*

Αποστολέας Θέμα: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404  (Αναγνώστηκε 38707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2009, 03:53:23 μμ »
Κι εγώ πιστεύω ότι η βάση αναπλήρωσης θα είναι 16-17 μόρια.14 μόρια μου φαίνεται πολύ λίγο.
Μακάρι βέβαια, πρέπει να σκεφτόμαστε αισιόδοξα!!!!!
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.Από ότι κατάλαβα από την εγκύκλιο 1 φορά μπορείς να αρνηθείς τη θέση ως αναπληρωτής, έτσι δεν είναι;Στη δεύτερη σβήνεσαι από τον πίνακα για 3 χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 23, 2009, 04:44:23 μμ »
υπαρχει περιπτωση να μην πιασω τη βαση διορισμου κ με λιγότερα μόρια να με καλέσουν?
γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 24, 2009, 01:54:32 πμ »
Ο πίνακας διοριστέων δεν έχει καθαρίσει ,πρέπει να αφαιρεθούν 30 άτομα που έχουν ήδη διοριστεί.Από τον πίνακα επομένως των αναπληρωτών βιολόγων πρέπει να αφαιρέσουμε 15 άτομα που μπορούν να  διοριστούν με το 40% και 3-4 άτομα που μπορούν να  διοριστούν με 24μηνο ή 30μηνο . Υπολογίζω 64 άτομα ,στον πίνακα αναπληρωτών , που θα έχουν συνολικά μόρια  πάνω από 16  και 70 ή περισσότερα άτομα με βαθμό πάνω από 15 . Η βάση αναπλήρωσης επομένως , στους βιολόγους , μπορεί να κυμανθεί μεταξύ 15-16 .
Αν κάποιος δεν πιάσει τη βάση αναπλήρωσης την πρώτη χρονιά , μπορεί να διοριστεί σαν ωρομίσθιος , ή να κάνει πρόσθετη ή ωρομισθία , για να ανεβάσει τα συνολικά μόρια και τότε ,ίσως ,μπορεί να διοριστεί την επόμενη χρονιά σαν αναπληρωτής .

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 24, 2009, 02:38:59 πμ »
Συμφωνω περίπου με τον/την SUNBIRD. Μόνο που δεν κατάλαβα το 15 άτομα με 40% Εγώ το 40% φέτος το βγάζω 35 άτομα. Αν 60% ειναι 53, τότε 40% είναι 35, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:42:39 »

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:03:36 πμ »
αχ τι καλα που τα λετε....ετσι να μου δινεται ελπιδες γιατι ειχα αρχισει να απελπιζομαι..
επιπλεον διασταυρωσα στον πινακα των επιτυχόντων οτι τα ατομα μετα την η 53ηθεση  και μεχρι την 100η περιπου ειναι αυτα που εχουν και τα περισσοτερα μόρια στον πινακα των αναπληρωτων!δηλαδη αυτοι που ειναι ψηλα,θα παρουν κι αλλα μορια κ θα ανεβουν ακομα πιο ψηλα κ απο ενα σημειο κ μετα τα μόρια θα πεφτουν αρκετα διοτι οι επιτυχόντες στον διαγωνισμο ηταν οι περισσοτεροι χωρις προυπηρεσια,με μεταπτυχιακα κ διδακτορικα(τα οποια δεν μετρανε στον πινακα των αναπληρωτων),οποτε η σειρα δεν εχει καθοριστει ακομα....επιπλεον να σημειωθει οτι οι βαθμοι που συγκεντρωσαν οι περισσοτεροι ηταν χαμηλοι,κατω απο 60.
εχω εντριφυσει στο θεμα σας λεω...

