*

Αποστολέας Θέμα: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404  (Αναγνώστηκε 38493 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #140 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 04:40:14 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντς αναπληρωτές και καλά αποτελέσματα στους υπολοίπους.
Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία.
Πως γίνεται να είναι αναπληρωτές άτομα που στον πίνακα των αναπληρωτών είναι σε χαμηλή θέση, π.χ.192 και 218,
όταν άτομα που βρίσκονται σε πιο υψηλή θέση από αυτούς έχουν δηλώσει το τετράγωνο ότι δέχομαι τον διορισμό μου, όπου υπάρχουν κενά.
Μήπως αυτοί είναι οι τρίτεκνοι?
Επισης, μπορεί κάποιος να πει πόσοι τρίτεκνοι διορίστηκαν και ποια ήταν τελικά η βάση αναπλήρωσης για τους υπόλοιπους.
Πάντως είναι ανησυχητικό που στην α φάση πήραν λιγότερους αναπληρωτές σε σχέση με πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:06 »

Αποσυνδεδεμένος SUNBIRD

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #141 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 05:08:24 μμ »
Καλή συνέχεια σε όσους διορίστηκαν.

Από τους αναπληρωτές της α΄φάσης έχουμε:
100 Φυσικούς
 51  Χημικούς
36  Βιολόγους (4 λιγότερους)
14 Γεωλόγους

naja---> από τους 36 οι 7 είναι τρίτεκνοι (2 ψηλά στον πίνακα και 5 χαμηλά).
η βάση χωρίς τους τρίτεκνους σταματάει στο 23.099.

UTENAR --->ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ .

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #142 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:34:38 μμ »
Συγχαρητήρια σε όσους πήγαν αναπληρωτές, καλή τύχη και στους επόμενους! Η utenar έχει απόλυτο δίκιο, είμαστε από τους πλέον αδρανείς σε αυτό το χώρο.

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #143 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:38:49 μμ »
Sunbird- - - - - - >είσαι πολύ κατατοπιστικός.Βέβαια είναι αρκετά τα 23 μόρια της βάσης αναπλήρωσης.

sec kai utenar- -  - - - - >Καλό θα ήταν να οργανωθούμε περισσότερο στο θέμα της εκπαίδευσης.
Δεν είναι δυνατόν να προσλαμβάνουν 50 χημικούς, όταν στο γυμνάσιο οι ώρες του βιολόγου
 είναι σαφώς περισσότερες. Να δούμε πόσους θα πάρουν στις επόμενες φάσεις,
αν και αμφιβάλλω ότι θα είναι περισσότεροι από πέρσυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2009, 09:46:10 μμ από naja »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:06 »

Αποσυνδεδεμένος naja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #144 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:02:06 μμ »
penelope 81- - -  - - - - ->τελικά είσαι στην πρώτη φάση των αναπληρωτών?

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #145 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 02:21:45 μμ »
ναι ειμαι
στην Δ Ευβοιας !!!
τι να κανουμε
τουλαχιστον θα δουλεψω και φετος δε λες?
καλη επιτυχια σε ολους
και ευχομαι οι επομενες φασεις να βγουν γρηγορα και να φερουν καλες περιοχες για ολους σας

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #146 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 08:29:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Να πω ότι με πήραν μεν εκεί που ήθελα σαν 1η επιλογή,  αλλά αυτό που με ανησυχεί περισσότερο από όλα πλέον είναι το ότι το τι μαθήματα θα κάνω και το πόσο θα βολευτούν απλώς κάποιοι, είναι κάτι που εξαρτάται από την εκάστοτε Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας!    Αυτό που περιμένω κι εγώ αύριο 2  μέρες μετά την παρουσίασή μου εκεί!
Δεν ήξεραν καν τα κενά για να δηλώσουμε,   γιατί οι αποσπασμένοι (δηλαδή μόνιμοι που πάντα προηγούνται,  άλλωστε είναι δικοί τους,  πολύ πιθανόν  θα τους ξαναδούν άρα τους προσέχουν) δεν έιχαν καν εμφανιστεί και δεν ήξεραν αν έπρεπε να μας δείξουν όλα αυτά τα κενά!

επίσης,   εγώ θέλω να κάνω σχεδόν κατα αποκλειστικότητα Βιολογία, εφόσον υπάρχουν οι ώρες, και δε με νοιάζει αν  αυτές είναι σκόρπιες σε 2 ή 3 χωριά της περιχής διορισμού μου, άρα και να πηγαινοέρχομαι σε περισσότερα από 2 σημεία!    μπορώ να το διεκδικήσω (παρά τις όποιες ενστάσεις των υπολοίπων γιατί θα ξεβολευτούν)   ή δεν έχω καν το δικαίωμα να το κάνω θέμα και απλώς να δεχτώ την όποια απόφασή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας??

