*

Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων;  (Αναγνώστηκε 122741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 28, 2009, 02:36:13 μμ »
συμφωνω με τη mel.εμεις κανουμε τη διαφορα και οχι τα βιβλια.προσωπικη μου αποψη μετα απο χρονια δουλειας σε φροντιστηριο οτι τα καλυτερα βιβλια ειναι της longman και της hillside.και καποια του Γριβα.στελνουν συχνα στο φροντιστηριο τις νεες τους κυκλοφοριες ολοι οι εκδοτικοι οικοι οποτε τα εχω δει ολα και πιστευω οτι μπορω να κρινω.το μονο κακο της longman ειναι οτι τα βιβλια για τους μαθητες ειναι ακριβα και καποιοι δεν μπορουν να τα αγορασουν.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει μια καλη γραμματικη
για intermediate level.
οσες εχω δει δεν με ικανοποιουν 100%.νομιζω οτι παλιοτερα τα βιβλια ηταν πολυ καλυτερα απο τα σημερινα.με την πτωση του επιπεδου των μαθητων εχει πεσει και το επιπεδο των βιβλιων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 28, 2009, 03:29:59 μμ »
συμφωνω με τη mel.εμεις κανουμε τη διαφορα και οχι τα βιβλια.προσωπικη μου αποψη μετα απο χρονια δουλειας σε φροντιστηριο οτι τα καλυτερα βιβλια ειναι της longman και της hillside.και καποια του Γριβα.στελνουν συχνα στο φροντιστηριο τις νεες τους κυκλοφοριες ολοι οι εκδοτικοι οικοι οποτε τα εχω δει ολα και πιστευω οτι μπορω να κρινω.το μονο κακο της longman ειναι οτι τα βιβλια για τους μαθητες ειναι ακριβα και καποιοι δεν μπορουν να τα αγορασουν.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου προτεινει μια καλη γραμματικη
για intermediate level.
οσες εχω δει δεν με ικανοποιουν 100%.νομιζω οτι παλιοτερα τα βιβλια ηταν πολυ καλυτερα απο τα σημερινα.με την πτωση του επιπεδου των μαθητων εχει πεσει και το επιπεδο των βιβλιων

Για εμένα οι καλύτερες είναι η functional grammar από express publishing και η grammar in use του grivas

Αποσυνδεδεμένος gioconda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2009, 04:47:57 μμ »
το πιο ευκολο ειναι να πηγαινεις στις εκθεσεις βιβλιων που γινονται 2 φορες το χρονο, τοσο σε Αθηνα οσο κ σε Θεσ/νικη - κ σε αλλα μερη κατα καιρους επισης. Εκει μαζευονται ολοι οι εκδοτικοι κ μπορεις να παραγγειλεις οτι θελεις για να τα αξιολογησεις μονη σου στο σπιτι - οι περισσοτεροι δεν εχουν προβλημα με τους καθητητες ιδιαιτερων, στελνουν κανονικα. Οι μονοι που πιθανον να μην σου δωσουν ειναι οι cambridge και longman. Ο Μπουκουβαλας δε, τα δινει με το κιλο (αν σε ενδιαφερει ο συγκεκριμενος οικος, δηλ.).

Γνωρίζει κανείς πότε γίνονται αυτές οι εκθέσεις στην Αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2009, 06:28:45 μμ »
το πιο ευκολο ειναι να πηγαινεις στις εκθεσεις βιβλιων που γινονται 2 φορες το χρονο, τοσο σε Αθηνα οσο κ σε Θεσ/νικη - κ σε αλλα μερη κατα καιρους επισης. Εκει μαζευονται ολοι οι εκδοτικοι κ μπορεις να παραγγειλεις οτι θελεις για να τα αξιολογησεις μονη σου στο σπιτι - οι περισσοτεροι δεν εχουν προβλημα με τους καθητητες ιδιαιτερων, στελνουν κανονικα. Οι μονοι που πιθανον να μην σου δωσουν ειναι οι cambridge και longman. Ο Μπουκουβαλας δε, τα δινει με το κιλο (αν σε ενδιαφερει ο συγκεκριμενος οικος, δηλ.).

Γνωρίζει κανείς πότε γίνονται αυτές οι εκθέσεις στην Αθήνα?

ανακοινωνονται ολα στην elt news κ στο ιντερνετ. αρχες σεπτεμβρη ειναι η πρωτη κ μετα εχει αρχες του χρονου συνηθως. εκει θα δεις κ γαι τους ενηλικες πολυ ωραια πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2009, 10:54:47 μμ »
συνηθως γινονται 2 μεγαλες απο διαφορετικους οργανωτες ,τελη αυγουστου με αρχες σεπτεμβρη για την εναρξη της σχολικης χρονιας.

Joanna Bear

  • Επισκέπτης
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 05, 2009, 06:33:22 μμ »
Παιδιά, Μπουκουβάλας και πάλι Μπουκουβάλας!
Μου έδωσε όλα όσα του ζήτησα εντελώς δωρεάν! Και θα μου έστελνε κι άλλα, αν του ζήταγα! Και είμαι και Κρήτη! Νομίζω δε ότι δεν πλήρωσα καν ταχυδρομικά και μου τα έστειλε και με Courier! (Πέρυσι αυτό.) Αληθεύει αυτό με τα CD, αλλά σε σχέση με τα λιγοστά που προσφέρουν όλοι οι άλλοι, είναι άρχοντας!
Πληκτρολογήστε litera στο Google και θα σας βγάλει πιθανότατα την ιστοσελίδα του. Παρά κάποια ατοπήματα στη θεωρία της Γραμματικής που εντόπισα, νομίζω ότι τα βιβλία του συγκεντρώνουν τα περισσότερα θετικά στοιχεία σε σχέση με τους άλλους εκδοτικούς οίκους, των οποίων τα βιβλία συχνά δημιουργούν προβλήματα στους μαθητές....
Δοκιμάστε τον!