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 24, 2009, 12:20:09 μμ »
Απλά Sunbird το 40% το υπολογίζεις με βάση τα 53 άτομα , που είναι ο αριθμός των βιολόγων που θα διοριστούν και τις 2 χρονιές και όχι φέτος.Οπότε πιστεύετε ότι η βάση φέτος θα είναι 15-16?Άρα του χρόνου λογικά δεν θα είναι ακόμα χαμηλότερη η βάση?
Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω εάν γνωρίζετε εάν παίρνουν ωρομίσθιους βιολόγους ή μόνο αναπληρωτές και για ΠΔΣ?Δεν έχω ακούσει για κανέναν ωρομίσθιο.
xrwmatini έτσι όπως τα έχεις υπολογίσει με 12 μόρια ελπίζεις?Εγώ έχω ελάχιστα παραπάνω.Μακάρι να τα καταφέρουμε.

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 24, 2009, 02:47:39 μμ »
οσο ζω ελπιζω..
καθε χρονο ποσους αναπληρωτες παιρνουν περιπου?εδωσα πρωτη φορα ασεπ κ δεν ξερω τι γινόταν τα προηγουμενα χρονια με τον αριθμο των αναπληρωτων!
παιρνουν κ ωρομίσθιους,τουλαχιστον στην κεντρικη μακεδονια που ειμαι εγω, περυσι ειχα γνωστη μου με 11 ωρες, η οποια τις πηρε με 8 μοριακια!!!!!εγω περυσι εκανα ΠΔΣ,σε 3 σχολεια!εξαρταται κ απο τη περιφερεια κ θελει κ λιγη τυχη,οπως κ να το κανουμε!
επιπλεον,πιστευω στη χαμηλη βαση γιατι οι βαθμολογιες ειναι πολυυυ χαμηλες ενω στον προηγουμενο διαγωνισμο(2007),εξεταζόντουσαν μονο στη χημεια ειχαν σημειωσει υψηλες βαθμολογιες κ μιλαμε για βαθμους!καποιοι που ειναι ψηλα στον πίνακα δεν επιασαν τη βαση!
δεν απογοητευομαι γιατι οπως κ να εχει εχω ελπιδες,ειτε για ωρομίσθια ειτε για αναπληρωτρια του χρονου....το ιδιο ισχυει κ σενα naja!

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 24, 2009, 06:34:30 μμ »
Συμφωνώ ότι το 40% των διοριστέων αντιστοιχεί σε 35 άτομα,για τα δύο όμως χρόνια ,μέχρι τον επόμενο ΑΣΕΠ . Επομένως την πρώτη χρονιά μπορεί να πάρουν 17-18  άτομα  με το 40% και την επόμενη τα υπόλοιπα .Τα 15 άτομα που ανέφερα αφορούν τις πρώτες θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών που μπορεί να φύγουν με το 40% + 2 τρίτεκνους σε χαμηλές θέσεις(κάτω από την 150) που έχουν μόρια καθαρής προϋπηρεσίας  18+ και μπορούν να διοριστούν με το 40% .
gvasilis  , το φύλο φαίνεται  με το σύμβολο του  ΑΡΗ και της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ στο προφίλ .

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 24, 2009, 07:14:51 μμ »
Συγνώμμη Sunbird ;D. κατα τ΄αλλα έχεις δίκιο.
Εβλεπα τώρα πόσους διόρισαν μόνιμους τις προηγούμενες χρονιές και ήταν διπλάσιοι απο αυτούς που περιμένουμε φέτος. Αυτό άραγε σημαίνει ότι οι αναπληρωτες θα είναι περισσότεροι? , ή ότι λιγοστεύουν τα κενά?.  80 αναπληρωτές + 70 διορισμοί πέρισυ. Φέτος 15+25?  διορισμοί και πόσοι αναπληρωτές περισσεύουν?
Θα έπρεπε και το υπουργείο πρώτα να μετρήσει τα οργανικά του κενά και μετά να υπολογίσει πόσους θα πάρει. Εκτός και αν τα υπολόγισαν ήδη και είναι λιγότερα από πέρσι :(.
Ένα puzzle που μάλλον θα ληθεί το Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος xrwmatini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 24, 2009, 11:35:57 μμ »
ποτε σε καλουν για αναπληρωτη κ πως για ωρομισθιο?στους ωρομισθιους εχεις το δικαιωμα επιλογης κ απορριψης καποιων σχολειων?μεχρι ποτε αν σε καλεσουν θα σε καλεσουν αναπληρωτη?υπαρχει περιπτωση να μην πιασεις τη βαση αναπληρωτη κ να σε καλεσουν σε καποιο κενο με βαση τη δηλωση?