Αν ξέρει κανεί ας μου απαντήσει!!!!

Ευχαριστώ πολύ!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #147 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:13:59 μμ »
θέλω να κάνω σχεδόν κατα αποκλειστικότητα Βιολογία, εφόσον υπάρχουν οι ώρες, και δε με νοιάζει αν  αυτές είναι σκόρπιες σε 2 ή 3 χωριά της περιχής διορισμού μου, άρα και να πηγαινοέρχομαι σε περισσότερα από 2 σημεία!    μπορώ να το διεκδικήσω (παρά τις όποιες ενστάσεις των υπολοίπων γιατί θα ξεβολευτούν)   ή δεν έχω καν το δικαίωμα να το κάνω θέμα και απλώς να δεχτώ την όποια απόφασή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας??

Καλησπέρα. Θα σου πω απλά τι νομίζω εγώ γι' αυτό, ίσως να κάνω και λάθος. Νομίζω ότι το να αρνούμαστε οι βιολόγοι να διδάξουμε φυσικοχημεία δεν είναι πολιτικά ορθό σε σχέση με τους υπόλοιπους 04 που δέχονται να κάνουν τα πάντα αρκεί να μην αλλάξουν σχολείο. Προσωπικά δε θα αναλάμβανα ποτέ φυσική κατεύθυνσης (όπως κάποιοι καταγέλαστοι συνάδελφοι φυσικοί που διδάσκουν βιολογία κατεύθυνσης), αλλά ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ θα δεχόμουν να διδάξω φυσικοχημεία μέχρι Β' λυκείου. Μην ξεχνάς ότι την 1η χρονιά θα χρειάζεσαι κάποια προετοιμασία (ενώ στη βιολογία όχι), αλλά από την 2η, 3η, κλπ η προετοιμασία σταδιακά θα ελαττωθεί, μέχρι που δεν θα είναι πρόβλημα καθόλου. Εγώ έχω αποφασίσει ότι αυτό θα κάνω. Νομίζω ότι το να ανήκεις σε 2 συλλόγους καθηγητών (πόσο μάλλον σε τρεις) είναι ήττα για τον καθηγητή και για ολόκληρο τον κλάδο. Ίσως σου φαίνεται ότι το δραματοποιώ, αλλά σκέψου να πρέπει να είσαι παρούσα σε 3(!) συλλόγους καθηγητών, θα σε αντιμετωπίζουν λίγο πολύ ως τουρίστρια. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά έτσι το βλέπω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:42:12 μμ από sec »

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #148 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:17:47 μμ »
θέλω να κάνω σχεδόν κατα αποκλειστικότητα Βιολογία, εφόσον υπάρχουν οι ώρες, και δε με νοιάζει αν  αυτές είναι σκόρπιες σε 2 ή 3 χωριά της περιχής διορισμού μου, άρα και να πηγαινοέρχομαι σε περισσότερα από 2 σημεία!    μπορώ να το διεκδικήσω (παρά τις όποιες ενστάσεις των υπολοίπων γιατί θα ξεβολευτούν)   ή δεν έχω καν το δικαίωμα να το κάνω θέμα και απλώς να δεχτώ την όποια απόφασή της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας??

Καλησπέρα. Θα σου πω απλά τι νομίζω εγώ γι' αυτό, ίσως να κάνω και λάθος. Νομίζω ότι το να αρνούμαστε οι βιολόγοι να διδάξουμε φυσικοχημεία δεν είναι πολιτικά ορθό σε σχέση με τους υπόλοιπους 04 που δέχονται να κάνουν τα πάντα αρκεί να μην αλλάξουν σχολείο. Προσωπικά δε θα αναλάμβανα ποτέ φυσική κατεύθυνσης (όπως κάνουν κάποιοι καταγέλαστοι συνάδελφοι φυσικοί), αλλά ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ θα δεχόμουν να διδάξω φυσικοχημεία μέχρι Β' λυκείου. Μην ξεχνάς ότι την 1η χρονιά θα χρειάζεσαι κάποια προετοιμασία (ενώ στη βιολογία όχι), αλλά από την 2η, 3η, κλπ η προετοιμασία σταδιακά θα ελαττωθεί, μέχρι που δεν θα είναι πρόβλημα καθόλου. Εγώ έχω αποφασίσει ότι αυτό θα κάνω. Νομίζω ότι το να ανήκεις σε 2 συλλόγους καθηγητών (πόσο μάλλον σε τρεις) είναι ήττα για τον καθηγητή και για ολόκληρο τον κλάδο. Ίσως σου φαίνεται ότι το δραματοποιώ, αλλά σκέψου να πρέπει να είσαι παρούσα σε 3(!) συλλόγους καθηγητών, θα σε αντιμετωπίζουν λίγο πολύ ως τουρίστρια. Ίσως να κάνω και λάθος, αλλά έτσι το βλέπω εγώ.