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 06, 2009, 01:08:30 πμ »
Mήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ τα παλαιότερα θέματα εξετάσεων για ECCE και EDEXCEL?

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 06, 2009, 09:09:27 πμ »
Για edexcel δε γνωριζω, αλλα του ecce δεν μπορεις, δεν τα δινουν...

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 06, 2009, 07:33:25 μμ »
Για edexcel δε γνωριζω, αλλα του ecce δεν μπορεις, δεν τα δινουν...
Ούτε από την hau δεν τα δίνουν; Πάντως για edexcel πάτα http://www.palso.gr/uploads/Exams_Edexcel_09A_NEW2.pdf

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 07, 2009, 07:33:40 πμ »
Για edexcel δε γνωριζω, αλλα του ecce δεν μπορεις, δεν τα δινουν...
Ούτε από την hau δεν τα δίνουν; Πάντως για edexcel πάτα http://www.palso.gr/uploads/Exams_Edexcel_09A_NEW2.pdf

Μπα, ουτε απο hau...

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 10, 2009, 07:03:53 μμ »
Παιδιά, Μπουκουβάλας και πάλι Μπουκουβάλας!
Μου έδωσε όλα όσα του ζήτησα εντελώς δωρεάν! Και θα μου έστελνε κι άλλα, αν του ζήταγα! Και είμαι και Κρήτη! Νομίζω δε ότι δεν πλήρωσα καν ταχυδρομικά και μου τα έστειλε και με Courier! (Πέρυσι αυτό.) Αληθεύει αυτό με τα CD, αλλά σε σχέση με τα λιγοστά που προσφέρουν όλοι οι άλλοι, είναι άρχοντας!
Πληκτρολογήστε litera στο Google και θα σας βγάλει πιθανότατα την ιστοσελίδα του. Παρά κάποια ατοπήματα στη θεωρία της Γραμματικής που εντόπισα, νομίζω ότι τα βιβλία του συγκεντρώνουν τα περισσότερα θετικά στοιχεία σε σχέση με τους άλλους εκδοτικούς οίκους, των οποίων τα βιβλία συχνά δημιουργούν προβλήματα στους μαθητές....
Δοκιμάστε τον!

Δεν διαφωνώ ότι ο Μπουκουβάλας έχει κάποια καλά βιβλία, αλλά όχι ότι είναι καλύτερα από τα άλλα. Και από ποιά άποψη, τα βιβλία των άλλων εκδοτικών οίκων δημιουργούν προβλήματα? Όλα τα βιβλία έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Και για την ιστορία, μια φορά που χρησιμοποίησα coursebook του εν λόγω οίκου, οι μαθητές βαριόνταν όσο δεν παίρνει και αναγκάστηκα να χρησιμοποιώ συνέχεια υλικό από το Internet για να κάνουμε δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 11, 2009, 01:45:29 μμ »
Παρεμπιπτόντως, για όσους ενδιαφέρονται για την έκθεση International Publishers: θα γίνει στις 5-6 Σεπτεμβρίου, 10.00-18.00, στο ξενοδοχείο Κάραβελ στην Αθήνα. Γίνεται και μία στη Θεσσαλονίκη το αμέσως προηγούμενο (ή το πριν από αυτό - δεν θυμάμαι ακριβώς) Σαββατοκύριακο, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Πάντως, δεν δίνουν βιβλία όπως έδιναν παλιότερα. Είχα πάει στην αντίστοιχη έκθεση που γίνεται κάθε άνοιξη και η μόνη περίπτωση για να πάρω κάποιο sample copy ήταν να παρακολουθήσω την αντίστοιχη ομιλία του εκδ. οίκου (αν είχε). Ο Γρίβας έδινε μόνο, αλλά αυτός έχει ρίξει κατά πολύ το κόστος των βιβλίων του (και καλά κάνει), οπότε δεν είχε να χάσει τίποτα. Και φυσικά έδινε μόνο τα καινούρια του βιβλία τα οποία και προωθούσε.

Αποσυνδεδεμένος saturnine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 11, 2009, 08:58:36 μμ »
Mήπως ξέρει κανείς πού μπορώ να βρώ τα παλαιότερα θέματα εξετάσεων για ECCE και EDEXCEL?

Μονο τα θέματα του 2000 είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του University of Michigan
ECCE
http://www.lsa.umich.edu/umich/v/ind...tsassetNameEnd

και του 2004 για ECPE

http://www.lsa.umich.edu/umich/v/ind...onassetNameEnd


Αποσυνδεδεμένος xrysaki_pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: Γνωρίζετε από δωρεάν βιβλία εκδοτικών οίκων?
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 17, 2009, 04:09:45 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Έχει κάποιος να μου προτείνει βιβλίο για writings για ECCE?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.