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2009, 01:11:06 πμ »
xrwmatini : αν σε καλέσουν για αναπληρωτή , τότε θα έχεις πιάσει τη βάση .Αν εννοείς να σε καλέσουν για αναπλήρωση ενώ είσαι χαμηλά στον πίνακα , προσπερνώντας άλλους που είναι παραπάνω από σένα ,αυτό μπορεί να γίνει αν οι παραπάνω δεν έχουν βάλει την επιλογή <<ναι σε όλα>> και οι 30 επιλογές τους δεν αντιστοιχούν στα κενά του υπουργείου, αλλά οι δικές σου ναι .

gvasilis : συμφωνώ μαζί σου ότι είναι δύσκολες οι εκτιμήσεις για τον αριθμό των αναπληρωτών .Τον αριθμό τον καθορίζουν πιστεύω οι ανάγκες αναπλήρωσης(αρρώστιες ,οικογενειακοί λόγοι,εγκυμοσύνες,αποσπάσεις)σε συνδιασμό  με οικονομικούς και άλλους λόγους που θέτει το Υπουργείο .Για τους διορισμούς και τις αναπληρώσεις βρήκα :
2007-2008 : 42 ΑΣΕΠ +52 ΕΝΙΑΙΟΣ(;)+60 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ(τουλάχιστον)=154
2008-2009 : 42 ΑΣΕΠ +29 ΕΝΙΑΙΟΣ   +81  ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ(σίγουρα)     =152
2009-2010 : 26 ΑΣΕΠ +17 ΕΝΙΑΙΟΣ   + ;   ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ                   = ;
2010-2011 : 27 ΑΣΕΠ +18 ΕΝΙΑΙΟΣ   + ;   ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ                   = ;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2009, 01:48:34 πμ »
Ωραια,
Δηλαδή το 60-40 άρχισε απο το 2008? πριν φαινεται να ηταν 40-60? και ολα μαζι απο τον πρηγουμενο ασεπ 2006, 50-50.
Πάντως, οι αναπληρωτές μάλλον αυξάνονται. Πέρσι λέγεται ότι ο αυξημένος αριθμός αναπληρωτών οφείλονταν στις συνταξιοδοτήσεις, που δημιουργουν domino και στα άλλα. Φέτος διαβασα ότι υπάρχει λίγη παραπάνω έξοδος. Μήπως αυτό σημαίνει ότι θα χτυπήσουμε κανα 100άρι αναπληρωτές?
Το γεγονός ότι οι αναπληρωτές είναι ήδη περισσότεροι από τους διοριστέους δείχνει τον επιπόλαιο σχεδιασμό από το υπουργειο, αν και πρέπει να πω ότι πέρσι οι αναπληρωτές κλήθηκαν πιο γρήγορα από άλλες χρονιές.

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 25, 2009, 12:36:14 μμ »
Καλημέρα!
Sunbird είναι πολύ κατατοπιστικός ο πίνακας που έφτιαξες.
Όντως μία φίλη μου αναπληρώτρια μου είπε ότι το 60-40 άρχισε να ισχύει από πέρσυ ή πρόπερσυ.
Επίσης ότι το υπουργείο έχει σκοπό να αυξήσει τον αριθμό των αναπληρωτών.
Το άδικο της υπόθεσης σε όλα αυτά είναι ότι υποβιβάζεται συνέχει ο ρόλος του ΑΣΕΠ και ότι πάντα υπάρχουν παραθυράκια (βλ.Συβιτανίδειος, ΤΕΕ ΟΑΕΔ).

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 25, 2009, 12:38:26 μμ »
Να  ρωτήσω και κάτι άλλο.Γνωρίζετε για τις ενστάσεις στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ;Γίνεται αναβαθμολόγηση;Ένσταση στην ειδική διδακτική γίνεται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 614

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.