μήπως πολύ επιπόλαια δεν αντιμετωπίζεις το γεγονός του διδάσκειν; επειδή είσαι βιολόγος, δε χρειάζεται προετοιμασία στο αντικείμενό σου; εμ έτσι όπως σκέφτεσαι...ούτε β γυμνασίου φυσική δεν πρέπει να σου εμπιστευθούν  να διδάξεις επιπόλαιε άνθρωπε!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:(


Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #149 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 11:34:00 μμ »
μήπως πολύ επιπόλαια δεν αντιμετωπίζεις το γεγονός του διδάσκειν; επειδή είσαι βιολόγος, δε χρειάζεται προετοιμασία στο αντικείμενό σου; εμ έτσι όπως σκέφτεσαι...ούτε β γυμνασίου φυσική δεν πρέπει να σου εμπιστευθούν  να διδάξεις επιπόλαιε άνθρωπε!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Συνάδελφε καλησπέρα, και όχι δεν είμαι επιπόλαια, αλλά βιολογία έχω διδάξει από το 1995 και πλέον μου αρκεί ένα τέταρτο προετοιμασίας(το πολύ), αφού τα βιβλία είναι τα ίδια εδώ και πολλάαα χρόνια και τα θέματα είναι στάνταρ. Ακόμη όμως και για τον πρωτάρη βιολόγο που έχει διαβάσει για να περάσει ασεπ και έχει και ένα μεταπτυχιακό στη πλάτη του, η προετοιμασία δεν είναι μεγάλη κατά τη γνώμη μου. Το να διδάξει ο βιολόγος βιολογία είναι σα την αναπνοή, απλώς συμβαίνει (αστειεύομαι). Προσωπικά βρίσκω τη βιολογία γοητευτική σα μάθημα, ενώ η φυσικοχημεία είναι απλώς δουλειά. Και έχω την αίσθηση ότι οι περισσότεροι βιολόγοι θα συμφωνήσουν μαζί μου. Παρ' όλα αυτά, θα επιδιώξω να διδάξω φυσικοχημεία όπως προείπα, γιατί πιστεύω ότι πρέπει να αποτινάξουμε ως κλάδος τη ρετσινιά του μποέμ.

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #150 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 10:55:52 πμ »
Προσωπικη μου αποψη...δεν εχετε πολλα περιθωρια επιλογης να διαλεξετε τι θα διδαξετε.
Η δευτεροβαθμια θα σας πει ποσες ωρες ανηκετε και σε ποιο σχολειο και τα σχολεια θα σας αναθεσουν πρωτα τις ωρες τις βιολογιας και μετα οτι περισεψει για να συμπληρωσετε ωραριο.
Αν θελεις να αποφυγεις καποια τυχαια αναθεση, μπορεις να επιλεξεις κανενα προγραμμα οπως αγωγη υγειας ή περιβαλλοντικη εκπαιδευση ή ισοτητα δυο φιλων που γινονται κατα τη διαρκεια της χρονιας και ειναι 2-3 ωρες απο το εβδομαδιαιο προγραμμα.

Καλη τοποθετηση

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #151 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 01:05:40 μμ »
Σ'ευχαριστώ Penelope81.

Έχεις δίκιο ότι είναι θέμα ΔΙ.Δ.Ε. το που θα σε στείλουν.     Βέβαια ξέρω πολύ καλά ότι το σε ποιά σχολεία θα βρεθείς είναι κυρίως θέμα γνωριμιών μετά τα κενά.       κενά υπάρχουν πολλά,    εκεί που θέλεις όμως μόνο κάποια,    οπότε είναι στο χέρι κάοιων αν θα σε βολέψουν,    ή αν θα ξεβολέψουν κάποιον άλλο (σιγά μην το κάνουν αυτό με κάποιον μόνιμο)  προκειμένου οι περισσότεροι από εμάς να διδάσκουμε τα μαθήματα της ειδικότητάς μας, τουλάχιστον κατά τη μεγάλη πλειοψηφία των ωρών μας,   αφού κατα αποκλειστικότητα είναι σχεδόν πάντα αδύνατο και βέβαια και απόλυτα κατανοητό.

