και όλων μας;Πάνω στα μοδάτα εξαρτήματα της τεχνολογίας;Μέσα από τις χαραμάδες που ανοίγονται όταν κάνουμε αρχαία οι μαθητές ανασαίνουν

Αποσυνδεδεμένος kbazar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 329
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #790 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:05:21 μμ »
Βλ. Το ΒΗΜΑ-2004,Γ.Μπαμπινιώτη, Καθηγητές στα δημοτικά.Για ποιους δασκάλους(φυσικά και δικαιολογώ την αντίδραση τους) μιλάτε; Σας διαφεύγει, φαίνεται, όμως και το πλήθος των ημετέρων  που είναι αντίθετοι σε μια λύση σωτήρια για όλους. Ενωμένοι οι δάσκαλοι κατάφεραν ό,τι ζήτησαν και ό,τι στο μέλλον ζητήσουν.Αν κι εμείς καταλάβουμε κάποτε πώς γίνονται οι αγώνες τότε θα προχωρήσουμε μπροστά.Μέχρι τότε θα αποτελούμε το χαρακτηριστικό παράδειγμα της τέλειας αποτελεσματικότητας του συστήματος ''dίvide ut regnes(διαίρει και βασίλευε)''.ΑΣ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2009, 03:48:10 μμ από kbazar »

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #791 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:20:59 μμ »
πάντως υπάρχει και αλλού παράθυρο....
ρίχνοντας μια ματιά για τις προβλέψεις του ΕΣΠΑ (Δ' ΚΠΣ) για την εκπαίδευση είδα ότι δίνεται έμφαση στην επέκταση των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, των Κέντρων Εκπαίδευσης Ενηλίκων και στην ενισχυμένη διδασκαλία των μειονοτήτων.
(έχω κάνει  μάθημα σε κάτι τέτοιο. ο μικρότερος μου μαθητής ήταν ίσα με εμένα και οι μεγαλύτεροι κάτι γιαγιάδες. είχε πλάκα. η προυπηρεσία βέβαια δε πιάνεται γιατί ήταν σχολείο σε νοσοκομείο.)

εκτός και αν πάρουν και εκεί δασκάλους. ;D

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #792 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:22:39 μμ »
δεν θεωρω οτι καθονται απρακτοι οι καθηγητες! τοσα χρονια δεν εκαναν συλλαλητηρια για διορισμους?δεν φωναζαν ? οι ενωσεις δεν στελνουν συνεχως επιστολες και διεκδικουν? μην λεμε λοιπον οτι δεν υπαρχει αγωνας...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ! ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΛΥΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΝΕ...(ΑΠΟ 2001)...ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ 22ΑΧΡΟΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ 40-45..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟ!

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #793 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:40:19 μμ »
χωρίς να θέλω να γίνομαι εκδικητική αλλά με τους δασκάλους μάλλον θα γίνει σε λίγα χρόνια μπούμεραν αυτό με τους μαζικούς διορισμούς. δηλαδή όλες οι θέσεις σε λίγο θα καλυφθούν από πολύ νέα άτομα τα οποία θα κάνουν 30-40 χρόνια να συνταξιοδοτηθούν. ανησυχώ για τους επόμενους αποφοίτους των παιδαγωγικών...
δηλαδή αυτό το ΒΟΟΜ με τις προσλήψεις δασκάλων αφού κοπάσει σε 5-6χρόνια αναμένεται πάλι σε καμιά σαρανταριά χρόνια
το ίδιο δε γίνεται ήδη με τους πληροφορικάριους... παλιά παίρνανε με 300ώρες, το θυμόσαστε; και τώρα...

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #794 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:52:05 μμ »
πάντως υπάρχει και αλλού παράθυρο....
ρίχνοντας μια ματιά για τις προβλέψεις του ΕΣΠΑ (Δ' ΚΠΣ) για την εκπαίδευση είδα ότι δίνεται έμφαση στην επέκταση των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, των Κέντρων Εκπαίδευσης Ενηλίκων και στην ενισχυμένη διδασκαλία των μειονοτήτων. (έχω κάνει  μάθημα σε κάτι τέτοιο. ο μικρότερος μου μαθητής ήταν ίσα με εμένα και οι μεγαλύτεροι κάτι γιαγιάδες. είχε πλάκα. η προυπηρεσία βέβαια δε πιάνεται γιατί ήταν σχολείο σε νοσοκομείο.)

εκτός και αν πάρουν και εκεί δασκάλους. ;D

ατυχουλα στέλνεις κανα link?

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #795 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:57:35 μμ »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #796 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:01:16 μμ »
λεει κατι για ολοημερα;

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Γυμνάσια -Λύκεια
« Απάντηση #797 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:05:50 μμ »
για ολοήμερα δεν είδα. αν και δε το διάβασα προσεχτικά.
λέει για σχολεία ενηλίκων και μειονοτικά, και απαντούσα σε προηγούμενο μήνυμα.
αν και δεν είδα ούτε για ολοήμερα δημοτικά. ίσως να εννοούνται και μάζί μ αυτά και τα ολοήμερα της βθμιας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.