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ όμως από τη μικρή σχετικά εμεπιρία μου και κυρίως από αυτά που οι μόνιμοι ή οι πιο έμπειροι λεν, φταίμε όλοι εμείς που διδάσκουμε όταν προκειμένου να μην απομακρυνθούμε από τον τόπο μας ή από το 1 σχολείο στο οποίο βασικά είμαστε τοποθετημένοι και κάπου αλλού  προκειμένου να διδάξουμε αυτό που όπως και να το κάνουμε ξέρουμε καλύτερα!      Σαφώς ρε παιδιά δεν μπορεί να ξέρω το ίδιο καλά τη Χημεία ή τη Φυσική όπως ο χημικός ή ο Φυσικός αντίστοιχα!   Ακόμα και καθήσω και διαβάσω και τη μάθω καλά,   με άλλη όρεξη θα διδάξω το δικό μου αντικείμενο,    υπάρχει άλλη ψυχολογία,   όχι λόγω ιδιοτροπίας αλλά κυρίως λόγω άνεσης,  μιας και κινέισαι στα δικά σου χωράφια!

δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που θα διαφωνήσουν μαζί μου!

Καλή σας μέρα!!
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος penelope81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 08:36:40 μμ »

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ όμως από τη μικρή σχετικά εμεπιρία μου και κυρίως από αυτά που οι μόνιμοι ή οι πιο έμπειροι λεν, φταίμε όλοι εμείς που διδάσκουμε όταν προκειμένου να μην απομακρυνθούμε από τον τόπο μας ή από το 1 σχολείο στο οποίο βασικά είμαστε τοποθετημένοι και κάπου αλλού  προκειμένου να διδάξουμε αυτό που όπως και να το κάνουμε ξέρουμε καλύτερα!      Σαφώς ρε παιδιά δεν μπορεί να ξέρω το ίδιο καλά τη Χημεία ή τη Φυσική όπως ο χημικός ή ο Φυσικός αντίστοιχα!   Ακόμα και καθήσω και διαβάσω και τη μάθω καλά,   με άλλη όρεξη θα διδάξω το δικό μου αντικείμενο,    υπάρχει άλλη ψυχολογία,   όχι λόγω ιδιοτροπίας αλλά κυρίως λόγω άνεσης,  μιας και κινέισαι στα δικά σου χωράφια!


φυσικα και δεν θα διαφωνησω μαζι σου!!!
οπως διδασκουμε εμεις την βιολογια δεν μπορει κανενας φυσικος ή χημικος να την διδαξει και το αναποδο φυσικα!!!
σε καμια περιπτωση δεν διεκδικω μαθηματα που πρεπει να διδαξουν με μεγαλη αποτελεσματικοτητα αλλοι συναδελφοι
αλλα δυστυχως οταν δουλευεις στο δημοσιο με το παρον καθεστως αναγκαζεσαι να διδαξεις οτιδηποτε προκειμενου να δουλεψεις
και τις 21 ωρες που σου αναλογουν

για την ιστορια να σας πω για μια πολυ αξιολογη συναδελφο βιολογο,που περυσι διοριστηκε αναπληρωτρια στο μουσικο γυμνασιο-λυκειο του Ρεθυμνου, το οποιο εχει μονο μια ταξη ανα τμημα και για να συμπληρωσει το ωραριο της αναγκαστηκε να παρει 11 διαφορετικα μαθηματα!!!
ολα τα πε4 γυμνασιου -λυκειου και χημεια κατευθυνσης... και δεν ειχε αλλη επιλογη γιατι ηταν χρεωμενη σε αυτο το σχολειο μονο.

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Σύνολο μορίων κ πιθανότητα διορισμού ΠΕ0404
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 06, 2009, 11:58:34 μμ »
αλλα δυστυχως οταν δουλευεις στο δημοσιο με το παρον καθεστως αναγκαζεσαι να διδαξεις οτιδηποτε προκειμενου να δουλεψεις και τις 21 ωρες που σου αναλογουν

στη Γερμανια καθε διορισμενος καθηγητης πρεπει να διδασκει το αντικειμενο του + ενα αλλο, παντελως ασχετο (οποιος ειδε "Το Κυμα" καταλαβαινει),  πχ Ιστορια και Γυμναστικη, Μαθηματικα και Γεωγραφια κλπ. με σκοπο να μην "κλειδωνει" τους καθηγητες στις ειδικοτητες τους, αλλα να ειναι ανοιχτοι στη διαθεματικοτητα (την προσεγγιση ενος θεματος απο πολλες οπτικες).

στην Ελλαδα τα πραγματα δεν ειναι ετσι, δυστυχως..

δε λετε παλι καλα που Φ - Χ - Β ειναι συγγενικες επιστημες..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161390
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.